Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Se modifica examenul de permis au...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

CASIO fx-82MS

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
la noi la scoala calculatoarele standard sunt CASIO fx-82MS. am vazut ca sunt niste functii interesante si pentru ca al meu e nou (inainte foloseam un Texas Instruments-30X IIB) vroiam sa rog pe cineva sa imi explice si mie urmatoarele lucruri:

1. am functia STORE si RECALL, problema e ca nu stiu sa le folosesc. fac o operatie (PIx(radical din 625) la patrat) si vreau sa o salvez. apas shift + RCL (care este STORE) si imi apare in partea de sus a ecranului un simbol STO care probabil asteapta ceva de la mine. am incercat cu 1 si apoi RECALL 1 dar nu merge. cum functioneaza asta?

2. cum scriu litere cu acest calculator? am ALPHA + cateva butoane care ma lasa sa scriu A, B, C, D , E, F, M, X, Y dar mai mult nu. am vazut insa ca se poate cand schimb setarile (imi apar aproape toate literele).

PS: mentionez ca am cautat pe site-ul oficial dar nu este nici macar descrierea produsului acolo, ca sa nu mai zic de "documentatie". manualele pe care le-am primit la el nu au asa ceva, deci nu ma ajuta!

suggestii?

[ http://img386.imageshack.us/img386/9993/fx82ms3wz.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

* daca nu am postat unde trebuie, rog moderatorii sa curete dar nu vad alt loc mai bun :).

Edited by aolex, 18 February 2006 - 15:20.


#2
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
Incearca intai sa dai locatia de memorie folosind "01", adica doua numere si nu unu...
alta varianta ar fi sa dai de doua ori STORE. Eu am lucrat cu o scula asemanatoare si dadeam locatia de memorie folosind cate doua cifre.
Revino cu rezultate...

#3
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Uite aici manualul:
http://ftp.casio.co....300_Dtype_E.pdf

#4
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
problema e ca daca ii dau 2 cifre, dupa prima (in cazul meu 0) dispare STO de pe ecran, deci tot nu merge.

PS: acel manual il am si eu dar nu am gasit nimic despre cele 2 probleme ale mele :).

#5
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
El pe langa STO mai asteapta o comanda. Da dublu STO sau STO - RCL.

#6
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
nu merge. cand dau al 2-lea store, se anuleaza primul... la naiba, la texas instruments era asa de usor :). dar a si costat dublu cat un casio :P.

#7
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

View Postaolex, on Feb 18 2006, 16:18, said:

nu merge. cand dau al 2-lea store, se anuleaza primul... la naiba, la texas instruments era asa de usor :). dar a si costat dublu cat un casio :P.
Si totusi se pot aloca celor noua variabile, notate de la A la F si M,X,Y  printr-o comanda orice tip  de date ...
De exemplu se aloca 123 in memoria A
123 {Shift} {STO} {A} :
[ http://i1.tinypic.com/nzna5y.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Later edit:
Si ce anume vrei sa scrii cu litere? A, B, C, D, E, F, M, X si Y sunt variabile si se folosesc ca atare, nu poti sa scrii un ''nume'' sau o functie cu acestea... B)

Edited by Acta non verba, 18 February 2006 - 17:29.


#8
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
doresc sa folosesc calculatorul pe post de "notepad" :). PS: mersi ;)!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate