Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...
 Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...
 Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma
 

OnePlus 5T

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
3095 replies to this topic

#3043
ovidiug4

ovidiug4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 04.03.2009
Din ce am observat, ca  sa mearga "asusvolte" trebuie ROOT. A incercat cineva ?

#3044
lone-wolf

lone-wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 27.06.2007
Am incercat, functioneaza! Posted Image

Attached Files


Edited by lone-wolf, 08 June 2020 - 15:43.


#3045
ovidiug4

ovidiug4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 04.03.2009
Ai root?

#3046
lone-wolf

lone-wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 27.06.2007
Evident! Pentru mine, Android fara root e ca mincarea fara sare...:D
In acest caz am avut nevoie de root doar  ca sa extrag fisierul MBN. Nu am avut nevoie de asusvolte, optiunile pentru volte si vowifi ramasesera active in setari.

#3047
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Metoda PDC era foarte simplă și rapidă. Nu prea am chef de Root și altele. Deocamdată, poate mă apucă într-o zi cheful de butonat.
Spunea un coleg de pe xda că a dezinstalat driverul și l-a reinstalat, după care i-a fost văzut telefonul in PDC. Am încercat și eu, dar nu mi l-a văzut. Am instalat și un driver mai nou, 1.00.57, dar degeaba.
Aștept o alta metoda, poate apare ceva. Sau poate scoate oneplus un update, compatibil cu rețelele din Romania.

Edited by mojook, 08 June 2020 - 18:25.


#3048
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 06.05.2020
E bine sa fim optimiști, dar nu am speranță

#3049
NaturalBornGamer

NaturalBornGamer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,292
  • Înscris: 25.02.2009
Va salut.imi recomandați o versiune buna de gCam?
Mersi

#3050
catalin30

catalin30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.02.2006
Salut, eu am asta:
https://www.celsoaze...m-oneplus-5-5t/
Varianta 6.1 unrooted, Inclusiv fisierul xml de configurare.
Merge destul de bine doar cu HDR dezactivat.

#3051
ovidiug4

ovidiug4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 04.03.2009
Cei cu Android 10... va merge OTG ?

#3052
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Nu mai aveți nici o veste legată de activare Volte? Nu a mai apărut o metoda mai simplă, gen PDC? Pe xda sunt prezentate niste soluții, dar prea migăloase.
Thx

#3053
lone-wolf

lone-wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 27.06.2007

View Postovidiug4, on 02 iulie 2020 - 13:19, said:

Cei cu Android 10... va merge OTG ?
Da.

#3054
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Gata! Merge VoLTE pe Android 10, fara root, super simplu. Acum l-am rezolvat, in 5 minute. Sunt abonat Vodafone.

https://forums.onepl...oid-10.1252067/

0. Make sure that you just enabled the VoWiFi and VoLTE in your carrier first !!!
1. Download and install the old LogKit: https://www.dropbox...._minAPI28(nodpi)_apkmirror.com.apk?dl=1 or https://www.apkmirro...d-apk-download/
3. Type *#800# --> oneplus Logkit --> Function Switch --> enable VoLTE and VoWifi switch
4. Open Settings --> WiFi & Intenet --> SIM & netwok --> enable VoLTE and VoWifi switch
5. Connect your phone to PC
6. Type *#801# in Phone app and enable Serial and Full-port switch
7. Download and unzip the EfsTools with config files includes: https://www.dropbox....-win32.zip?dl=1
8. Open CMD on the PC, navigate to the folder when you extract the files (eg. cd c:\EfsTools-0.10-modded-1.2-win32) deschideti CMD cu "Run as Administrator"
9. Now execute the following commands: se copiaza toate comenzile, la gramada, dupa care PASTE in CMD, vor rula toate. Parca la final am mai dat un ENTER
EfsTools.exe efsInfo
EfsTools.exe writeFile -i mcfg_autoselect_by_uim -o /nv/item_files/mcfg/mcfg_autoselect_by_uim
EfsTools.exe writeFile -i mcfg_autoselect_by_uim -o /nv/item_files/mcfg/mcfg_autoselect_by_uim -s 1
EfsTools.exe uploadDirectory -i mcfg_sw.mbn -o / -v
EfsTools.exe uploadDirectory -i mcfg_sw.mbn -o / -s 1

Thats it. Commands with "1" on at the end are for the second SIM card.

Eu am inceput de la pasul 6, telefonul a intrat in Factory Mode cu comanda *#801#
Cand totul a fost gata, adica cateva secunde, am scos cablul din telefon, am dar un restart si s-a activat VoLTE si VoWiFi. Bineinteles, conditia este sa fi avut in prealabil activat VoLTE pe cartela sau abonament, am facut treaba asta acum cateva luni bune, cand a aparut VoLTE in reteaua Vodafone.

Succes!!!

Edited by mojook, 06 July 2020 - 19:18.


#3055
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.02.2004
Mie mi-a "disparut" updateul la A10. A stat vreo saptamana afisat cu rosu si NEW in telefon dar plecam in concediu si nu voiam surprize. Acum vad ca nu mai pot face update ca nu mai apare la actualizari. Nu am facut update-ul ca sa nu pierd Volte si Vowifi pe Digi. Chiar, acum merge cuiva pe 10?

Edited by marcopolo80, 06 July 2020 - 20:22.


#3056
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004

View Postmarcopolo80, on 06 iulie 2020 - 20:22, said:

Mie mi-a "disparut" updateul la A10. A stat vreo saptamana afisat cu rosu si NEW in telefon dar plecam in concediu si nu voiam surprize. Acum vad ca nu mai pot face update ca nu mai apare la actualizari. Nu am facut update-ul ca sa nu pierd Volte si Vowifi pe Digi. Chiar, acum merge cuiva pe 10?
Da, eu chiar acum am reușit să activez volte și vowifi. Merg ambele perfect pe Vodafone. Am scris mai sus, metoda simplă și rapidă, nu e nevoie de Root sau altceva, android 10 stock.

Edited by mojook, 06 July 2020 - 20:25.


#3057
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.02.2004

View Postmojook, on 06 iulie 2020 - 20:24, said:

Da, eu chiar acum am reușit să activez volte și vowifi. Merg ambele perfect pe Vodafone. Am scris mai sus, metoda simplă și rapidă, nu e nevoie de Root sau altceva, android 10 stock.
Am vazut, voiam sa stiu daca merge si la Digi, inainte trebuia selectat un profil in programul ala. Acu, nu stiu cum face exact.

#3058
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004

View Postmarcopolo80, on 06 iulie 2020 - 20:57, said:


Am vazut, voiam sa stiu daca merge si la Digi, inainte trebuia selectat un profil in programul ala. Acu, nu stiu cum face exact.
Încearcă după ce vii din concediu. Posibil sa activeze niste profile Volte generale și să meargă pt toți operatorii.

Edited by mojook, 06 July 2020 - 21:06.


#3059
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 06.05.2020
Încerc și eu in seara asta sau mâine dimineață și revin sa spun dacă merge metoda ta sau nu. Pare ca scăpăm de PDC. Sunt pe Digi. Multumesc

#3060
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 19.11.2002
Eu am renuntat la Android10, mi s-a parut plin de bug-uri si chestii enervante
- chrome ingheta de f multe ori
- probleme mari pe partea de bluetooth
- bateria se descarca mult mai repede
- o groaza de notificari (programul cutare face nu stiu ce, altu vrea gps, etc etc)


Am revenit la 9 care se misca mult mai bine si bateria ma tine iar aproape 2 zile.
Se pare ca cei de la O+ au cam abandonat dezvoltarea unui Android 10 stabil pentru acest telefon.


Aveti idee daca metoda asta de acrtiva Volte si VoWifi merge si pe android9?
Sunt pe Orange.

Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate