Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

mutzufanii dracu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
101 replies to this topic

#91
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
nu am stat sa citesc toate parerile despre poze furate, legea copyright-ului si alte alea...dar cert este ca pe site-ul lui DL exista O GROAZA de link-uri la alte si alte si alte si alte si....asa mai departe site-uri pe unde si-a aruncat pozele...nu m-ar mira ca pana si Domnita din japonia sa fi primit pe mail de la un admirator cu ochii oblici niste poze de-ale lui Dinu Lazar....asa ca incetati cu cel copyright atunci cand iti arunci pozele pe mii de site-uri...si apropos, unele sunt fara semnatura in dreapta jos...puteam sa fac si eu una identica cot la cot cu autorul si sa tzip ca mi-a furat-o nea Grigore de la coltul netului...

http://www.fotografu...links/links.htm

atata timp cat DL nu isi protejeaza pozele nu vad de ce atata scandal....si in plus de asta....au fost trimise pe mail pentru admirarea lor nu pentru a scoate un ban de pe munca altora....of....

#92
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
Dacă nu lucrezi în domeniu... nu te agita că acum apar unii şi alţii să-ţi recomande să citeşti legea dreptului de autor şi să-i laşi pe ei să-şi cripteze, afişeze imaginile doar pe la prieteni...
Oricum s-au cam spus toate lucrurile referitor la pozele respective şi drepturile lui DL. Nu luăm o pauză?

Edited by ezekio, 09 February 2006 - 18:45.


#93
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
legea copyright-ului o stiu inca de cand aveam vre-o 16 anisori si cautam pe net diverse poze frumoase si care sa imi incante ochiul si scria acolo frumos in josu paginii sa nu furati ca e de rau... dar legea nu stipuleaza asta decat daca autorul poate demonstra ca acea poza digitala ii apartine....sa falsifici un film e cam greu....dar o poza digitala e extrem de simplu...

si apropo, intamplarea face ca tocmai ce am primit pe mail si eu pozele lui Dinu Lazar de la o amica...nu vreti sa stiti pe la cati oameni a trecut mailul asta....o sa il sterg ca deh...incalc copyright-ul...

#94
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
bre mutzufane.
ia da matale headerul ala la politie sa aresteze organu pe toti aia de au primit pozili.

#95
romescu

romescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 19.03.2005

View Postezekio, on Feb 9 2006, 18:44, said:

Nu luăm o pauză?

ar fi o idee...

#96
falco.user

falco.user

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 24.09.2005
angel, spui ca tre' sa demonstrezi ca esti autorul pozei, de acord...
daca vin cu imaginea in format RAW(cum sunt convins ca le are DL, pe toate, ca asa se lucreaza), nu se cheama ca am demonstrat posesia?

Cat despre primitul imaginilor pe mail, nu despre asta era vorba. Aici se condamna postarea lor pe diverse site-uri si forumuri fara acordul domnului Lazar. Despre mailuri, poti sa spui ca l-ai primit de la verisoara, care le-a vazut pe net, si brusc, nu mai e infractiune( Art. 34. — (1) Nu constituie o incalcare a dreptului de autor, in sensul prezentei legi, reproducerea unei opere fara consimtamantul autorului, pentru uz personal sau pentru cercul normal al unei familii, cu conditia ca opera sa fi fost adusa anterior la cunostinta publica, iar reproducerea sa nu contravina exploatarii normale a operei si sa nu il prejudicieze pe autor sau pe titularul drepturilor de exploatare.) .

#97
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005

View Postangel, on Feb 9 2006, 18:52, said:

dar legea nu stipuleaza asta decat daca autorul poate demonstra ca acea poza digitala ii apartine....sa falsifici un film e cam greu....dar o poza digitala e extrem de simplu...
poate reusesti sa-mi demonstrezi cum poate fi falsificat un CR2 la care s-au adaugat datele decizionale originale. daca o faci, eu il mananc ;)

#98
XtraVagAnT

XtraVagAnT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 26.06.2005
Chiar asa hai sa luam o pauza in timpul careia sa discutam alte chestii interesante.
Cum ar fi: despre pozele alea faine ale lui DL si drepturile de autor in .ro si nu numai :D
BTW, in headerul jpeg-ului nu se pot introduce datele biometrice si/sau amprenta desh`tului de pe declansator???
Ar trebui inventat asa ceva pentru hotii de "h"arta din .ro! :death:

Ciauz!

#99
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005

View Postfalco.user, on Feb 9 2006, 19:10, said:

Cat despre primitul imaginilor pe mail, nu despre asta era vorba. Aici se condamna postarea lor pe diverse site-uri si forumuri fara acordul domnului Lazar.

oricum, nu mai e demult topicul despre acele poze ci despre legea copyright-ului
postarea pe diverse site-uri si forumuri fara acordul autorului...asta da, constituie infractiune, dar daca cel care le posteaza nu si le insuseste in vre-un fel si recunoaste ca sunt ale acelui autor si in plus de asta ii aduce si un mic omagiu asta nu inseamna ca trebuie condamnat (nu de justitie ci de oameni).

Ce te faci atunci cu site-urile cu o groaza de poze amuzante ? nu ar trebui stat si verificat daca au incalcat sau nu legea ? ar trebui sa stergem toate pozele din fun ? am vazut pozele, m-am infrigurat cat de nashpa a fost si este la mare si cam atat...nu ar trebui sa facem atata caz din asta, daca are ceva de spus autorul lor este binevenit sa spuna, sau sa il dea in judecata pe cel care a facut asta, nu sa il judecam noi...si cu asta cred ca nu prea mai e nimic de zis.

#100
falco.user

falco.user

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 24.09.2005
Bon, atunci eu maine imi fac un site neonazist, si pun acolo poze, precizand numele autorului. Sa vezi ce fain o sa fie. Ideea e daca autorul doreste sa ii fie asociat numele si imaginile cu un anumit site. Si trebuie sa-si dea acordul.
Da hai ca e clar ca nu se ajunge nicaieri cu discutia asta. Nu mai are nici macar functie educativa...

#101
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 28.04.2004
chiar nu vrea nimeni schiurile alea? ciudat....si eu care voiam sa fac o fapta buna   :o

#102
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
O sa inchidem topicul. Lumea e mai interesata sa mai bage cate o flega decat sa faca ceva constructiv.

Concluzia: Omul ala de-a facut pozele e vinovat. Ar trebui inchis si sa i se ia aparatul.

Gargara. Multa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate