Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Ajustare pret contract mixt

Incurajarea, stimularea si sustin...
 Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded
 DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...
 Microciment in bucatarie

La mulți ani @nick5roo!

DDNS Digi

Marantz MM7025 vs Rotel RB1552 mkii
 

Casa S+P+E, Popesti, jud. Cluj

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
550 replies to this topic

#109
Felician_86

Felician_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.05.2014
Azi am studiat si calculat mai multe variante si parca cu cat studiez mai mult cu atat is mai confuzPosted Image .
Variantele sunt: Cemacom 460*120*238 NF;
  Cemacom 290*240*238;
  Cemacom 450*200*238 NF;
   BCA Ytong 600*150*200,
acuma pana luni am timp sa ma hotarasc, am crezut ca ii prea ingust de 12cm mai ales ca is date de 15 cm toate zidurile interioare.
Vroiam sa merg pe Bca sau pe caramida de 200, dar acuma tind sa merg pe 120.

Edited by Felician_86, 30 November 2018 - 21:21.


#110
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,506
  • Înscris: 06.01.2014
Ale mele ziduri interioare sunt de 11.5 cm,  cărămidă goala, Porotherm , plus tencuiala , decenta,  pe ambele părți.  Doar de-o parte și de alta a scării este de 25 cm. C-asa-în în ... plan. Nu am avut probleme cu traseele instalațiilor electrice,
( Singura problema  ce o aveam la vremea respectiva era ca nu găsesc  și nu pot sa incastrez în pereții aia ... un seif. Da' mi-a trecut repede. Sa-ți spun de ce? )

#111
Felician_86

Felician_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.05.2014

View Postcristobob, on 30 noiembrie 2018 - 21:26, said:

Ale mele ziduri interioare sunt de 11.5 cm,  cărămidă goala, Porotherm , plus tencuiala , decenta,  pe ambele părți.  Doar de-o parte și de alta a scării este de 25 cm. C-asa-în în ... plan. Nu am avut probleme cu traseele instalațiilor electrice,
( Singura problema  ce o aveam la vremea respectiva era ca nu găsesc  și nu pot sa incastrez în pereții aia ... un seif. Da' mi-a trecut repede. Sa-ți spun de ce? )
Ai terminat cu casa si nu ai mai avut ce pune in el???

#112
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,506
  • Înscris: 06.01.2014
Bey,  ăsta e secret de ... casa. Tu de unde știi ?

A, și , cu o casa nu se termina niciodata.

#113
Felician_86

Felician_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.05.2014

View Postcristobob, on 30 noiembrie 2018 - 21:35, said:

Bey,  ăsta e secret de ... casa. Tu de unde știi ?

A, și , cu o casa nu se termina niciodata.
Eu is numai la placa de peste parter si deja au aparut o gramada de neprevazute, dapoi pana la locuit in casa...
De pus ceva in seif nici nu poate fi vorba. Dar daca nu incepi, nu ai ce termina...
Mersi de sfaturi, cred ca o sa merg pe cemacom de 12.

Edited by Felician_86, 30 November 2018 - 22:16.


#114
Felician_86

Felician_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.05.2014
Cu ceva emotii am mai incheiat o etapa. Sper sa imi permita vremea sa pot face si zidurile la mansarda pana la sarbatori. Cand am facut targul cu constructorul nu am discutat despre acoperisul de la terasa si de la intrarea in casa, el zice ca nu tine de rosu. Voi ce parere aveti?
Am invatat sa tin telefonul la poze. Posted Image

Attached Files


Edited by Felician_86, 07 December 2018 - 22:23.


#115
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 27.02.2008

View PostFelician_86, on 07 decembrie 2018 - 22:22, said:

Cand am facut targul cu constructorul nu am discutat despre acoperisul de la terasa si de la intrarea in casa, el zice ca nu tine de rosu. Voi ce parere aveti?
In mod normal 'la rosu' include si sarpanta (pt toata casa)..insa depinde ce-ai vorbit la inceput...daca nu s-a discutat express si despre terasa si intrare..atunci..poate el 'n-a inteles' ca le-ai vrea si pe alea. Mi se par niste copilarii din partea lui..dar na..negocierea de la inceput zice totul..E o modalitate pt el sa mai scoata niste cash.

Cand ai facut negocierea..si i-ai dat planurile sa-ti faca un pret..erau acolo si cele 2 terase? Oricum, nu stiu cat mai conteaza..Constructorii is cam 'sensibili' / uita tot..si se supara repede..disparand cu toate jucariile..

#116
Felician_86

Felician_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.05.2014

View Postmanghels, on 08 decembrie 2018 - 06:45, said:

In mod normal 'la rosu' include si sarpanta (pt toata casa)..insa depinde ce-ai vorbit la inceput...daca nu s-a discutat express si despre terasa si intrare..atunci..poate el 'n-a inteles' ca le-ai vrea si pe alea. Mi se par niste copilarii din partea lui..dar na..negocierea de la inceput zice totul..E o modalitate pt el sa mai scoata niste cash.

Cand ai facut negocierea..si i-ai dat planurile sa-ti faca un pret..erau acolo si cele 2 terase? Oricum, nu stiu cat mai conteaza..Constructorii is cam 'sensibili' / uita tot..si se supara repede..disparand cu toate jucariile..
Erau si in plan si terasele numai ca nu a zis nici ca intra nici ca nu intra la rosu, eu am fost sigur ca intra. Zice ca nu se pot face acuma, numai dupa ce se pune termoizolatia, pentru ca acoperisul vine rezemat de casa. Are dreptate? Daca nu vrea sa le faca eu opresc lucrarea dupa ce face planseul de peste mansarda.

#117
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
eu am făcut sarpanta acoperișurilor mici, la faza la roșu, dar nu am pus tigla pe ele. Acum dacă am dat decorativa se pune și restul de țiglă.

#118
Iliev20

Iliev20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.02.2008
Cand spui acoperis te referi la astereala? teoretic intra la rosu dar practic daca costructorul vrea ceva bani in plus mai incearca cu una cu alta(mai ales daca nu discutati concret)...
Eu am incercat sa discut cat mai amanuntit de la inceput pe fiecare etapa in parte ...desi le-am dat proiectul sa il studieze...
Dupa ce primeam pretul pe manopera, eu ii intrebam daca se face tot intocmai cu proiectul...sapatura fundatie,izolatia sub cota 0, scarile de acces la parter,scara parter-etaj, polistiren sub placa parter, polistiren sub placa etaj, astereala pe terase, etc... si mereu unele nu intrau in pret desi erau acolo in planurile de le studiau ei...

#119
Felician_86

Felician_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.05.2014
Si eu le-am lasat proiectul sa il studieze, numai ca despre astea nu am discutat, eu fiind sigur ca intra in intelegere.
Cred ca am gafat cu golul usilor unterioare de la parter, am in jur de 210-214 cm cu tot cu sapa si polistiren care ar fi vreo 10 cm, deci raman numai cu vreo 200-204 cm. Cat ar trebui sa las ca sa fie bine?
Sa nu mai fac vreo gafa si la mansarda.

#120
Felician_86

Felician_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.05.2014
Am gasit cos de fum marca Leier, racord la 45, diametru de 20 cm si inaltimea de 8,5m la aproximativ 2800 ron. Ce parere aveti despre pret? Ii in regula daca ii de 20 diametrul?
Cat ar fi bine sa las golurile de la usile interioare?

#121
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,506
  • Înscris: 06.01.2014
Cosul, eu zic ca e OK . Si diametru si pret.

La usi eu am lasat gol de 92- 93  cm pentru usile de 90 (toate camerele) si 82-83 cm pentru usile de la bai si dresing , standard este 80. Inaltimea este de 210 cm a golului dupa sapa .(sapa la etaj este de 10 cm si la parter de 15 cm, care am adaugat-o la ce 210 cm cand am facut zidaria).

#122
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
Coșul depinde de ce focar iei,coșul meu de ex este de 16cm. 20cm este o idee mare, pt un focar de 8-12kw ar trebui sa fie suficient un cos de 18cm, care probabil ar fi cu vreo 200 ron mai ieftin. Și da pretul este ok.
Nu uita sa îți proiectezi și un circuit (tubulatura) pe unde sa alimentezi cu aer șemineul.

#123
Felician_86

Felician_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.05.2014
Nu am fost destul de inspirat (informat) sa duc tubulatura prin placa, acuma sper ca ii suficient cat o sa fie prin sapa. Focarul nu stiu de care va fi, vreau sa pun cosul acum, iar focarul pe urma in functie de posibilitati.

#124
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
și eu am tras tubulatura de aducțiune la focar prin polistirenul care l-am pus peste placă și sub șapă.

#125
Felician_86

Felician_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.05.2014

View Postdanfizesan, on 10 decembrie 2018 - 19:21, said:

și eu am tras tubulatura de aducțiune la focar prin polistirenul care l-am pus peste placă și sub șapă.
Ce diametru are tubulatura?

#126
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,941
  • Înscris: 11.03.2006
Eu am cos de 20. Majoritatea cosurilor sunt de 18 si de 20. Din cate stiu, soba necesita un cos mai mic. Daca vrei semineu cu focar, nu e nici o problema.
Oricum, pretul de 2800 lei este foarte bun.

Edited by cumparator, 10 December 2018 - 21:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate