Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Animal de companie pentru un baietel

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postmusai, on 28 iunie 2018 - 22:29, said:

un huski pentru - 40 grade

Asta e scopul final, deocamdata nu avem destul timp, energie si curte pentru unul.

#20
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
O veverita Posted Image

Sa fie mai speciala treaba

#21
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
o broasca testoasa e solutia cea mai buna ;), de fapt, cred ca ai nevoie de doua, o pereche :), mie mi-a murit broscuta cand am fost mic, nu avea pereche:|

#22
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postjimi91, on 28 iunie 2018 - 22:35, said:

o broasca testoasa e solutia cea mai buna Posted Image, de fapt, cred ca ai nevoie de doua, o pereche Posted Image, mie mi-a murit broscuta cand am fost mic, nu avea pereche:|

Nu cred ca isi consuma fii-miu excesul de energie cu o broscuta!

#23
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
O pisica tinuta in casa naparleste de cate ori vrea blana ei. Regula cu de 2x pe an nu este valabila pentru pisicile tinute in casa.

#24
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,893
  • Înscris: 31.01.2010
Pisica are dreptul sa intre in casa, ziua.
Ciinele pina la prag, nu pe el!

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,378
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPurpura, on 28 iunie 2018 - 20:56, said:

La cresa au trei pisici pe care le mangaie cu placere si mult interes.
E o curiozitate de moment.

#26
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Da unde avem noi -40 de grade ? Miercurea Ciuc ?

#27
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,582
  • Înscris: 07.12.2014
Eu as alege un hamster/porcusor de guineea. Usor de ingrijit/intretinut. Daca are tavita cu hrana si apa suficienta, poti pleca o saptamana in concediu si sa lasi soarecul in cusca.   La al meu ii umplu bidonasul cu apa, tavita cu mancare si plec in concediu. Dupa o saptamana mai are si apa si ceva mancare inca. Daca lipsesc mai mult, las cheia la vecini si ii pun apa si mancare o data la cateva zile.

  Nu stiu la porcusor. Eu am hamster si e cam lenes ziua. Dar se da toata noaptea in roata. La inceput deranja, acum e ciudat sa dormim fara "muzica" lui.

Edited by PoeOvidiu, 29 June 2018 - 06:37.


#28
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Eu am un Yorkshire Terrier
Caine de talie mica (3~5 kg), foarte simpatic, foarte jucaus, adora sa fie alintat si mangaiat.
Este exact un caine "de interior" si oboseste foarte repede odata scos afara.
Din acest motiv, nu alearga ca disperatul si nu are comportament de caine "atomic".
Recomand

#29
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,210
  • Înscris: 26.05.2005
Cand te muti la casa, ia un catel si o pisica.
Acum, daca iei ceva, vezi ca tu trebuie sa ai grija de animalut, timp de cativa ani, inclusiv cand o sa se plictiseasca baietelul. Era unu care luase acvariu cu pesti pentru copii; si s-au plitisti copii de el, si nici parintii nu mai avea chef sa il curete; la un moment dat, mirosea urat prin camera si pestele nu mai era in acvariu; l-au gasit ascuns printr-un colt al camerei;  s-au dus la dambovita sa aruncele pestele in apa, ca sa isi revina (cel putin asa i-au aburit pe copii ca sa nu planga).

#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,666
  • Înscris: 19.04.2009
O fetita?

glumesc... O pisica mi se pare cea mai buna alegere. Sunt independente, nu o sa il zgarie mult (pre mult), e ok.
Cutia cu nisip nu-i bai, gasesti cutie inchisa cu privacy for cats si nu sare nisipul din ea.

Partea buna la pisici e ca sunt independente. Trebuie doar sa ai grija sa nu manance prizele sau sa nu sara de pe balcon. Si sunt foarte foarte afectuoase deci nu o sa-l zgarie prea mult dupa cateva luni Posted Image

La caini, indiferent ca-i la casa sau curte, o sa faca caca pe unde ii apuca, pisa toti copacii, latra la luna, latra la vecii, se dau cu curu de gresie, rod mobila, valeu... stai cuminte.

Edited by Lex404, 29 June 2018 - 11:55.


#31
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
O bona de 18 ani, o sa ai si tu cu ce te juca cand se plictiseste ala micu'.

#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,666
  • Înscris: 19.04.2009

View PostSteetch, on 28 iunie 2018 - 23:26, said:

O pisica tinuta in casa naparleste de cate ori vrea blana ei. Regula cu de 2x pe an nu este valabila pentru pisicile tinute in casa.
Exista tratamente pentru asta, alimentatie adecvata si ingrijire corespunzatoare.

la a mea am vazut ca naparlea cand se schimba ceva in habitat (gen, rearanjam casa, sau nu mutam). Si-am observat ca singura mancare buna era Purina One. De la restul mancarilor se caca super mult si super mirositor, naparlea si nici chef de stat in priza nu prea avea.
Dupa Purina One, caca nu mai mirosea urat, nu mai naparlea si era bagata in priza... pana a sarit pe geam :(

#33
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,582
  • Înscris: 07.12.2014

View Postcatalucan, on 29 iunie 2018 - 11:55, said:

O bona de 18 ani, o sa ai si tu cu ce te juca cand se plictiseste ala micu'.
  Vezi ca e initiatoare, nu initiator......

#34
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postromanasu, on 29 iunie 2018 - 11:35, said:

Cand te muti la casa, ia un catel si o pisica.
Acum, daca iei ceva, vezi ca tu trebuie sa ai grija de animalut, timp de cativa ani, inclusiv cand o sa se plictiseasca baietelul. Era unu care luase acvariu cu pesti pentru copii; si s-au plitisti copii de el, si nici parintii nu mai avea chef sa il curete; la un moment dat, mirosea urat prin camera si pestele nu mai era in acvariu; l-au gasit ascuns printr-un colt al camerei;  s-au dus la dambovita sa aruncele pestele in apa, ca sa isi revina (cel putin asa i-au aburit pe copii ca sa nu planga).

Sunt la casa, dar am curte micuta, numai 1000 mp.

View Postcatalucan, on 29 iunie 2018 - 11:55, said:

O bona de 18 ani, o sa ai si tu cu ce te juca cand se plictiseste ala micu'.

Un bon.

#35
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 15.09.2010
Daca vrei catel, trebuie sa-ti iei unul cam de 8-10kg la maturitate. Unul prea mic risca sa fie agresat de copil iar unul prea mare il dărâma cand il apuca bucuria. Rasele iubitoare de copii sunt terrierii dar au multa energie si sunt latratori. Pot fi tinuti in casa deoarece nu naparlesc daca ai grija sa le faci stripping. Chestia e ca sunt foarte șmecheri si daca nu ai experienta cu cainii, te păcălesc cu orice ocazie. Alta idee ar fi un schnauzer pitic, e docil si are o talie potrivită pentru un copil ajungând cam la 6kg. Nici un caine sub 10kg nu poate fi tinut iarna in curte fiindca risti sa-l gasesti congelat dupa o noapte geroasa.

#36
Indominus

Indominus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.06.2018
@Purpura : daca vrei catel,iti recomand un Basset Hound...este adorabil.

Attached Files


Edited by Indominus, 29 June 2018 - 17:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate