Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparatie interfon

Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...
 Buletin de Bucuresti

Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!
 Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...
 Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina
 

Probleme la masina de spalat rufe Indesit Wild 126/ 85

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
cristimPh

cristimPh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.10.2017
Buna ziua/sera tuturor,
Am o masina de spalat Indesit WILD 126 la care in timp sa adaptat un modul de WIL(D) 85 asta datorita multor defecte. Am fost de acord sa se monteze o placa la care nu mai avem functie de uscare, functie pe care oricum nu o foloseam prea des. Ultimul defect - NU centrifugheaza la turatia de 600/1200. Tamburul se invarte dar la o turatie mult prea mica asa incat sa stoarca.  Nu am nici un cod de eroare, executa programele de spalare, aparent are toate functiile normale, mai putin centrifugarea. Am incercat o centrifugare din programul special pentru stoarcere, dar la fel. Am demontat palaca de baza, verificat contacte, verificat vizual condensatorii de filtraj, nu se vede nimic ars sau incalzit in timp. Am desfacut si ansamblul/bobina tacho, nu se vede nimic suspect, nu sunt frecari, nu este praf sau depuneri. Periile la motor sunt suficient de lungi dar sunt tocite in asa fel incat par sa nu calce drept. Motorul are bobinajul usor schimbat la culoare dar nu pare prajit, nici nu miroase a incins nimic. Ar fi prea simplu sa fie numai din perii. Ma gandeam, poate triacul sa nu primesca impulsuri sa comande motorul la turatie. Are cineva o idee sau daca ati intalnit defectul? Sau poate stie cineva cam ce frecventa ar putea fi pe poarta triacului? Acum daca motorul este de 220V la 50 Hz posibil ca maximul de impulsuri primite de triac sa fie cam tot acolo. Am gasit o schema, cred ca pe acest forum, pentru Wild 126 dar cam neclara la marirea din Adobe.
Va multumesc anticipat si astept raspuns!


#2
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
La ce preturi derizorii au masinile de spalat in ziua de azi, eu zic s-o dai dreaq si să iei una noua.
Nu cumva telefonu tău e mai scump decât masina aia?

Edited by Peter Blood, 29 October 2017 - 20:56.


#3
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu iti recomand Lg, sunt modelele alea cu motorul pe cuva si garantie 10 ani la motor.Stiu una care cred ca se apropie de 8 ani si merge ca noua, pt ca vecinul a schimbat vreo 3 in  8 ani, am luat tot Lg cu motor pe cuva, dar un model ceva mai nou.Bune masini, eu nici nu am stat pe ganduri cand m-am mutat si a trebuit masina  de spalat.

Uite ce-i cu modelul ala...

https://www.compari....p651501/#pareri

la ce vad acolo, nu cred ca merita reparata.

Edited by ionutz_joe2009, 29 October 2017 - 21:19.


#4
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Este posibil sa nu tureze suficient din cauza dezechilibrului creat de rufe.Da program de stoarcere in gol ,fara rufe si vezi cum se comporta,cred ca normal.Posibil surub de blocare pentru transport sa nu fie scos?

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu mai are functie de uscare, nu mai stoarce...
     Carbunii sunt tociti in plan inclinat pentru ca are sunt ei montati normal, in unghi.
      Intrebarea e daca dupa schimbarea placii stoarcerea a functionat.


#6
cristimPh

cristimPh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.10.2017
cspot,
Placa de baza a fost schimbata anul trecut. Functiona normal pe toate programele, mai putin pe uscare, la care oricum renuntasem. Am probat-o in gol, fara rufe, pe programul de stoarcere, acelasi simptom.

#7
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Ca sa inlaturi toate variantele posibile ,ai o singura solutie:
Alta noua!
Succes!!!Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate