Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?
 Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 

Vreau sa fac ceea ce a facut Goran Kropp!

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
notoacidascorbic

notoacidascorbic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.08.2017
Bucuresti - Ucraina - Rusia - Kazakhstan - Kyrgyzstan - Tajikistan - Pakistan - India - Nepal and backwards

Am un buget de 30 000 de lire si as vrea sa fac o nebunie, dar nu stiu daca ma tine buzunarul. Mai exact, as vrea sa plec din Romania, pe bicicleta, spre Nepal, sa ma catar pe Everest (singur, fara ghid sau serpasi; doar 3-4 tuburi de oxigen pentru 'zona mortii'), sa cobor si apoi sa ma intorc in Romania, tot pe bicicleta. Stiu ca pare nebunie curata, dar am refectat mult timp asupra acestui vis si am ajuns la concluzia ca vreau sa il aduc la realitate.

Am terminat o facultate de asistenti medicali, deci pot sa fiu propriul meu doctor, sunt un bucatar excelent, am calatorit in peste 30 de tari de-a lungul anilor, am escaladat 10 masivi muntosi pana in prezent, ultimul fiind Ben Nevis din Scotia, iar cel mai inalt Punta Dufour din Elvetia.

Mi-am propus sa dorm in cort si sa nu arunc banii pe camere de hotel decat daca este neaparat nevoie; as vrea sa parcurg in jur de 100-150 km pe zi, 6 zile pe saptamana.

As vrea sa stiu daca imi ajung 30K de lire pentru ceea ce vreau sa fac.
Multumesc anticipat!

https://en.wikipedia...ki/Göran_Kropp

#2
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
ajung.
mergi cu avionul pana-n india, urci everestul si daca reusesti sa cobori de acolo, pana acasa mai este doar un hop .

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Cred ca suma minima necesara e 100 de mii de Lire.
Sigur nu iti ajung 30 de mii de Lire sa mergi cu bicicleta "Bucuresti - Ucraina - Rusia - Kazakhstan - Kyrgyzstan - Tajikistan - Pakistan - India - Nepal and backwards" Posted Image

#4
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
poti sa urci everestul singur asa de nebun?? ma cam indoiesc..sigur au ceva legi aia acolo..

sa te intorci inapoi in acelasi fel, isi cam pierde farmecul:|

Edited by jimmyboy9111, 04 August 2017 - 20:22.


#5
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,352
  • Înscris: 21.06.2016
Laind la o parte masivul ala din scotia care e un deal mai mare si trecind peste imposibilitatea fizica a ce spui tu, din cite stiu eu serpasii sint obligatorii si taxa de Everset e vreo 70.000$.

Edited by vrajitoruldinoz, 04 August 2017 - 20:25.


#6
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 06.03.2016
http://www.emunte.ro...tie-pe-everest/

#7
notoacidascorbic

notoacidascorbic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.08.2017

View Postvrajitoruldinoz, on 04 august 2017 - 20:24, said:

Laind la o parte masivul ala din scotia care e un deal mai mare si trecind peste imposibilitatea fizica a ce spui tu, din cite stiu eu serpasii sint obligatorii si taxa de Everset e vreo 70.000$.
Nu este adevarat.
Expeditita pe partea sudica costa 10 000 euro, iar pe partea nordica 7000. Ghidul si serpasii nu sunt obligatorii.

Horia Colibasanu a urcat singur pe Everest; serpasii i-au furat cortul. Posted Image
https://ro.wikipedia...ia_Colibășanu

#8
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,352
  • Înscris: 21.06.2016
In cazul asta iti urez succes. La fizic ai de lucrat tare, daca nu esti un fel de superatlet deja.
Cind Kropp s-a dus in Everest avea multe virfuri sub centura (altfel nici nu cred ca-l lasau, tine cont ca e coada). Daca nu stii cum reactionezi la 6000m eu zic ca e cazul sa afli.

#9
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
iti recomand filmul Everest..facut  dupa o intamplare adevarata.  eu cred ca tot ceea ce vrei sa faci este realizabil  (conteaza varsta cat si conditia fizica),  totul in afara de excaladarea muntelui everest.
Si nu pentru ca nu ai putea, dar sunt convins ca au o legislatie foarte stricta pentru a-ti permite sa te duci tu de nebun pe munte:|

Si ai nevoie de foarte multi bani pentru asa ceva.

In cazul in care reusesti acest lucru, vei fi un fel de batman:))

#10
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Banii ar fi suficienti, pana la urma nu ai nevoie decat de mancare si eventuale taxe :D
Insa eu nu as miza ca te vei si intoarce. In plus care e scopul daca nu ai sponsori care sa pompeze bani si publicitate? O faci ca sa ce?

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postsuper8, on 04 august 2017 - 20:20, said:

Cred ca suma minima necesara e 100 de mii de Lire.
Sigur nu iti ajung 30 de mii de Lire sa mergi cu bicicleta "Bucuresti - Ucraina - Rusia - Kazakhstan - Kyrgyzstan - Tajikistan - Pakistan - India - Nepal and backwards" Posted Image

Ajunge pana in Ucraina. Acolo il jefuiesc raketii si se termina aventura.

#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este putin probabil sa faci excursia in termenii prezentati de tine . Tipul de efort este diferit . Cand ( si daca )  vei ajunge in Nepal cu bicicleta o sa ai nevoie de vreo doua luni de refacere/ingrasare si antrenament dupa ce ai pedalat si ai scos untul din tine peste 10.000 km . Deasemenea , conditiile de dormit in cort nu sunt cele mai inspirate pentru refacere fizica . Una este sa dormi in tabara intermediara dupa ce te-a dat jos din avion si a luat elicopterul pana acolo ...si alta dupa ce esti ca pantera roz de la atata pedalat . Ai nevoie de staff  profesonist pentru ce ai in plan .
Ar fi o performanta ...mare ...
P.S. bre Jimmy ...daca era batman plonja in picaj spre Everest ...nu urca pe el .

Edited by JurasikMan, 04 August 2017 - 23:57.


#13
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Postjimmyboy9111, on 04 august 2017 - 21:08, said:

iti recomand filmul Everest..facut  dupa o intamplare adevarata.  eu cred ca tot ceea ce vrei sa faci este realizabil  (conteaza varsta cat si conditia fizica),  totul in afara de escaladarea muntelui everest.
Si nu pentru ca nu ai putea, dar sunt convins ca au o legislatie foarte stricta pentru a-ti permite sa te duci tu de nebun pe munte:|

Si ai nevoie de foarte multi bani pentru asa ceva.

In cazul in care reusesti acest lucru, vei fi un fel de batman:))

Edited by jimmyboy9111, 05 August 2017 - 00:47.


#14
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,352
  • Înscris: 21.06.2016
Eu vad lucrurile altfel. Daca te uiti pe topicurile de aici sint o multime despre matreata, ochelari, hernie de disc, hemoroizi, tratamente cu testosteron etc... iti cam dai seama care e populatia forumului si cu ce se ocupa ea :D
Pentru astia cea mai mica aventura suna ca o excursie pe aldebaran, si la fel de periculoasa.
Parerea mea e ca numai daca te duci cu bicicleta pina acolo si ajungi pina la tabara de baza, fara sa urci Eversetul (poti sa faci un virf mai accesibil in zona, de necaz) e deja o aventura mai mare decitvad vreo 1000 de aici in vietilor lor... insumat... o aventura pe care o sa o tii minte toata viata.

Asa ca baga mare, incercarea moarte n-are. Numai pastreaza-ti capul pe umeri si nu crapa pe acolo. Everstul, dincolo de altitduine si efort fizic necesar, are niste probleme cu vremea, uneori e greu sa gasesti o deschidere chiar si ca sa faci o incercare. Oameni super pregatiti nu au reusit sa urce virful. Uneori astepti cu saptaminile. Eu sint absolut sigur ca daca vrei sa te lase cineva sa incerci sa urci singur trebuie sa ai un palmares, asa ca poate intre timp mai faci un virf doua de antrenament. Ai echipament? Macar niste plastici dubli, o geaca groasa de puf de 800, coltari, piolet etc? Stii sa folosesti echipamentul asta, sa faci un nod de carda, sa pui o asigurare, un ham, sa mergi pe ghetar, sa treci o cascada de gheata sau un perete de 3m?

#15
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Cum zice vrajitorul ! Everestul  e un pic cam mult !

#16
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,059
  • Înscris: 09.12.2015

View Postnotoacidascorbic, on 04 august 2017 - 20:13, said:

Succes Posted Image totuși Posted Image  pentru orice eventualitate îți dedic un remake cu text premonitoriu!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DMse-TAIbS4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu-ti ajung
http://www.alanarnet...-mount-everest/

#18
adrian919

adrian919

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 23.06.2015

View Postnotoacidascorbic, on 04 august 2017 - 20:13, said:

Bucuresti - Ucraina - Rusia - Kazakhstan - Kyrgyzstan - Tajikistan - Pakistan - India - Nepal and backwards

Am un buget de 30 000 de lire si as vrea sa fac o nebunie, dar nu stiu daca ma tine buzunarul. Mai exact, as vrea sa plec din Romania, pe bicicleta, spre Nepal, sa ma catar pe Everest (singur, fara ghid sau serpasi; doar 3-4 tuburi de oxigen pentru 'zona mortii'), sa cobor si apoi sa ma intorc in Romania, tot pe bicicleta. Stiu ca pare nebunie curata, dar am refectat mult timp asupra acestui vis si am ajuns la concluzia ca vreau sa il aduc la realitate.

Am terminat o facultate de asistenti medicali, deci pot sa fiu propriul meu doctor, sunt un bucatar excelent, am calatorit in peste 30 de tari de-a lungul anilor, am escaladat 10 masivi muntosi pana in prezent, ultimul fiind Ben Nevis din Scotia, iar cel mai inalt Punta Dufour din Elvetia.

Mi-am propus sa dorm in cort si sa nu arunc banii pe camere de hotel decat daca este neaparat nevoie; as vrea sa parcurg in jur de 100-150 km pe zi, 6 zile pe saptamana.

As vrea sa stiu daca imi ajung 30K de lire pentru ceea ce vreau sa fac.
Multumesc anticipat!

https://en.wikipedia.../GĂśran_Kropp

Am terminat o facultate de asistenti medicali-Chiar exista asa ceva? si nu, nu poti sa fii propriul tau doctor , iti lipseste calificarea, experienţa,si capacitatea de a te observa de la exterior pentru detecta anumite simptome.
30 000 de lire sunt multi bani dar pe traseu tau sunt multe tari unde poti pur si simplu sa dispari de pe fata pământului daca ai toti banii aia la tine.Daca in Ro exista inca mentalitatea ca orice strain e doldora de bani, fii sigur ca asa gandesc si in celelalte tari.
Intr- o tara straina nu ar trebui sa calatoresti niciodata singur.
100 -150 km  pe o bicicleta pe zi?
3-4 tuburi de O2 ? cred ca subestimezi grav consumul necesar si timpul cat vei petrece la altitudini foarte mari, frig extrem, greutatea transportată.
stii limba rusa?
Stii ca ucraina si rusia sunt intr-un conflict mocnit?
Pana la urma zic sa incerci cu precauţii de rigoare, chiar daca nu ajungi mai sus de 6km pe everest merita doar pentru amintiri si senzatia ca ai facut ceva unic si nu esti ca o scoica lipita toată viata de acelaşi bolovan

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate