Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Montare "floorstanders" pe perete.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Salutare colegi.

Am o pereche de MonitorAudio Silver RS8 si vreau sa le montez pe perete. Din testele de auditie efectuate amplasarea lor optima este la cca 20cm distanta de perete.
Fireste ca vor sta in aceeasi pozitie ca pana acum dar nu pe podea ci mai sus cu circa 15cm. Deci nici fata de inaltimea urechii diferenta nu o sa fie foarte mare mai ales tinandu-se cont de distanta de la boxa pana la urechile ascultatorului.

Prefer varianta asta doar pentru design si eliberarea podelei.

Suportul o sa fie facut de mine, foarte rezistent si finisat elegant si cu posibilitatea de rotire a boxei cu prinderea partii inferioare intre boxa si suport pe actualele pozitii unde sunt suruburi pentru spike-uri sau suporti reglabili de cauciuc.

Credeti ca fac vreo greseala abordand problema asa? Cu noua amplasare?

Nu mai spun ca ma bate gandul sa fac acelasi lucru si cu subwooferul dar cred ca totusi pe ala o sa-l las la locul lui, mai ales fiind extrem de greu comparativ cu boxele si tinand cont si de modul in care se propaga acustic joasele.

Suportii vor fi ceva in genul asta.

Edited by serginho74, 05 April 2018 - 19:17.


#2
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Eu am RS6 si o sa le vand mai degraba decat sa le lipesc de perete. Mai bine iti iei niste bookshelf daca ai probleme cu spatiul. Eu unul nici nu as concepe asa ceva.

Edited by Bylly00, 05 April 2018 - 20:30.


#3
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Salutare serginho74 dar nu inteleg postarea ta. Esti dintre cei cu experienta, cine si ce ar putea sa spuna mai bine decat urechile tale? Tot ce ai de facut este sa le pui pe un postament provizoriu care sa simuleze noua pozitie. Daca urechile e multumite la fel ca si ochii, aia ie.Posted Image

Edited by audiofidel, 05 April 2018 - 21:32.


#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu am probleme cu spatiul dar dpdv estetic ar arata mai bine asa. Si practic, nu te mai incurci in ele cand faci curatenie.
Intreaga incapere de aproximativ 25mp este dedicata doar pentru home cinema.

#5
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
La viitoarea mea mini cinema ~ 17.5 mp chiar o sa renunt la RS6 si voi trece pe niste bookshelf mai rezolute (am pus ochii pe kef ls50 sau R300). Pentru home-cinema nu are sens floorstanderul devreme ce ai oricum subwoofer iar pentru muzica, atata timp cat nu vorbim de muzica electronica sau cine stie ce orga de biserica ar trebui sa fie suficiente pentru un audiofil (si nu vreun bass-head). Alternativ se poate adauga si subul pentru auditia de muzica dar aici e mai complicata treaba. In fine, daca tie ti se pare ca suna bine - go for it, dar eu am mari indoieli. Stii cum se spune - fiecare 33.3cm de perete adauga 1000$ sunetului.

Edited by Bylly00, 06 April 2018 - 07:18.


#6
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 06.03.2005
Unul din aspectele de importanta majora, pe langa distanta fata de perete, este decuplarea mecanica a incintelor fata de podea, intotdeauna cele mai bune rezultate se obtin prin folosirea de spike-uri metalice foarte ascutite.Orice alt element elastic, flexibil, rotativ, articulat, etc, afecteaza calitatea sunetului.
Chiar si in cazul incintelor de raft, standul influenteaza serios sunetul.

#7
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Oricum aveam parchet pe jos deci exclus spikeuri. Dar pe de altã parte chiar și pentru un sistem de prindere pe perete pot folosi spikeuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate