Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare frontala

Meciuri euro cu comentariu in eng...

Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?
 Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat
 Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 

Accident

- - - - -
  • Please log in to reply
496 replies to this topic

#181
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pai daca esti vinovat cu adevarat si specifici si in desen la amiabila si te si semnezi ....ce sa mai zica cei de la asiburari?!

#182
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 19.03.2007

View Postsilesax, on 03 februarie 2017 - 08:44, said:

faptul ca cel din spatele lui nu a intrat in el ne indica faptul ca a semnalizat si s-a asigurat. ca cel din urma a intrat brusc in depasire nu este treaba dansului si nici nu avea de unde sa prevada lucrul asta.ca sa nu mai vorbim ca intr o zona cu case si curti in pe langa sosea trebuie sa te gandesti bine de ce a incetinit ala din fata ta ...inainte sa intri in depasire..asa zice aia la condusul preventiv.
Pai cum s-a asigurat, doar la masina din spate ? A te asigura inseamna sa te uiti ce e in fata si in spate ,astfel incat sa poti executa manevra (virajul in acest caz) in conditii depline de siguranta, fara a-i pune in pericol pe ceilalti participanti la trafic.Te uiti in oglinda laterala in momentul inceperii manevrei ,nu cu 10-20 de metri inainte. Asa cum am mai spus ,cel care depasea nu a tinut cont de conduita preventiva si e lipsit de experienta ,asta nu inseamna ca poate fi scos vinovat 100%. Verdictul va fi dat in functie de declaratiile fiecarui sofer implicat cat si locul in care sunt lovite masinile. Si dupa cum a descris initiatorul pare ca a inceput virajul intrand pe contrasens si nu virand brusc spre stanga, de aici am dedus ca masina lui era in miscare. Repet, in astfel de situatii in 90% din cazuri va fi scos vinovat cel care executa virajul, invocandu-se faptul ca nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers.

View Postsilesax, on 03 februarie 2017 - 08:51, said:

dar daca esti de vina politisti nu o sa iti dea si o amenda??
Si nu ti se pare normal asa, gresesti-platesti ?!

#183
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da unde scrie ca atunci cand faci stanga trebuie sa opresti de tot apoi sa pleci iar? pai daca este o intersectie ca la mine si vezi ca din fata nu vine nimeni de pe drumul lateral idem de ce sa opresti .?reduci pana la viteza cu care poti lua curba in siguranta si intri ...si asa si mai sant nesimtiti care incep sa claxoneze aiurea din spate ...daramite sa mai opresti..

#184
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,240
  • Înscris: 19.09.2005
Scrie ca trebuie sa semnalizezi si sa te incadrezi si cam atat.

#185
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 19.03.2007

View Postsilesax, on 03 februarie 2017 - 09:12, said:

da unde scrie ca atunci cand faci stanga trebuie sa opresti de tot apoi sa pleci iar? pai daca este o intersectie ca la mine si vezi ca din fata nu vine nimeni de pe drumul lateral idem de ce sa opresti .?reduci pana la viteza cu care poti lua curba in siguranta si intri ...si asa si mai sant nesimtiti care incep sa claxoneze aiurea din spate ...daramite sa mai opresti..
Pai unde am scris eu ca esti obligat sa opresti inainte de efectuarea virajului ? Am spus doar ca esti obligat sa te asiguri, astfel incat sa poti executa in siguranta manevra !!!

#186
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Mie mi-e clar că inițiatorul nu s-a asigurat corespunzător. Ordinea corectă ar fi: dau semnal, mă asigur, execut manevra și nu: mă asigur, dau semnal, execut manevra.
Scoală de șoferi deficitară, asta e.

#187
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 03 februarie 2017 - 09:18, said:

Scrie ca trebuie sa semnalizezi si sa te incadrezi si cam atat.
La cum cunosti si interpretezi tu legislatia doar asta scrie... :))) , nu trebuie sa te mai asiguri ,ceilalti sunt obligati sa-ti dea prioritate ca doar ai semnalizat .

#188
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
binenteles ca trebuie sa iti dea prioritate daca ai semnalizat stanga ...tu doar trebuie sa te uiti in oglinda sa vezi daca nu este vre unul angajat deja in depasire.
ca acum unu mai smecher intra brusc in depasire ca a vazut ca a incetinit masina in fata lui ...e problema lui ,cu toate ca din pacate devine si a ta Posted Image
ce a vazut cel din spatele initiatorul este esential in stabilirea vinovatiei.

Edited by silesax, 03 February 2017 - 09:38.


#189
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 19.03.2007

View Postsilesax, on 03 februarie 2017 - 09:37, said:

binenteles ca trebuie sa iti dea prioritate daca ai semnalizat stanga ...tu doar trebuie sa te uiti in oglinda sa vezi daca nu este vre unul angajat deja in depasire.
ca acum unu mai smecher intra brusc in depasire ca a vazut ca a incetinit masina in fata lui ...e problema lui ,cu toate ca din pacate devine si a ta Posted Image
ce a vazut cel din spatele initiatorul este esential in stabilirea vinovatiei.
Pai cel care depasea poate nu a vazut ca a doua masina din fata sa semnalizeaza avand intentia sa execute un viraj spre stanga, a vazut doar ca masina din fata lui reduce viteza si poate ca s-a gandit ca cei din fata reduce viteza pentru ca e o groapa in carosabil, ca a doua masina din fata va opri pentru a lua sau lasa un pasager, etc .Lipsa de experienta a celui care s-a angajat in depasire in situatia data si-a spus cuvantul, dar asta nu inseamna ca cel care a executat virajul a facut-o in mod corect, regulamentar...i se poate imputa faptul ca nu s-a asigurat. M-am saturat sa tot repet daca unii nu pricep acest lucru.

#190
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
mai da nu vrei sa pricepi nici mort ca unu care vine din spate cu 50 de km pe ora si nu reduce deloc ca vede o masina in fata incetinind ci intra in depasire direct  te poate lovi pe tine ce faci stanga cu toate ca tu atunci cand ai inceput a face virajul te uitasesi in oglinda si vazusesi ca nu este nimeni angajat in depasire.
si daca ala oprea sa ia un pasager semnaliza.
doar faptul ca se aprind stopurile pe spate la masina din fata trebuie sa nasca imediat intrebarea in capul celui din spate ca este ceva in fata  si sa incetineasca si el sa vada ce este.

#191
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 19.03.2007

View Postsilesax, on 03 februarie 2017 - 09:55, said:

mai da nu vrei sa pricepi nici mort ca unu care vine din spate cu 50 de km pe ora si nu reduce deloc ca vede o masina in fata incetinind ci intra in depasire direct  te poate lovi pe tine ce faci stanga cu toate ca tu atunci cand ai inceput a face virajul te uitasesi in oglinda si vazusesi ca nu este nimeni angajat in depasire.
si daca ala oprea sa ia un pasager semnaliza.
doar faptul ca se aprind stopurile pe spate la masina din fata trebuie sa nasca imediat intrebarea in capul celui din spate ca este ceva in fata  si sa incetineasca si el sa vada ce este.
Tu cand faci stanga te asiguri si daca vine unul cu 50 km/h  nu incepi manevra de a vira la stanga ci astepti sa te depaseasca.E acelasi lucru ca atunci cand vrei sa executi o depasire, daca vezi ca in spate e angajat alt sofer in depasire esti obligat sa-l lasi sa te depaseasca ,dupa care poti executa si tu depasirea. De asta era important daca masinile erau oprite sau se aflau in miscare. Daca erau oprite s-ar putea ca celalalt sofer sa ia decizia sa franeze nu sa depaseasca. Daca aici ar fi scris celalalt sofer ceva de genul "mergeam pe un drum cu o singura banda, am observat ca masinile din fata mea reduc viteza, m-am angajat in depasire si brusc m-am trezit in fata cu cea de-a doua masina care a virat stanga"...cum interpretai? Atunci ai fi spus ca cel care a executat virajul nu s-a asigurat . Scrii de parca ai fi fost la fata locului, stii exact cu ce viteza venea ala, stii toate detaliile si te aventurezi sa dai verdicte.

Astept ca initiatorul sa posteze pozele.

Edited by titoo, 03 February 2017 - 10:23.


#192
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
,,mergeam pe un drum cu o singura banda, am observat ca masinile din fata mea reduc viteza, m-am angajat in depasire''- rezulta ca esti tampit daca vezi ca masinile din fata reduc si tu intri in depasire fara sa reduci si sa vezi de ce reduc aia din fata...
,,Tu cand faci stanga te asiguri si daca vine unul cu 50 km/h  nu incepi manevra de a vira la stanga ci astepti sa te depaseasca.''-pai daca ala vine pe banda din spatele meu cu 50 eu nu stiu ca el o sa depaseasca cand vede ca masinile au incetinit ca doara nu vine pe contrasens semnalizand ,asta ar insemna ca este in depasire si normal ca l as lasa sa depaseasca ..DAR NU ,ALA VINE PE PE BANDA CARE SANT EU SI MAI ESTE IN SPATELE MEU O MASINA CARE A REDUS SI EU NU AM DE UNDE VEDEA CE FACE CEALANTA MASINA DIN SPATE LA MASINA DIN SPATELE MEU..

#193
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 19.03.2007

View Postsilesax, on 03 februarie 2017 - 10:23, said:

,,mergeam pe un drum cu o singura banda, am observat ca masinile din fata mea reduc viteza, m-am angajat in depasire''- rezulta ca esti tampit daca vezi ca masinile din fata reduc si tu intri in depasire fara sa reduci si sa vezi de ce reduc aia din fata...
,,Tu cand faci stanga te asiguri si daca vine unul cu 50 km/h  nu incepi manevra de a vira la stanga ci astepti sa te depaseasca.''-pai daca ala vine pe banda din spatele meu cu 50 eu nu stiu ca el o sa depaseasca cand vede ca masinile au incetinit ca doara nu vine pe contrasens semnalizand ,asta ar insemna ca este in depasire si normal ca l as lasa sa depaseasca ..DAR NU ,ALA VINE PE PE BANDA CARE SANT EU SI MAI ESTE IN SPATELE MEU O MASINA CARE A REDUS SI EU NU AM DE UNDE VEDEA CE FACE CEALANTA MASINA DIN SPATE LA MASINA DIN SPATELE MEU..
Si atunci de ce ai pretentia ca ala din spate sa vada prin masina din fata lui ?

#194
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,240
  • Înscris: 19.09.2005
@titoo
?

Edited by arg, 03 February 2017 - 10:40.


#195
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

View Posttitoo, on 03 februarie 2017 - 10:27, said:

Si atunci de ce ai pretentia ca ala din spate sa vada prin masina din fata lui ?
:)))))....asta este tare ..asta e treaba lui ,sa isi conduca masina si sa ia decizii in functie de masina din fata lui .
nu este treaba mea sa stiu ce face ala care este la 3 masini in spatele meu ...nu vrei sa ma uit si la a 5 masina din spate sa vad ce face?? cine stie poate ala merge cu 250 pe ora ...

#196
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 03 februarie 2017 - 10:35, said:

@titoo
hai sa-ti explic pe intelesul tau.
Vrei sa faci stanga. Incetinesti, te asiguri, dai semnal stanga, vezi ca vine o masina in spate fara sa semnalizeze nimic, te uiti in fata nu vine nimeni, te mai uiti o data in spate ala sta cumte in spatele tau, tragi de volan stanga si vezi ca ala din spate semnalizeaza deparie pe stanga si intra in tine.
zi-mi unde gresesc.


iar dai in problema cu 10masini o depasire.............
Asta cu "hai sa-ti explic pe intelesul tau" e foarte tare, in primul rand tu cauta sa te intelegi pe tine, sa te pui la punct cu legislatia si sa o interpretezi in litera si spiritul ei ,nu dupa cum ai tu impresia.
Daca ai permis (sincer mi-as dori sa nu-l ai) iti vei da seama ca :
1. Atunci cand vrei sa executi un viraj la stanga sau sa depasesti dai semnal stanga cu 50m in localitate si 100m in afara localitatilor si te inscri cat mai aproape de axul drumului, astfel incat ceilalti participanti la trafic sa vada ca intentionezi schimbarea directiei de mers si sa nu se angajeze la randul lor in depasire. Si nu te asiguri doar la cel care e in spatele tau (asa cum stii tu), ci te uiti in oglinda laterala stanga pentru a vedea daca nu cumva este angajat alt sofer in depasire.
2. Daca luam in considerare faptul ca intre cei doi mai era intercalata o masina, deducem ca distanta dintre prima masina si cea de-a treia era destul de mare, astfel incat accidentul sa poata fi evitat. Eu nu mi-am permis sa-l fac tampit pe cel care a depasit, am spus doar ca din cauza lipsei de experienta a facut o manevra imprudenta. Dar asta nu inseamna ca vina e a lui 100% si de regula in astfel de situatii,daca masinile sunt in miscare, sunt scosi vinovati cei care au executat virajul la stanga, invocandu-se faptul ca nu s-au asigurat.
Sigur ca aici conteaza ce declara fiecare si felul in care stie fiecare sa-si sustina nevinovatia citand anumite articole din regulament, mai conteaza si locul in care sunt lovite ambele masini.

View Postsilesax, on 03 februarie 2017 - 10:53, said:

Posted Image))))....asta este tare ..asta e treaba lui ,sa isi conduca masina si sa ia decizii in functie de masina din fata lui .
nu este treaba mea sa stiu ce face ala care este la 3 masini in spatele meu ...nu vrei sa ma uit si la a 5 masina din spate sa vad ce face?? cine stie poate ala merge cu 250 pe ora ...
Pai asta a facut, a luat decizia de a depasi vazand ca cel din fata lui a redus viteza, nestiind ca cea de-a doua masina din fata are intentia sa vireze stanga...am scris mai sus cum se procedeaza atunci cand se executa virajul la stanga sau se intentioneaza intrarea in depasire. Dar este treaba ta sa te asiguri fix inaintea inceperii manevrei de schimbare a directiei de mers si daca altcineva e angajat in depasire ai obligatia sa-l lasi sa depaseasca, semnalul stanga nu-ti da prioritate in situatia de fata.

#197
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ce vorbesti frant...ala sa asigurat si nu depasea nimeni.nu intelegi ca de la a nu fi nimeni angajat intr o depasire pana la a te trezi cu unu in tine care circula cu 50  este treaba de secunde?
deci ala s a uitat ,nu depasea nimeni ,masina din spate redusese pentru a face el stanga ,a inceput manevra si BUFF ....celalant in loc sa reduca si el ...a dat ca tauru inainte si a depsit neinteresandul faptul ca ala din fata lui a redus viteza.
e la minte cocosului ca atunci cand unu in fata iti reduce pana la incet viteza ...se intimpla ceva ,unu face stanga,o vaca traverseaza strada, etc

#198
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postsilesax, on 03 februarie 2017 - 11:06, said:

e la minte cocosului ca atunci cand unu in fata iti reduce pana la incet viteza ...se intimpla ceva ,unu face stanga,o vaca traverseaza strada, etc

Poate pe alte meleaguri. In Romania cind vezi pe careva oprit sau reducind viteza e semn ca trebuie sa ii depasesti. Nu conteaza ca e coloana ce face stinga la semafor, ca sint opriti la un semafor de-ala cu circulatie alternanta si ca oricum vine lume din fata, trebuie sa te bagi ca doar nu esti fraier sa stai in fundul altora! E la fel si la bariera: prin alte parti daca se pune bariera e semn ca vine trenul. In Romania e semn ca poti trece!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate