Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded
 DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...
 Microciment in bucatarie

La mulți ani @nick5roo!

DDNS Digi

Marantz MM7025 vs Rotel RB1552 mkii
 Recomandare bicicleta electrica

Venom - The Last Dance

Demolarea blocurilor prea vechi s...

Alimentare motor stea-triunghi
 

Roaming Orange

* * * * * 8 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2766 răspunsuri în acest subiect

#1819
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.021
  • Înscris: 16.09.2008
Pe Cosmote de data asta...

Fișiere atașate



#1820
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.449
  • Înscris: 03.04.2004
Incearca sa schimbi operatorul, poate 'scapi' in seara asta.

Am impresia ca baietii au operat ceva schimbari in scriptul ala sau ce-o fi si nu mai taie la toti macaroana (toti = cei carora li se poate poate aplica dracovenia, intrucat cei care nu trebuie s-o 'pateasca' probabil au un anumit indice/flag, sa-i spunem, pe cont care ii scapa de problema asta) decat aleatoriu, un fel de 'randomize' care se activeaza functie de anumite conditii setate (ceva 'if'-uri si 'then'-uri), de marele 'dastept/i' care a/au programat porcaria asta (evident, avizata de cei care numara cifrele...).

Editat de emanu900, 22 iunie 2019 - 22:27.


#1821
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.021
  • Înscris: 16.09.2008
Cu ocazia asta am testat și VoWifi din roaming (cu IP de România - hotspot Vodafone) și merge perfect.

#1822
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 49.653
  • Înscris: 24.09.2006
Poti primi apeluri si sms-uri de la banci, in roaming, pe cartela orange prepay daca ai doar credit pe ea, fara sa activezi extraoptiuni?

#1823
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.668
  • Înscris: 11.09.2002

 gumball3000, on 23 iunie 2019 - 18:16, said:

Poti primi apeluri si sms-uri de la banci, in roaming, pe cartela orange prepay daca ai doar credit pe ea, fara sa activezi extraoptiuni?
Da. Si eu zic ca si tarifele sunt bune fara optiune, pentru folosire ocazionala :

https://www.orange.r...ay/cartela-sim/

Editat de Catean, 23 iunie 2019 - 19:27.


#1824
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015

 gumball3000, on 23 iunie 2019 - 18:16, said:

Poti primi apeluri si sms-uri de la banci, in roaming, pe cartela orange prepay daca ai doar credit pe ea, fara sa activezi extraoptiuni?

Daca nu reincarci si nu activezi roaming de la ussd, nu. Ai semnal dar e chior, cat sa te roage ei sa reincarci. Nu primesti apeluri sau sms.

Nu stiu daca merge activat serviciul la *100# si din roaming sau doar de pe teritoriul RO.

Editat de MembruAnonim, 23 iunie 2019 - 19:53.


#1825
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.882
  • Înscris: 21.02.2005
Ceva nu-mi place. Să explic:
  • am opțiune „cu beneficii naționale” activă pe un SIM PrePay, dar și credit suplimentar;
  • părăsesc teritoriul național pentru câteva zile(sub o săptămână);
  • am nevoie de roaming, însă din creditul suplimentar fără a dezactiva opțiunea națională.
Se poate?

#1826
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.280
  • Înscris: 18.12.2007
Doar daca activezi peste o optiune care sa dea acces la roaming.
ANCOM nu a permis activarea de roaming pe combinatia optiune nationala+credit...



 gumball3000, on 23 iunie 2019 - 18:16, said:

Poti primi apeluri si sms-uri de la banci, in roaming, pe cartela orange prepay daca ai doar credit pe ea, fara sa activezi extraoptiuni?

Daca ai doar credit, da. Doar asigura-te ca ai roamingul activat inainte sa iesi din tara.

Editat de AlexEn, 24 iunie 2019 - 07:43.


#1827
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.882
  • Înscris: 21.02.2005

Orange PrePay în Roaming said:

Reîncarcă cu credit și vorbești la tarife de roaming standard
Poți reîncărca cu credit cartela ta:
  • din contul tău My Orange
  • direct din secțiunea de reîncărcare, dacă nu ai cont
  • la *100#, ramura Roaming,internațional și mesagerie vocală sau din oricare magazin Orange, dacă te afli încă în România
Dacă ești deja în străinătate și nu ai acces la niciuna dintre variantele de mai sus, poți să rogi un prieten din țară să reîncarce cu credit direct pe numărul tău, de pe un abonament Orange, la *100# sau în magazinele Orange.
Dacă alegi această variantă, este important să știi că:
  • ​serviciul roaming nu se activează automat, ci este nevoie să soliciți tu activarea în contul tău My Orange sau la *100# ramura Roaming dacă te afli în România.
  • poți avea acces la roaming dacă ai minim 1 € credit în cont, din care consumi pentru apeluri sau pentru internet la tarifele valabile în țara în care călătorești
  • atunci când activezi serviciul Roaming vei pierde beneficiile naționale existente pe cartela ta
  • serviciul Roaming se va dezactiva automat atunci când ai consumat tot creditul din cont, de aceea reîncarcă suficient pentru durata călătoriei
Mirific! Eu când intru la piscină, îmi iau hainele-napoi de la vestiar, nu plec în costum de baie…

#1828
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.946
  • Înscris: 18.02.2018

 AlexEn, on 24 iunie 2019 - 07:41, said:

ANCOM nu a permis activarea de roaming pe combinatia optiune nationala+credit.
Poti da un link la un document oficial unde scrie in mod explicit treaba asta?

 Gif2D, on 24 iunie 2019 - 07:45, said:

Mirific! Eu când intru la piscină, îmi iau hainele-napoi de la vestiar, nu plec în costum de baie…
E ca si cum te duci sa faci un plin la benzinarie, insa comerciantul te conditioneaza sa arunci cei 15 litri pe care ii ai deja in rezervor. Sau mai bine sa ii dai lui pe toti, gratis, ca sa ii revanda din nou.

#1829
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.280
  • Înscris: 18.12.2007
Nu pot fiindca deciziile au fost comunicate operatorilor mobili in functie de specificul ofertelor fiecaruia.
La fel nu iti pot da link catre o specificatie ANCOM cum ca poti avea acces la roaming de la un anumit pret in sus.

#1830
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.946
  • Înscris: 18.02.2018
Ma gandeam ca scrie in clar pe site-ul ANCOM. De fapt chiar ar trebui sa scrie in clar pe site-ul ANCOM.

Editat de Inginerul_, 24 iunie 2019 - 08:08.


#1831
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Interesant. Orange oferă opțiunea de 12 euro prepay care conține beneficii în roaming nu doar în SEE ci și în mai multe țări, precum SUA, Australia, China, Elveția, Israel sau Moldova. Primești 100 minute/sms + 1 GB internet
Fișier atașat  roaming.png   22,92K   25 download-uri

Dacă ești abonat, ai doar opțiunea Go World, care costă 9 euro și ai 60 minute sau Travel Data Extra, care costă 15 euro și ai 50 MB.
Mai bine cumperi o cartelă cu opțiunea de 12 euro că primești mai mult și plătești mai puțin.
Păcat că nu sunt astfel de opțiuni și pentru abonați, cu cel puțin 1 GB net în roaming.

#1832
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.280
  • Înscris: 18.12.2007

 Inginerul_, on 24 iunie 2019 - 08:08, said:

Ma gandeam ca scrie in clar pe site-ul ANCOM. De fapt chiar ar trebui sa scrie in clar pe site-ul ANCOM.

Pe site-ul ANCOM scrie ca oferta, adica optiuni/pachete cu acces la roaming, este la latitudinea operatorilor (asa cum ar si trebui sa fie intr-o piata libera) dar acestia au obligatia de a informa clientul despre regulile de acces.
Nu avea cum sa fie precizate pe site la ANCOM aceste informatii de vreme ce fiecare operator are oferta proprie si regulile proprii de acces la roaming, dar in conformitate cu preverderile UE.
Organismele de reglementare indica normele si cadrul de aplicare a acestora, nu au cum sa decida la nivel micro modalitatea de aplicare. Vedeti aici, punctul 2a este de interes pentru aceasta discutie dar nici punctele b si c nu sunt de neglijat.

#1833
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.882
  • Înscris: 21.02.2005
Mno, eu tot nu văd în regulile RLAH și nici la ANCOM clar acceptată ideea:

Orange Prepay și Roaming-ul la români said:

atunci când activezi serviciul Roaming vei pierde beneficiile naționale existente pe cartela ta

OAre creditul în € este inclus în beneficii? Că-l plătesc în țară… Posted Image

#1834
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.946
  • Înscris: 18.02.2018

 Gif2D, on 24 iunie 2019 - 11:07, said:

Mno, eu tot nu văd în regulile RLAH și nici la ANCOM clar acceptată ideea: atunci când activezi serviciul Roaming vei pierde beneficiile naționale existente pe cartela ta
.
N-auzi ca e o piata libera si ca lucrurile sunt la latitudinea furnizorilor de servicii? Poate ne explica totusi cineva cum toti furnizorii, fiind o piata libera, s-au inteles toti sa scumpeasca roamingul. Dupa carte chestia asta se numeste oligopol.
OTOH e pur si simplu bataie de joc sa denumesti Roaming Like At Home ceva care tocmai ca iti ia absolut toate beneficiile din oferta nationala si iti da altceva.

#1835
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.803
  • Înscris: 18.10.2018
Când activezi o opțiune cu roaming, la orice operator în afara de digi, vei avea n minute date în roaming, și n minute date naționale. Nu știu ce va speriați asa. Când reveniți în tara folosiți aceiași opțiune de roaming. E greu?

#1836
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.882
  • Înscris: 21.02.2005
Poate în țările SEE, că în celelalte e ca la aniversare: plin de surprize! ;)

Și dacă am credit în € și vreau să-l folosesc în … stare pură?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate