Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...
 Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?
 Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...
 

despre emag si curieri. aia care tii baga pe gat daca cumperi

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013

View PostPoeOvidiu, on 04 mai 2018 - 20:14, said:

Pai daca tu ca magazin online ma pui sa platesc curieratul atunci de ce imi impui cu ce serviciu de curierat sa imi livrezi? Eu de exemplu anulez comanda daca e livrare cu Fan Curier. Ca stiu ca oricum nu livreaza.

Cand ii aud "noi cu ala avem contract"
Platiti voi curieratul?
Nu.
Atunci nu ma intereseaza cu cine aveti contract. Trimiteti cu cine vreau eu.
E clar ca iti lipsesc notiuni simple de cum functioneaza relatiile comerciale.
1. Cum adica fan oricum nu livreaza? Astia din ce traiesc, nu din livrat?
2. Ca sa-ti livreze cu alt curier, ei trebuie sa aiba contract. Nu merge sa lucrezi fara contract.
3. Nu platesti curierat, ci transport. Poate vine angajatul magazinului cu masina lui si-ti face livrarea, cum am mai vazut la flanco. Ce ai de gand sa faci? E problema lui cum face transportul atata timp cat o face in timpul promis si in conditii optime.

#38
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View PostSpeedDemon, on 04 mai 2018 - 20:02, said:

Pt ca apar chestii neprevazute. Omul a procedat foarte corect, te-a anuntat ca nu mai poate livra pachetul si aia e. Tu chiar vrei sa plece toti din tara la 21 de ani? Personal ca tirist anunt ca nu pot sa ajung ca mi se termina programul si aia e. In cazul meu sunt verificat de politie si amendat daca depasesc programul de lucru.
Pe traseu se intampla multe in tari cu apa calda si autostrazi, daramite sa faci zeci, de livrari pe zi, sa astepti fiecare client, sa gasesti locatii, etc.
Eu personal ii zic la dispecer, daca totul merge bine, ajung la destinatie, daca nu maine. Daca mai zice ceva de urgent ii explic ca nu is ambulanta sa moara pacientul daca mai asteapta o zi, ca nu imi plateste nimeni amenzile si aia e. Las remorca decuplata sa o ia altul daca se poate la final de program si aia e.
Iti dai aere de superioritate fata de curieri dar nu realizezi ca e probabil cea mai nasoala meserie ca sofer si toti o abandoneaza prind un loc pe distributie sau fac 21 de ani si pleaca pe tir.

CORECT PE NAIBA!! AM SUNAT EU SA INTREB DACA IL MAI ASTEPT SAU NU! RASPUNSUL A FOST DE UN SICTIR MAXIM.....

#39
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostPoeOvidiu, on 04 mai 2018 - 20:14, said:

Cand ii aud "noi cu ala avem contract"
Platiti voi curieratul?
Nu.
Atunci nu ma intereseaza cu cine aveti contract. Trimiteti cu cine vreau eu.
In teorie e simplu, practica insa... Cand ai un flux prin care livrezi marfa, ca sa schimbi ceva in el, ar trebui, de fapt, sa ai "fluxuri" pentru fiecare curier in parte (si aici ma refer la: ambaleaza pana la ora X, cheama curier din timp si spune-i cand sa vina sa ridice, printeaza AWB, inregistreaza-l in ce soft ai, fa-i tracking etc. dupa care, in caz de probleme, rezolva-le).

Singura posibilitate valida ca se intample asta (si se intampla, pe la altii) ar fi cam asa: ai platit marfa, magazinul iti face coletul si il pune la dispozitia curierului (si aici se opreste raspunderea magazinului). Iti revine tie sarcina sa il contactezi - sa se duca sa ridice in intervalul de livrari, sa verifici ca a ridicat, sa faci tracking si altele...

#40
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,465
  • Înscris: 24.05.2010

View Postlexis1, on 04 mai 2018 - 20:56, said:

Adica ei ti-au lasat cartela tie dupa ce ai plecat?
Nu era parte din abonamentul de "business" fleet?
Daca te referi la mine, cartela l-am dat inapoi dupa cateva zile cand am vazut ca nu se obosesc sa dea si telefon.

#41
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View Post-same-, on 04 mai 2018 - 20:56, said:

E clar ca iti lipsesc notiuni simple de cum functioneaza relatiile comerciale.
1. Cum adica fan oricum nu livreaza? Astia din ce traiesc, nu din livrat?
2. Ca sa-ti livreze cu alt curier, ei trebuie sa aiba contract. Nu merge sa lucrezi fara contract.
3. Nu platesti curierat, ci transport. Poate vine angajatul magazinului cu masina lui si-ti face livrarea, cum am mai vazut la flanco. Ce ai de gand sa faci? E problema lui cum face transportul atata timp cat o face in timpul promis si in conditii optime.
Depinde de zona si de curierul din acea zona... unii intradevar sunt extrem de nesimtiti si adopta tactica sunam fraierii si le spunem ca ne intalnim la colt... si ii suna pe toti din zona aia sa vina sa isi ia coletele... iar ei se parcheaza la colt si stau la o cafeluta si la o barfa pana vin fraierii.
Daca ii intrebi ce adresa scrie pe colet, si daca e la adresa aia, o baga pe aia cu "azi n-am traseu in zona aia", sau "il gasesti la sediu atunci".

De "coboara ca sunt in fata" nu mai are rost sa mentionez... sunt destui care si-au luat teapa asta si cand au coborat nu era nici naiba in fata si au stat ca freierii 5-10 minute sa astepte sa vina.

Nu sunt genul nesimtit, dar una e sa aleg eu sa vin si alta e sa imi impui sa vin, ca daca nu il gasesti la sediu sau le fac praf pe scari.
S-a intamplat de destule ori sa astept curierul in fata portii, a cladirii sau a blocului... dar din proprie initiativa nu ca mi-a cerut el.
Depinde si de curier. Pana acum am nimerit majoritatea destul de ok... am dat si de cativa nesimtiti dar care nu au prins radacini.

Edited by lexis1, 04 May 2018 - 21:09.


#42
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,058
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBombalurina, on 04 mai 2018 - 19:43, said:

Pentru ca ti-l aduce pana in fata usii.
Numai daca si gaseste adresa sau pe cineva... Posted Image

Edited by andreic, 04 May 2018 - 21:04.


#43
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,465
  • Înscris: 24.05.2010

View Postrosix, on 04 mai 2018 - 20:55, said:

Unii din voi sunteti foarte, foarte scrofulosi...  Uitati ca curierul e si el om si circula prin traficul din oras. N-are nicio sansa sa livreze conform graficului ori cat ar vrea.  Peste 50% din cei apelati nu sunt acasa iar restul se amana pentru zilele urmatoare din motive de trafic.
Asta cu traficul incepe sa fie tot mai nashpa. Se circula din ce in ce mai prost...blocaje in trafic...etc.
Stai sa vezi cand suni clientul daca este acasa si iti spune sa-i duci coletul la el la servici...in partea cealalta a orasului. si cand ii spui ca nu este posibil...tot curierul este de vina....
Nu uitati fiecare curier are traseul lui...cand mai comandati si stiti ca nu sunteti acasa, puneti la livrare adresa unde aveti serviciul.

#44
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Hai ca poate scapam noi taximetristii de "heitareala" Posted Image  , o sa fim inlocuiti de voi curierii

#45
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,695
  • Înscris: 28.11.2001

View Postbelogerer, on 04 mai 2018 - 19:32, said:

da. am mail trimis la emag. la furnizorul produsului. la curier am dat telefon dar nu mai lucreaza call centerul...

pe curierul asta il reclam pt ca a fost nesimtit. si nu vede nici un leu spaga. sper sa vina cu fise sa dea rest ca altfel il trimit sa schimbe. pe banii mei sa ma duc sa ridic coletul de unde sta el sau unde are el chef...asa ceva nici posta romana nu face...
Am scris si eu furnizorului care ce crezi: m-a băgat pe mine în blacklist. Ce dobitoci.

#46
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Eu am avut o experienta, in general pozitiva cu mai toti curierii (bine, stau si intr-o zona, usor accesibila, in care misuna toata ziua curieri si care e exact in drumul lor) dar am ales sa imi ridic singur produsele ca prefer sa-mi fac singur programul decat sa mi-l faca altii si n-am chef sa dau in bobi cand vine curierul sa-mi aduca ceva.  Asa ca, doar cand inchei asigurarea RCA mai astept sa o aduca curierul, in rest ma duc singur in showroom.

#47
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View Postbadmania98, on 04 mai 2018 - 21:25, said:

Am scris si eu furnizorului care ce crezi: m-a băgat pe mine în blacklist. Ce dobitoci.
Asa au toate companiile... inclusiv alea gigant.
Eu am ajuns in blacklist la un operator telecom si nu numai.

#48
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 03.05.2006
Apropo de emag si curieri, miercuri am comandat un RCA de pe emag si a venit a doua zi plicul prin firma de curierat SAMEDAY (n-am mai auzit de astia pana acum). Si-a schimbat emag-ul firma de curierat?

#49
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,465
  • Înscris: 24.05.2010
Este firma lor de curierat acum. Înainte comenzile de la PC Garage erau livrate de SD Curier.

#50
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,431
  • Înscris: 11.08.2003
De gasesti un curier cu 20 de livrari, pupa-l, e un fel de unicorn. Au fost cazuri in care s-a plecat pe traseu cu 100+ de livrari, adrese unice (zona mare). Aa, si trebuia sa mai si ridice marfa. Asa ca alea 8-10 ore de livrat erau mult mai putine.
Apropo, programul unor curieri incepe pe la 5-6 dimineata si se poate finaliza, intr-un caz fericit, pe la aceeasi ora, dar seara. De ce au atata marfa desi sunt siguri ca nu o pot livra? Pentru ca toata marfa trebuie sa plece din depozit; pentru ca pe traseu, poate nu-ti raspund multi si livrezi altele; poate ca reusesti sa livrezi mai multe azi decat ieri si sa te mai eliberezi, tot pe tine, de povara unui numar si mai mare maine; pentru ca poti vorbi cu mai multi si, daca pot si ei sa vina la colt, faci mai multe livrari; pentru.. pentru... pentru.
Pe sistem il doare in circuite ca nu poti ajunge, el trimite mesaje la rand.

De ce nu se apuca toti curierii de altceva? Unii din ei se apuca, altii reusesc sa-si gaseasca un echilibru pe zona astfel incat sa nu fie stresati / nervosi de la prima ora. Dupa aceasi logica, oamenii de pe vidanje, lucratorii comerciali, cei de la radet de stau prin toate canalele, constructorii, soferii de RATB care trebuie sa care toti certatii cu sapunul si toti nebunii, taximetristii, asistentele medicale si chiar medicii de ce nu se apuca de ceva mai usor pentru a nu mai fi nervosi? De fapt, ce dreaq, hai sa stam toti acasa si sa ne uitam la TV. Dar la ce sa te uiti, ca si aia de la TV au zis ca vor si ei sa nu mai lucreze. Dar curent pentru TV? Aia de la centrala de ce se chinuie sa ne furnizeze asta si noaptea? Ei nu au voie sa stea acasa si sa se bucure de weekend si de viata?

Da! Mai intarzie coletul, din varii motive. Da! Poate ca e nervos curierul. In timpul lui liber poate fi si curiera.
Tu de ce nu ti-ai comandat dracia din timp? De ce trebuie sa traga altul si sa renunte la timpul sau liber pentru ca tie ti-a fost lene / n-ai vrut sa iti cumperi chestia acum cateva zile?

#51
Grigt

Grigt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 06.07.2008
Sal,la Cluj, vai de noi cu FanCurierPosted Image

#52
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Am facut un tam-tam pe exact chestia asta acum 2 saptamani.
Curierul ma suna la 13, ii zic ca ajung acasa la 6, sa ma sune atunci, ca conf. sms-ului are program pana la 19.
Si-a batut joc de mine si mi-a anulat comanda pe motiv ca nu sunt acasa. Sunat la Cargus, facut reclamatie, sunat la emag facut reclamatie, sunat la cei de la care am luat produsul prin emag, facut reclamatie despre cargus. Cargus primit banana.
Niste nesimtiti, de acum nu mai lucrez cu cargus ever

#53
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,573
  • Înscris: 07.12.2014

View PostAna0181, on 04 mai 2018 - 20:28, said:

PoeOvidiu@
Nu cumva faptul ca un x magazin online are contract cu o anumita firma de curierat inseamna preturi preferentiale/negociate deci si implicit un pret pentru livrare mai mic si pt client?
Daca am zis ca platesc eu curieratul? Ce ii intereseaza pe ei  ca platesc eu 5 lei in plus la curier?

View Post-same-, on 04 mai 2018 - 20:56, said:

E clar ca iti lipsesc notiuni simple de cum functioneaza relatiile comerciale.
1. Cum adica fan oricum nu livreaza? Astia din ce traiesc, nu din livrat?
2. Ca sa-ti livreze cu alt curier, ei trebuie sa aiba contract. Nu merge sa lucrezi fara contract.
3. Nu platesti curierat, ci transport. Poate vine angajatul magazinului cu masina lui si-ti face livrarea, cum am mai vazut la flanco. Ce ai de gand sa faci? E problema lui cum face transportul atata timp cat o face in timpul promis si in conditii optime.
1. Exact. Nu livreaza si trimit coletul inapoi zicand ca nu au gasit pe nimeni. Plateste expeditorul tur-retur.
2. Nu mai spune. Am firma si livrez cu oirice curier chiar si fara contract. Deci se poate. Dai un telefon si  vine curierul.
3. Pai daca platesc eu transportul e normal sa decid eu cine sa imi transporte.

Daca totusi imi impui tu transportatorul desi il platesc eu atunci te asiguri ca primesc produsul in termenul promis. Iti iei transpotatorul de urechi, bagi clauze in condtract , te descurci. Eu refuz coletele care nu imi ajung la termenul promis de magazin. Si motivez refuzul . Era cadou si a ajuns dupa aniversare :)

Edited by PoeOvidiu, 05 May 2018 - 06:13.


#54
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostTheRipper, on 05 mai 2018 - 05:34, said:

Curierul ma suna la 13, ii zic ca ajung acasa la 6, sa ma sune atunci, ca conf. sms-ului are program pana la 19.
Nu s-a prins curierul ca esti singurul care ajunge acasa la 6 (18, zici?) si ca restul sunt acasa non-stop?! Ce idiot... Iti dai seama? Sa nu inteleaga omu' ca tu lucrezi pana la 18 si el pana la 19 si ca, probabil, intre 18 si 19 ar trebui sa livreze tot... Serios, de ce naiba mai face curierat?!

Pai ce, de ce am murit noi la revolutie? Ca sa platim 20 de lei curierul si sa vina in timpul programului? Pai e normal asa? De cand?!

View PostPoeOvidiu, on 05 mai 2018 - 06:06, said:

Daca am zis ca platesc eu curieratul?
Si ce? Crezi ca ce platesti tu catre curier acopera cheltuielile cu schimbarea fluxului?

View PostPoeOvidiu, on 05 mai 2018 - 06:06, said:

Ce ii intereseaza pe ei  ca platesc eu 5 lei in plus la curier?
Poate ii intereseaza... Poate au un anumit tip de clienti. Poate nu vor ca tu sa spui, prin diverse locuri, ca ai platit 5 lei in plus la curier, pentru ca X sau Y.

Ar fi imposibil?

View PostPoeOvidiu, on 05 mai 2018 - 06:06, said:

2. Nu mai spune. Am firma si livrez cu oirice curier chiar si fara contract. Deci se poate. Dai un telefon si  vine curierul.
Porti? :) Dar nu uita de volum de colete. Sau volumul lor.

Edited by dexterash, 05 May 2018 - 06:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate