Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Vreau sa fac ceea ce a facut Goran Kropp!

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#19
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

View Postnotoacidascorbic, on 04 august 2017 - 20:13, said:

Bucuresti - Ucraina - Rusia - Kazakhstan - Kyrgyzstan - Tajikistan - Pakistan - India - Nepal and backwards

Am un buget de 30 000 de lire si as vrea sa fac o nebunie, dar nu stiu daca ma tine buzunarul.   Pe bune? Buzunarul e singura problema? Eu cred ca mansarda!  Mai exact, as vrea sa plec din Romania, pe bicicleta, spre Nepal, sa ma catar pe Everest (singur, fara ghid sau serpasi; doar 3-4 tuburi de oxigen pentru 'zona mortii'), sa cobor si apoi sa ma intorc in Romania, tot pe bicicleta. Stiu ca pare nebunie curata, dar am refectat mult timp asupra acestui vis  Pai  trebuia sa citesti, adica sa te informezi, nu sa reflectezi la asta!  si am ajuns la concluzia ca vreau sa il aduc la realitate.

Am terminat o facultate de asistenti medicali, deci pot sa fiu propriul meu doctor, sunt un bucatar excelent, am calatorit in peste 30 de tari de-a lungul anilor, am escaladat 10 masivi muntosi pana in prezent, ultimul fiind Ben Nevis din Scotia, iar cel mai inalt Punta Dufour  Vreo 4000 de metri, si ce ti-ai spus?  daca la 4000 de metri am ajuns in 3 zile, pot sa ajumg la 8000 de metri in 6 zile   din Elvetia.

Mi-am propus sa dorm in cort si sa nu arunc banii pe camere de hotel decat daca este neaparat nevoie; as vrea sa parcurg in jur de 100-150 km pe zi, 6 zile pe saptamana.

As vrea sa stiu daca imi ajung 30K de lire pentru ceea ce vreau sa fac.
Multumesc anticipat!

https://en.wikipedia......›ran_Kropp

Cu riscul de a fi banat pentru ceea ce voi scrie, iti spun ca esti un mare p..t.  Chiar ma intreb daca poate fi cineva atat de penibil sau esti doar un troll care de caldura sta in casa si se plictiseste sau poate tocmai fiindca te-a batut soarele in cap ai ajuns sa delirezi.
Pai daca vrei sa faci ca Kropp, urca frate la 5000 si apoi la 6 si ia-o treptat, tu ai CITIT ce palmares avea in spate  ala inainte de a pleca in expeditie? Si nu numai el, ci toti care au urcat.
Ce stii despre Everest? Imi dau seama ca nu sti nimic, cred ca ai citit pe undeva pe diagonala de zona mortii si de tuburi de oxigen si ai zis ca si si tu bani sa iti iei 4 buc. Ba mai mult, tu batman, ca te duci fara serpasi, ca sunt rai si hoti!
Zau ca esti mare p..t daca te iei dupa cei care te incurajeaza in a-ti urmari visul (mai frate, numai faptul ca dupa 10 munti te poti gandi la Everest spune multe despre ce e intre urechile tale, lasa bla...blaurile lor, bine ti-a zis cineva sa te uiti  la filmul Everest, cauta daca mai e disponibil pe net http://www.cinemagia...
apoi citeste  https://carturesti.r... a fost neurochirurg, parca, deci te-a batut la specializare  si numai faptul ca nevasta-sa a avut pile la nus ce guvernator l-a salvat, cred ca faptul ca nu stia sa gateasca l-a tras trei puncte un jos) , citeste si
https://www.books-ex..._content=170325
si mai ales citeste tot ce poti despre orice urcare la asemenea altitudine.


Asta presupunand ca ai conditie fizica si ca ai urcat ultima data dealul ala (cum bine zicea cineva) cu rucsacul un spate si cu mersul piticului.

Si mai stii de ce zic ca esti cum esti? Pai pe softpedia ti-ai gasit tu sa intrebi ce si cum?  Adica n-ai gasit unde sa te informezi? Ce astepti? sa vina 2-3 sa iti zica ca au fost si ei pana pe Everest da nu prea ajunge buzunarul ala, trebe sa mai pui?

Daca chiar ai in cap sa pleci cu bicicleta, iti dau un sfat bun: urca-te pe ea, du-te spre Nepal si cand ai cheltuit 12000, fa stanga-mprejur si vino spre casa, ca e mai greu la-ntors decat la dus.

Edited by sopo, 06 August 2017 - 21:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate