Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...
 Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 

Apartament ultimul etaj

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,702
  • Înscris: 05.02.2012

View Postarg, on 07 februarie 2017 - 12:17, said:

@Andreysc7
Tu vrei un penthouse pe terasa.

Mini Penthouse :lol:

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,221
  • Înscris: 19.09.2005

View PostMadB91, on 07 februarie 2017 - 12:15, said:

Tot la ultimul etaj stau si eu, iar cand a fost vorba de facut acoperisul..................
Cand se rupe hidroizolatia si se uda peretii, pui furtunul pe ghena de la bucatarie si de la baie si ii umezesti pe toti.

#21
MadB91

MadB91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 06.12.2011
Referitor la gradina din fata blocului, trebuie sa te interesezi.
La noi, inca de cand s-a dat in folosinta blocul, e a vecinului de la etajul 3 si plateste impozit pe ea. Nu e in tara, nu o foloseste, dar la el a fost trecuta de la inceput.

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,221
  • Înscris: 19.09.2005
@MadB91
Stiu multe cazuri in care terenul din fata blocului a fost retrocedat... dar nu se poate face nimic pe el.

#23
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,702
  • Înscris: 05.02.2012
@madb91

vezi ... asta e chestia nasoala la noi. Nu-i o lege pentru toti. Fiecare cu "tabieturile" lui Posted Image
@arg

Dar poti sa renunti la el ? Gen sa zici ca tie nu iti trebuie si din moment ce nu iti mai trebuie, sa nu mai platesti impozit pe el ? Pe acel teren ma refer .... Daca toti renunta la acel teren, si iarna nu curata nimeni zapada si cineva pica si isi rupe mana/piciorul , cine se face vinovat ? Primaria, nu ? Ca e terenul lor si ei ar trebui sa il intretina

Edited by Andreysc7, 07 February 2017 - 12:26.


#24
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,559
  • Înscris: 05.06.2009
a, si mai e un aspect : pe unde vei avea accesul la extinderea de pe terasa, ? sper ca nu te gandesti sa-ti tragi si scara interioara :-).
daca vrei colt verde si birou/loc de joaca, nu cumva ai nevoie si de apa/baie ? ca doar n-o sa cobori in apartament ori de cate  ai nevoie la toaleta, vrei sa iei apa ptr flori sau vrei sa te speli pe maini. sau da ?
ca sa nu mai zic, daca nu ai o izolatie termica buna, vara faci sauna si iarna congelator in extinderea de pe terasa. te-ai gandit cum vei incalzi, respectiv racori spatiul respectiv ?
cum ancorezi constructia de terasa, sa nu ti-o ia vreo vijelie ? esti sigur ca terasa e proiectata sa reziste greutatii suplimentare adusa de noua constructie ?

#25
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,702
  • Înscris: 05.02.2012
@corinadaniela

Am scris :) Scara va fi interioara pentru ca holul de la intrare imi permite, e mare. Proiectul va fi facut impreuna cu un arhitect si alte persoane autorizate/competente. Nu o sa il fac eu de capul meu :). La inzolatii ma pricep :P stiu cum sta treaba ca am ceva experienta. Tevi de apa vor fi trase pana sus.

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,221
  • Înscris: 19.09.2005
S-au mansardat blocuri, dar trebuie expertiza, proiect, etc..si nu e chiar usor.

Ideea e ca trebuie sa vezi ce se poate face si ca cumperi suprafata de la toti proprietarii
Sfatul meu este sa-i faci acces de pe casa scarii separat de apartamentul tau si sa-l "intabulezi" separat. Practic o sa ai doua proprietati in condominiu.

Edited by arg, 07 February 2017 - 12:38.


#27
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,559
  • Înscris: 05.06.2009
daca as fi in locul tau, nu m-as inhama la asa ceva. pe langa timp si nervi, daca obtii aprobarile necesare, ai nevoie si de multi bani.
mai bine iti cumparai o casa, aveai si gradina, si o camera pe care s-o poti folosi ca birou...sau un apartament cu 3-4 camere, la parterul unui bloc.
in fine, incearca intai sa vezi cum stau lucrurile cu vecinii. daca e unul care e contra, nu vei putea face nimic mai departe. si vor fi eternii carcotasi de serviciu, responsabili cu monitorizarea activitatilor si intocmirea de reclamatii, care iti vor cauta nod in papura pentru orice : ca nu respecti orele de liniste atunci cand se lucreaza la extindere, ca se face mizerie si galagie pe scari cand se cara materialele, ca praful intra in casa vecinilor de la ultimul etaj, ca nu ai apometre la extinderea instalatiei de apa, si lista poate continua.

Edited by corinadaniela, 07 February 2017 - 12:41.


#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,221
  • Înscris: 19.09.2005

View Postcorinadaniela, on 07 februarie 2017 - 12:36, said:

daca as fi in locul tau, nu m-as inhama la asa ceva. pe langa timp si nervi, daca obtii aprobarile necesare, ai nevoie si de multi bani.
mai bine iti cumparai o casa, aveai si gradina, si o camera pe care s-o poti folosi ca birou...sau un apartament cu 3-4 camere, la parterul unui bloc.
Corect dar discutia este funny.

#29
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,559
  • Înscris: 05.06.2009
mai, si noua ne venise ideea sa punem panouri solare pe terasa blocului (am spus ca locuiesc la ultimul etaj), mai faceam economie la factura de gaze. insa cand am aflat cum stau lucrurile cu terasa, ne-am lasat pagubasi, singura varianta de amplasare ar fi fost pe acoperisul balconului meu, dar e relativ mica suprafata, si e complicat cu traseul pentru apa, din casa pana la instalatia de pe acoperis.

#30
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,702
  • Înscris: 05.02.2012
Eu am intrebat pentru ca imi surade ideea dar am vrut sa stiu in primul rand daca se poate din punct de vedere legal si cum sta treaba cu vecinii

@arg nu imi dau seama ce e funny din moment ce am pus o simpla intrebare, dar na, fie :)

#31
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,108
  • Înscris: 07.07.2006

View PostAndreysc7, on 07 februarie 2017 - 12:32, said:

@corinadaniela

Am scris Posted Image Scara va fi interioara pentru ca holul de la intrare imi permite, e mare. Proiectul va fi facut impreuna cu un arhitect si alte persoane autorizate/competente. Nu o sa il fac eu de capul meu Posted Image. La inzolatii ma pricep Posted Image stiu cum sta treaba ca am ceva experienta. Tevi de apa vor fi trase pana sus.

Adică vrei să găurești placa de pe bloc ca să urci direct din apartament pe terasă?

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,221
  • Înscris: 19.09.2005
Realitatea este ca daca un vecin nu semneaza nu merge.
Sa spargi placa sa sa faci o scara, mmmmm,
Esti sigur ca blocul tine?
Trebuie sa refaci toate straturile terasei, sa o tranformi in terasa circulabila etc.
Costul final il aproximez ca fiind mai mare decat cel al apartamentului cumparat, practic nu merita, discutam de dragul discutiei (funny).

#33
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,702
  • Înscris: 05.02.2012
Pai daca nu semneaza asta e :lol: ma impac cu ideea. Atunci fac extensie pe verticala :lol: . Prima data as fi interesat sa stiu daca ar fi legal si chestii ce tin de autorizatii.. cand stiu ca totul e posibil si ca imi mai ramane sa vorbesc cu vecinii atunci o sa vad ce si cum :)

Ma astept sa coste undeva la pretul apartamentului. Oricum, daca e sa fie, o sa postez aici in cazul in care o sa ma apuc de asa ceva.

#34
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004
In primul rind trebuie sa ceri de la primarie un certificat de urbanism care sa-ti specifice ce poti face si ce nu poti face si respectiv ce avize/acorduri ai nevoie;
Daca nu te pricepi cum sa obtii certificatul de urbanism discuta cu un architect si te lamureste el;
Certificatul e bun ca poti obtine informatii prealabile si respectiv ce constringeri legale sint;
Ca de ex. regimul de inaltime in zona in care este construit blocul; Daca zona este P+3 degeaba vrei tu sa faci blocul P+4;
Dupa ce ai scos certificatul de urbanism vezi cum te intelegi cu locatarii sa-ti vinda tie terasa, asa incit sa fii unic proprietar;
Vinzarea terasei o faci cu conditia ca tu singur sa te ocupi de intretinerea/repararea ei;
Daca nu poti sa devii unic proprietar, atunci legal numai asociatia de proprietari se poate ocupa de demersuri iar tu sa platesti chirie (a se citi mai bine te lasi pagubas).

Edited by geopalade, 07 February 2017 - 14:21.


#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postarab, on 07 februarie 2017 - 11:46, said:

E dezavantajos sa stai la ultimul etaj sau la parter. Oricum sunt parti comune si toti platesc pentru reparatii. Trebuia sa stii asta inainte de achizitie. A fost mai ieftin...asa-i?

Chiar nu e. Terasa e parte comuna, in caz ca nu vor sa plateasca pentru reparatii las apa de ploaie sa ajunga pana la parter. Dar nu a fost niciodata cazul. Si stau de 20 + ani la acest etaj.

#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,221
  • Înscris: 19.09.2005

View Postbumpocbum, on 07 februarie 2017 - 15:03, said:


Chiar nu e. Terasa e parte comuna, in caz ca nu vor sa plateasca pentru reparatii las apa de ploaie sa ajunga pana la parter. Dar nu a fost niciodata cazul. Si stau de 20 + ani la acest etaj.
O colega a fost extact in situatia asta, au facut asigurare au strans lucruile si au plecat in vacanta. Etajul 10/10.
Cand s-au intors era ud pana la parter. Ei cu asigurarea au rezolvat rapid cu asigurarea dar vecinii au avut ceva "bucuri".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate