Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural
 ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...
 Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva
 Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...
 

Achizitie laptop 1500-1600 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Commy99

Commy99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 26.10.2014
1. Cand se va face achizitia : Saptamana viitoare,ceva de genul luni-marti
2. La ce va fi folosit laptop-ul : Gaming in principal+ceva lucru office,ca word , powerpoint + multitasking,mult youtube si facebook Posted Image)
3. Bugetul maxim : 1600 lei
4. Marci sau serii preferate : Nop
5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda) : Nop
6. Daca achizitia se va face din tara sau strainatate (caz in care specificati tara de unde sunteti) : In tara

Eu am cautat foarte mult si cam trebuie sa aleg dintre 2 laptopuri :

http://www.pcgarage.....black-wifi-ac/

http://www.pcgarage.....freedos-black/

As dori  sa dispuna de o placa video dedicata,HDD-ul sa fie de 1 tb,RAM 8 gb.Sunt constient ca nu prea exista laptop in bugetul meu cu 8 gb ram din fabrica,deci voi cumpara unul cu 4gb ram si NEAPARAT sa ii adaug inca 4 gb acasa,imediat dupa achizitionare.Deci mi-as dori un laptop cu acces simplu la inca un slot RAM,eventual si la hdd.Dar cu hdd nu e neaparata nevoie.
De ce ma atrag ambele ? Dell-ul are multe review-uri si pareri,din cate am inteles e calitativ si are acces usor la ram cat si la hdd.Doar ca..placa video nu prea imi surade.
ASUS-ul..are placa video mai performanta ..dar nu stiu exact daca diferenta e mare intre cele 2 ,920m si 930m ,desi stiu ca 930m e mai buna. In rest aceleasi specificatii.Doar ca..nu are nici un review pe nici un site.Nu stiu daca am acces la ram si hdd,nu stiu daca se incalzeste,nu stiu ce calitate are display-ul,nu stiu calitatea tastaturii,drivere etc.Nu prea stiu nimic..De aia imi e putin frica sa il cumpar si as opta pentru dell.Acum nu sunt convins 100%,de aia am apelat la cunostintele dvs.Daca detine cineva acel ASUS chiar il rog sa imi impartaseasca experientele.Il rog mult de tot.
Cam atat cer..Mi-as dori sa detin laptop-ul achizitionat macar 2-3 ani..Daca voi aveti alte sugestii in afara de cele 2 de mai sus,simtiti-va liberi de imi spuneti.Va multumesc din suflet si astept un raspuns.

#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ai pus link-urile gresit.

#3
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Cel mai ieftin cu 930. http://www.pcgarage....-freedos-black/
Altul mai bun la bugetul asta nu cred ca gaseste nou.

#4
Commy99

Commy99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 26.10.2014
Pardon

http://www.pcgarage....-freedos-black/

si

http://www.pcgarage....-black-wifi-ac/

#5
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Si daca iti spun ca in gasesti laptop cu nVidia 940M chiar mai ieftin? Ai Acer E5 cu 1500 de lei la Flanco : https://www.flanco.r...orce-linux.html

Laptopul este excelent pentru pretul sau, singurul si cel mai mare dezavantaj este ca upgrade-ul la RAM se face doar in service-ul autorizat. Vezi aici oferta lor.

#6
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Daca mai poti pune 100 de lei e perfect: http://www.pcgarage....-black-3yr-cis/

#7
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Glumesti, nu?

#8
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014

 jegmihai, on 15 noiembrie 2016 - 17:04, said:

Glumesti, nu?
Da, razi si fii fericit.

Eu recomand ce vreau, tu ce vrei.

#9
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Ce vrei, omul s-a uitat la procesor si a zis ca 5 e mai mare ca 3.
Ce-i drept castigi nitel la procesor, mai multisor la baterie. Insa pt joace e fiasco.

Edited by vladdy99, 15 November 2016 - 17:09.


#10
Commy99

Commy99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 26.10.2014
Da..e FOARTE interesanta oferta cu acel Acer..am cautat foarte mult un laptop cu 940m si nu am gasit mai ieftin de 2000 lei.Pacat ca nu ii pot adauga RAM acasa..dar presupun ca la pretul asta merita se ii adaug o memorie in service.Pe langa placa video 940m,ce parere ai de procesor/ecran/baterie si alte aspecte ? Nu vreau sa aleg fara sa fiu precaut cu tot ceea ce poate sa ofere.Multumesc.

#11
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
E cu mult peste orice gasesti in bugetul asta.
Are ecran Full Hd, baterie de 6 celule.

Procesorul este aproape la fel de bun ca dell de mai sus, insa consuma mai mult.
Aici compenseaza bateria de 6 celule in loc de 4 de la dell.

Memoria o poti pune, insa pierzi garantia.

Edited by vladdy99, 15 November 2016 - 17:20.


#12
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 A-d-r-i-a-n, on 15 noiembrie 2016 - 17:07, said:

Eu recomand ce vreau, tu ce vrei.
Aici nu e pe vrute. Ori faci o recomandare cum trebuie, ori nu o mai faci.

@commy, procesorul la randul lui este full-voltage, peste procesoarele laptopurilor pe care le-ai gasit. La ecran este la fel ca toate celelalte laptopuri din zona asta de pret, adica cel mult mediocru. Pe de alta parte constructie este decenta, peste laptopuri cum ar fi IdeaPad100 / Inspiron 3xxx.

@vladdy, o mica mentiune. Flanco au gresit specificatiile, display-ul are 1366 x 768 . O rezolutie mai mica este benefica, ajuta placa video in jocuri.

Userul marius_fenchea detine acest laptop, poti sa-l intrebi mai multe despre el. (@commy)

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,707
  • Înscris: 24.11.2015

 jegmihai, on 15 noiembrie 2016 - 16:52, said:

Si daca iti spun ca in gasesti laptop cu nVidia 940M chiar mai ieftin? Ai Acer E5 cu 1500 de lei la Flanco : https://www.flanco.r...orce-linux.html

Laptopul este excelent pentru pretul sau, singurul si cel mai mare dezavantaj este ca upgrade-ul la RAM se face doar in service-ul autorizat. Vezi aici oferta lor.

Procesorul ala oare e bun ? In rest, laptopul recomandat de tine cu 940m este cel mai bun in acest buget. Imi place ca ai cautat si in alta parte decat la PC. Felicitarile mele :)

 Commy99, on 15 noiembrie 2016 - 17:14, said:

Da..e FOARTE interesanta oferta cu acel Acer..am cautat foarte mult un laptop cu 940m si nu am gasit mai ieftin de 2000 lei.Pacat ca nu ii pot adauga RAM acasa..dar presupun ca la pretul asta merita se ii adaug o memorie in service.Pe langa placa video 940m,ce parere ai de procesor/ecran/baterie si alte aspecte ? Nu vreau sa aleg fara sa fiu precaut cu tot ceea ce poate sa ofere.Multumesc.


Pai in perioada garantiei la nici un laptop nu prea ai voie sa adaugi memorie ram, decat in service. Cel putin asa stiu.

#14
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
eu am laptopul de mai sus dar cu cu i5 nu cu i3. pot confirma ca majoritatea jocurilor din 2014 merg pe full :)

#15
Commy99

Commy99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 26.10.2014
Si daca vreau sa ii adaug inca 4 gb cum procedez ? Trimit un e-mail celor de la samabit ? E prima oara cand aud de ei si nu stiu care e politica lor.Au sediu in Constanta ? Daca vreau sa ii adaug 4 gb vin cu memoria mea sau imi adauga ei ? Si ca pret cam cat ar veni ? Imi pare rau de intrebarile astea,dar sunt cam paralel cu ce spun ei acolo..In rest,laptop-ul e forta.Ceva mai bun nu credeam ca pot gasi asa de ieftin..multumesc mult de recomandare.Daca reusesc sa ii adaug si 4 gb e perfect.

#16
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014

 Commy99, on 15 noiembrie 2016 - 17:29, said:

Si daca vreau sa ii adaug inca 4 gb cum procedez ? Trimit un e-mail celor de la samabit ? E prima oara cand aud de ei si nu stiu care e politica lor.Au sediu in Constanta ? Daca vreau sa ii adaug 4 gb vin cu memoria mea sau imi adauga ei ? Si ca pret cam cat ar veni ? Imi pare rau de intrebarile astea,dar sunt cam paralel cu ce spun ei acolo..In rest,laptop-ul e forta.Ceva mai bun nu credeam ca pot gasi asa de ieftin..multumesc mult de recomandare.Daca reusesc sa ii adaug si 4 gb e perfect.
Manopera de instalare (asamblare/dezasamblare/testare ) pentru memoria adusa de client este de 100 RON cu TVA inclus.

http://www.samabit.ro/Upgrade-memorie

#17
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ecuatia este simpla, trimiti laptopul la ei si alegi varianta "4 GB memorie DDR3L 1600MHz / DDR4 2133 Mhz – Pret 168 RON (TVA inclus)" . Mai adaugi transportul si ajungi la 203 lei. Nu are rost sa cumperi tu memoria deoarece iesi mai scump, pretul ar ajunge undeva la 245 de lei.

#18
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Laptop DELL Inspiron 5558, Intel® Core™ i3-5005U 2.0GHz, 15.6", 4GB, SSD 128GB, NVIDIA GeForce 920M 2GB
http://mediagalaxy.r...14-04-sp1-black

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate