Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Vecin cu probleme

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...
 Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 

Laptop ~4000 de lei

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
1. Care este bugetul maxim în care vrei să te încadrezi?
5.000
2. Când intenționezi să faci achiziția?
2-3 zile
3. La ce vei folosi laptopul/notebook-ul? Dacă îl vei folosi în scopuri profesionale, spune-ne ce programe vei rula pe el.
Gaming si multimedia.
4. Portabilitatea e importantă? Un laptop de 17" are anumite avantaje, dar pierde la portabilitate. Unul de 13" e foarte portabil, dar mai scump și vine și cu dezavantaje tehnice. În funcție de bugetul de care dispui, gândește-te dacă nu te-ar avantaja mai mult achiziția unui desktop.
Este relativ importanta, 15.6 inch e ok.
Salut!
Modelul pe care am pus ochii nu se mai afla in oferta magazinului dar l-am gasit la concurenta la un pret de 4.400 de lei.
Aveti alte recomandari in privinta acestor produse?
Vreau sa il iau zilnic la facultate.
Ma intereseaza un ecran bun, un SSD rapid si putere de procesare atunci cand am nevoie.
Pana acum oscilez intre Lenovo Y520 si ROG GL553VE.
https://www.pcgarage...shlist/2867530/

#2
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View PostMembruAnonim, on 30 august 2017 - 08:33, said:

Vreau sa il iau zilnic la facultate.
Eu nu l-as lua ca se fura....
Daca chiar vrei sa iei ceva cu tine, alege cel mai jaf de laptop posibil, ca sa nu iti para rau dupa el cand o sa ti-l fure...

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,707
  • Înscris: 24.11.2015
As alege Asus-ul.

PS: Arunca rucsacul ala si ia un Asus daca tot iei laptop asus :)) Numai eu mai am laptop asus si rucsac lenovo.

#4
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
https://altex.ro/lap...-4gb-windows-10 Este putin mai ieftin ca cel de la Pcg sau daca vrei de la alt producator https://altex.ro/lap...ti-4gb-free-dos . Este strict alegerea ta, spor la shopping ! ;)

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,707
  • Înscris: 24.11.2015

View PostMemeito, on 30 august 2017 - 09:08, said:

Eu nu l-as lua ca se fura....
Daca chiar vrei sa iei ceva cu tine, alege cel mai jaf de laptop posibil, ca sa nu iti para rau dupa el cand o sa ti-l fure...

Mai scoti multe prostii pe gura pe orice topic postezi ? Unde .... se fura ma ? Am zeci de prieteni la facultate cu laptopuri, am fost si eu 3 ani cu laptop la faculate si cunosc peste 100 studenti din seria mea si la nimeni nu o disparut laptopul. Cum sa ti-l fure ? De unde ? Tu ori postezi aiurea ca sa adunci postari, ori ai o problema de troleala.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMemeito, on 30 august 2017 - 09:08, said:

Eu nu l-as lua ca se fura.... Daca chiar vrei sa iei ceva cu tine, alege cel mai jaf de laptop posibil, ca sa nu iti para rau dupa el cand o sa ti-l fure...
Si unde sa mi-l fure daca il voi avea cu mine?

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,707
  • Înscris: 24.11.2015

View PostEmyBoss7, on 30 august 2017 - 09:09, said:

https://altex.ro/lap...-4gb-windows-10 Este putin mai ieftin ca cel de la Pcg sau daca vrei de la alt producator https://altex.ro/lap...ti-4gb-free-dos . Este strict alegerea ta, spor la shopping ! Posted Image

Are placa video 1050 nu 1050 TI

#8
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View PostTruculMagic, on 30 august 2017 - 09:10, said:


Are placa video 1050 nu 1050 TI
E o diferenta infirma intre 1050 4GB si 1050 TI 4GB asa ca nu prea o sa se simta in app-uri sau jocuri. Ma gandesc ca poate vrea sa mai economiseasca si el ceva banuti.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Si Y520 este o optiune.
Merita diferenta de pret dintre cele doua atata timp cat au componente asemanatoare?

View PostEmyBoss7, on 30 august 2017 - 09:12, said:

E o diferenta infirma intre 1050 4GB si 1050 TI 4GB asa ca nu prea o sa se simta in app-uri sau jocuri. Ma gandesc ca poate vrea sa mai economiseasca si el ceva banuti.
Din ce am vazut eu in review-uri diferenta nu este chiar atat de mic. Este sesizabila si nu imi cumpar laptop in fiecare an deci o placa video cat mai buna ar ajuta pentru urmatorii 2-3 ani.

#10
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View PostMembruAnonim, on 30 august 2017 - 09:12, said:

Si Y520 este o optiune.
Merita diferenta de pret dintre cele doua atata timp cat au componente asemanatoare?
Normal ca merita si ti-o spun din experienta Lenovo sta putin mai rece ca Asus-ul daca il folosesti mai mult timp. Atunci mergi pe varianta Ti !

Edited by EmyBoss7, 30 August 2017 - 09:16.


#11
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostEmyBoss7, on 30 august 2017 - 09:12, said:

E o diferenta infirma intre 1050 4GB si 1050 TI 4GB
30% nu este chiar o diferenta infirma.

Overall, Asus GL este o alegere decenta, depinde pe ce pui mai mult accentul. Este o idee mai bine construit fata de Lenovo, dar cel din urma dispune de racire dual-fan (nu este cea mai sanatoasa implementare, dar tot este un plus fata de Asus).

Nu pot sa verific acum, GL-ul suporta SSD-urile M.2 pe interfata PCI-E sau SATA? Din cate imi amintesc, trebuie sa dai jos tot capacul spate pentru a-i face vreun upgrade.

Iti propun a treia varianta, Clevo N850, pe care poti sa-l configurezi dupa bunul plac pe tekadvice. Este construit bine, are unul din cele mai bune ecrane din zona asta de pret si dispune de o racire dual-fan implementata mai bine fata de Lenovo. Garantia nu se pierde daca ii faci upgrade acasa sau daca doresti sa-l cureti de praf, ceea ce este un avantaj semnificativ.

@Memeito, esti offtopic.

#12
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View Postjegmihai, on 30 august 2017 - 09:28, said:


30% nu este chiar o diferenta infirma.

Overall, Asus GL este o alegere decenta, depinde pe ce pui mai mult accentul. Este o idee mai bine construit fata de Lenovo, dar cel din urma dispune de racire dual-fan (nu este cea mai sanatoasa implementare, dar tot este un plus fata de Asus).

Nu pot sa verific acum, GL-ul suporta SSD-urile M.2 pe interfata PCI-E sau SATA? Din cate imi amintesc, trebuie sa dai jos tot capacul spate pentru a-i face vreun upgrade.

Iti propun a treia varianta, Clevo N850, pe care poti sa-l configurezi dupa bunul plac pe tekadvice. Este construit bine, are unul din cele mai bune ecrane din zona asta de pret si dispune de o racire dual-fan implementata mai bine fata de Lenovo. Garantia nu se pierde daca ii faci upgrade acasa sau daca doresti sa-l cureti de praf, ceea ce este un avantaj semnificativ.

@Memeito, esti offtopic.
Clevo este o varianta foarte scumpa cam cu aceleasi caracteristici ca Asus si Lenovo, daca vrea sa dea mai mult pt. ceva asemanator, e trb. lui.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postjegmihai, on 30 august 2017 - 09:28, said:

30% nu este chiar o diferenta infirma.

Overall, Asus GL este o alegere decenta, depinde pe ce pui mai mult accentul. Este o idee mai bine construit fata de Lenovo, dar cel din urma dispune de racire dual-fan (nu este cea mai sanatoasa implementare, dar tot este un plus fata de Asus).

Nu pot sa verific acum, GL-ul suporta SSD-urile M.2 pe interfata PCI-E sau SATA? Din cate imi amintesc, trebuie sa dai jos tot capacul spate pentru a-i face vreun upgrade.

Iti propun a treia varianta, Clevo N850, pe care poti sa-l configurezi dupa bunul plac pe tekadvice. Este construit bine, are unul din cele mai bune ecrane din zona asta de pret si dispune de o racire dual-fan implementata mai bine fata de Lenovo. Garantia nu se pierde daca ii faci upgrade acasa sau daca doresti sa-l cureti de praf, ceea ce este un avantaj semnificativ.

@Memeito, esti offtopic.
Am incercat aceeasi configuratie pentru Clevo 850 si ies mai scump decat daca as lua ceva de la Lenovo sau Asus.
Inteleg ca overall este mai ok, dar parca nu m-as indura sa platesc mai mult si sa nu obtin nici un plus de performanta.
Y520 pare o alegere buna in contextul asta.
Despre restul produselor din wishlist ce parere aveti. SSD-ul e overkill?

#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,857
  • Înscris: 07.06.2014
emy - la pretul ~4000 pt clevo si configuratia data, pt un asus deja te dai la rog si undeva peste 6-7k lei. cu toatae astea, e posibil sa fie tot in urma. dar nu crezi ca initiatorul poate pune in balanta singur?

#15
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostMembruAnonim, on 30 august 2017 - 09:32, said:

Am incercat aceeasi configuratie pentru Clevo 850 si ies mai scump decat daca as lua ceva de la Lenovo sau Asus.
Nu este obligatoriu sa alegi 7700HQ, oricum placa video face majoritatea treburilor. i5-ul este mai mult decat suficient pentru jocuri, oricum placa video se va invechi prima cand vine vorba de jocuri.
Nu obtii un plus de performanta, obtii un plus la display, un plus la durata de viata a bateriei, un plus la mentenanta si un plus la racire.

View PostMembruAnonim, on 30 august 2017 - 09:32, said:

SSD-ul e overkill?
Ofera viteze net superioare, insa este cam overkill (ca pret) pentru ce urmeaza sa-l folosesti. Era mai justificat in cazul in care urma sa-l folosesti pentru productivitate.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Pai in bugetul asta are rost sa ma uit la I5 cand am variante cu 7700HQ?

#17
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postjegmihai, on 30 august 2017 - 09:40, said:

un plus la display, un plus la durata de viata a bateriei, un plus la mentenanta si un plus la racire.
Treburile astea conteaza mai mult decat un procesor mai puternic, parerea mea.

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,707
  • Înscris: 24.11.2015

View PostMembruAnonim, on 30 august 2017 - 09:44, said:

Pai in bugetul asta are rost sa ma uit la I5 cand am variante cu 7700HQ?

nu, daca tot dai atatia bani atunci merita sa ai cel mai potent procesor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate