Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Tigaie teflon

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
In Troll-land.....

#20
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005
Initiator(oare), daca ai impresia ca tigaile de teflon sunt cancerigene as putea sa iti spun ca salamul ala clip, uscat, care il cumperi e mult  mai cancerigen decat acea tigaie de teflon,
Si pun pariu ca nici animale de companie nu ai....

Edited by tehnics, 17 March 2018 - 02:50.


#21
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Pai nu mai are animale de companie ca a apucat sa gateasca intr-o tigaie de teflon pana sa citeasca despre ea. Si asa a vazut ca mor animalele pe langa tigaie...
Normal, daca tii pisica pe aragazul aprins...

#22
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Auleu!
Cine va mai merge la noile deschideri de supermarketuri unde se vor da tigăi gratis?

#23
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,272
  • Înscris: 30.04.2007
Cum e posibil ca sa se vanda tigai de teflon dupa ce s-a dovedit stiintifica ca ...

la fel cum este posibil sa se vinda zahar rafinat mai ieftin decit zaharul brut (muuuult mai scump, de ce oare, pentru ca nu mai se cheltuie bani cu rafinarea ;) ) desi s-a dovedit stiintific ca zaharul brut este mai sanatos.

#24
laurentiu230480

laurentiu230480

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.03.2018

 Andra_cuty, on 17 martie 2018 - 00:16, said:

Cum e posibil ca sa se vanda tigai de teflon dupa ce s-a dovedit stiintifica ca teflonul este extrem de carcinogen daca este inhalat??
Atunci nu mai cumperi noooo

#25
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Asta e ca si cu "boala vacii nebune".Era disperata lumea de frica incat nici pe facebook nu se mai uita la vaci,adevarul era ca puteai sa-i scoti creierul si sa-l freci de al tau o zi intreaga si nu pateai nimic.

#26
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
eu ocolesc carnea de vita de frica vacii nebune. nu vreau sa risc.

#27
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,367
  • Înscris: 22.05.2003
1. Nu manca tigaia.
2. Nu fuma tigaia
3. Stratul ala de teflon nu se evapora si teflonul cica NU e cancerigen.
4. Acum e la moda tigaia cu coating ceramic. Sa vedem in cat timp devine si asta cancerigena.
5. Ma duc sa imi iau o tepusa, sa fac o omleta...

#28
Andra_cuty

Andra_cuty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.12.2016

Quote

Studies in lab animals have found exposure to PFOA increases the risk of certain tumors of the liver, testicles, mammary glands (breasts), and pancreas in these animals. In general, well-conducted studies in animals do a good job of predicting which exposures cause cancer in people. But it isn’t clear if the way this chemical affects cancer risk in animals would be the same in humans.

Quote


Studies have looked at people exposed to PFOA from living near or working in chemical plants. Some of these studies have suggested an increased risk of testicular cancer with increased PFOA exposure. Studies have also suggested possible links to kidney cancer and thyroid cancer, but the increases in risk have been small and could have been due to chance.
Other studies have suggested possible links to other cancers, including prostate, bladder, and ovarian cancer. But not all studies have found such links, and more research is needed to clarify these findings.

Quote

The long-term effects of PFOA and similar chemicals are largely unknown,

PFOA este substanta emanata din teflon in urma arderii.

Sunt multi oameni care lucrau la o fabrica de teflon in SUA si care au murit de cancer. Compania a fost data in judecata si a pierdut procesul.

Quote

Teflon Toxicity in Humans. In humans, Teflon toxicity causes polymer fume fever, a temporary, intense, though not very serious influenza-like syndrome. Only a few cases have been reported of people going to the hospital from overheated Teflon. ... Birds dying is enough for me to know Teflon is not safe in my food.


#29
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006
Am uitat si eu o tigaie de teflon pe foc, de nu mai vedeam in bucatarie la 2 metri in fata.
Acum spalata-i ca noua, inca n-am murit, dar va tin la curent Posted Image

#30
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018

 Andra_cuty, on 17 martie 2018 - 00:51, said:

Bine alexandrule, daca pentru tine simptomele de raceala dupa fiecare "masa de teflon" si animale moarte prin preajma nu reprezinta un semn de alarma, atunci gateste in continuare in tigai de teflon Posted Image
Cred ca are dreptate ;)
[ https://media.tenor.com/images/27b634e421ea721d6d142dc614f36c7f/tenor.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.gifbin.com/bin/102013/1380734206_dog_plays_dead_when_getting_shot.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://38.media.tumblr.com/6680e2576248e2ab50159ebda36ac800/tumblr_nk1mq4rr6i1svecmko1_500.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,621
  • Înscris: 11.02.2016

 Andra_cuty, on 17 martie 2018 - 00:16, said:

Cum e posibil ca sa se vanda tigai de teflon dupa ce s-a dovedit stiintifica ca teflonul este extrem de carcinogen daca este inhalat?? Ori de cate ori gatesti intr-o astfel de tigaie inhalezi si teflon

https://www.emag.ro/...h/tigaie teflon
Sunt unii care au o fobie pentru chestii care zic ei ca-s cancerigene. Si nu o pastreaza doar pentru ei, vor s-o impartaseasca si cu altii, ca niste buni samariteni.
Mananc de mult timp din tigai cu teflon si n-am noci pe dracu. Si nici tigaile n-au nimic daca-s de buna calitate(tefal de exempli). Mai periculoase sunte cele "de teflon" vopsite in negru.
Meai demult era teama de becuri economice, si alea cancerigene. Prin casa am aproape numai becuri economice, ba chiar am spart pana acum si n-am nici pe dracu. Nici macar n-am aerisit incaperea atunci...
Teama de radiatiile telefonului, alta tampenie, dorm cu telefonup langa cap si n-am nimic.
Teama de E-uri din mancare, alta tampenie. Multi habar n-au ca orice contine E-uri, chiar si un mar. Trebuie sa stii sa-i deosebesti, nu toti sunt daunatori.


#32
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,320
  • Înscris: 23.08.2014

 Andra_cuty, on 17 martie 2018 - 00:16, said:

Cum e posibil ca sa se vanda tigai de teflon dupa ce s-a dovedit stiintifica ca teflonul este extrem de carcinogen daca este inhalat?? Ori de cate ori gatesti intr-o astfel de tigaie inhalezi si teflon

https://www.emag.ro/...h/tigaie teflon
Cine a dovedit stiintific?

#33
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 16.03.2007
Si eu am facut cancer de vreo 7 ori anul asta... cu febra, nas infundat, alea... stati cuminti si nu mai mancati jumari prajite pe teflon.

Edited by laffin, 17 March 2018 - 10:14.


#34
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 mybrandnewmail59, on 17 martie 2018 - 09:13, said:

Cred ca are dreptate Posted Image
[ https://media.tenor.com/images/27b634e421ea721d6d142dc614f36c7f/tenor.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Animalul asta ce-i: pinguin sau pui de vaca? Cat a stat in tigaia de teflon?

Ieri citeam ca 99% din apa imbuteliata in PET contine plastic. Teflonu' e tot plastic. Astia ne-au inconjurat!

Edited by Quantum, 17 March 2018 - 10:29.


#35
Andra_cuty

Andra_cuty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.12.2016

 heinz, on 17 martie 2018 - 09:35, said:

Sunt unii care au o fobie pentru chestii care zic ei ca-s cancerigene. Si nu o pastreaza doar pentru ei, vor s-o impartaseasca si cu altii, ca niste buni samariteni.
Mananc de mult timp din tigai cu teflon si n-am noci pe dracu. Si nici tigaile n-au nimic daca-s de buna calitate(tefal de exempli). Mai periculoase sunte cele "de teflon" vopsite in negru.
Meai demult era teama de becuri economice, si alea cancerigene. Prin casa am aproape numai becuri economice, ba chiar am spart pana acum si n-am nici pe dracu. Nici macar n-am aerisit incaperea atunci...
Teama de radiatiile telefonului, alta tampenie, dorm cu telefonup langa cap si n-am nimic.
Teama de E-uri din mancare, alta tampenie. Multi habar n-au ca orice contine E-uri, chiar si un mar. Trebuie sa stii sa-i deosebesti, nu toti sunt daunatori.
Doamne fereste ce mesaj ignorant. Cum poti sa gandesti asa.
Cancerul se dezvolta dupa ani de zile in care tu acumulezi aceste plastice in organism.
Efectele sunt pe termen lung. De aceea nici nu exista un consens in privinta pericolului lor. Oamenii gandesc pe termen scurt exact asa cum faci si tu. Mananci ceva, vezi ca nu patesti nimic si crezi ca esti ok. Si daca peste 5 ani te trezesti cu cancer la colon este greu sa faci asocierea cu ce ai mancat acum 5 ani.
Faceti ce vreti, este corpul vostru pana la urma.
Eu nu pot sa fiu atat de naiva. Sunt constienta ca cel care iti vinde un produs nu are nici un interes sa asigure testarea lui si mai apoi sa renunte la el daca se dovedeste periculos. Din contra, el va plati pe altii sa minta la tv, pe youtube, WebMD etc.
Sunt constienta ca toate plasticele sunt cancerigene. Nu trebuie sa fii Einstein ca sa iti dai seama ca daca o substanta artificiala si care nu poate fi eliminata din organism este nociva.
Teflonul este doar un alt derivat plastic

#36
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Si uleiul prajit este cancerigen. Nu stiu daca mai mult sau mai putin decat teflonul ...dar este cancerigen .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate