Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Confectii metalice. Executie, probleme, idei, solutii.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1864 replies to this topic

#685
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,573
  • Înscris: 07.12.2014
3.3metri.  Nu trebuie nimic. Am făcut contract cu clientul,  în care am prevăzut ca toate documentele și autorizațiile cad în sarcina lui. Așa fac la toți sa nu mă trezesc cu amenzi ca nu au autorizație.

#686
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,791
  • Înscris: 31.01.2010
Nu, ideea era ca sa nu cumva sa trebuiasca sa ai sudor autorizat pentru astfel de confectii considerate la inaltime.
Mai bine intreaba decit sa ai surprize.

#687
dablue12

dablue12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 09.06.2015
No, am mai avansat un pas cu scara interioara... Mai am 10 bucati de facut :))

Attached Files



#688
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,573
  • Înscris: 07.12.2014
Spor. Aștept cu interes poza de final. Deocamdată arată ok.  Bănuiesc finalul dar tot aștept poza.

#689
dablue12

dablue12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 09.06.2015
@poeovidiu, mai am de facut 10 bucati, plus materialul lemnos pentru trepte.. numai sa ajung acolo sa pun poze :)

#690
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,791
  • Înscris: 31.01.2010
Mere bine cu MIG-ul, pare cu Co2.

#691
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,221
  • Înscris: 19.09.2005

View PostPoeOvidiu, on 22 iulie 2019 - 15:17, said:

Pe bloc....
grinzile de vang trebuiau contravantuite... scara aia se bataie in lateral cum vrea ea.
plus ca flambajul lateral al grinzilor nu este impiedicat (de alcatuirea lor nu mai zic nimic).

Edited by arg, 22 July 2019 - 23:19.


#692
dablue12

dablue12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 09.06.2015
@Ion_bumbu mere binisor.. timp sa fie .. CO2 e destul in extinctor :)

#693
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,573
  • Înscris: 07.12.2014

View Postarg, on 22 iulie 2019 - 23:18, said:


grinzile de vang trebuiau contravantuite... scara aia se bataie in lateral cum vrea ea.
plus ca flambajul lateral al grinzilor nu este impiedicat (de alcatuirea lor nu mai zic nimic).
Flambajul lateral, e împiedicat de peretele din dreapta.  Sunt prinse de el printr-o bară.  La blocuri cea mai mare provocare e sa te încadrezi în buget. A fost prima și ultima lucrare pe un bloc.
Poți zice și de alcătuire.  Chiar te rog. Dacă am făcut greșeli măcar sa nu le repet pe viitor.
Nu mă deranjează critica dacă e constructivă.

Edited by PoeOvidiu, 23 July 2019 - 05:30.


#694
kelye

kelye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.04.2005
Am urmatorul proiectel... un gard de lemn pe structura metalica.
Attached File  f1.png   37.87K   29 downloads

Pentru prindere ma gandeam sa sudez la capat niste placi 20x20 cm (6mm) cu gauri pentru fier-beton de 12.
Profilul HEA / i va fi 'custom' din platbanda de 80x6 iar teava de la jumatate 50x30x3.

Pentru prinderea tevii 50x30 ma gandeam sa-i sudez o 'umplutura' ajutatoare de vreo 30cm.
Interiorul e 4.4 cu 2.2 si am gasit platbanda 40x10, sudate 2 bucati cu un 30x4 la mijloc.

Attached File  f2.png   20.01K   25 downloads

E overkill? Idei mai bune?

Dimensiunile initiale au fost 'din ochi' dar am gasit si un program care calculeaza rezistenta placilor de baza in functie de grosimi si in general pare ok.

E vreun coleg structurist care sa confirme si sa se bucure de 1-2-3 beri pe caldura asta ?

#695
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,573
  • Înscris: 07.12.2014
Nu înțeleg rolul plăcilor.  E deja turnat betonul și stâlpii se prind mecanic?


#696
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Doar dacă vrei să îl demontezi ulterior. Altfel stâlpii se incastreaza in betonul fundației.

#697
kelye

kelye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.04.2005
Niste oameni (nu eu) s-au grabit si au taiat deja platbanda la 175 si acum e mai greu, ar trebui sa sudez niste capete.
Bine, munca e si cu placile dar mi se pare o solutie mai ok pentru ca imi ofera flexibilitate pe viitor pentru modificari.

#698
Franky78

Franky78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.02.2019
Salutare oameni faini, ați încercat careva să aplicați hemerite cu rola de tip trafalet??

#699
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,791
  • Înscris: 31.01.2010
Eu doar cu pensula si pistolul.

#700
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 24.08.2005
Am o suprafata de 20 m care are o anumita panta pe care as dori sa fac un gard cu panouri de 2 m.
Panourile fiind drepte nu pot face temelia in pierdere si as dori sa o fac dreapta pe portiuni de cate 4 m, apoi sa cobor un pic, etc.
Intrebarea mea este daca se poate face un calcul matematic pentru a sti cu cat sa cobor inaltimea stalpului si al temeliei dupa fiecare 4 m astfel incat cand pun panourile sa am aceeasi distanta pe inaltime intre stalp si plasa iar diferenta dintre o portiune de temelie si alta sa fie aproximativ aceeasi.

#701
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 17.03.2008
Se poate doar daca aveti aceeasi panta. Ma rog... exista si posibilitatea de a realiza ceea ce doriti, cu diferente egale, la pante diferite, dar inaltimea soclului va fi diferita.

Masurati diferenta de nivel si impartiti la nr de panouri.

#702
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Intrucat nu gasesc un topic dedicat si am primit sfaturi bune aici, indraznesc o intrebare putin alaturi: am construit un camin pentru put pompa apa 1,8 x 1,8 x 1,2m (beton armat); deasupra o sa fie o constructie cca 2 x 2 x 1,8m plus acoperis. Amplasamentul este la cca 70m de casa in mijlocul livezii si nu m-am decis daca o sa aibe functie de chiosc cu mobilier de gradina, ori baraca pentru sapa, coasa, grebla, etc; singurul element sigur, este un tablou electric 230V, necesar pentru automatizari, iluminat, etc; intrucat oricum trebuie sa duc un cablu de forta subteran pana la camin, impamantare, tevi, etc, m-am gandit sa mai adaug respectivele facilitati. Constructia se va sprijini pe bordura din beton armat, fara fundatie; bordura va face corp comun cu caminul.

Intrebarea: Recomandati structura metalica, ori din lemn; ma intereseaza in special cei 4 stalpi de sustinere.

Cu stima.
Liviu

Edited by liviu9, 10 September 2019 - 00:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate