Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum sa imi promovez cartea?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017
Dar la ce te-ai gandit cand ai facut asta nu cu una ci cu trei carti?! 300 de volume... vei sta mult si bine cu ele in cutii. Ai casa cu pod?
Trebuia sa stii ca piata cartii in Romania e de kkt. Mai ales daca nu te publica o editura puternica sau subiectul cartii tale nu e la moda. Un roman politist bun ar putea avea succes, dar ca sa stii daca e bun trebuia sa incerci sa o trimiti unei edituri sa o publice ei pe banii lor, si astfel vedeai ce parere au despre cartea ta, e buna, nu e buna, ar avea success, nu ar avea, cam cum sunt calculele banesti.
Publicatul unor carti pe banii tai "merita" doar ca sa ai ceva publicat ca autor, dar pentru asta nu trebuie sa tiparesti 300 de volume. Ai dat banii aiurea.

#20
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postoctavianm97, on 28 iunie 2017 - 11:41, said:

Buna ziua! Am scris 3 carti pe care le-am publicat la o editura nu prea cunoscuta din Braila. Am cautat pe internet si din cate am inteles editura ar trebui sa se ocupe cu promovarea cartii dar aceasta fiind o editura mica are contract cu o singura librarie din Braila si atat. Ce ar trebui sa fac in continuare ca sa imi promovez cartile? Am cate 100 de exemplare din fiecare carte. Ar trebui sa umblu eu pe la librarii ....sau exista posibiliteatea sa fac vreun contract cu siteuri gen elefant.ro sau emag sa le vand online?
vinde-le in google play, elefant.ro, amazon, safaribooks

#21
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Eu am timp destul, îmi trimiți o carte pe care o alegi tu pe costul meu de transport, o citesc și-ți spun o părere iar dacă-mi și place o și cumpăr. Dacă nu ți-o trimit înapoi.

#22
octavianm97

octavianm97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.06.2017
Multumesc foarte mult pentru sfaturi. In legatura cu pretul pe care l-am platit cum vi se pare?...una peste alta ar veni cam 11.66 lei cartea.

#23
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Pretul... este ok, avand in vedere tirajul de 100 de ex. Sunt facute pe masina de printat digitala. Ori ca printezi o carte, ori 400, pretul este acelasi.
In cazul tiparirii offset, pe masina de tiparit, cu cat tirajul este mai mare, cu atat pretul pe bucata este mai mic. Probabil la un tiraj de 3000-4000 de ex ai fi avut un pret de 1.5-2 lei

#24
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Au astia un calculator de pret http://publicarecarte.ro/

#25
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postoctavianm97, on 28 iunie 2017 - 14:43, said:

Multumesc foarte mult pentru sfaturi. In legatura cu pretul pe care l-am platit cum vi se pare?...una peste alta ar veni cam 11.66 lei cartea.
In acest pret este inclusa si plata autorului sau este doar pretul pentru o carte tiparita?

#26
octavianm97

octavianm97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.06.2017
pretul este pentru o carte tiparita
pe siteul pus de colegul mai sus pt o carte de 168 de pagini cu coperta laminata ma costa 8.13 lei


#27
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Bun de stiut pe viitor, ii poti incerca si daca-ti satisfac cerintele vei putea trece la ei, daca vei dori acest lucru.

View Postoctavianm97, on 28 iunie 2017 - 15:14, said:

pretul este pentru o carte tiparita
pe siteul pus de colegul mai sus pt o carte de 168 de pagini cu coperta laminata ma costa 8.13 lei
Pretul coboara daca tiparesti un numar mai mare de carti.

#28
b0by007

b0by007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 27.12.2014

View Postoctavianm97, on 28 iunie 2017 - 11:57, said:

Am aflat ulterior si eu asta. Directorul editurii este o cunostinta de-a parintilor mei si tocmai de aceea i-am ales pe ei.Trebuia sa ne interesam mai mult. Daca tot eram cunostinte...a spus ca ne face si o reducere...si de aceea i-am ales fara se ne interesam si in alta parte. Totusi pretul mi s-a parut cam scump 3500 lei pentru 100 de carti-90 pagini 100 carti-118 pagini 100 carti-168 de pagini....copertile sunt de buna calitate...+corectura.
Cand o sa termin a patra carte nu o sa mai fac greseala aceasta si o sa contactez edituri mai mari.

Ti-ai luat cam tzeapa.
Nu vreau sa fac reclama, dar de astia mi-am adus aminte acum - calculeaza aici niste preturi corecte: http://www.pimcopy.ro/editura
Iese mai putin de jumatate fata de cat ai dat tu.
Sau uite si un site-librarie: http://www.librarie....tii-contact.php
Acolo editurile trimit cartile. Te uiti la cateva edituri si le contactezi pentru preturi, oferte, conditii (cat procent iti revine la vanzare cartii pe net...).
Si mai poti lua legatura cu o comunitate de autori: http://confluente.ro/
Sa publici pasaje din carti, sa afli comentarii, iti faci cunostinte de facebook sa afli de targuri de carte, conventii, manifestari culturale... (unde te poti duce cu valiza cu carti sa iti vinzi cartile).
Sau daca ai la televiziunea locala din oras vreo emisiune culturala, suna sa te invite sa iti promovezi cartile.

#29
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postoctavianm97, on 28 iunie 2017 - 12:24, said:

Nu am exclusivitate cu editura. O sa ma ocum si de partea online dar momentan m-ar interesa cum sa le vand pe cele pe care le am deja tiparite.
Trimite cate un exemplar unor critici cunoscuti si roaga-i sa-ti trimita in scris recenzia,  Cu recenziile de la critici te duci la edituri puternice si faci contract .
La ala de te-ai dus nu e editor ci doar tipograf.

#30
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View Postpacopaco1967, on 28 iunie 2017 - 21:26, said:

Trimite cate un exemplar unor critici cunoscuti si roaga-i sa-ti trimita in scris recenzia,  Cu recenziile de la critici te duci la edituri puternice si faci contract .
Problema e ca sunt o gramada de scriitori incepatori care la fel se duc la critici, rugandu-i sa le fie citita cartea, dar daca nu scoti banul nici nu te baga in seama, asta este realitatea din pacate, trebuie sa platesti daca vrei sa iti promovezi cartea.

#31
carbaSTAN

carbaSTAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 28.06.2017
fa cum ti-am zis.

#32
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007
Îţi faci pagini dedicate pentru fiecare carte pe Facebook şi pe Goodreads şi organizezi concurs "Like and Share"

#33
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Ai răspuns la un topic de acum trei ani. Probabil cărțile au fost deja puse pe foc prin vreo sobă de la țară :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate