Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5
 Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu
 

Pe ce cheltui/in ce investesti banii castigati in UK?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#109
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 23.10.2015
Fiecare are propria experienta. Daca tu te-ai dus in cloacă cu toți infractorii pentru ca era mai ieftin, nu este de mirare. Exact ce ar crede un imigrant in București daca ar alege sa stea in Ferentari pt ca este mai ieftin.

Un succes individual nu este relevant. Direcția migrației spune altceva. Pentru majoritatea este invers: reușesc sa facă in UK ceea ce nu reușeau in Romania.

#110
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Posteireman, on 25 aprilie 2018 - 15:43, said:

Ziceai mai sus ca se castiga 3-4000€ la TM si ca e ok,mai ales ca nu se impoziteaza...ce sa inteleg de aici,ai lasat tu Londra pentru 3-4000€ lunar,nu se castiga bine la Londra sau nu te numeri printre cei buni?

Am fost disponibilizat in Noiembrie 2016 si piata era cam rece iar eu cam deprimat dupa toate nebuniile cu brexitul (m-am lasat afectat). Am primit o oferta rezonabila in Timisoara si am zis sa incerc sa vad cum ii inapoi unde m-am nascut, ca aveam si eu ganduri cu cai verzi pe pereti. Daca ai lucra in IT, ti-ai da seama ca nu te poti autoanaliza intr-un domeniu extrem de dinamic. Angajatorii si partenerii mei zic ca sunt un om constant si cu experienta in ce livrez.

Edited by Catean, 25 April 2018 - 16:46.


#111
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View PostLukRo, on 25 aprilie 2018 - 16:37, said:

Fiecare are propria experienta. Daca tu te-ai dus in cloacă cu toți infractorii pentru ca era mai ieftin, nu este de mirare. Exact ce ar crede un imigrant in București daca ar alege sa stea in Ferentari pt ca este mai ieftin.

Un succes individual nu este relevant. Direcția migrației spune altceva. Pentru majoritatea este invers: reușesc sa facă in UK ceea ce nu reușeau in Romania.
Majoritatea celor care plecati in UK nu ati avut nimic in Ro, de aia vi se pare totul waw...cand o sa ajungi macar la nivelu meu,cu o casa in UK si una in Ro,mai poti vorbi.Pana atunci nu cred ca e nevoie sa faci presupuneri, in timpul asta poti munci sa stringi banii de chirie...
Nu stiu de ce cloaca vorbesti tu acolo,cred ca ma confunzi cu vecinii de pahar,casa mea din UK e evaluata la mai mult de 500k £,adica venitul tau pe doua vieti...

#112
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Posteireman, on 25 aprilie 2018 - 17:01, said:

Majoritatea celor care plecati in UK nu ati avut nimic in Ro, de aia vi se pare totul waw...cand o sa ajungi macar la nivelu meu,cu o casa in UK si una in Ro,mai poti vorbi.Pana atunci nu cred ca e nevoie sa faci presupuneri, in timpul asta poti munci sa stringi banii de chirie...
Nu stiu de ce cloaca vorbesti tu acolo,cred ca ma confunzi cu vecinii de pahar,casa mea din UK e evaluata la mai mult de 500k £,adica venitul tau pe doua vieti...

Vezi frate @eireman, fix stilul de mai sus ne face pe unii sa nu ne placa in Romania, pana si cu "caruta" aia de bani si "casi" fara numar.

#113
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Mda, si ne intoarcem la un taran in anglia :))

#114
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Pai asta e adevarul,de ce te superi? Nu-ti place stilul din Ro,esti liber sa pleci oriunde...dar stai,tu ai venit din UK ca poate nu-ti placea stilul de acolo....nasol
Vorbind de “casi”,pai cum naiba sa nu le aduci in discutie cand vin unii si-ti explica cati bani fac ei pe afara si ce ok e acolo dar ei saracii nu au un ban in buzunar.Intreb si eu ca prostul,daca faci 700£ pe zi,cum se face ca nu ai un loc al tau? Cum se face ca esti tot in chirie si de obicei in zone naspa....

#115
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Posteireman, on 25 aprilie 2018 - 17:19, said:

Pai asta e adevarul,de ce te superi? Nu-ti place stilul din Ro,esti liber sa pleci oriunde...dar stai,tu ai venit din UK ca poate nu-ti placea stilul de acolo....nasol
Vorbind de “casi”,pai cum naiba sa nu le aduci in discutie cand vin unii si-ti explica cati bani fac ei pe afara si ce ok e acolo dar ei saracii nu au un ban in buzunar.Intreb si eu ca prostul,daca faci 700£ pe zi,cum se face ca nu ai un loc al tau? Cum se face ca esti tot in chirie si de obicei in zone naspa....

Nu stiu, eu am reusit sa strang sume dragute prin UK si in Timisoara tot in chirie stau, in parcul rozelor by the way, ca tot vorbim de zone. In Londra stateam langa servici, in Acton W3, 30 minute pe jos de Holland Park. In ambele situatii am/aveam de mers pe jos pana la serviciu maxim 25 minute, deci nu era nevoie de masina. Poate unii oameni nu vor case si masini, prefera sa aiba banii in banca/ investiti si sa lase pe altii sa se streseze cu case si masini, in timp ce ei inchiriaza tot si se bucura de viata. Exista si oameni de genul, si eu sunt printre ei.

Edited by Catean, 25 April 2018 - 17:28.


#116
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,294
  • Înscris: 21.06.2016

View Posteireman, on 25 aprilie 2018 - 10:00, said:

Mic si bere poti avea si la Londra din belsug. Restaurante ca in Timisoara nu prea.


Lol și asta e de rău? Londra e una din capitalele lumii, TM e un oraș secundar intr-o țara terțiara mărginașă.

Quote

Cand te plictisesti dai o fuga la Belgrad,Mako,Szeged,Budapesta sau de ce nu,Viena.


Din Londra poți sa te duci in .... Londra care ea însăși e de vreo 10 ori peste suma orășelelor ăstora de 2 lei.

Quote


De acasa din Tm fac cateva ore pana la Budva sau Dubrovnik.Pana seara sunt la cafea in Venetia.


Cu low cost ajungi mai repede și mai ieftin din Londra ....

#117
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postvrajitoruldinoz, on 25 aprilie 2018 - 17:55, said:




Lol și asta e de rău? Londra e una din capitalele lumii, TM e un oraș secundar intr-o țara terțiara mărginașă.



Din Londra poți sa te duci in .... Londra care ea însăși e de vreo 10 ori peste suma orășelelor ăstora de 2 lei.



Cu low cost ajungi mai repede și mai ieftin din Londra ....
Din Londra in ...Londra sa faci ce? Sa auzi diverse dialecte paki in functie de zona?
Cu lowcost ajungi la naiba... pana ajungi la Luton plus alea doua ore de la aeroport..plus zbor doua ore...ajungi la Dubrovnik si astepti sa-ti dea ala de la rent car masina...apoi eu in timpul asta am ajuns deja cu masina si trec la a treia cafea sau bere

#118
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Mie in general uk si mai ales zona londrei mi se pare de kkt. Nu e nimic frumos in uk. Daca vrei sa traiesti ca un om normal franta, spania sunt tari si frumoase si cu oameni ok. Ce dracu sa faci la libidinosii aia de englezi? Aia sunt zgarcitii pamantului nu ti-ar da o cana de apa gratis.

#119
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 23.10.2015

View Posteireman, on 25 aprilie 2018 - 17:01, said:


Majoritatea celor care plecati in UK nu ati avut nimic in Ro, de aia vi se pare totul waw...cand o sa ajungi macar la nivelu meu,cu o casa in UK si una in Ro,mai poti vorbi.Pana atunci nu cred ca e nevoie sa faci presupuneri, in timpul asta poti munci sa stringi banii de chirie...
Nu stiu de ce cloaca vorbesti tu acolo,cred ca ma confunzi cu vecinii de pahar,casa mea din UK e evaluata la mai mult de 500k ÂŁ,adica venitul tau pe doua vieti...

Prietene, tu habar nu ai de venitul meu. O duceam bine si in România, dar m-am saturat de nesimțire. Simplu. Am si eu doua vile, masini si alea alea, facute doar in cativa ani de UK, dar nu vad relevanta.

Tu ai fugit in '90, ai dormit prin parcuri, ai lucrat la negru ani de zile si in final ai reusit, împreună cu familia, sa faceti rate la o casa, care a ajuns sa valoreze atata nu datorita geniului tau de investitor. Si acum vii si dai lectii ca ce bine e in România si ce nasol e in UK.

Degeaba ai bani in România daca sanatatea e la pământ, te duci in spital cu o boala si iesi cu 5, te sicaneaza gibonii in trafic, învățământul a ajuns o gluma, românii  insista in a vota hoți iar viitorul nu aduce nimic bun.

#120
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,294
  • Înscris: 21.06.2016

View Posteireman, on 25 aprilie 2018 - 19:05, said:

Din Londra in ...Londra sa faci ce? Sa auzi diverse dialecte paki in functie de zona?

Esti obsedat de paki ma omule... Romanii SINT paki daca ii intrebi pe englezi, daca nu mai rau. Nu e Timisoara orasul ala unde t1ganii detin imobilele vechi din centru?
Dacatu dupa 25 de ani de UK (presupun ca ai fost si in Londra nu numai in "Eire") ma intrebi pe mine ce sa faci in Londra si daca tu crezi ca niste spelunci din Timisoara sau oriunde in Romania se compara in vreun fel cu unul din top 1-2-3-4 orase din lume din toate punctele de vedere, atunci n-am eu cum sa-ti deschid capul acum. E prea tirziu. esti pierdut. Pentru ca diferentele nu sint minore, nu sint de 2-3 orti, nu sint nici de 10 ori, sint de 100 de ori...

Quote

Cu lowcost ajungi la naiba... pana ajungi la Luton plus alea doua ore de la aeroport..plus zbor doua ore...ajungi la Dubrovnik si astepti sa-ti dea ala de la rent car masina...apoi eu in timpul asta am ajuns deja cu masina si trec la a treia cafea sau bere

A, da stai sa vezi ce repede ajungi la Lugoj! Timisoara cistiga!
Atunci te duci in BVI. Acolo in cit timp ajungi din Timisoara?
Sau poftim, la doi pasi, in Spania, Portugalia etc

#121
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Eu zic ca incep sa se intample chestii interesante cu IT-ul din Londra acum ca brexit-ul bate la usa, mai ales daca esti contractor.

#122
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 23.10.2015
Eu zic ca se vor întâmpla lucruri bune. Englezii și americanii au cazut mereu in picioare.

#123
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Asta e wishfull thinking. In urmatoarele doua trei luni o sa incepi sa auzi de o gramada de "redundancies" pe la diverse institutii financiare.

#124
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,294
  • Înscris: 21.06.2016

View PostI_am_RunninG, on 25 aprilie 2018 - 19:28, said:

Mie in general uk si mai ales zona londrei mi se pare de kkt. Nu e nimic frumos in uk. Daca vrei sa traiesti ca un om normal franta, spania sunt tari si frumoase si cu oameni ok. Ce dracu sa faci la libidinosii aia de englezi? Aia sunt zgarcitii pamantului nu ti-ar da o cana de apa gratis.

Daca moaca e problema, toate muzeele mari in Londra sint gratis.
Nu si in Paris. In Paris am platit 5E la locul de joaca. Si am platit bani sa ma duc la buda. Binineteles e tot un oras superb, da nu e moaca, daca asta face diferenta.
Alternativ poti sa cistigi suficient ca sa iti permiti sa platesti ce trebuie platit.

#125
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018

View PostCatean, on 25 aprilie 2018 - 15:14, said:

@eireman, in Londra un inginer IT cu experienta poate castiga peste 700ÂŁ pe zi ca si contractor. Ca si salariat poate vorbim de dublu spre triplu daca ai noroc, dar ca si contractor, sky is the limit.

7-800 de lire pe zi e cam maximum pentru contracte individuale, doar sa fii un super tatic pe niste chestii de nisa si sa prinzi contextul potrivit castigi mai mult.
Eu am vazut pe la interviuri ceva romani care s-au saturat de contractat prin Londra, Dublin sau Frankfurt si nu am angajat niciunul, nu pentru ca nu se incadrau in grile ci pentru ca nu prea se calificau pentru grilele superioare. Si am lucrat cu suficient de multi contractori de prin Londra, zeci, ca sa imi dau seama care e nivelul: multa poleiala, bullshit skill level maximum, substanta mai putin. Numar pe degetele de la o mana pe cei care erau acolo unde trebuie, ca intelect si experienta vreau sa spun.

Edited by nnestor, 25 April 2018 - 20:58.


#126
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 25 aprilie 2018 - 20:33, said:



Daca moaca e problema, toate muzeele mari in Londra sint gratis.
Nu si in Paris. In Paris am platit 5E la locul de joaca. Si am platit bani sa ma duc la buda. Binineteles e tot un oras superb, da nu e moaca, daca asta face diferenta.
Alternativ poti sa cistigi suficient ca sa iti permiti sa platesti ce trebuie platit.
Eu nu am putut sa ma adaptez in uk. Prea depresiva pt mine zona. Si am incercat de 2 ori :))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate