Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Portare interna Orange cu Digi Mo...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...
 Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...
 MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...
 

Sony Bravia android TV - 4K

* * * * - 17 votes
  • Please log in to reply
8171 replies to this topic

#1117
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu folosesc niste telecomenzi "aftermarket" de 15 ron.

#1118
MisterM

MisterM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 24.09.2004
As vrea sa pot sa va spun ca de ieri sunt si eu un mandru posesor de 65XF9005, insa din pacate nu e chiar asa.
Si asta pentru ca desi imaginea este excelenta (cand nu e o imagine intunecata), am o gramada de bleeding (sper ca aceasta este denumirea corecta), adica pete mai albicioase cand ecranul este negru. Ce este ciudat e ca efectul nu este prezent tot timpul si asta este si mai enervant pentru ca imi da speranta ca se poate scapa de ele.

De exemplu, cand schimb canalele, ecranul este negru pentru cateva secunde si in acele secunde, in prima parte se vad petele, insa chiar inainte de a trece la urmatorul canal, dispar si e negrul pe care mi-l doresc. De asemenea, in zonele mai luminoase am un glow care este si mai enervant de vizibil din lateral. Stiu ca panourile VA nu au o imagine excelenta din lateral, insa pentru un TV care se vrea o gama mai inalta, este jenant, spun eu, sa vad efectiv zonele in care se aprind ledurile, in conditiile in care XD7005-ul anterior nu avea asa ceva deloc. Sper insa ca tine doar de setari si poate ma ajutati voi in acest sens cu ceva setari de imagine pe care le folositi voi.

Atasat si cateva exemple (ignorati calitatea imaginilor)

Multumesc.

Attached Files



#1119
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,487
  • Înscris: 06.11.2014
Iti dau un singur sfat: retur.

#1120
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 06.09.2017
La un led de 65 nu cred ca vei gasi vreun model cu panael 0% bleeding.
Ce-i drept, la al tau parca are un pic cam mult Posted Image

PS: felicitari pentru achizitie, tu decizi daca-l schimbi sau nu

Edited by Cool_Kick, 06 December 2018 - 10:17.


#1121
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,833
  • Înscris: 04.10.2014
Se numeste clouding si panoul devine negru pentru ca intra in actiune local dimming-ul, care efectiv stinge backlight-ul si nu mai ai cum sa vezi petele, dar de disparut nu vor disparea in veci.

#1122
MisterM

MisterM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 24.09.2004
Iar acest aspect e general pentru acest model sau doar eu am acest noroc?

#1123
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,522
  • Înscris: 12.07.2010
Îmi pare rău să aud asta fiind posesor de 49XD7005 şi „visând” la upgrade-ul pe care l-ai făcut. Din fabrică avea ceva probleme al meu şi am luat un caiet şi un creion şi cam o săptămână am tot reglat pentru „ochiul” meu, acum sunt mai mult decât mulţumit. Upgradeul de firmware l-a schimbat în bine. La schimbarea canalelor trebuie să verifici să nu aibă control parental şi TV-ul şi Smartcardul ca să „stea” să analizeze mai mult fiecare caz în parte. Colegii care se ocupă de calibrări video cred că pot să-ţi dea un sfat competent în acest caz.

#1124
MisterM

MisterM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 24.09.2004
Exact asta era si temera mea, ca voi face un upgrade, dar ca voi pierde calitatea si uite ca se pare ca e chiar asa. Incep sa regret saltul facut, insa pe moment, mai incerc sa il bibilesc cu ceva setari si poate, poate...

#1125
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,487
  • Înscris: 06.11.2014
Nu bibilesti nimic, e defect. Fa-i retur si ia alta bucata.

#1126
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,645
  • Înscris: 07.10.2005
Nu am vazut asa ceva la niciunul din televizoarele pe care le am sau le-am avut. Altul!

#1127
Aspru

Aspru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 04.03.2005
Salut,
Am XE9005...dar nu face așa ceva...deci si eu cred că vceva nu e in regulă.

#1128
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016

View PostCool_Kick, on 06 decembrie 2018 - 10:15, said:

La un led de 65 nu cred ca vei gasi vreun model cu panael 0% bleeding.
Posted Image
Ceva de genul. Cu cat e mai mare panou, cu atat se vad mai bine si pot apare defecte pe imagine.

@MisterM  un sfat, ca sa fii mai sigur, si daca in rest iti place modelul, fa-i retur la asta si ia altul dar de 55 inch.

Edited by MMike, 06 December 2018 - 13:29.


#1129
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 06.09.2017
Sau probeaza-l in magazin, intr-un loc mai intunecat.

#1130
MisterM

MisterM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 24.09.2004
De 55 aveam inainte si imi doream ceva mai mare, altfel nu merita investitia, in conditiile in care eram foarte multumit de vechiul TV. Acum sa vad, poate reusesc un schimb si poate voi avea ceva mai mult noroc. Va multumesc pentru sfaturi.

#1131
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 06.09.2017
Sigur vei reusi sa-l schimbi. Ai drept de returnare fara motiv, 30 de zile sau ceva de genul.

#1132
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,645
  • Înscris: 07.10.2005

View PostMisterM, on 06 decembrie 2018 - 13:31, said:

De 55 aveam inainte si imi doream ceva mai mare, altfel nu merita investitia, in conditiile in care eram foarte multumit de vechiul TV. Acum sa vad, poate reusesc un schimb si poate voi avea ceva mai mult noroc. Va multumesc pentru sfaturi.
Eu am un Samsung de 65 inch si se prezinta foarte bine asa ca nu ai motive sa fugi de diagonala asta.

#1133
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016
Apropo, Sony inca de la inceputul anului au spus ca vor sa schimbe SoC-ul Mediatek cu unul mai perfomant (tot Mediatek). Dar se pare ca au facut-o doar pe anumite modele, gen seria limitata Master.
In schimb, la anul, vor pune pe toate (cred) ;)

Edited by MMike, 06 December 2018 - 14:04.


#1134
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

View PostMisterM, on 06 decembrie 2018 - 09:48, said:

As vrea sa pot sa va spun ca de ieri sunt si eu un mandru posesor de 65XF9005, insa din pacate nu e chiar asa.
Si asta pentru ca desi imaginea este excelenta (cand nu e o imagine intunecata), am o gramada de bleeding (sper ca aceasta este denumirea corecta), adica pete mai albicioase cand ecranul este negru. Ce este ciudat e ca efectul nu este prezent tot timpul si asta este si mai enervant pentru ca imi da speranta ca se poate scapa de ele.

De exemplu, cand schimb canalele, ecranul este negru pentru cateva secunde si in acele secunde, in prima parte se vad petele, insa chiar inainte de a trece la urmatorul canal, dispar si e negrul pe care mi-l doresc. De asemenea, in zonele mai luminoase am un glow care este si mai enervant de vizibil din lateral. Stiu ca panourile VA nu au o imagine excelenta din lateral, insa pentru un TV care se vrea o gama mai inalta, este jenant, spun eu, sa vad efectiv zonele in care se aprind ledurile, in conditiile in care XD7005-ul anterior nu avea asa ceva deloc. Sper insa ca tine doar de setari si poate ma ajutati voi in acest sens cu ceva setari de imagine pe care le folositi voi.

Atasat si cateva exemple (ignorati calitatea imaginilor)

Multumesc.
Schimba-l. Nu e normal.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate