Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?
 contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024
 

Schema convertor de la -(5...20)Vdc la +5Vdc minim 100mA

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
tony2012

tony2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 31.05.2012
Ma intereseaza o schema de convertor care sa accepte pe intrare o tensiune negativa in plaja -(5...20)Vdc si sa dea la iesire un +5Vdc stabilizat la minim 100mA. Am cautat pe net dar nu prea am gasit dar am auzit ca sunt ceva integrate dedicate!!!

#2
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Ce-i aia tensiune negativa? Daca este tensiune curent continu are si + si - , nu se poate doar negativa ca nu se poate inchide circuitul deci nu este curent doar cu negativ. Chestia cu pozitiv si negativ ,putem spune ca este conventionala, asa s-a stabilit.
In concluzie , ce vrei sa faci si de unde ai curent , ''tensiune'' doar ''negativa''?

Edited by nico123, 06 October 2017 - 18:47.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,666
  • Înscris: 01.12.2001
Cealalta borna de la tensiunea ta (negativa) de -5V oare de cat e? ;)

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,475
  • Înscris: 08.02.2011
De exemplu ICL7660, dar poti face si cu componente discrete. Polaritea nu are importanta, tu vrei un "inversor de polaritate", ori ICL-ul tocmai asta face.

#5
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Nu-i trebuie nici o inversare de polaritate, daca are minus trebuie sa fie si plus , doar cu minus nu are curent pentru convertorul pe care-l vrea sa-l faca. Adica daca are doar minus  nu are nimic, nici un fel de curent.

Edited by nico123, 06 October 2017 - 19:06.


#6
tony2012

tony2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 31.05.2012
In afara de raspunsul lui moldoran, restul sunt raspunsuri copilaresti aici !!!

"borna pozitiva" e legata la GND-ul schemei, nu am cum sa intorc alimentarea ca sa fac +5V ca daca mergea nu intrebam aici. Nu am cum sa apelez la o alta alimentare cu separare galvanica ca nu e loc, din cauza asta cea mai simpla metoda si ca spatiu pe cablaj si cost era sa apelez la un convertor de asta.

Se poate inchide topicul, multumesc !! O sa intreb si in alt forum.

#7
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
De ce nu spui ca exista si borna pozitiva si este legata la GND? Am avut impresia ca esti un incepator care nici nu stie ce vrea.
Totusi eu nu as folosii un convertor ci un LM7905, cea mai usoara solutie. Ai probabil si spatiu sa-l montezi.

Attached File  LM7905.png   15.59K   4 downloads

Edited by nico123, 06 October 2017 - 21:09.


#8
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Hai sa vedem si o schema de convertor. De fapt orice convertor care are pe iesire un traf pe ferita si o redresare filtrare, poti sa o folosesti.  Transformatorul face separarea si dupa redresare poti folosii plusul ca GND.
https://www.research..._DCDC_Converter

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate