Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...
 Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

Izolatie placa jos subsol bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 17.02.2016

 arg, on 05 iulie 2017 - 11:26, said:

problema e pe la rosturi si strapungeri... dar in rest e posibil sa aiba hidroizolatie.

Daca nu exista hidroizolatie, pe acolo apar tot timpul problemele, deoarece e calea cu cea mai mica opozitie pentru apa.

 arg, on 05 iulie 2017 - 11:26, said:

p.s. "poti sa te apuci de pe acum de strans bani" Posted Image

stau linistit ca nu e cazul Posted Image

#38
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,307
  • Înscris: 03.12.2005

 justmematza, on 05 iulie 2017 - 10:21, said:

Nu am spus niciodată că intră prin pereți. Singurele dovezi pe care le am în acest moment le-am pus. Când o să mai coboare soțul meu la subsol, diseară, o să am mai multe dovezi.

Ia un pahar de plastic, da-i o gaura in fund si apasa-l in cada plina cu apa. Cam asta se intampla la voi, doar ca nu intra blocul in pamant, ci creste nivelul apei in urma ploilor.

Acum, ideal ar fi sa se intervina pe exterior ca sa fie imposibil nivelului apei sa creasca deasupra cotei fundatiei, dar asta e cel mai scump. Urmatoarea optiune e sa se etanseze sistematic pe interiorul paharului suprafata in sine si orice strapungere si sa se prevada o pompa de evacuare ca masura de siguranta in caz ca nu s-a lucrat perfect.
Treaba asta nu va tine pentru totdeauna, de fapt nici cealalta, dar asta are sanse sa tina mai putin. Oricum ar fi, costuri adaugate pentru voi in urma unui viciu ascuns. Luati-va un avocat, in primul rand. Va deveni foarte nasol foarte repede cand vor incepe sa apara proformele.

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,229
  • Înscris: 19.09.2005
eu am proiectat o cladire la care cota interioara a subsolului era cu 2m sub panza freatica.
s-au folosit profile de etansare din cauciuc + aditivi in beton  +++. subsolul dupa cativa ani este inca uscat.
+radier gros astfel incat subsolul sa nu pluteasca pana s-a construit restul cladirii.

Edited by arg, 05 July 2017 - 11:49.


#40
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 17.02.2016

 arg, on 05 iulie 2017 - 11:47, said:

+radier gros astfel incat subsolul sa nu pluteasca pana s-a construit restul cladirii.

La asta am ras ca mi-am adus aminte de un camin pe care l-am facut si toata firma il stie sub denumirea de "caminul plutitor". Pana la urma l-am facut prefabricat si preizolat, si apoi aruncat in groapa. La ultima inspectie de anul trecut, uscat ca nisipul din Sahara.

Solutii sunt (drenuri, hidroizolatii, protectii etc.), problema insa este ca e infinit mai scump sa le faci "dupa" decat "inainte".

P.S. ce-ai prevazut ca solutie pentru pardoseala de la subsol? pe radier sau direct pe umplutura?

#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,229
  • Înscris: 19.09.2005
umplutura , beton egalizare, beton egalizare slab armat, hidroizolatie, protectie hidroizolatie, radier.

p.s. cand ai apa in zona nu poti lucra decat cu radier.

Edited by arg, 05 July 2017 - 12:02.


#42
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 17.02.2016
Stiu, dar se pare ca sunt dezvoltatori care nu cunosc lucrul asta. Se poate sa nu fi fost apa in momentul in care era ridicat blocul, insa m-as mira. Cu toate ca ai nevoie de studiu hidro pentru proiect, cred ca nu prea au tinut cont de el, sau poate e unul de ala facut in birou la sute de km departare.

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,229
  • Înscris: 19.09.2005
aici nu au probleme cu apa.
au probeme cu umplutura foarte prost facuta si cu hidroizolatia.
aia e apa de ploaie.

si la metrou cand ploua mult afara incepe sa ploua si prin statii.

Edited by arg, 05 July 2017 - 12:17.


#44
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 17.02.2016
Cand ploua, creste nivelul hidrostatic al apei in sol. Pentru pereti ar merge explicatia doar cu ploaia, atunci rezolvandu-se toata problema cu un dren perimetral facut cum trebuie. Insa pentru pardoseala? Nu tine explicatia.

#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,229
  • Înscris: 19.09.2005
problema se numeste sufozie, practic acolo sub pardoseala sa facut un gol, un canal prin care apa vine de afara.
din cauza asta i-mi este teama ca acea cladire are nevoie de subzidiri sau injectii de beton.

#46
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 StickyFingaz, on 05 iulie 2017 - 11:23, said:

Nu am poze pe calculatorul asta cu ultima tura pe care am facut-o noi, tunel pietonal la cota -7,0 cu izvor langa. Acolo ar putea sa vada initiatorul ce inseamna hidroizolatie.
daca e lucrare publica nu exista sa fie asa cum trebuie

 StickyFingaz, on 05 iulie 2017 - 12:21, said:

Cand ploua, creste nivelul hidrostatic al apei in sol. Pentru pereti ar merge explicatia doar cu ploaia, atunci rezolvandu-se toata problema cu un dren perimetral facut cum trebuie. Insa pentru pardoseala? Nu tine explicatia.
pai asta trebuie sa faca
dren perimetral si pe unde a izvorat apa acum sa faca o basa cu pompa flotor si gata treaba

#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,229
  • Înscris: 19.09.2005
drenul e o solutie de urgenta, o ultima masura.
apa de ploaie nu are voie sa ajunga la fundatii prin umplutura si trotuar.
am vazut prea multe case rupte din cauza asta.

Edited by arg, 05 July 2017 - 12:29.


#48
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 17.02.2016

 petre69, on 05 iulie 2017 - 12:26, said:

daca e lucrare publica nu exista sa fie asa cum trebuie

Nu e publica, e dezvoltator, a spus la inceput. Si oricum, este absolut tot una ca e publica: daca e privat, face dezvoltatorul economii, daca e public, face constructorul economii. Deci acelasi rahat.

#49
justmematza

justmematza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.08.2008
Vă mulțumesc tuturor pentru informații. În concluzie, ar trebui să solicităm ajutorul unui inginer constructor care să vină sa facă o analiză a situației și să propună o soluție dezvoltatorului.

Este cineva printre dumneavoastră care poate recomanda pe cineva sau care ar putea face acest lucru?

Mulțumesc!

#50
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 17.02.2016

 justmematza, on 05 iulie 2017 - 13:03, said:

Vă mulțumesc tuturor pentru informații. În concluzie, ar trebui să solicităm ajutorul unui inginer constructor care să vină sa facă o analiză a situației și să propună o soluție dezvoltatorului.

Incepi cu proiectant si expertiza (bineinteles, dupa ce pregatiti actiunea in instanta impotriva dezvoltatorului).

#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,229
  • Înscris: 19.09.2005
nu,
prima data iti trebuie o hartie scrisa in care anunti dezvoltatorul ca sunt probleme, el pe baza garantiei trebuie sa-i ceara constructorului sa remedieze problemele.
daca nu fac nimic incepe procedura cu expertiza, consolidare si dat in judecata.

#52
justmematza

justmematza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.08.2008

 arg, on 05 iulie 2017 - 13:19, said:

nu,
prima data iti trebuie o hartie scrisa in care anunti dezvoltatorul ca sunt probleme, el pe baza garantiei trebuie sa-i ceara constructorului sa remedieze problemele.
daca nu fac nimic incepe procedura cu expertiza, consolidare si dat in judecata.

Primul pas este în curs de desfășurare. vedem reacția dezvoltatorului și cum va remedia problemele.

Mulțumesc tuturor pentru sfaturi.

#53
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,307
  • Înscris: 03.12.2005
Aveti grija la pasul asta, sa nu se dea ei intre ei in judecata (investitor cu proiectant, investitor cu constructor) si voi sa ramaneti cu ochii in soare pana se rezolva litigiul. Luati in calcul sa faceti o sedinta si sa adunati un fond din care sa reparati problema pana va despagubesc cei de mai dinainte.

#54
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,229
  • Înscris: 19.09.2005
Rezolvarea poate costa de la catava sute euro pana la sute mii euro...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate