Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Portare interna Orange cu Digi Mo...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...
 Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...
 MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...
 

Alimentare sursa PC de la 12V-14V

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
Tepes_x

Tepes_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 30.08.2003
Vreau sa pun un PII pe un microbuz. Claculatorul nu are monitor, tastatura sau mouse. Vreau sa alimentez doar calculatorul. Ma intereseaza o solutie cat mai ieftina si mai buna. Any ideea?

Ceva de genul asta:
http://www.mini-box..../it.A/id.300/.f

Edited by Tepes_x, 08 February 2006 - 23:31.


#2
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005
Nu mai gasesc pe pe aici, dar poate ai tu mai multe sanse.
Ceea ce trebuie sa cauti este un inversor de tensiune de la 12V la 220V de aproximativ 200W.

#3
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005

Quote

inversor
Poate sunt eu in urma cu tehnica, dar va rog eu ziceti-i invertor!

#4
ESPRIT

ESPRIT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 20.12.2005
Cea mai buna solutie este sa gasesti un laptop chiar si la mina a doua si sa-i faci o adaptare la mufa brichetei.
Solutia cu invertoru nu mi se pare prea buna. La 200 wati puterea invertorului plus randamentu, ala suge la 12V cam 18-20A din circuitul masinii, implicit creste consumul de combustibil, scade puterea motorului etc. Am vazut motoare care la simpla aprindere a farurilor sau la cuplarea aerului conditionat scadea turatia.
Laptopul nu consuma asa mult si hard-ul e mai protejat la socuri decit la un calculator obisnuit.

#5
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005

Quote

Vreau sa pun un PII pe un microbuz. Claculatorul nu are monitor, tastatura sau mouse. Vreau sa alimentez doar calculatorul. Ma intereseaza o solutie cat mai ieftina si mai buna. Any ideea?

Ceva de genul asta:
http://www.mini-box..../it.A/id.300/.f
Ce curent se cere pe ramura de 5 V ? Ce curent se cere pe ramura de 12 V? Se folosesc ramurile de -5 si - 12 V? Da si tu detalii...

#6
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
totusi cea mai buna idee este cu laptopul.
gasesti ieftine cu lcd-ul stricat

#7
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
Oameni buni, voi chiar nu intelegeti problema care se pune? Deviati aiurea subiectul. Omul vred sa isi alimenteze un calculator, insa nu a dat detalii despre curentul consumat pe ramuri. Ceea ce trebuie este un stabilizator comutatie de 5 V Buck si unul flyback sau tot buck de 12 V. Buck-boost pentru ramurile negative. Sunt o gramada de controllere PWM la care atasarea unui tranzistor adecvat le face utilizabile la puteri mari. Daca va reveni cu detalii....

#8
Tepes_x

Tepes_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 30.08.2003
ma intereseaza sa fac o modificare in sursa si in loc sa bag 220v in sursa sa bag 12v... nu stiu la ce folosesc tensiunile negative... am auzit ca la placa video.... daca e asa, nu am nevoie de ele... folosesc un usb si lan din calc... si hdd... nu placa video, nu sunet, nu cdrom, nu floppy.... daca mai aveti nevoie de detalii vi le dau... solutia cu invertorul sau inversorul e scumpa...

#9
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005

Quote

ma intereseaza sa fac o modificare in sursa si in loc sa bag 220v in sursa sa bag 12v
Poti incepe cu a scoate tot ce e in ea
si a pastra radiatoarele :) si eventual tranzistorii de putere. Unele calcuri au nevoie si de ramuri negative. Da si tu detalii ceva...de ex. iti recomand LM 2575/2576/2577 cu sau fara tranzistor extern...

#10
Tepes_x

Tepes_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 30.08.2003
eu ma pricep la it... nu ma pricep nici o boaba la electronica... nu stiu ce detalii sa-ti dau... am vre-o 40 de calculatoare pe care trebuie sa le alimentez pe masina... ma intereseaza o solutie care sa ma coste maxim 20 RON... parerile sunt impartite... unii spun ca se poate, altii spun ca nu se poate... daca e pe aici vre-un geniu care sa-mi ofere solutia, discutam si pretul...
Deci... eu vreau sa alimentez un calculator de la masina... ma intereseaza un montaj care sa imi modifice sursa astfel incat sa o pot alimenta si la 220V cand am nevoie... nu am monitor, tastatura sau mouse...

#11
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
La 200 W sa iti iei gandul de la solutii cu 20 RON Fara suparare, dar la acest pret nu cred ca poti realiza cu componente ca lumea. Faci de 20 si de 20 te tine ;)

#12
URSUS2

URSUS2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 09.04.2005

 Dj Shock, on Feb 9 2006, 22:32, said:

Poate sunt eu in urma cu tehnica, dar va rog eu ziceti-i invertor!
Sau ridicator?Ce mai coteaza? 220Vca sa iasa!

#13
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005

Quote

Sau ridicator?Ce mai coteaza? 220Vca sa iasa!
Hai sa-i spunem prajitura (mai bine friptura) , ca suna mai apetisant :naughty:

Si vezi ca invertor nu inseamna numai ridicator la 220 V poate sa ridice si la 30 si la 1000 tot invertor e       ;)

#14
Black_Soul

Black_Soul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.02.2005
si eu lucrez acum la un proiect de genul asta. Intra pe link-ul de mai jos vei gasi multe lamuriri chiar si o telecomanda si altele:

http://www.bobblick....ok/mp3book.html

#15
Tepes_x

Tepes_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 30.08.2003
Deci se poate? 99% din priceputi mi-au spus ca nu se poate... ca la PC-uri este o sursa comandata in frecventa si are un cioper (choper, shoper sau cum s-o scrie... nu stiu ce-i ala si n-am auzit pana acum de asa ceva, asa ca nu radeti... nu ma pricep). Am inteles ca nu se poate construi asa ceva. Deci se poate sau nu se poate?  :worthy:

#16
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
Pai tu vrei sa umbli intr-o sursa de calculator sa faci sa se alimenteze de la 12 V cc sau de la 220 Vca si soluatia sa nu depaseasca 200 mii lei vechi ca pret. Normal ca raspunsul e NU :)

#17
Andy-Life-Addicted

Andy-Life-Addicted

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.02.2006
pentru ca ma intereseaza si pe mine sa folosesc PC-ul la masina imi permit sa ma arunc si eu in discutie.

postez aici exact ce este notat pe sursa mea de 400W, dar banuiesc ca se pastreaza aceleasi valori si pentru sursele mai mici.

Input:

- 230V 50Hz 4A

Output:

- +5V 30A
- -5V 0,5A
- +12V 16A
- -12V 0,5A
- +3,3V 30A
- +5VSB 2A (ce inseamna VSB ?)

Nu stiu daca chiar toate iesirile sunt folosite, dar daca sunt acolo banuiesc ca da. Ce ma intereseaza pe mine nu e un invertor neaparat. Daca se poate ca din 12V de la bricheta (masina) sa obtin direct iesirile astea e si mai bine. are cinva cum sa ne ajute ? o schema, un sfat ??

#18
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 Andy-Life-Addicted, on Feb 24 2006, 18:22, said:

- +5VSB 2A (ce inseamna VSB ?)
Este o notatie pentru tensiunea de +5V StandBy, obtinuta direct la conectarea sursei la retea...  :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate