Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Accident

- - - - -
  • Please log in to reply
496 replies to this topic

#109
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 02 februarie 2017 - 10:47, said:

Daca ai 2 benzi pe sens ai dreptate, este ok, daca este doar cate o banda pe sens esti bun de amenda si 60zile taxi.
Caruta e vehicul ? Ai in fata 3 carute, pe contrasens nu se vede nicio masina la 1 km distanta . Cum procedezi, dupa depasirea fiecarei carute te repliezi ? Daca spatiul dintre ele nu-ti permite, tragi dreapta de volan si ii arunci in sant doar pentru ca "traiesti tu cu impresia ca trebuie sa te repliezi dupa ce ai depasit 1 vehicul" ?!

#110
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,297
  • Înscris: 04.11.2016
@arg
Ce nu intelegi? Cand ai doua benzi pe sens si vehiculele de pe o banda merg mai repede decat vehiculele de pe cealalta banda se numeste DEVANSARE.
Cand ai o singura banda pe sens si treci de vehiculul din fata prin depasirea liniei de separatie a sensului de mers, se numeste DEPASIRE. Normal ca la depasire intri pe contrasens. Daca ai semnalizat, te-ai asigurat din fata si din spate poti intra in depasirea unuia sau mai multor autovehicule cu conditia sa nu stanjenesti traficul.
Daca nici din linkul meu postat mai devreme nu ai priceput, inseamna ca nu mai e nimic de spus.

Edited by gabrieln2016, 02 February 2017 - 10:56.


#111
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

View Postgabrieln2016, on 02 februarie 2017 - 10:28, said:

Unii dintre useri de pe aici ori nu au permis de conducere si se plictisesc acasa ori, si mai grav, daca au inseamna ca sunt un pericol public la volan. Cititi linkul de mai jos si daca nici ce scrie acolo nu e clar atunci "Dumnezeu cu mila":

http://www.mygarage....tociclisti.html

Nici macar nu trebuia precizarea de mai sus. Legea este suficient de clara in ceea ce priveste depasirea unei coloane. L-am pus doar sa vedeti ce zice un comisar de politie in mod oficial. Si va rog sa nu incepeti ca acolo e vorba de motocicleta si voi discutati de autoturisme.
Din ce ai scris userii ca "arg" vor trai cu impresia ca au dreptate, la ce logica au si felul in care gandesc ,nu sunt capabili sa faca diferenta intre o coloana aflata in asteptare si una in miscare.

#112
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,297
  • Înscris: 04.11.2016
@titoo
Din moment ce in link se spune ca este interzisa depasirea unei coloane in asteptare am considerat ca este de la sine inteles ca o coloana in miscare, daca bineinteles nu este oficiala ai voie sa o depasesti. Eu consider ca aici pe forum sunt adulti care stiu sa citeasca si sa interpreteze o lege si nu copii de clasa primara carora trebuie sa le explici totul pas cu pas.

#113
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,229
  • Înscris: 19.09.2005

View Postgabrieln2016, on 02 februarie 2017 - 11:05, said:

@titoo
Din moment ce in link se spune ca este interzisa depasirea unei coloane in asteptare am considerat ca este de la sine inteles ca o coloana in miscare, daca bineinteles nu este oficiala ai voie sa o depasesti. Eu consider ca aici pe forum sunt adulti care stiu sa citeasca si sa interpreteze o lege si nu copii de clasa primara carora trebuie sa le explici totul pas cu pas.
Presupui cam multe.

#114
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

View Postgabrieln2016, on 02 februarie 2017 - 11:05, said:

@titoo
Din moment ce in link se spune ca este interzisa depasirea unei coloane in asteptare am considerat ca este de la sine inteles ca o coloana in miscare, daca bineinteles nu este oficiala ai voie sa o depasesti. Eu consider ca aici pe forum sunt adulti care stiu sa citeasca si sa interpreteze o lege si nu copii de clasa primara carora trebuie sa le explici totul pas cu pas.
Unii sunt adulti doar din punct de vedere biologic, din pacate au permise de conducere si ne lovim de ei in trafic.

@arg
Te-am intrebat ceva mai sus, poti sa-mi raspunzi ,cum procedezi intr-o astfel de situatie ?

Edited by titoo, 02 February 2017 - 11:13.


#115
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,306
  • Înscris: 13.03.2015

View Postarg, on 02 februarie 2017 - 11:08, said:


Presupui cam multe.

Revin cu o întrebare: ai permis și conduci?

Dacă da, explică cum faci tu o depășire când întâlnești un șir de vehicule mai lente și ești pe un drum cu o singură bandă pe sens.

Eu mi-am exprimat opiniile, le-am argumentat și cum nu vreau să devin redundant, mă voi limita doar să citesc câtă vreme nu apare o situație nediscutata deja.

#116
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,297
  • Înscris: 04.11.2016
Stimate domnule arg,
Daca presupunerea mea ca adultii de pe forum au capacitatea de a citi si de a interpreta corect ceea ce citesc este gresita imi pare rau si-mi cer scuze ca v-am inclus si pe domnia voastra in aceasta categorie.

Edited by gabrieln2016, 02 February 2017 - 11:17.


#117
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,229
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttitoo, on 02 februarie 2017 - 10:56, said:

Caruta e vehicul ? Ai in fata 3 carute, pe contrasens nu se vede nicio masina la 1 km distanta . Cum procedezi, dupa depasirea fiecarei carute te repliezi ? Daca spatiul dintre ele nu-ti permite, tragi dreapta de volan si ii arunci in sant doar pentru ca "traiesti tu cu impresia ca trebuie sa te repliezi dupa ce ai depasit 1 vehicul" ?!
Daca ai spatiu suficient te repliezi.
Sa te intreb alceva: daca din fata nu vine nimic si carutele sunt la 500m una de alta ce faci? mergi pe contrasens nu?

#118
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 02 februarie 2017 - 11:20, said:

Daca ai spatiu suficient te repliezi.
Sa te intreb alceva: daca din fata nu vine nimic si carutele sunt la 500m una de alta ce faci? mergi pe contrasens nu?
Si daca nu ai spatiu suficient ?

#119
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,229
  • Înscris: 19.09.2005

View Postgabrieln2016, on 02 februarie 2017 - 11:15, said:

Stimate domnule arg,
Daca presupunerea mea ca adultii de pe forum au capacitatea de a citi si de a interpreta corect ceea ce citesc este gresita imi pare rau si-mi cer scuze ca v-am inclus si pe domnia voastra in aceasta categorie.
Daca depasesti o coloana in miscare de 5-10km, zi-mi si mie cum intri in coloana regulamentar fara sa fortezi? ca este imposibil sa nu vina cineva pe contrasens?
p.s. vorbim strict de drumul cu 2 benzi, cate una pe sens.

View Posttitoo, on 02 februarie 2017 - 11:22, said:

Si daca nu ai spatiu suficient ?
scuze: risti si castigi, asta e. (pentru depasirea vehiculelelor cu tractiune animala sunt niste exceptii in regulament)
Amuzant a fost prin '90 cand in drum spre mare am dat de km intregi de carute.............

Edited by arg, 02 February 2017 - 11:40.


#120
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,297
  • Înscris: 04.11.2016
Daca tot ai spus o coloana in miscare de 5-10 km, de ce nu una de 100 km, sau de 1.000 km. Cred ca am fost clar ca ai voie sa faci manevra doar daca nu stanjenesti traficul. In caz contrar, esti pasibil de sanctiune. Ducand discutia la niste extreme doar pentru justificarea unui punct de vedere care nu corespunde codului rutier nu facem decat sa ducem discutia in derizoriu. Eu unul refuz sa fac asa ceva si in consecinta, stimate domn, puteti ca dv. pe sosea sa faceti asa cum doriti si nu aveti decat sa va bucurati daca politia o sa ne pedepseasca pe noi. Este punctul dv. de vedere, il respect, desi nu sunt deloc de acord cu el si ma retrag din aceasta polemica total inutila.

Edited by gabrieln2016, 02 February 2017 - 11:53.


#121
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,229
  • Înscris: 19.09.2005
@gabrieln2016
Tinand cont ca in Romnia nu prea sunt autostrazi iar marea majoritate a drumurilor au doar 2benzi, cate una pe sens..........
Sa luam un exemplu simlu: Valea Prahovei, duminica dupa amiaza...........cand toata lumea se taraie.

Edited by arg, 02 February 2017 - 11:43.


#122
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt nenumărate discuţiile legate de situaţii asemănătoare: cel de depăşeşte îl loveşte pe cel ce virează la stânga. Eu nu-mi aduc aminte să fi văzut măcar un caz în care autorităţile să-l găsească vinovat pe cel ce depăşea. Chiar şi atunci când depăşirea era efectuată pe interzis, tot cel ce a virat stânga a fost găsit vinovat.

Edited by MembruAnonim, 02 February 2017 - 12:17.


#123
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,363
  • Înscris: 06.07.2007

View Postarg, on 02 februarie 2017 - 11:20, said:

Daca ai spatiu suficient te repliezi.
Sa te intreb alceva: daca din fata nu vine nimic si carutele sunt la 500m una de alta ce faci? mergi pe contrasens nu?
eu cred ca ar trebui sa mergi la cel care te-a invatat codul rutier si sa-i ceri banii inapoi ca te-a tepuit. Sau sa mai faci scoala inca o data, in cel mai bun caz. Habar nu ai de ce vorbesti, vorbesti fara logica, nu ai acoperire legala...tot tacamul. Te-an raportat oricum. Ce faci tu e trolling, adica atati spiritele pe aici in incercarea de a iesi circ. 20 de oameni inti spun ca esti pe dinafara cu legea circulatiei, insa tu o tii tot asa. Sa ne fereasca cel de sus, de intalnirile cu tine in trafic. Esti pericol social.
Astept inca...de vreo 2 zile sa-mi dai o lege in care spune ca e interzis sa depasesti in aceeasi manevra mai mult de 1 masina. Si data tot cauti, sa dai si articolul din lege care spune ca daca depasesti mai mult de o masina, inseamna ca mergi pe contrasens.

#124
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,229
  • Înscris: 19.09.2005
@dan1980_25
Iti asumi riscurile sa depasesti cate 10 masini o data, ca este loc, si ca daca esti pe contrasens consideri ca ai prioritate fata de toata coloana depasita.
Eu zic ca daca depasesti o coloana in mers se considera ca o depasesti pe fiecare in parte. Daca unu din fata da semnal stanga si tu mai ai 5 masini pana la el ghinion, el e obligat sa se asigure fata de cel din fata si fata de cel din spate, nu fata de unu de la 1km din spate care vine tare pe contrasens.

p.s. pana nu primesc raspunsul scris de la Brigada Rutiera ma voi abtine de la a comenta.

Edited by arg, 02 February 2017 - 12:33.


#125
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,363
  • Înscris: 06.07.2007

View PostMembruAnonim, on 02 februarie 2017 - 12:16, said:

Sunt nenumărate discuţiile legate de situaţii asemănătoare: cel de depăşeşte îl loveşte pe cel ce virează la stânga. Eu nu-mi aduc aminte să fi văzut măcar un caz în care autorităţile să-l găsească vinovat pe cel ce depăşea. Chiar şi atunci când depăşirea era efectuată pe interzis, tot cel ce a virat stânga a fost găsit vinovat.
Eu asta tot cant pe aici de vreo 2 zile insa vad ca multi o tin pe a lor. E plin forumul politistilor de cazuri de acest gen si peste tot se zice la fel cu acoperire legala, dar pe SP batman, batman.
Chiar eu am patit asa ceva acum 3 ani. Am fost lovit in lateral usa spate la o manevra de intrare in parcare de un individ,  si politia nici nu a stat la discutii cu mine. Am fost si eu revoltat atunci ca am semnalizat, ca ala avea viteza, ca a aparut de nicaieri,  ca bla bla. POlitistul mi-a zis asa: "va intelegeti amiabil, altfel facem constatare si-ti pierzi permisul pentru neasigurare la schimbarea directiei de mers. Pentru a stabilii ca cel care te-a lovit avea viteza prea mare, trebuie expertiza, si daca se dovedeste ca mergea cu mai mult de 50 km/h, el isi va lua amenda pentru depasirea vitezei legale pe acea portiune de drum iar tu tot vei fi factorul declansator al accidentului si ramai si fara permis".
Asa ca am mers la asigurator, care a spus la fel. Am dat vreo 3 telefoane pe la diversi amici cu relatii in politie, s-au interesat si raspunsul a fost la fel: "nu-ti convine, da politia in judecata, dar vei pierde pentru ca tu esti de vina 100%. In astfel de cazuri intotdeauna vina e a celui lovit pentru ca nu s-a asigurat. Da ca se asigura nu era lovit. "
Am inghitit galusca, mi-am invatat lectia, mi-am reparat masina pe banii mei si asta a fost.

Asa ca degeaba va certati pe aici, legea e foarte clara. Niciodata nu poti dovedi fara o camera fata-spate ca manevra ta de virare la stanga era inceputa inainte ca bizonul sa se hotarasca sa te depaseasca. Daca ai camere si poti dovedi, vei scapa. Altfel o iei in bot cu dreptatea in mana.

View Postarg, on 02 februarie 2017 - 12:30, said:

@dan1980_25

Daca unu din fata da semnal stanga si tu mai ai 5 masini pana la el ghinion, el e obligat sa se asigure fata de cel din fata si fata de cel din spate, nu fata de unu de la 1km din spate care vine tare pe contrasens.


pai vezi ca gresesti...
Art.54. - (1) Conducătorul de vehicul care execută o manevră de schimbare a direcţiei de mers, de ieşire dintr-un rând de vehicule staţionate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o altă bandă de circulaţie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmează să efectueze o întoarcere ori să meargă cu spatele este obligat să semnalizeze din timp şi să se asigure că o poate face fără să perturbe circulaţia sau să pună în pericol siguranţa celorlalţi participanţi la trafic.

Nu mai astepta rspunsul de la politie. Va fi acelasi cu cel pe care ti l -am dat eu.
Citeste de aici: http://www.politisti...arata-vinovata/

Edited by dan1980_25, 02 February 2017 - 12:40.


#126
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,229
  • Înscris: 19.09.2005
@dan1980_25
Vezi tu, aici e o problema de interpretare, nu ai cum sa te asiguri fata de cel care este la 1km distanta.
Art.54
(5).......Tramvaiul sau vehiculul al carui conducator a semnalizat intentia si s-a incadrat corespunzator parasirii sensului de mers spre stanga se depaseste prin partea dreapta.

Daca esti la axul drumului si semnalizezi stanga, eu inteleg ca trebuie sa te depaseasca prin dreapta (daca are loc, daca nu sa te lase sa virezi dranga), tu ce intelegi?

Articolul citat de tine eu il inteleg ca trebuie sa semnalizez si sa ma asigur ca nu a semnalizat alt cineva inaintea mea si ca nu este nimeni in depasire sau ca vine pe contrasens.

p.s. politisti v-au trimis la amiabila ca sa scape de voi si de harti. Tie ti-au spus ca esti de vina, celuilat la fel si v-au pacalit, au scapat de voi.

Edited by arg, 02 February 2017 - 12:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate