Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 

Isaran 2 Brasov

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1355 replies to this topic

#631
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Este normal sa ai viteza mai mica pe wifi. Cu cat esri mai aproape de antena, cu atat mai mare e si viteza de transfer. Viezele sunt maxime si in nici un fel garantate. O conexiune de 100 MBps merge la fel de bine ca una de 1Gbps in situatii reale. Diferente sunt la transfer fisierw mari, gen torente.

Un film 4k pe netflix merge la fel de bine pe conexiunea de 100 ca si pe cea de 1000.




#632
mehighbiz

mehighbiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.05.2009
Se poate depăși viteza de 100mbps pe wireless doar cu un router care știe standardul AC și asta la distanta mica de el (aceeași camera).
Se pot folosi mai multe routere (care știu de banda de 5ghz, standardul AC) în aceeași rețea locală pentru a extinde suprafața acoperita cu viteza foarte mare wireless.

#633
Mariusbvb

Mariusbvb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 25.09.2017

View PostValimania2016, on 08 martie 2018 - 23:13, said:

Nu este Ok router-ul pe care îl oferă ei?
Este ok atata timp cat il folosesti pe cablu,pe wireless este foarte slab....

View PostOne of Them, on 08 martie 2018 - 23:55, said:

Este normal sa ai viteza mai mica pe wifi. Cu cat esri mai aproape de antena, cu atat mai mare e si viteza de transfer. Viezele sunt maxime si in nici un fel garantate. O conexiune de 100 MBps merge la fel de bine ca una de 1Gbps in situatii reale. Diferente sunt la transfer fisierw mari, gen torente.

Un film 4k pe netflix merge la fel de bine pe conexiunea de 100 ca si pe cea de 1000.
Te inseli,nu este normal sa ai viteze mici pe wireless
Eu cu Tenda AC15 am pe wireless 200 - 240 Mbps oriunde in casa(4 camere) in conditiile in care este cel mai ieftin router din categoria AC1900...costa 400 ron

#634
paul_predeal

paul_predeal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 03.06.2016
Unde va faceți mobila, ceva păreri?

#635
bradu07

bradu07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.10.2007
Am de la Telekom router care are banda de 5Ghz cu viteze de 800 Mbit/s. Problema e ca la laptop iti mai trebuie un adaptor wireless dual band care stie banda 5Ghz. De asemenea tot pe aceasta banda se leaga si telefonul si tv-ul. Pe telefon cel putin e diferenta de la cer la pamant intre cele 2 benzi.

#636
Valimania2016

Valimania2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 13.09.2016
Of tehnologia asta:))
Pe forumul Isaran se discuta de asociație și multe altele.
Chiar nu înțeleg de ce nu scriu aici având in vedere ca Isaran 2 este ptr Bl 2 și 3.

#637
Georrgge

Georrgge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 31.03.2016

View PostValimania2016, on 09 martie 2018 - 08:21, said:

Of tehnologia asta:))
Pe forumul Isaran se discuta de asociație și multe altele.
Chiar nu înțeleg de ce nu scriu aici având in vedere ca Isaran 2 este ptr Bl 2 și 3.

Am răspuns acolo, cred, pentru că acolo era discuția. Evident, și mie mi-ar fi mai ușor să urmăresc un singur topic, nu două...

Dar, mai util, încercăm să facem ceva au ba?

#638
Valimania2016

Valimania2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 13.09.2016
Eu zic sa nu te grabesti:)) încă nu ne am mutat și 2 ani parca nu poti face nimic.
Oricum dacă dorești sa te implici studiaza argumentează și oamenii vor decide.
Aha. Compara vb cu oamenii de la Bl 1 și 2
Baftaaa

#639
Georrgge

Georrgge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 31.03.2016

View PostValimania2016, on 09 martie 2018 - 08:42, said:

Eu zic sa nu te grabesti:)) încă nu ne am mutat și 2 ani parca nu poti face nimic.
Oricum dacă dorești sa te implici studiaza argumentează și oamenii vor decide.
Aha. Compara vb cu oamenii de la Bl 1 și 2
Baftaaa

Știu că în primii 1-2 ani (de văzut exact termenul) administrarea e a societății de administrare. Dar crearea unei asociații de proprietari în sine nu interferează cu asta.

În fine, eu discutam dacă n-ar fi util să încercăm să facem o întâlnire măcar pentru a vedea fiecare cam cu ce alte mici probleme se mai confruntă și a ne cunoaște.

#640
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 24.01.2016
Depinde ce viteze doresti. Eu am un Archer Gigabit si este peste orice router de la Rds-Digi

#641
Valimania2016

Valimania2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 13.09.2016
Noutăți? Dupa prereceptie care este termenul de finalizare a problemelor constatate?



#642
Valimania2016

Valimania2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 13.09.2016
Salutare. Am fost sunat ptr semnarea CVC dar nu am putut stabili o data deoarece ap nu este gata și ei trebuie sa termine ap și apoi semnam.

#643
Caragiale1919

Caragiale1919

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.01.2018

View PostValimania2016, on 13 martie 2018 - 20:37, said:

Salutare. Am fost sunat ptr semnarea CVC dar nu am putut stabili o data deoarece ap nu este gata și ei trebuie sa termine ap și apoi semnam.
Salut. Sa inteleg ca ei cred ca dupa semnarea contractului inca mai pot lucra in apartament? Sau de ce te-au sunat?

#644
bradu07

bradu07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.10.2007

View PostCaragiale1919, on 13 martie 2018 - 21:44, said:

Salut. Sa inteleg ca ei cred ca dupa semnarea contractului inca mai pot lucra in apartament? Sau de ce te-au sunat?

Nu e ok daca semnezi contractul si in timp ce ei termina ce nu au terminat tu umbli sa rezolvi curentul, tv, net, buletine, mobila, etc? Daca nu semnezi poti intra in apartament sa faci ceva?

#645
lavee

lavee

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.11.2017
Mai au de lucru si da, vor termina mult probabil dupa semnarea contractului - pana la urma de aia se face prereceptia aia partiala si putin bizara, dar in care mentionezi ce mai au de finalizat. Nu stiu care e cazul tau Valimania2016, dar din cate stiu s-au semnat contracte si inainte de finalizarea completa. Oricum ar fi, eu numar secundele pana o sa intru in posesia apartamentului (desi paradoxal devin tot mai multe).

#646
doxxa

doxxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 25.10.2017

View Postbradu07, on 13 martie 2018 - 22:43, said:


Nu e ok daca semnezi contractul si in timp ce ei termina ce nu au terminat tu umbli sa rezolvi curentul, tv, net, buletine, mobila, etc? Daca nu semnezi poti intra in apartament sa faci ceva?
Exact, si mie mi se pare OK sa semnez cvc-ul, chiar daca nu e finalizat complet apartamentul, pentru ca asa o sa pot rezolva curentul, Oricum nu mai erau foarte multe de facut, cateva carpeli minore pe pereti, usa glisanta la bucatarie si mobila pentru dressing. Am auzit ca dressingurile se monteaza sau deja s-au montat. In felul asta castig timp si pot sa imi vad de contractele cu furnizorii de utilitati!

#647
Valimania2016

Valimania2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 13.09.2016
1. Nu înseamnă ca dacă semnez CVC poți primi curent rapid. Isaran prin dl Liviu mi - a comunicat ca prima lumina va fi începând cu 7 mai.
2. Dacă nu e finalizat ap gen încă o zugrăveala cum sa duc mobila acolo și alte lucruri.
3. E nașpa sa plătești rata și chirie.


#648
iopetre

iopetre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 08.05.2015
Da, e clar ca ai o situatie mai speciala. Cand m-am mutat in blocul doi, eu am procedat cum a zis cel de mai sus, am facut vanzarea-cumpararea chiar daca nu erau remediate toate observatiile constatate la prereceptie. In timpul asta mi-am rezolvat utilitatile si taxele locale si evidenta populatiei, ca sa nu pierd timpul. Plus am facut mobila de bucatarie - nu ma intrebati cu cine, ca nu-i recomand! Au masurat de sapte ori si au gresit aproape tot de atatea ori, de m-am targuit cu ei ca la piata ca o tot bagau pe aia romaneasca cu merge si asa! :(
Oricum, pana m-am mutat cu totul erau 95% din probleme rezolvate, singura la care s-a intarziat a fost cu schimbarea geamurilor zgariate, dar nu am stat in loc de ele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate