Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti
 Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...
 Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...
 Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 

Crestinismul in era post-moderna

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
784 replies to this topic

#739
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,422
  • Înscris: 16.03.2004
Eu nu sunt ateu, nici userist, nici de stânga, nici fost comunist. Sunt doar fost creștin, actualmente membru JMT.

#740
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Exact ce ai enumerat este JMT! :yes:

Și ăștia de mai sus sunt cei mai mari aplaudaci ai lepădării tale de credință.

#741
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,422
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 30 decembrie 2021 - 12:45, said:

Și ăștia de mai sus sunt cei mai mari aplaudaci ai lepădării tale de credință.
Dragule, acum...ce să facem, vezi tu, unii sunt și lepădați, ca mine, fiindcă trebuie să fie și din ăștia da, așa scrie, da?

2 Tim 2:20. Intr-o casa mare nu sunt numai vase de aur si de argint, ci si de lemn si de pamant. Unele sunt pentru o intrebuintare de cinste, iar altele pentru o intrebuintare de ocara.

View Postpenticostalul, on 30 decembrie 2021 - 12:45, said:

Exact ce ai enumerat este JMT! Posted Image
Așa este!
JMT este un fel de oliță de noapte, unde copiii fac caca în timpul nopții, căci ei sunt mici și nu se pot deplasa până la toaletă. Care-i problema? Nu are olița, adică vasul de ocară, rolul ei bine stabilit? Eu sunt olița de noapte!

#742
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,422
  • Înscris: 16.03.2004

View Post-Daniel, on 24 decembrie 2021 - 13:37, said:

Sunt cateva cazuri de luari de dureri la kicstarturile lui Avadanoaiei unde este exclusa hipnoza

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/z5joc_trCj0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

urmărește de la min. 16

#743
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
...pana la 19.

Mimica barbatului cu caciula si cruce la gat si a celui cu hanorac rosu, felul in care vorbeste tipul cu coada, faptul ca este vorba de o emisiune tv - ma fac sa cred ca e regie.

Edited by -Daniel, 01 January 2022 - 22:26.


#744
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Post-Daniel, on 26 decembrie 2021 - 20:25, said:



Nu asta am intentionat...Insinuai ca adevaratul crestinism este unul in care se tine legea. Dar asa ceva nu se ma diferentiaza de iudaism, nu schimba nimic,
Ioan 4:22 – "Voi vă închinați la ce nu cunoașteți, noi ne închinăm la ce cunoaștem, căci mântuirea vine de la IUDEI."

Matei 13:41 – "Fiul omului va trimite pe îngerii Săi și ei vor smulge din Împărăția Lui toate lucrurile care sunt pricină de păcătuire și pe cei ce săvârșesc FĂRĂDELEGEA"

Matei 13:42 – "și-i vor arunca în cuptorul aprins; acolo vor fi plânsul și scrâșnirea dinților."

Edited by Elihu_66, 02 January 2022 - 00:30.


#745
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,422
  • Înscris: 16.03.2004

View Post-Daniel, on 01 ianuarie 2022 - 22:24, said:

...pana la 19.

Mimica barbatului cu caciula si cruce la gat si a celui cu hanorac rosu, felul in care vorbeste tipul cu coada, faptul ca este vorba de o emisiune tv - ma fac sa cred ca e regie.

Și de ce nu ar fi regizate și clipurile lui Astărăstoaie, vechi de 5 ani?[ https://yoursmiles.org/msmile/negative/m09060.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Să știi că doamna aceea, adevărat, lesbiană, dar fostă hipnotizatoare, are canalul ei youtube și acolo se pot găsi mai multe dovezi. Eu am rugat-o într-un PM să analizeze și cazul ”Chris Lasala”, de care nu auzise, și atât mi-a răspuns: ”RUN”

#746
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 02 ianuarie 2022 - 08:22, said:

Atât mi-a răspuns: ”RUN”
Poate din greșeală tu i-ai trimis un video cu... RUN!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UBSl2Lr_eJk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#747
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,422
  • Înscris: 16.03.2004

View Post-Daniel, on 01 ianuarie 2022 - 22:24, said:

ma fac sa cred ca e regie.

Lazăr Andrei, arhitect, oare nu-și folosește tehnicile manipulatorii atunci când lungește picioare?
de la min.8


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kGG8gK0IkcA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

vezi tu, cu chestiile astea se câștigă mai bine decât cu proiecte de arhitectură pe care nu ți le cumpără nimeni...

#748
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,422
  • Înscris: 16.03.2004

View Post-Daniel, on 01 ianuarie 2022 - 22:24, said:

...pana la 19.

Dealfel, filmulețe cu vindecări stradale sunt destule...cam toți liderii carismatici au astfel de ”performanțe” filmate pe canalele lor...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V_1EPmA9bLw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#749
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,422
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 30 decembrie 2021 - 12:45, said:

Și ăștia de mai sus sunt cei mai mari aplaudaci ai lepădării tale de credință.

De fapt, nu este lepădare de credință, ci lepădare de ISUS HRISTOS. Eu în continuare cred într-o lume spirituală.
Crezi că mie mi-a fost ușor? Sunt zeci de ani de când cred în Isus, nu este așa ușor să virezi la 180 0, este la fel de dureros ca un divorț sau ca moartea mamei. Nici nu mă așteptam la ”clemență” din partea cuiva, nici nu aveam speranța că cineva mă va înțelege, cu excepția colegului Logic, de el am fost sigur că va înțelege. Voi ceilalți, nu, fiindcă sunteți la un nivel mediocru, oricum (nu că aș fi eu la un nivel ridicat, dar eu sunt sincer, nu fac niciodată compromis).Dificil a fost ... dar nu se mai putea! Crescut de mic copil cu Tokarev, Belenki, Kosidowski, Taxil, Voltaire, autori ai unor cărți tipărite de comuniști, lăsate de babacu` frumos aranjate în bibliotecă, iar acum am făcut contactul cu literatura teologică americană și cu ”înaltul criticism” al școlii de la Tubingen, gata, sunt cu bagaje cu tot în tabăra JMT și nici nu vreau să mai aud de altceva (experiențe cu Duhul, limbi, prorocii, vindecări stradale și alte căcaturi). Eu am trecut prin toate acestea și acum m-am oprit la JMT. Nu a fost o decizie ușoară, să știi.

#750
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postdark, on 03 ianuarie 2022 - 18:04, said:

De fapt, nu este lepădare de credință, ci lepădare de ISUS HRISTOS. Eu în continuare cred într-o lume spirituală.
Crezi că mie mi-a fost ușor? Sunt zeci de ani de când cred în Isus, nu este așa ușor să virezi la 180 0, este la fel de dureros ca un divorț sau ca moartea mamei. Nici nu mă așteptam la ”clemență” din partea cuiva, nici nu aveam speranța că cineva mă va înțelege, cu excepția colegului Logic, de el am fost sigur că va înțelege. Voi ceilalți, nu, fiindcă sunteți la un nivel mediocru, oricum (nu că aș fi eu la un nivel ridicat, dar eu sunt sincer, nu fac niciodată compromis).Dificil a fost ... dar nu se mai putea! Crescut de mic copil cu Tokarev, Belenki, Kosidowski, Taxil, Voltaire, autori ai unor cărți tipărite de comuniști, lăsate de babacu` frumos aranjate în bibliotecă, iar acum am făcut contactul cu literatura teologică americană și cu ”înaltul criticism” al școlii de la Tubingen, gata, sunt cu bagaje cu tot în tabăra JMT și nici nu vreau să mai aud de altceva (experiențe cu Duhul, limbi, prorocii, vindecări stradale și alte căcaturi). Eu am trecut prin toate acestea și acum m-am oprit la JMT. Nu a fost o decizie ușoară, să știi.
De fapt isus ti-a fost CALE spre Tatal ceresc. El ti-a aratat ce inseamna sa iubesti cu adevarat, si cum Tatal ne iubeste. Bineinteles ca isus fiind chipul si asemanarea Tatalui ceresc ,  vei deveni si tu chipul Tatalui ceresc. De fapt acelasi duh care este in Hristos isus  apare si in noi cand  descoperim in isus duhul Tatalui.
Nu e lepadare de Hristos isus ci o infratire . Pana la aparitia  acestui duh/spirit , esti chemat sa fii "tinta" la duhul lui Hristos pentru a se oglindi si in noi acelasi duh.

#751
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,344
  • Înscris: 10.09.2008
Da, și eu cred că Dark, după ce va sancționa tot ce nu a fost la nivelul așteptărilor religioase, va rememora și părțile bune, ca în orice despărțire... :)

#752
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,100
  • Înscris: 24.11.2016

View Postdark, on 20 decembrie 2021 - 17:19, said:

--------------------------------------------------
Suntem pe topicul bietului Xlander. Era un băiat bun, cam grăsuț așa, trebuia să dea vreo dooj de kile jos, dar era cumsecade, cu multă cultură generală, îți făcea plăcere să discuți cu el.
Haideți să-l ajutăm pe fratele să aibă și topicul lui măcar 50 de pagini!
Da ce poanta ! Atat de ...unfunny. 20 de kilograme e cantitatea de neuroleptice pe care ti-o administreaza per saptamana, oral, intramuscular si intravenos in camera aia cauciucata din oraselul Palookaville, al carui rezident de vaza esti. Si tot fara rezultat.

Cat despre ajutorul cu 50 de pagini, te-as ruga sa-ti convoci pe alt topic baiatul de mingi Daniel si propriile clone cu care dialoghezi si le faci dedicatii "spirituale".  Ai ingropat cu idioteniile, mitomania, schizofrenia ta niste linkuri catre documentare valoroase. Lasa topicul aerisit, du-te in alta parte, mitoman lovit de streche si nul ce esti. De fapt toti, in afara de amicul meu virtual penticostalul, care oricum nu va mai raspunde daca va auto-basculati pe alt topic. N-aveti nimic de zis aici, e culmea nesimtirii, niste eretici care comenteaza pe seama deviatiilor doctrinare ale crestinismului post-modern. Pai voi sunteti deviatiile... bah.

#753
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Posted Image

#754
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,422
  • Înscris: 16.03.2004

View PostXlander, on 03 ianuarie 2022 - 20:21, said:

Cat despre ajutorul cu 50 de pagini
Prieten drag, îmi cer iertare, dar trebuia ca tu să-ți supraveghezi topicul, și dacă discuția inițiată de mine nu era potrivită, fii sigur că mi-aș fi stabilit reședința în altă parte. Link-urile acelea rămân, ele nu sunt șterse, nici îngropate, pot fi oricând citate și discutate de către doritori. Cam atât am avut de zis, gata, mi-am luat calabalâcul de aici...
Cum ar zice domnul profesor Baur...Auf Wiedersehen!

[ https://media1.giphy.com/media/PkS9hbwOjtPqUWqS2H/giphy.gif?cid=ecf05e47124bqjxw38q44t28z8p79e4et38ugi90kvfy8n6l&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#755
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,100
  • Înscris: 24.11.2016
Daca zici tu asa...te cred. Cale batuta. Imi aleg greu prietenii la varsta mea, bine...era o exprimare generica din partea ta, inteleg, dar nu, merci. Cu oamenii care nu-si pot asuma responsabilitatea unui cont unic pe o platforma sociala, pica din start din punctul meu de vedere orice afinitate sau empatie. Si cum dumneata in cercurile de initiati esti cunoscut ca oaia Dolly cu 350.000 de clone ce bantuie frenetic peste tot inclusiv prin mesagerie, intelegi ideea... Consider ca este ultimul quote din partea ta, asa ca te pot trece la ignore. Igiena lecturii e importanta la...varsta mea.

----------------------------------------------------------------------

Un documentar ce trateaza deviatiile din crestinism, ce inseamna sa fii crestin, ce e important si absolut esential sa crezi, care sunt semnalmentele unei credinte false. Informatii de interes general prezentate clar si cu precizie.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w-IlhkbHTRY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#756
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,684
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 28 aprilie 2022 - 11:20, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c4rFSUinRIw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mi-a placut aceasta pledoarie a adventistului, dealtfel il urmaresc cu atentie ori de cate ori apare cu cate ceva nou.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate