Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti
 Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...
 Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...
 Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 

Glezna umflata in urma unei lovituri !

  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3 răspunsuri în acest subiect

#1
tony2012

tony2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 177
  • Înscris: 31.05.2012
De curand m-am lovit, nu foarte tare, la piciorul stang, la glezna, de la ousorul gleznei (in termeni medicali nu stiu cum ii spune) si cam vreo 10 cm mai sus, spre genunchi. De fapt, de la ousorul gleznei vreo 10 cm mai sus. Nu a aparut nicio vanataie dar de vreo trei saptamani s-a umflat zona respectiva, nu foarte mult dar nu se mai dezumfla si ma deranjeaza la mers. Zona usor umflat a devenit in ultimul timp foarte rigida, tare, si nu stiu de ce. Ba mai mult, in acest timp datorita temperaturii ceva mai mari in zona lovita, a inceput sa mi se corjeasca pielea (asemenea cazului cand te-ai bronzat la soare), desi singurul unguent folosit a fost sindolor gel, dar l-am folosit o perioada scurta de timp pana cand mi-a zis doctorul sa renunt la unguent.

Precizez faptul ca am fost diagnosticat mai demult, acum vreo 7 ani in urma cu o deficienta circulatorie periferica la picioare din cauza ca colesterolul era foarte ridicat. Diagnosticul a fost atunci liveido vasculitis.
In aceste trei saptamani am fost si la doctor, am facut si o radiografie (nici vorba de ruptura) si de vreo doua saptamani mi-a prescris medicul aspenter, vesel due (2/zi) si celecoxib. De atunci pielea unde m-am lovit a devenit usor rosiatica, la apasare nu mai este zona la fel de dureroasa ca acum 3 saptamani dar a devenit zona usor umflata si tare la apasare, fapt ce imi ingreuneaza miscarea corecta a labei piciorului.

Am refacut o mare parte din analizele medicale efectuate cu ani buni in urma dar ceea ce a iesit necorespunzator este:
  • colesterolul seric total = 276 mg/dl (interv. ref. 0,3 - 200),
  • HDL colesterol = 42,3 mg/dl (interv. ref. 35 - 60), deci HDL e bun dar
  • LDL costererol = 201 mg/dl (interv. ref. 0,3 -150);
  • trombocitele = 500 mii/microL (interval de referinta: 150-450);
  • MXD% = 7,7 (interv. ref. 3 - 7 %);
  • timp quick = 21,1 sec. (interv. ref. 11 - 15sec.);
  • proteina C reactiva = 48,1 mg/l (interv. ref. 0,1 - 5).
In aceste conditii de ce zona mai este usor umflata si tare la apasare ??? Sau tratamentul nu este cel potrivit ? Sau e nevoie de un timp mai mare de recuperare ?

Editat de tony2012, 29 aprilie 2017 - 19:17.


#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.289
  • Înscris: 30.10.2006
Exista niste oameni care se numesc generic " medici de familie " ( desi sunt doar  niste dispeceri ) . Din motivie necunoscute , in sistemul medical democratic ei sunt cei care te indruma spre alti oameni ( numiti generic  ortopezi ) care s-ar putea sa te ajute .

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.873
  • Înscris: 01.02.2008
Poti sa mergi la medicul de familie, daca nu consideri inutil, altfel, da-i in continuare cu aspirine si antiinflamatoare (neaparat pe stomacul plin - sunt periculoase la stomac), si unguent local gen diclofenac. ar trebui in cateva zile sa treaca

#4
tony2012

tony2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 177
  • Înscris: 31.05.2012
Scuze, mai sus v-am spus ca am fost la medic, era vorba de ortoped, nu degeaba am deschis topicul in sectiunea asta!
In plus, am fost si la medicul de familie dar medicul meu de familie.... e mai mult pentru scris retete din recomandari si scris trimiteri, nu prea vrea sa afle cel doare pe pacient si nici de sfaturi nu este in stare sa dea.

Deci, in aceste conditii, ce recomandari imi dati ??

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate