Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Animal de companie pentru un baietel

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Fii-miu face 2  ani in curand si e tare iubitor de animale. La cresa au trei pisici pe care le mangaie cu placere si mult interes.

Sunt tentata sa ii iau o pisica, dar ma tem sa nu fie zgariat prea rau (mai ales daca luam un pisoi); alt bai e ca ar trebui sa avem ladita cu nisip.

Catelul m-ar tenta iar, dar ar sta acasa singur destul de mult timp si mi se pare trist. Am curte, dar nu e ingradita complet. As vrea talie mica, dar traiesc intr-o zona cu clima mai aspra si ar fi greu sa il scot afara la -40 C.

Ce ziceti?

#2
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
eu zic sa renunti la idee, un catel/pisica nu este ceva pe care sa l ti cateva luni si apoi se plictiseste copilul de el si vrei sa l dai mai departe '' este plin olx de donatii de caini si pisici sau strazile de caini abandonati '' nu te gandi doar la copilul tau, gandeste te si la acel animal , care va avea nevoie de afectiune, rabdare, ingrijire foarte multi ani ...

#3
Indominus

Indominus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.06.2018
Recomand o pisica,femela,rasa Ragdoll.

Poti citii mai mult despre comportamentul acestei rase,aici : http://cattime.com/c...l-cats#/slide/1

#4
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 05.04.2006
3 stupi cu albine, intregul lor sistem de organizare, adunare a mierii, constructia stupului, harnicia etc sunt perfecte ca exemplu pentru un baietel, sigur, poate nu acum la 2 ani, insa dupa 7 ani incolo da. Fiul meu la 6 ani si ceva deja stie (in linii mari) cum se ingrijesc albinele. Acum cred ca ar fi potrivit un acvariu cu citiva pestisori frumos colorati, timpul necesar ingrijirii lor este foarte mic. Cind va fi mai mare poate un catel de talie mica si/sau o pisica, insa acum nu, va avea tendinta de a trage pisica de coada (hai ca toti am facut asta...), va fi zgiriat si/sau muscat. Mai puteti incerca sa faceti impreuna un ierbar cu citeva plante uscate sau un terrarium:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WMWcgyiRohg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Indominus

Indominus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.06.2018
Litiera (lada cu nisip) o poti pune unde vrei tu,nu ocupa mult loc.

#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,893
  • Înscris: 31.01.2010




Teckel, Dachshund, jucaus, simpatic, capos precum un catir, accepta pisicile doar daca se invata de pui cu ele si
chiar asa pe alea straine le va vina!
Din pacate e rau de frig, are par scurt.

#7
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 ionut76, on 28 iunie 2018 - 21:14, said:

3 stupi cu albine, intregul lor sistem de organizare, adunare a mierii, constructia stupului, harnicia etc sunt perfecte ca exemplu pentru un baietel, sigur, poate nu acum la 2 ani, insa dupa 7 ani incolo da. Fiul meu la 6 ani si ceva deja stie (in linii mari) cum se ingrijesc albinele. Acum cred ca ar fi potrivit un acvariu cu citiva pestisori frumos colorati, timpul necesar ingrijirii lor este foarte mic. Cind va fi mai mare poate un catel de talie mica si/sau o pisica, insa acum nu, va avea tendinta de a trage pisica de coada (hai ca toti am facut asta...), va fi zgiriat si/sau muscat. Mai puteti incerca sa faceti impreuna un ierbar cu citeva plante uscate sau un terrarium:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WMWcgyiRohg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mi-ar placea, dar aici sunt reguli stricte. Nu pot sa cresc albine in oras. Pestii cred ca l-ar plictisi.

 Ion_Bumbu, on 28 iunie 2018 - 21:19, said:

IMG_0876.JPG
IMG_0880.JPG
IMG_0894.JPG

Teckel, Dachshund, jucaus, simpatic, capos precum un catir, accepta pisicile doar daca se invata de pui cu ele si
chiar asa pe alea straine le va vina!
Din pacate e rau de frig, are par scurt.

Ce simpatic e!

#8
Indominus

Indominus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.06.2018
Ragdoll :

Attached Files



#9
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 Indominus, on 28 iunie 2018 - 21:23, said:

Ragdoll :

Frumusele foc, dar paroase!

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pisica o sa iti zgarie toate alea prin casa si lasa par.
Intotdeauna alegerile astea sunt grele pentru ca animalele nu sunt facute sa stea in casa.

#11
Indominus

Indominus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.06.2018

 Purpura, on 28 iunie 2018 - 21:24, said:


Frumusele foc, dar paroase!

Daca o piepteni o data pe zi,nu vei avea probleme de genul lasat blana prin casa.
Si ca orice pisica cu blana lunga naprleste de doua ori pe an.

#12
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Pisica nu zgarie.
Doar daca este agresata intra in functiune instinctul de autoaparare si poate zgaria agresorul.

#13
Indominus

Indominus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.06.2018

 Friskey, on 28 iunie 2018 - 21:25, said:

Pisica o sa iti zgarie toate alea prin casa si lasa par.
Intotdeauna alegerile astea sunt grele pentru ca animalele nu sunt facute sa stea in casa.

Eu am trei pisici de care am grija...pieptanate zilnic deci nu am probleme de gen blana prin casa iar daca le cumperi o jucarie de sesal isi vor folosi ghearele pe acesta.Este instinctiv.

#14
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,893
  • Înscris: 31.01.2010

 lexis1, on 28 iunie 2018 - 21:25, said:

Pisica nu zgarie.
Doar daca este agresata intra in functiune instinctul de autoaparare si poate zgaria agresorul.

Asta doar in teorie...

E mic, simpatic si frumos....pina nu se joaca cu tine...
Musca ca un crocodil si mai si zgiriie, in joaca dar cind o fi mare
si i se pune pata poti avea surprize nebanuite cu el.
Ala batrinul m`a capsat de picior din spate ca asa i`a venit lui.

Edited by Ion_Bumbu, 28 June 2018 - 21:42.


#15
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Stii tu de ce te-a zgariat... karma. Posted Image
Eu de pisici n-am fost zgariat niciodata, desi am fost inconjurat de pisici in viata mai mult. In schimb de caini am fost muscat de nenumarate ori, desi de caini nu prea am fost inconjurat in viata.

#16
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,177
  • Înscris: 31.07.2007
Pisica

Attached Files



#17
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
recomand un porc, il iei de mic, se plictiseste copilul de el, la iarna ai ce manca :)

#18
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,223
  • Înscris: 07.04.2017
Porcusor de Guineea. Nu lasa par, il poti scoate cand vrei  din cusca, in rest sta acolo si nu strica nimic.

Edited by SharonCollins, 28 June 2018 - 22:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate