Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat
 Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...
 Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...
 

cum poti sti cate cadre s-au tras cu un aparat foto digital?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
cum poti sti cate cadre s-au tras cu un aparat foto digital?are legatura cu numele fiserului?
de exemplu la aparatul meu ultima poza are numele  DSCF6782.JPG
inseamna ca s-au tras 6782 cadre???
:huh:

#2
Dragos_v3

Dragos_v3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 22.08.2005
cam asa ceva..in caz ca nu s-a  resetat  o data si a luat-o de la capat...era si un program dar din cate stiu nu mere la toate aparatele

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
ok revin cu o alta intrebare
6700 cadre inseamna mult pt un aparat foto care are 1 an???

stie cineva daca astia de la fuji fac extensie de garantie?

#4
goblenro

goblenro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 13.06.2005
Avand in vedere ca oricum counterul poate fi resetat...6782 intr-un an mi se par enorm de mult chiar si pentru un digital

#5
shuy

shuy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 02.02.2006
da' multe griji mai ai!

eu fac, spre exemplu, pana si in sesiune, cam 500-700 cadre pe saptamana. si asta fara vre-o ocazie speciala. repetitio est mater studiorum, sau cum era. nici nu vreau sa calculez cat insemna asta pt o camera de 3-4 luni.

#6
bodox2

bodox2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 24.05.2004

View Postgoblenro, on Feb 10 2006, 13:41, said:

Avand in vedere ca oricum counterul poate fi resetat...6782 intr-un an mi se par enorm de mult chiar si pentru un digital
:huh: intr-adevar se poate reseta counteru... dar 6782 de cadre intr-un an sunt multe ?
cu siguranta depinde foarte mult la ce este folosit, cum si de cine... am tras si peste 1000 pe zi...

#7
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
atat timp cat aparatul este un P&S, numarul de cadre este total irelevant. la tipul asta de aparate nu exista oglinda care sa se ridice si nu exista obturator mecanic. obturatorul din obiectivele lor poate sa reziste un numar infinit de poze. 6000 de cadre se fac foarte repede (cam 250 pe sesiune. eu unul fac maxim 150, desi am tras peste 1000 in 24h in mai multe randuri), dar problema nu e prea mare, cine a folosit camera, aproape sigur nu a folosit-o pentru a scoate bani din ea.

Edited by cold_fire, 10 February 2006 - 13:47.


#8
Dragos_v3

Dragos_v3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 22.08.2005
Se repara se repara. Oricum 6000-7000 de poze nu mi se par deloc multe...vb lui Cold faci 1000 in 24 de h, numai sa ai Acumulatori suficienti :(

#9
goblenro

goblenro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 13.06.2005
Ma refer la o utilizare normala si nu la cazurile cand fotografia este un hobby

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
in fine ideea este ca cine l-a avut a avut mare grija de el eu actualmente mai am 1 luna garantie il am de aproape o luna
ma gandeam la o extensie de garantie dar inca nu stiu cum stau lucrurile la fuji

#11
Cr|st|

Cr|st|

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 14.03.2005
Cam atat am facut si eu in aproape 1 an de zile - cam 7000-8000, daca stai sa te gandesti o medie de 150 poze / sapt nu e asa mult.

#12
T.I.I.

T.I.I.

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.01.2006

Quote

Ma refer la o utilizare normala si nu la cazurile cand fotografia este un hobby
Defineste "utilizare normala"...

#13
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Eu am 15000 dupa un an. E mult?

P.S. A inceput sa faca dungi ecranul. :helpsmilie:

#14
KIKO

KIKO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.08.2005

View Postcold_fire, on Feb 10 2006, 13:47, said:

atat timp cat aparatul este un P&S, numarul de cadre este total irelevant. la tipul asta de aparate nu exista oglinda care sa se ridice si nu exista obturator mecanic. obturatorul din obiectivele lor poate sa reziste un numar infinit de poze.
- la dslr-uri non-canon, cate au obturator mecanic?
- zici de compacte si de faptul ca pot rezista la un nr infinit de cadre...vrei sa stii cate compacte am vazut in service pe motivul asta? nu ma intreba cum s-a intamplat, habar n-am, dar nu de pomana astia de la Canon garanteaza aprox. 20 mii de cadre la modelele PowerShot. bineinteles, asta nu inseamna ca la 20 mii pica toate. am vazut 20D picat la 40k declansari, am vazut 20D picat si la 120k.

Edited by KIKO, 12 February 2006 - 10:58.


#15
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005

View PostKIKO, on Feb 12 2006, 10:56, said:

- la dslr-uri non-canon, cate au obturator mecanic?
- zici de compacte si de faptul ca pot rezista la un nr infinit de cadre...vrei sa stii cate compacte am vazut in service pe motivul asta? nu ma intreba cum s-a intamplat, habar n-am, dar nu de pomana astia de la Canon garanteaza aprox. 20 mii de cadre la modelele PowerShot. bineinteles, asta nu inseamna ca la 20 mii pica toate. am vazut 20D picat la 40k declansari, am vazut 20D picat si la 120k.
pai toate DSLR-urile au obturator mecanic (D70 si 1D au si obturator electronic care le permit viteze de obturator 1/8000, respectiv 1/16000).
obturatorul P&S stiam ca trebuie sa tina mai mult deoarece constructia este mai simpla. practic e vorba de o diafragma care se inchide si se deschide. unele chiar au obturator electronic... il invit pe kunzait sa explice mai bine.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
in concluzie  7000 de cadre nu sunt multe
ma refer la apartul meu fuji s5500

#17
Dragos_v3

Dragos_v3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 22.08.2005
Dupa mine nu

#18
docman2

docman2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.02.2006
depinde de aparat. in general cu un tester de la centrul de reparatii se pot regasi datele (chiar si dupa stergerea de firmware).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate