Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI
 Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?
 SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...
 Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...
 

egalizator 10 benzi din revista TEHNIUM 2/1988

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
boby-piratu

boby-piratu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.10.2005
:worthy: Sal am si eu o intrebare la voi, mi-am facut si eu un amplificator la care am adaugat un egalizator a carui schema am gasit-o in revista tehnium:  Date Tehnice: U intrare - 1 V;
U iesire - 1 V; Z intrare - 20 KΩ; Z iesire - 1KΩ; factorul de distorsiuni - 0,02 % in banda audio; Amplificare si Atenuarea +12 respectiv -12 dB. Curentul maxim absorbit la un singur modul de 25 mA. acest egalizator are la baza sa 10 circuite integrate βM324 (LM 324) dar din cate stiu eu acest circuit este un amplificator cvadruplu de uz general, nu are de-a face cu HiFi.. pentru asta, cred ca as putea folosi LM381 sau LM387 (operationale cu zgomot mic) sau LM(1)(2)301 (operationale de precizie). As fi foarte recunoscator daca m-ar ajuta si pe mine cineva in legatura cu aceasta probleme (nu stiu ce circuite sa folosesc), si era sa uit acest egalizator l-am facut deja cu lm 324 dar are un mic fasait cand are volumul la min si pe inalte se mentine fasaitul si cand creste volumul cea ce nu se intampla daca bag semnalul direct in amplificator. :worthy:

#2
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Pai ai dat singur solutia:
Circuite AO de zgomot redus... LM381 sau LM387 sunt ideale..

Si  pentru micsorarea zgomotului foloseste rezistente cu pelicula metalica si condensatoare de calitate. Uneori se pot folosi condensatoare cu tantal sau cele electrolitice trebuie sa aiba tensiunea de lucru cat mai mare (50-63V)...

#3
boby-piratu

boby-piratu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.10.2005
Multumesc mult de sfaturi o sa caut pe net schemele interne pt LM381, LM387 sa vad care se potrivest si o sa schimb si rezistentele si cateva condensatoare. Apropo poate ma poate ajuta si pe mine careva cu schema acestui montaj ca nu o mai am. :worthy:

#4
boby-piratu

boby-piratu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.10.2005
:D  as mai avea si eu inca o intrebare. de CI TL084 ce parere aveti as putea sa-l folosesc pe-asta in loc de LM324 ca nu as vrea sa mai fac cablajul inca o data  :D

#5
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
e bun TL 084 :D l-am folosit eu in aparate de masurat unde nu aveam voie cu zgomot mare si nici cu offset :D

#6
boby-piratu

boby-piratu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.10.2005
iti multumesc pt raspunsul promnt pe care la dat si astept pe cineva care are schema sa-mi-o dea si mie ca eu n-o mai gasesc :worthy:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate