Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.
 Picurare in AC?

Huawei GT4 46mm afisare altitudin...

Cine produce AC Tesla?

Toyota CHR -modelul 2024
 Recomandare lanterna frontala

Meciuri euro cu comentariu in eng...

Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?
 Durere penis

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 

Energia termică de la Termoficare este subventioanta pentru toata populatia?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTheWarrior, on 26 ianuarie 2018 - 07:25, said:

Dar cu noua lege va fi imposibil sa te mai debransezi.

Eu am solutia, trec pe aer conditionat si incalzire ACM cu boiler.
Nu le dau banii care vor ei sub nici o forma, chiar daca nu ma debransez (tin robinetii pe zero, am repartitoare de caldura).
Despre ce lege e vorba?

#20
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 17.03.2009

View Postsas1975, on 26 ianuarie 2018 - 08:35, said:

Mi se pare corect sa elimine subventia. De unde sa dea Firea atatia bani la Catedrala Bantuirii Neamului? Incalziti-va cu gandul la asta.
Și mie mi se pare corect, dar din alt motiv. Ori beneficiază toți de subvenție (adică și cei cu centrale de apartament sau alte mijloace de încălzire), ori niciunul!

#21
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,140
  • Înscris: 16.10.2007

View PostMembruAnonim, on 26 ianuarie 2018 - 10:25, said:

Despre ce lege e vorba?
http://e-nergia.ro/d...ergiei-termice/

View Poststancosty, on 26 ianuarie 2018 - 10:34, said:

Și mie mi se pare corect, dar din alt motiv. Ori beneficiază toți de subvenție (adică și cei cu centrale de apartament sau alte mijloace de încălzire), ori niciunul!
Da, corect, sa moara si capra vecinului.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
TheWarrior, linckul este către un articol de presă care tratează (din perspectiva lor) un proiect de lege. Până la lege, mai e timp de debranșare.
Dacă aruncăm un ochi pe acel proiect de lege, constatăm că se vorbește de ”zona unitară de încălzire”. Noi nu mai avem așa ceva și chiar dacă am presupune că ar mai exista pe undeva un grup de blocuri care să nu aibă nici o centrală de apartament, chiar și atunci, raportat la costul real al energiei termice, cu votul întregii populații, se poate deconecta întreg cvartalul.
M-a amuzat teribil prevederea cu demonstrarea eficienței noilor centrale în raport cu sistemul centralizat. E suficient să te uiți la costul cu încălzirea a 2 apartamente vecine și când adaugi și subvenția la cel cu centralizată te ia groaza.

#23
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,140
  • Înscris: 16.10.2007

View PostMembruAnonim, on 26 ianuarie 2018 - 11:02, said:

TheWarrior, linckul este către un articol de presă care tratează (din perspectiva lor) un proiect de lege. Până la lege, mai e timp de debranșare.
Probabil ca inca mai e proiect. Dar cand se va renunta la subventie (asa a fost intelegerea cu UE) banuiesc ca multi ar dori sa se debranseze. Si o sa dea drumul la lege rapid.
Si acum e greu sa te debransezi, daramite dupa aprilie.
O sa o bage primarita, cu ajutor pt cei cu venit mic, etc.
Dar nu cred ca sunt chiar asa multi.

Parca stiu ca esti de la Deva, nu stiu cum e la voi dar in Bucuresti in blocurile vechi nu sunt multi cu centrala de apartament.
Nu ca nu ar avea bani bucurestenii, dar nu renta sa gauresti peretii.
In situatia ce va fi din primavara, o sa cam doreasca multi sa se debranseze.

Nu iti spun ca din apa calda, arunc metri cubi la canal pana apuca sa curga pe teava apa calda.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
La noi, apa caldă și căldura ar trebui să fie aproape gratis (să coste doar transportul) având în vedere cât deversează Mintia în Mureș. Cu toate astea, costul gigacaloriei este puțin peste cel al centralei de apartament. În urmă cu ceva ani exista pe site-ul primăriei și hotărârea de consiliu local în care se specifica și suma plătită pe pierderi. Crede-mă că era imensă.
Acum e greu să te debranșezi ca utilizator individual dar dacă toată asociația hotărăște să se debranșeze, vreau să văd furnizorul care îți prestează fără să fie plătit.

La mine în bloc nu mai are nimeni agent termic de la sistemul public.

Edited by MembruAnonim, 26 January 2018 - 11:45.


#25
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Au fost scoase tevile din apartamente?

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
La noi? Da au fost scoase. Și chiar dacă ar fi să se reîncerce o nouă montare, ar trebui să vină cu distribuția pe orizontală și gigacalorimetru individual pe apartament. Complicat și scump totodată mai ales că eu aș vrea și refacerea zugrăvelilor.

#27
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 19.11.2010

View Postrosix, on 26 ianuarie 2018 - 07:50, said:

caldura 80-100 lei pe luna la 2 camere

"caldura 80-100 lei pe luna la 2 camere" ???    

ai mei platesc al 3 camere intre 250 si 500lei la Termoficare functie de cata caldura da TErmoficarea adica in functie de cat de de frig afara
La suma asta inseamna ca e subventionata caldura sau nu ?


Deci sa inteleg ca la anul se va plati dublu cu eliminarea subventiei ?

Edited by July02, 26 January 2018 - 16:04.


#28
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 19.11.2010

View PostTheWarrior, on 26 ianuarie 2018 - 11:12, said:

Nu ca nu ar avea bani bucurestenii, dar nu renta sa gauresti peretii.
Sincer nici mie nu prea imi palce sistemul asta cu gaurirea peretilor si plus ca se mai vad si tevile apara cam ca o carpeala asa...,
chiar si cu mascarea lor apare o bordura ce pare iesit din designul zidului.... e ceva asa cam ca la tara ma indoiesc in tarile civilizare fac asa...
, si nu cred ca centralele termice pe gaz vor fi de viitor cu gaz luat de la rusi

View PostTheWarrior, on 26 ianuarie 2018 - 10:40, said:


Legea aceasta a fost votata ? sau e doar o propunere ?
va intra in vigoare la o data anume ? sau e inca supusa la vot ?

Edited by July02, 26 January 2018 - 16:11.


#29
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Centralele pe curent nu prea renteaza.

#30
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 19.11.2010

View PostHtngf, on 26 ianuarie 2018 - 16:10, said:

da consuma mult,
sincer nu stiu ce mai renteaza..... caci nici cu centrala pe gaze nu prea iti scoti investitia decat in ani multi de zile, ori in 10 ani nu vor mai exista incalziri pe gaz
si atunci de ce sa te mai chinui sa pui centrale pe gaz care oricum peste 10 ani vor cam disparea

Edited by July02, 26 January 2018 - 16:14.


#31
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Nu stiu ce sa zic? Centrala pe gaze o montezi cand vrei independenta si oarecum platesti apa rece pe post de apa calda.


#32
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 19.11.2010

View PostHtngf, on 26 ianuarie 2018 - 16:19, said:

pentru apa calda se poate folosi si boiler electric probabil avand un consum de curent rezonabil nu am verificat.....
dar nu apa calda cred ca e marea problema, ci incalzirea aparatamentului pentru care centrala pe gaze e pe sfarsit de ciclu de viata deci investesti in ceva ce e pe cale de disparitie ca ne ducem spre viitor nu spre trecut

Edited by July02, 26 January 2018 - 16:32.


#33
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Si ce alternative sunt? Centrala este a mai buna varianta.


#34
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 19.11.2010

View PostHtngf, on 26 ianuarie 2018 - 16:32, said:

acum de moment asa este, dar ca investite nu cred ca este caci pana iti amoritzezi investita clar nu va mai incalzi nimeni cu gaz peste 10 ani pana iti amoritizezi investita

#35
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Cine isi monteaza centrala cu gand de amortizat ceva? Centrala o monteaza cu gand de a nu mai depinde de asociatie.

#36
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 19.11.2010

View PostHtngf, on 26 ianuarie 2018 - 16:40, said:

unii ne mai gandim si la ceva pe termen mai lung in viitor, nu sa nu mai depindem de gaz nu numai de asociatie,
ca pentru 1 milion diferenta de la asociatie la centrala pe agaz nu merita deranjul si nici investitiile in asa ceva

Edited by July02, 26 January 2018 - 16:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate