Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI
 Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?
 SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...
 

Digi Mobil apel 4G, prin tehnologia VoLTE

* * * * - 25 votes
  • Please log in to reply
13305 replies to this topic

#13285
DaanyG

DaanyG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.01.2017
DIGI RO nu are implementata tehnologia VoLTE /VoWIFI in mod corespunzator, astfel incat aceasta poate fi compatibila cu un numar limitat de telefoane.
Spre exemplu, pe ORANGE RO merge apelul WiFi (VoWIFI), pe DIGI RO nu merge, cu Sony 5 II Android 12.
Am activat cu ajutorul
https://xdaforums.co...hizuku.4637959/ (shizuku.apk si pixelIMS.apk)
atat VoLTE cat si VoWIFI pe sim ul DIGI, insa nu se inregistreaza IMS-ul, nu are certificate digitale pentru I-WLAN, concret solutia DIGI RO pentru apeluri 4G/VoLTE/VoWIFI este RUDIMENTARA si NESECURIZATA,din acest motiv nu functioneaza pe telefoane din branduri recunoscute pentru securitatea comunicatiilor.

#13286
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,697
  • Înscris: 06.03.2004
Baga si traducerea te rog.

#13287
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 10.01.2016

 DaanyG, on 11 mai 2024 - 15:49, said:

DIGI RO nu are implementata tehnologia VoLTE /VoWIFI in mod corespunzator, astfel incat aceasta poate fi compatibila cu un numar limitat de telefoane.
Spre exemplu, pe ORANGE RO merge apelul WiFi (VoWIFI), pe DIGI RO nu merge, cu Sony 5 II Android 12.
Am activat cu ajutorul
https://xdaforums.co...hizuku.4637959/ (shizuku.apk si pixelIMS.apk)
atat VoLTE cat si VoWIFI pe sim ul DIGI, insa nu se inregistreaza IMS-ul, nu are certificate digitale pentru I-WLAN, concret solutia DIGI RO pentru apeluri 4G/VoLTE/VoWIFI este RUDIMENTARA si NESECURIZATA,din acest motiv nu functioneaza pe telefoane din branduri recunoscute pentru securitatea comunicatiilor.

VoWifi la Digi merge cred pe o sută de telefoane de toate felurile și mărcile gen Asus, Huawei, Oppo, Samsung, Xiaomi, Motorola, Nokia, OnePlus, Realme, ZTE și, incredibil, inclusiv Sony, cu un model, Xperia 1 IV (deși, vorba aia, nu cred că mai folosește cineva telefoane Sony).

#13288
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 10.10.2011

Vizualizare mesajDaanyG, pe 11 mai 2024 - 15:49, a scris:

concret solutia DIGI RO pentru apeluri 4G/VoLTE/VoWIFI este RUDIMENTARA si NESECURIZATA,din acest motiv nu functioneaza pe telefoane din branduri recunoscute pentru securitatea comunicatiilor.

Adică Sony pe dreapta de care s-au vândut 3 bucăți în toată lumea. Vezi că VoLTE și VoWiFi Digi funcționează pe iPhone. Dar, evident, Apple nu e un brand “recunoscut pentru securitatea comunicațiilor”.

#13289
DaanyG

DaanyG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.01.2017
Evidenta faptului ca Orange Ro are implementat protocolul WoWIFI/WoLTE, functional in Romania, insa DIGI RO nu dispune de resursele necesare pentru asigurarea functionarii serviciului apel 4G/WoWIFI/WoLTE pe telefoane Sony, brand care este sub Apple, dar peste celelalte la securitatea datelor, demonstreaza un nivel precar al calitatii serviciilor Rcs Rds si un comportament de excludere de pe piata a unor marci de telefoane.
Daca Orange Ro poate asigura WoWIFI/WoLTE pe Sony, DIGI Ro de ce nu?
Cam asa:
https://imgur.com/a/LXzcJZB

#13290
fiuny

fiuny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 26.03.2007
Mai lasă-ne cu Orange - ul păcii!
Stai la Orange cu Sony și nu ne mai freca atât cu descoperirile tale de 2 bani!
Bine că are Orange resursele necesare pentru a incasa abonamente la preturi mari! Să nu zic altfel cu Orange - ul păcii cu tot!

#13291
KENSINGTON

KENSINGTON

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 30.03.2005
Și-a luat țeapă cu Sony și acuma încearcă să o dreagă cumva. Pățești când nu te informezi...

#13292
emacom

emacom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 07.01.2016
Deci, dacă ție nu îți funcționează pe un anumit model de telefon, care nu are profil instalat de producător pentru o anumită rețea, problema e a rețelei? Noi toți, ceilalți, care am ales modele sau producători care au implementat profil VoLTE/VoWiFi pentru Digi suntem ultimele găini (ca să nu zic altceva) sau ce?

#13293
polar006140

polar006140

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 05.10.2007

 DaanyG, on 12 mai 2024 - 11:24, said:

Evidenta faptului ca Orange Ro are implementat protocolul WoWIFI/WoLTE, functional in Romania, insa DIGI RO nu dispune de resursele necesare pentru asigurarea functionarii serviciului apel 4G/WoWIFI/WoLTE pe telefoane Sony, brand care este sub Apple, dar peste celelalte la securitatea datelor, demonstreaza un nivel precar al calitatii serviciilor Rcs Rds si un comportament de excludere de pe piata a unor marci de telefoane.
Daca Orange Ro poate asigura WoWIFI/WoLTE pe Sony, DIGI Ro de ce nu?
Cam asa:
https://imgur.com/a/LXzcJZB
securitatea datelor in cazul unei convorbiri ori de care ar fi ea e data de tipul retelei nu de telefon. Lasa-ne pe noi cu povesti din astea. Sony nu prea mai vinde in Ro, deci nu se mai deranjeaza cu setări.

#13294
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 07.08.2003
După aceeași logică: Faptul ca eu am masina cu volanul pe dreapta și depășesc greu, dovedește siguranța precară a circulației pe drumurile publice facute de Guvernul României.

Edited by daniel28, 12 May 2024 - 15:00.


#13295
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 10.10.2011
Întotdeauna mi s-a părut că cei cu telefoane Sony sunt o categorie aparte. Cam ca rușii, ungurii sau austriecii care au rămas cu fițele de pe vremea când erau mari imperii, cu mențiunea că Sony nici măcar n-a fost vreodată un nume în categoria telefoane mobile. Nici măcar unul mic.

Dar să revenim ONtopic…

#13296
Drixit

Drixit

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.10.2022
Problema este cu gigi, nu Sony. Digi VoLTE nu funcționează nici pe OnePlus, nici pe Pixel, și trebuie să fie activat pe iPhone. Și Digi 2G este INUTILIZABIL! Deci, calitatea apelurilor Digi 2G este mai rea decât cea a unui fonograf din anii 1800, astfel încât apelurile sunt inutilizabile fără VoLTE. Digi ar trebui să facă acorduri cu producătorii, nu producătorii cu Digi. Dacă vrei apeluri de calitate, Telekom este mai bun pentru apeluri decât Digi, pentru că VoLTE funcționează pe mai multe dispozitive și chiar și fără VoLTE, apelurile sunt HD pe 2G, dar cu Digi... Nici cu VoLTE nu ai apeluri de calitate.


#13297
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 21.03.2005

 iRunaway, pe 12 mai 2024 - 18:20, a scris:

Întotdeauna mi s-a părut că cei cu telefoane Sony sunt o categorie aparte. Cam ca rușii, ungurii sau austriecii care au rămas cu fițele de pe vremea când erau mari imperii, cu mențiunea că Sony nici măcar n-a fost vreodată un nume în categoria telefoane mobile. Nici măcar unul mic.

Dar să revenim ONtopic…

Sony a fost totusi un nume cand faceau sub brand comun  Sony Ericsson.

Au avut si Xperia...

#13298
Egyptian

Egyptian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 12.12.2023

 iRunaway, on 12 mai 2024 - 18:20, said:

Întotdeauna mi s-a părut că cei cu telefoane Sony sunt o categorie aparte. Cam ca rușii, ungurii sau austriecii care au rămas cu fițele de pe vremea când erau mari imperii, cu mențiunea că Sony nici măcar n-a fost vreodată un nume în categoria telefoane mobile. Nici măcar unul mic.

Dar să revenim ONtopic…

Tot offtopic, primele mele Androiduri au fost tot Sony, foarte bune mai ales la camere, recunoscuti in domeniul asta cu mult inaintea Apple, dar da, in ultimii ani cam duc lipsa de updateuri de la operatori, desi pe orice alt brand de telefon am vazut sa mearga Volte si VoWifi la Digi, posibil sa fie OP mai ghinionist…

#13299
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 10.10.2011
Pai camerele Apple cam sunt Sony, dar Sony de unul singur nu a facut mare branza. As zice iar sa revenim la subiect, dar mi-e si frica la ce aberatii am citit mai sus... :D

#13300
SilentUser

SilentUser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 11.05.2020

View PostDaanyG, on 11 mai 2024 - 15:49, said:

DIGI RO nu are implementata tehnologia VoLTE /VoWIFI in mod corespunzator, astfel incat aceasta poate fi compatibila cu un numar limitat de telefoane.
Spre exemplu, pe ORANGE RO merge apelul WiFi (VoWIFI), pe DIGI RO nu merge, cu Sony 5 II Android 12.
Am activat cu ajutorul
https://xdaforums.co...hizuku.4637959/ (shizuku.apk si pixelIMS.apk)
atat VoLTE cat si VoWIFI pe sim ul DIGI, insa nu se inregistreaza IMS-ul, nu are certificate digitale pentru I-WLAN, concret solutia DIGI RO pentru apeluri 4G/VoLTE/VoWIFI este RUDIMENTARA si NESECURIZATA,din acest motiv nu functioneaza pe telefoane din branduri recunoscute pentru securitatea comunicatiilor.

View PostDaanyG, on 12 mai 2024 - 11:24, said:

Evidenta faptului ca Orange Ro are implementat protocolul WoWIFI/WoLTE, functional in Romania, insa DIGI RO nu dispune de resursele necesare pentru asigurarea functionarii serviciului apel 4G/WoWIFI/WoLTE pe telefoane Sony, brand care este sub Apple, dar peste celelalte la securitatea datelor, demonstreaza un nivel precar al calitatii serviciilor Rcs Rds si un comportament de excludere de pe piata a unor marci de telefoane.
Daca Orange Ro poate asigura WoWIFI/WoLTE pe Sony, DIGI Ro de ce nu?
Cam asa:
https://imgur.com/a/LXzcJZB

View PostDrixit, on 13 mai 2024 - 00:16, said:

Problema este cu gigi, nu Sony. Digi VoLTE nu funcționează nici pe OnePlus, nici pe Pixel, și trebuie să fie activat pe iPhone. Și Digi 2G este INUTILIZABIL! Deci, calitatea apelurilor Digi 2G este mai rea decât cea a unui fonograf din anii 1800, astfel încât apelurile sunt inutilizabile fără VoLTE. Digi ar trebui să facă acorduri cu producătorii, nu producătorii cu Digi. Dacă vrei apeluri de calitate, Telekom este mai bun pentru apeluri decât Digi, pentru că VoLTE funcționează pe mai multe dispozitive și chiar și fără VoLTE, apelurile sunt HD pe 2G, dar cu Digi... Nici cu VoLTE nu ai apeluri de calitate.

Ar fi cazul sa terminati cu aberatiile astea.
Am destul de des ocazia sa vorbesc cu cineva care nu are un telefon compatibil VoLTE si nu am avut niciodata probleme cu calitatea apelului.
Digi nu limiteaza accesul VoLTE la anumite modele de telefoane, deci orice producator e liber sa implementeze setarile necesare pe telefon si telefonul va putea folosi VoLTE.
Pe Pixel functioneaza VoLTE de la Digi de la android 14 in sus.
Sony si OnePlus au o cota de piata infima in Romania si e strict problema lor daca vor sa ofere suport pentru VoLTE in Digi.
Nu mai cumparati telefoane aiurea si apoi dati vina pe Digi pentru alegerile proaste facute de voi.
Bine ca nu ati venit si cu vreun Lumia ca nu merge VoLTE de la Digi pe el.

#13301
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 21.03.2005
Se pot cumpara telefoane de la Digi, care au confirmata functia VOLTE. Si totul e ok.

#13302
DaanyG

DaanyG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.01.2017
Dragul meu SilentUser,
thenologia apel 4G/WoLTE/WoWIFI este deja implementata de producator in telefoane compatabile/certificate 4G/WoLTE, WoWIFI.
Asigurarea accesului la serviciile 4G/WoLTE, WoWIFI tine numai de operatorul de retea (DIGI RO, Orange Ro etc).
Din moment ce telefonul Sony Xperia 5 II cu android 12 este certificat 4G/WoLTE/WoWIFIsi acesta are acces la WoWIFI in reteaua Orange Ro, insa nu are acces la serviciul 4G/WoLTE, WoWIFI de la DIGI RO, este clar ca RCS RDS restrictioneaza accesul brandului Sony, in cazul de fata, la acest serviciu, de altfel platit de clienti.
Chiar pe forumul Samsung, este confirmata responsabilitatea operatorului de telefonie in asigurarea accesului la tehnologia 4G/WoWIFI/WoLTE implementata in telefoanele de pe piata din Romania
Vezi aici:
https://imgur.com/a/uUOsQG9

Ca metafora, daca un client cu un surub M4 solicita o piulita M4 de la un "operator" /vanzator, se asteapa sa fie compatibila cu bunul sau (surub M4) nu sa dea banii pe o reclama inselatoare pentru ca vanzatorul, operatorul de telefonie in cazul de fata DIGI RO, nu respecta STANDARDUL privind pasul filetului.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate