Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon
 Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti
 Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...
 Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...
 

OFFTOPIC - Oferte, promotii, reduceri - topic general

* * * * - 9 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
6455 răspunsuri în acest subiect

#6301
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.151
  • Înscris: 19.05.2005

View Postgigoto, on 19 februarie 2024 - 18:19, said:

Ati auzit de cele 12 rate fara dobanda de la emag? Prin e wallet? Am fost sa ridic un PS5 pe care am vrut sa-l platesc prin cele 12 rate fara dobanda, si dupa ce am trecut printr-o procedura ca la militie, cu poze facute din toate partile, poze la moaca...intr-un final am primit de la anaf ca nu sunt eligibil ��
Adica eu cu cardul cu bani, si nu am putut sa iau in rate ca nu sunt eligibil!?
Cum naiba vine treaba asta, ce mizerie de sistem mai e si asta?


Adica este vinovat Emag-ul ca tu nu te incadrezi la rate? Pai spune de ce, ai alte rate, ai venituri prea mici, ai avut credite neplatite, ca nu degeaba a venit de la ANAF ca nu te incadrezi.

#6302
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 28.564
  • Înscris: 06.02.2006
Sper ca acum nu incepeti sa va luati la tranta pe aici.

#6303
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.105
  • Înscris: 11.08.2007
Am incercat sa platesc cu revolut, aveam bani pe revolut!
Credite neplatite nu am, am rate la apartament, dar nu am ramas niciodata in urma ,dar nu vad ce legatura ar avea cu cele 12 rate pentru un PS5 .
Ca fapt divers, sunt marinar...
Deci ca sa-ti raspund si de salariu, nu e atat de mic pe cat crezi tu, chiar puteam sa iau la pret intreg acel produs fara nici o problema, dar am vrut sa beneficiez de cele 12 rate fara dobanda!

Editat de RealThing, 19 februarie 2024 - 19:23.


#6304
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.664
  • Înscris: 23.09.2017
Poate in viitorul apropiat implementeaza emagul 12 rata fara dobanda, adica sa ofere facilitatea clientilor care au istoric bun in baza de clienti emag. Deocamdata emagul ofera doar 4 rate fara dobanda, deci fara sa ceara acte suplimentare, C.I., adeverinta salariul etc.

#6305
dd80

dd80

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 338
  • Înscris: 28.07.2012

View Postgigoto, on 19 februarie 2024 - 18:19, said:

Ati auzit de cele 12 rate fara dobanda de la emag? Prin e wallet? Am fost sa ridic un PS5 pe care am vrut sa-l platesc prin cele 12 rate fara dobanda, si dupa ce am trecut printr-o procedura ca la militie, cu poze facute din toate partile, poze la moaca...intr-un final am primit de la anaf ca nu sunt eligibil ��
Adica eu cu cardul cu bani, si nu am putut sa iau in rate ca nu sunt eligibil!?
Cum naiba vine treaba asta, ce mizerie de sistem mai e si asta?

Cine ti-a facut poze din toate unghiurile? Sau cine ti le a cerut?

#6306
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.664
  • Înscris: 23.09.2017

View Postdd80, on 19 februarie 2024 - 19:42, said:

Cine ti-a facut poze din toate unghiurile? Sau cine ti le a cerut?

Cred ca colegului i-au fost cerute actele de catre HeyBlu IFN S.A. Ei ofera cele 12 rate fara dobanda (campania ce tine doar pana pe 22 feb 2024).
Ar fi bine ca pe viitor aceste 12 rate fara dobanda sa fie oferite de emag clientilor cu istoric ok.
edit: se pare ca acest heyblu este detinut tot de Dante.

Editat de alex342, 19 februarie 2024 - 19:55.


#6307
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.619
  • Înscris: 21.02.2006

View Postalex342, on 19 februarie 2024 - 19:29, said:

Poate in viitorul apropiat implementeaza emagul 12 rata fara dobanda, adica sa ofere facilitatea clientilor care au istoric bun in baza de clienti emag. Deocamdata emagul ofera doar 4 rate fara dobanda, deci fara sa ceara acte suplimentare, C.I., adeverinta salariul etc.

A fost asa, acum au schimbat regulile jocului de cand a aparut HeyBlu.

#6308
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.105
  • Înscris: 11.08.2007
Acolo la tonomatul ala de plata din showroom, tot felul de poze si scanat buletin,etc.
Supararea mea este ca am trecut prin tot ce au vrut ei si am fost respins fara sa stiu motivul, am crezut ca nu le place Revolut, dar inteleg ca altii au putut cu Revolut.
Si sunt client vechi la ei,in fine...ghinion.


#6309
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 28.564
  • Înscris: 06.02.2006
IFN respectiv este entitate juridica distincta care aplica propriile reguli, daca una dintre ele este interogarea la ANAF (n-am nici cea mai vaga idee daca este obligatorie sau se aplica doar in anumite cazuri) trebuie sa te conformezi si poate iesi ce ai experimentat.

Nu inteleg de ce nu recurgeti la un card de credit daca doriti cumparaturi in rate fara dobanda (unul valabil pe programul de rate fara dobanda la orice plata la POS/tranzactie online). Acolo n-ai combinatii de genul (insa desigur, esti verificat pentru eligibilitate si plafon la momentul in care il deschizi).

Editat de RealThing, 19 februarie 2024 - 20:12.


#6310
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.664
  • Înscris: 23.09.2017
Probabil colegii vor cele 12 rate sa fie exact pe sistemul celor 4 rate, adica fara acte, contract munca, fara nimic, doar dai cu cardul si atat.

#6311
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.619
  • Înscris: 21.02.2006
Dupa cum am mai spus, a fost asa, acum nu mai este, dece nu stiu, intrebati emagu. Asa am cumparat aerul conditionat asta vara, inca mai am de plata rate la el.

Editat de pufarin, 19 februarie 2024 - 20:18.


#6312
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.664
  • Înscris: 23.09.2017

View Postpufarin, on 19 februarie 2024 - 20:17, said:

Dupa cum am mai spus, a fost asa, acum nu mai este, dece nu stiu, intrebati emagu.

Probabil au dat tepe unii clienti. Acum vreo saptamana am citit de un alt caz, cumparau baietii telefoane si apoi le returnau prin intermediul easybox. Problema este ca desigilau cutiile, scoteau telefonul si apoi bagau faianta sau ceva de genul. Si sigilau la loc cutiile.
Boschetari! Ce sa le ceri! Atat ii duce mintea.

Sau comandau telefoane, le dadeau retur noaptea in easybox si apoi mascati fiind spargeau easyboxul. Sper sa infunde puscaria 1000 de ani. Si ei reprezinta o parte a problemei de ce nu evoluam ca tara.

Editat de alex342, 19 februarie 2024 - 20:25.


#6313
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.105
  • Înscris: 11.08.2007

View PostRealThing, on 19 februarie 2024 - 20:12, said:

IFN respectiv este entitate juridica distincta care aplica propriile reguli, daca una dintre ele este interogarea la ANAF (n-am nici cea mai vaga idee daca este obligatorie sau se aplica doar in anumite cazuri) trebuie sa te conformezi si poate iesi ce ai experimentat.

Nu inteleg de ce nu recurgeti la un card de credit daca doriti cumparaturi in rate fara dobanda (unul valabil pe programul de rate fara dobanda la orice plata la POS/tranzactie online). Acolo n-ai combinatii de genul (insa desigur, esti verificat pentru eligibilitate si plafon la momentul in care il deschizi).

Am carduri de cumparaturi, doar ca unul are doar 3 rate si celalalt are 6 rate fara dobanda, iar varianta oferita de emag cu 12 rate fara dobanda a fost cea mai buna, doar ca nu m-au vrut ei.
Am card la garanti bank de 12 mii si la raifaiseen de 17 mii, ala la raifaiseen e plin..
La garanti am rate in derulare si probabil combinat cu creditul de locuinta, le-a dat cu virgula si au crezut ca nu le mai platesc si lor inca 200 lei pe luna timp de 12 luni 🙂


Editat de gigoto, 19 februarie 2024 - 20:47.


#6314
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.619
  • Înscris: 21.02.2006

View Postalex342, on 19 februarie 2024 - 20:22, said:

Probabil au dat tepe unii clienti. Acum vreo saptamana am citit de un alt caz, cumparau baietii telefoane si apoi le returnau prin intermediul easybox. Problema este ca desigilau cutiile, scoteau telefonul si apoi bagau faianta sau ceva de genul. Si sigilau la loc cutiile.
Boschetari! Ce sa le ceri! Atat ii duce mintea.

Sau comandau telefoane, le dadeau retur noaptea in easybox si apoi mascati fiind spargeau easyboxul. Sper sa infunde puscaria 1000 de ani. Si ei reprezinta o parte a problemei de ce nu evoluam ca tara.

Tot ce se poate, dar in cazul meu nu ar fi trebuit sa se aplice, client de 15 ani cu ~500 de comenzi, ca sa nu  mai spun ca mi-au mai facut o magarie de blackfraierdai, nu m-au lasat sa platesc cash comanda doar cu cardul desi alti colegi de forum aveau optiunea asta, asa ca am rarit comenzile pe emag bine de tot.

Editat de pufarin, 19 februarie 2024 - 20:48.


#6315
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 28.564
  • Înscris: 06.02.2006

View Postgigoto, on 19 februarie 2024 - 20:45, said:

Am carduri de cumparaturi, doar ca unul are doar 3 rate si celalalt are 6 rate fara dobanda, iar varianta oferita de emag cu 12 rate fara dobanda a fost cea mai buna, doar ca nu m-au vrut ei.
Am card la garanti bank de 12 mii si la raifaiseen de 17 mii, ala la raifaiseen e plin..
La garanti am rate in derulare si probabil combinat cu creditul de locuinta, le-a dat cu virgula si au crezut ca nu le mai platesc si lor inca 200 lei pe luna timp de 12 luni ��

Probabil sari de gradul de indatorare maxim de 40%, la cardurile de cumparaturi/descoperire de cont se calculeaza ca si cum ar fi utilizate complet. Acum ai inteles si care este motivul refuzului.

#6316
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.105
  • Înscris: 11.08.2007
Gradul de indatorare nu au cum sa-l calculeze pentru ca nu au salariul meu, nici chiar cei de la ANAF, fiind marinar sunt platit in valuta si nu sunt inregistrat la anaf...probabil de aici a venit refuzul, ca nu am fost gasit in sistem cu venituri!
Si eu sunt client din 2011 la ei si pana acum nu s-au intrebat de unde si cum le-am platit produsele, si am multe ,foarte multe comenzi date si platite, in rate sau fara rate.
Probabil se  ascunde si altceva in spatele acestei "campanii" de 12 rate, se mai verifica niste conturi, niste clienti, ce si de unde au bani, taxe si impozite, etc....poate e teoria conspiratiei,dar ceva ceva cred ca este.

#6317
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.275
  • Înscris: 13.03.2005

View Postgigoto, on 19 februarie 2024 - 18:19, said:

Ati auzit de cele 12 rate fara dobanda de la emag? Prin e wallet? Am fost sa ridic un PS5 pe care am vrut sa-l platesc prin cele 12 rate fara dobanda, si dupa ce am trecut printr-o procedura ca la militie, cu poze facute din toate partile, poze la moaca...intr-un final am primit de la anaf ca nu sunt eligibil 🫤
Adica eu cu cardul cu bani, si nu am putut sa iau in rate ca nu sunt eligibil!?
Cum naiba vine treaba asta, ce mizerie de sistem mai e si asta?
E procedura Standard cam la orice card de credit sau credit de nevoi personale: dacă ai lucrat legal în România ultimele 6-12 luni și n-ai depășit limita de creditare, verificată la biroul de credit, ești eligibil.

Editat de wertyck, 20 februarie 2024 - 08:14.


#6318
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.151
  • Înscris: 19.05.2005

View Postgigoto, on 19 februarie 2024 - 19:21, said:

Am incercat sa platesc cu revolut, aveam bani pe revolut!
Credite neplatite nu am, am rate la apartament, dar nu am ramas niciodata in urma ,dar nu vad ce legatura ar avea cu cele 12 rate pentru un PS5 .
Ca fapt divers, sunt marinar...
Deci ca sa-ti raspund si de salariu, nu e atat de mic pe cat crezi tu, chiar puteam sa iau la pret intreg acel produs fara nici o problema, dar am vrut sa beneficiez de cele 12 rate fara dobanda!


Si eu am facut rate pentru produse pe care le pot plati integral, chiar mai ieftine de un PS5, iar la masina am platit integral Posted Image
Cum ai explicat si mai jos, daca nu ai venituri inregistrate, cam greu sa obtii credit.

Dar, sa ne punem si in locul Emag-ului, in tara in care a devenit o mandrie sa tragi teapa, tu ai da bani oricui? fara verificare?
Eu sincer prefer sa fie cat mai restrictivi, pentru ca orice pierdere pe care ei o au se duce in preturile pe care le platim noi restul, ca la banci, ca mai au unii impresia ca vine patronu de la banca cu bani de acasa daca nu a platit unul creditul.

Editat de cristiandrei, 20 februarie 2024 - 08:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate