Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Am vazut odata un film...

Problema scurgere apa rama termop...

Durata estimata de viata a unei i...

Identificare filet butelie r290
 Sifon pe circuitul frigorific.

Vizibilitate Hard Disk nefolosit ...

Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus
 Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...
 Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!
 

Prizele si stecherele se incalzesc

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#73
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postflomelomanul, on 02 ianuarie 2018 - 14:53, said:

Ca de obicei atunci când se deschide un subiect nou în domeniul electric, apar și „părerologii” de serviciu, care probabil se plictisesc în fața piftiilor și salatelor boeuf și-și omoară timpul pe aici.
Subliniez câteva din prostiile pe care acești „părerologi” le-au debitat în mesajele de mai sus:
1.Interdicția de a folosi conductoare sau cabluri lițate (multifilare este termenul corect) în instalațiile electrice din România. Aștept din partea celui care a debitat-o o argumentație bazată pe reglementările tehnice în vigoare la noi în țară.


  Poti sa-mi arati si mie unde scrie ca istalatia electrica in interiorul unei locuinte se poate realiza din cablu litat ? Adica, vreau sa vad un normativ in vigoare in care scrie ca poti folosi cablu litzat bagat prin tuburi.
    Sau poate ne arati un proiect al unei instalatii electrice in care se specifica cablu litzat ca optiune alternativa.

#74
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,720
  • Înscris: 12.07.2011
cspot
Vizavi de idioțenia pe care ai „emis-o” la comentariul nr. 18, pot să te asigur că în ITALIA instalațiile electrice se cablează EXCLUSIV cu conductoare multifilare.
Bun, să lăsăm Italia, că noi suntem în România. În România avem Normativul I7-2011, care reglementează tipurile de conductoare și cabluri care pot fi utilizate în instalații electrice fixe. Nu te aștepta să-ți dau „mură-n gură” capitolele respective din Normativ, pentru că n-am s-o fac. În mod normal, TU ar trebui să-ți dovedești afirmațiile făcute, nu EU, pentru că tu ai fost primul care ai deschis „cutia Pandorei” referitoare la tipuri de conductoare. Dacă vrei să înveți în domeniu, nu te aștepta să-ți dau eu lecții aici, ci pune mâna pe Normativ și studiază-l.
În ceea ce privește publicarea unui proiect în care să se utilizeze conductoare multifilare, o să fac acest lucru, dar nu la solicitarea domniei-tale, ci în cu totul alt context și nu aici, ci acolo unde este locul firesc al unui astfel de demers, adică pe aria de „Electrice”. Dacă ai în continuare dileme existențiale legate de interdicția (existentă doar în imaginația ta) de utilizare a conductoarelor multifilare, o să-ți dau mai jos un link către site-ul unei firme din Arad care se ocupă cu proiectarea și execuția instalațiilor electrice interioare (și o face în cel mai profesionist mod posibil), și care utilizează doar cabluri și conductoare multifilare în proiectele lor. Îl cunosc pe administratorul firmei (nu personal, ne cunoaștem de pe feisbuc, dar am vorbit de câteva ori cu el la telefon, m-a ajutat în niște probleme de profil) și cunosc profesionalismul lor în general. Poți vedea în fotografiile postate pe site cablările executate LEGAL cu conductoare multifilare:

http://raspoelectric...grafii-lucrari/

Un post-scriptum pentru moderatori: Link-ul de mai sus NU ESTE RECLAMĂ!

Edited by flomelomanul, 05 January 2018 - 13:48.


#75
constanta9

constanta9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.03.2007
Cred ca identificarea cauzei trebuie sa înceapă cu măsurarea tensiunii. Măsurăm tensiunea in tabloul principal si apoi la bornele consumatorului. Nu trebuie sa avem o diferență mai mare de 3% adică nu mai mare de aproximativ 7 volți. Măsurăm apoi tensiunea la toate conexiunile electrice pe linia de alimentare a respectivului consumator : ștecher, priza, doza, siguranță. In acest fel identificam locul in care apare cea mai mare cădere de tensiune si deci cauza problemei. Trebuie precizat ca toate aceste măsurători se fac cu consumatorul in funcție. Aceste măsurători prezintă risc de electrocutare asa cel mai bine apelați la un electrician.

#76
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Ma uit si ma minunez ... Omul își spune of-ul si se face teoria chibritului ...
Pune siguranțe X amperi, cabluri X mm, etc ...

Acu pe bune, cam cat de "chinezării" să fie siguranțele sau cablul sa se încălzească de la un amarat de uscător de 800-1000 wati sau un aspirator de maxim, maxim 2000 wati?

Este clar ca atunci când problema apare aleatoriu, cum spune inițiatorul, este o problemă de contact între ștecher si priza.

Dacă o priză se încălzește acum cu uscătorul, si peste 2 ore nu se încălzește cu aspiratorul, este clar că cele 2 stechere au diametre diferite ale pinilor, de acolo și problema ...

A, ca are cuptor electric de 3-3500 wati si ca trebuie pus pe circuit separat e altceva, însă nu doar acolo e problema.

#77
ficus

ficus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.03.2005
Pentru initiator: schimba o priza din cele care se incalzesc si vezi apoi ce se intampla. Mergi pe Schneider.  Criteriul principal este sa faca contact cat mai bun si nu partea cu ceramica. Din cate am vazut, Schneider si Legrand nu au ceramica, ci doar plastic. Ultimele parca au si niste arculete care tin presate lamelele. Daca nu se rezolva, cauti mai departe cauza, prin eliminare, la legaturi (contacte slabe) si fire (cupru de 2,5)
Eu, la casa noua, am prize schneider, fire de 2,5, sigurante de16. Toate legaturile prin dozele de ramificatie sunt foarte bine facute si cositorite. Am cam toate electricasnicile de putere si nu sunt probleme.

Edited by ficus, 11 January 2018 - 10:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate