Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Ajustare pret contract mixt

Incurajarea, stimularea si sustin...

Pentru voi cat de relevant e cons...
 MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded

DUO Street View
 Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...

Microciment in bucatarie
 La mulți ani @nick5roo!

DDNS Digi

Marantz MM7025 vs Rotel RB1552 mkii

Recomandare bicicleta electrica
 

Comerciant centrale bandit

* - - - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
21 răspunsuri în acest subiect

#1
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 662
  • Înscris: 12.10.2009
Buna,

Nu stiu daca este bine topicul dar nu vad unde as putea posta problema mea legata de proiect centrala. Poate cineva s-a lovit de asa ceva si ma poate indruma.
Iata despre ce este vorba:
Acum aproape 2 ani, am cumparat o centrala noua de la un comerciant de supermarket instalatii din oras pentru ca cea veche s-a defectat. Nu am stiut ca la cumpararea uneia de putere mai mare trebuie proiect nou. Asa ca dupa ce am cumparat-o, exact la casa de marcat ma intalnesc cu patronul, care de altfel il cunosc de mult, si ma intreaba daca am cine sa-mi faca proiectul. Eu imi dau seama ca acum nu am incotro si zic ca nu. Atunci el se ofera sa-mi faca el proiectul. Il intreb cat ma costa; el ma cheama a doua za la el la birou sa discutam. Atunci imi spune ca in total este 500 RON. Eu incuviintez si ii precizez sa se cumpeneasca bine ca eu in plus nu o sa-i mai dau nimic. El ma asigura si eu platesc. Iau factura. Si astept. 1 luna, 2-, 3, 6. Ma duc sa vad ce se intampla; si in urmatoarele 6 luni il vizitez personal de 2 ori si birourile de 4 ori. Las atentionare in borderoul supermarketului de cel putin 8 ori ca doresc proiectul. In sfarsit apare acasa un instalator trimis de el sa imi verifice instalatia daca nu pierde gaz si sa-mi monteze un detector de gaz. Lucreaza si  pleaca. A doua zi vine o firma SEA, parca, si solicita sa verifice instalatia. verifica si ei daca pierde si vad ca are ceva pierderi. Pleaca. Aud ca l-au pus la plata pe patron 150RON pentru verificare. Apare dupa 2 luni iar instalatorul; lucreaza, pleaca. Vine iara SEA, verifica, e OK. Dar instalatorul a pus detectorul la centrala si el trebuie la aragaz; pleaca. ma contacteaza patronul ca trebuie de data asta sa platesc eu verificarea esuata din cauza lui. Dupa discutii sunt de acord sa las de la mine si platesc 85RON. Apoi ma interesez: Patronul nu are firma de gaz autorizata si apeleaza la altele. Are autorizat doar verificare centrale, aia de 2 ani. trece iar aproape 1 an si azi dau telefon patronului si-l avertizez ca daca intr-o saptamana nu am proiectul il dau la protectia consumatorului. El ma ia la misto si zbiara ca m-a cautat asta vara de 2 ori acasa ????, cu astia de la SEA din nou, a intrat in curte ????? si nu a gasit pe nimeni; ca mi-a pus instiintare in Posta de 2 ori, ca m-a sunat la telefon si nu am raspuns, ca a facut poze ca era in fata casei, etc.......ca si cum eu nu eram direct interesat sa am proiectul. Dupa mine e excrocherie curata. Banuiesc ca s-a ars cand mi-a cerut initial 500RON si acum nu stie cum sa scoata camasa. Inca nu am proiect dup 1 an si 8 luni. Mentionez ca desi am fost la magazinul lui de cel putin 4-5 ori pe luna, vazut si cunoscut de toti, am cumparat materiale si altele, nimeni nu mi-a zis ca sunt cautat de patron, desi cu alte ocazii n-a fost asa. mai precizez ca intrucat sunt beteag cronic, nu am servici si sunt INCONTINUU acasa; asa ca nu aveam cum sa nu fiu gasit acasa sau la telefon.
Ce ma sfatuiti sa fac ? Sa scriu la OPC ? Sa-l dau in judecata ?
Va doresc sanatate
Stima.

Editat de leonardusius, 24 noiembrie 2017 - 18:48.


#2
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.805
  • Înscris: 30.01.2008
OPC fara discutii !

#3
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.278
  • Înscris: 01.03.2017
Poti explica mai scurt ce ai cerut firmei respective ?
Proiect pt CE ?
...senzor de gaz se monteaza si la centrala si la aragaz daca sint in spatii diferite .

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.621
  • Înscris: 05.12.2005
Iniţial am crezut că a apărut o nouă marcă de centrale termice...
Dacă ai factura poţi merge liniştit la OPC.

#5
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.729
  • Înscris: 16.11.2017

 mihaicozac, on 24 noiembrie 2017 - 19:08, said:

Iniţial am crezut că a apărut o nouă marcă de centrale termice...
Dacă ai factura poţi merge liniştit la OPC.
Pe factura respectiva apare doar centrala termica.
Crezi ca este facturat si achitat  proiectul de gaze pentru centrala respectiva?
Opc-ul il verifica pe respectivul pentru eventualele nereguli comise, nu pentru ca cineva a visat ca i-a oferit 500 lei in schibul unei promisiuni.

#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.242
  • Înscris: 23.08.2014
Daca nu ai nimic in scris referitor la proiectul respectiv, nu poti face mai nimic, decat sa cauti o firma autorizata, sa ii platesti sa iti faca proiect.

#7
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 86-APP, on 24 noiembrie 2017 - 18:57, said:

Poti explica mai scurt ce ai cerut firmei respective ?
Proiect pt CE ?
...senzor de gaz se monteaza si la centrala si la aragaz daca sint in spatii diferite .
Proiect pentru noua centrala.

#8
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.278
  • Înscris: 01.03.2017
E clar ! la cum livrezi informatiile , e clar ca ai avut probleme .

#9
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.729
  • Înscris: 16.11.2017

 leonardusius, on 24 noiembrie 2017 - 18:46, said:

El ma asigura si eu platesc. Iau factura. Si astept.
Citeste ce scrie pe acea factura.

 leonardusius, on 24 noiembrie 2017 - 20:04, said:

Proiect pentru noua centrala.
Daca scrie proiect, atunci ai dreptate.
Daca scrie montaj senzori gaze si valva automata precum si verificare scurgeri gaze, atunci tipul este acoperit si tu pagubas bun de plata.

 leonardusius, on 24 noiembrie 2017 - 18:46, said:

Apoi ma interesez: Patronul nu are firma de gaz autorizata si apeleaza la altele.
Pai daca in obiectul de activitate nu are proiectare instalatie gaz, atunci este ca si cum ai avea pretentia asta de la vanzatorul de pepeni.

Editat de OPEDI, 24 noiembrie 2017 - 20:17.


#10
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 OPEDI, on 24 noiembrie 2017 - 19:15, said:

Pe factura respectiva apare doar centrala termica.
Crezi ca este facturat si achitat  proiectul de gaze pentru centrala respectiva?
Opc-ul il verifica pe respectivul pentru eventualele nereguli comise, nu pentru ca cineva a visat ca i-a oferit 500 lei in schibul unei promisiuni.
Am specificat clar ca apare pe factura si 500 RON pentru proiect. M-am uitat acum precis ce scrie si scrie refacturare proiect gaz conform contract prestari servicii nr.96/22.07.2015. Plus a doua factura 02/02/2016 pe care sunt Avans materiale si o chitanta.
Chestia e foarte curiosa, abia acum vad ca o factura e datata pe 31.12.2015 desi eu am cumparat centrala in martie 2016.

 86-APP, on 24 noiembrie 2017 - 20:10, said:

E clar ! la cum livrezi informatiile , e clar ca ai avut probleme .
Cum livrez ?

 OPEDI, on 24 noiembrie 2017 - 20:12, said:

Citeste ce scrie pe acea factura.

Daca scrie proiect, atunci ai dreptate.
Daca scrie montaj senzori gaze si valva automata precum si verificare scurgeri gaze, atunci tipul este acoperit si tu pagubas bun de plata.

Pai daca in obiectul de activitate nu are proiectare instalatie gaz, atunci este ca si cum ai avea pretentia asta de la vanzatorul de pepeni.
Incerc sa scanez cele 2 facturi si chitantele si le pun atasate.

#11
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.729
  • Înscris: 16.11.2017

 leonardusius, on 24 noiembrie 2017 - 20:15, said:

Cum livrez ?
Incoerent
  • Intai zici ca pe factura apare............
  • Apoi zici ca pe o factura.
Cate facturi sunt pana la urma???

#12
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.807
  • Înscris: 01.10.2004
Din datele oferite nu se prea intelege nimic. Era deja o centrala instalata si se schimba cu alta, ce proiect mai trebuia? Pentru gaze? Pentru senzor? Pentru instalatie apa calda si tur/retur incalzire?
Daca ai avut centrala de 24 KW si ai luat una de 28 nu este nici-o problema. Centralele se schimba cam in aceeasi gama de putere.

Senzorul de gaz se monteaza in incapere, nu are treaba cu nici-o teava, iar electrovalva pe un T-eu pe teava in afara incaperii, de obicei imediat dupa contor. Pentru montare senzor nu este nevoie de proiect.
Banuiesc ca teava de gaz de pleaca din contor a ramas cea veche. Ai modificat cumva pozitia centralei, pe alt perete? Ca daca a ramas cam in aceeasi zona intre robinetul de pe teava si centrala se pune un racord flexibil si gata.
Pentru modificare instalatie hidraulica nu este nevoie de proiect.

Gresesc cu ceva?

In concluzie, cred ca este vorba de o inselatorie care se rezolva in instanta, nicicum la OPC.

#13
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 OPEDI, on 24 noiembrie 2017 - 20:12, said:

Citeste ce scrie pe acea factura.

Daca scrie proiect, atunci ai dreptate.
Daca scrie montaj senzori gaze si valva automata precum si verificare scurgeri gaze, atunci tipul este acoperit si tu pagubas bun de plata.

Pai daca in obiectul de activitate nu are proiectare instalatie gaz, atunci este ca si cum ai avea pretentia asta de la vanzatorul de pepeni.
Gata, am scanat. Multe multumiri.

Editat de Daco_Get, 26 noiembrie 2017 - 12:12.
la cerere !


#14
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.729
  • Înscris: 16.11.2017
Mai este o chestie pe care vad ca nu o iei in seama.
Atunci cand cumperi o centrala nou nouta, in pretul ei este inclusa punerea in functiune.
Conditie neaparat necesara pentru acordarea garantiei.

 leonardusius, on 24 noiembrie 2017 - 18:46, said:

A doua zi vine o firma SEA, parca, si solicita sa verifice instalatia. verifica si ei daca pierde si vad ca are ceva pierderi. Pleaca. Aud ca l-au pus la plata pe patron 150RON pentru verificare.
Pomenesti de o firma "SEA parca".
Din cate-mi amintesc eu, in importator direct, are numele asta, deci au trimis pe cineva sa faca punerea in functiune.
Reprezentantul lor a constatat scurgeri de gaze, deci a facut ca trenul, el a venit doar sa verifice, nu sa remedieze sau sa repare.
Normal ca a facturat deplasarea facuta doar de dragul de a va cunoaste si a-ti strange mana.

 leonardusius, on 24 noiembrie 2017 - 18:46, said:

Atunci imi spune ca in total este 500 RON.
Vorbesti de 500 lei, DAR prezinti o chitanta de 300
Fișier atașat  storno.JPG   8,58K   16 download-uri
Vorbesti de 2 facturi in care este contravaloarea unei centrale noi de 28KW,+ un proiect, si scanezi o factura de STORNARE.

Editat de OPEDI, 24 noiembrie 2017 - 20:42.


#15
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 OPEDI, on 24 noiembrie 2017 - 20:29, said:

Mai este o chestie pe care vad ca nu o iei in seama.
Atunci cand cumperi o centrala nou nouta, in pretul ei este inclusa punerea in functiune.
Conditie neaparat necesara pentru acordarea garantiei.

Pomenesti de o firma "SEA parca".
Din cate-mi amintesc eu, in importator direct, are numele asta, deci au trimis pe cineva sa faca punerea in functiune.
Reprezentantul lor a constatat scurgeri de gaze, deci a facut ca trenul, el a venit doar sa verifice, nu sa remedieze sau sa repare.
Normal ca a facturat deplasarea facuta doar de dragul de a va cunoaste si a-ti strange mana.

Vorbesti de 500 lei, DAR prezinti o chitanta de 300

Vorbesti de 2 facturi in care este contravaloarea unei centrale noi de 28KW,+ un proiect, si scanezi o factura de STORNARE.
Am gasit inca 2 facturi: plata centralei si cei 500 RON. Chestia e ca nemernicul asta scrie chiar si la achizitionarea centralei avans materiale. Tocmai de aia va intreb, ca nu pot sa umblu, si nemernicul asta ma pune pe drumuri. Sanatate.

Editat de Daco_Get, 26 noiembrie 2017 - 12:11.
LA CERERE !


#16
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.278
  • Înscris: 01.03.2017
Ai schimbat o centrala cu una mai mare ...
Ce putere avea centrala veche , ce putere are centrala noua , ce putere ai trecuta pe contract ?
Daca se impunea schimbarea centralei prin proiect , doar proiectul nu este suficient , Cu ala te stergi la fund ...
Trebuie  acord de acces pt suplimentare debit , proiect , si se face punerea in functie a gazului la CT . Suplimentare , trebuie adusa instalatia conform cu ultimul normativ .
Firma de gaz iti facea proiectul , actele si cei de la SEA veneau sa faca PIF-ul . Asta este tot traseu ...
Tu ai comandat doar un proiect ...asa si ? De restul cine se ocupa ?

#17
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 86-APP, on 24 noiembrie 2017 - 21:06, said:

Ai schimbat o centrala cu una mai mare ...
Ce putere avea centrala veche , ce putere are centrala noua , ce putere ai trecuta pe contract ?
Daca se impunea schimbarea centralei prin proiect , doar proiectul nu este suficient , Cu ala te stergi la fund ...
Trebuie  acord de acces pt suplimentare debit , proiect , si se face punerea in functie a gazului la CT . Suplimentare , trebuie adusa instalatia conform cu ultimul normativ .
Firma de gaz iti facea proiectul , actele si cei de la SEA veneau sa faca PIF-ul . Asta este tot traseu ...
Tu ai comandat doar un proiect ...asa si ? De restul cine se ocupa ?
Cea veche avea 24kW si asta are 27kW.

#18
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.278
  • Înscris: 01.03.2017
Eu zic ca te-ai fript . Sigur nu aveai nevoie de proiect .
Singura cerinta pt noul PIF , era sa ai electrovalva si poate legatura rigida la ct , nu cu racord flexibil .
Montai electrovalva , cu cine gaseai , apoi chemai la PIF centrala .
Ce firma trebuia sa-ti faca PIF-ul la CT ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate