Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...
 Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina
 cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 

Numere galbene Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 07.08.2015
"(2) Auf Antrag hat die örtlich zuständige Zulassungsbehörde oder die für den Standort des Fahrzeugs zuständige Zulassungsbehörde bei Bedarf ein Kurzzeitkennzeichen zuzuteilen und einen auf den Antragsteller ausgestellten Fahrzeugschein für Fahrzeuge mit Kurzzeitkennzeichen nach dem Muster der Anlage 10 auszufertigen. Das Kurzzeitkennzeichen darf..."

Nu stiu ce translator folosesti, dar in Alineatul 2 scrie urmatorul:
La cerere trebuie autoritatiile de inmatriculare locale / biroul de inmatriculare (...örtlich zustaändige Zulassungsbehörde...) sa elibereze numere bla...bla...bla

In Alineatul 2 scrie Zulassungsbehörde, nu Zulassung!

 business11, on 10 noiembrie 2016 - 11:39, said:

Numerele galbene sunt un act administrativ national. DAR!!! in intreaga uniune europeana inclusiv Bosnia, Iran, Macedonia, Elvetia si Belarus cu TÜV valabil.

Deci in istanta tu toate sansele sa castigi. Cere si despagubiri.
Quelle?

 nick_brad, on 10 noiembrie 2016 - 11:39, said:

Vrei sa ti-l trimit scanat?
Te rog.

#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,049
  • Înscris: 13.07.2011

 Passenger001, on 10 noiembrie 2016 - 11:46, said:

"(2) Auf Antrag hat die örtlich zuständige Zulassungsbehörde oder die für den Standort des Fahrzeugs zuständige Zulassungsbehörde bei Bedarf ein Kurzzeitkennzeichen zuzuteilen und einen auf den Antragsteller ausgestellten Fahrzeugschein für Fahrzeuge mit Kurzzeitkennzeichen nach dem Muster der Anlage 10 auszufertigen. Das Kurzzeitkennzeichen darf..."

Nu stiu ce translator folosesti, dar in Alineatul 2 scrie urmatorul:
La cerere trebuie autoritatiile de inmatriculare locale / biroul de inmatriculare (...örtlich zustaändige Zulassungsbehörde...) sa elibereze numere bla...bla...bla

In Alineatul 2 scrie Zulassungsbehörde, nu Zulassung!

Quelle?

Pai si ce legatura are acum una cu alta?

"Autoritatea de eliberare din locatia personala sau cea a masinii, elibereaza per formular in caz de nevoie un numar de inmatriculare pe perioada scurta si un certificat de inmatriculare dupa anexa 10 pe numele celui care a depus formularul."


Asta este doar o noua prevedere din 2015 cand poti sa iti scoti numarul de inmatriculare si certificatul direct din orasul de unde iti cumperi masina. In trecut daca iti cumparai o masina din München si tu locuiai in Hamburg, trebuia sa mergi la München sa iei documentele masinii si cu documentele te intorceai la Hamburg unde iti scoteai numerele si certificatul si dupaia te intorceai la München sa iti iei masina. Acum au mai simplicat procedura si poti scoate si din München numerele si certificatul chiar daca locuiesti in Hamburg, exact pentru 5 zile ca sa iti duci masina acasa si sa o inmatriculezi cum trebuie.

Dar nu vad legatura?


Si ca vad ca faci pe desteptul uite aici Quelle este Straßenverkehrsamt:

Da die Zuteilung eines Kurzzeitkennzeichens ein nationaler Verwaltungsakt ist, ist es nicht gestattet, dieses für Fahrten ins oder aus dem Ausland zu verwenden (verbotene Fernzulassung). Allerdings existiert innerhalb der EU-Mitgliedstaaten seit 2007 eine Anerkennungspflicht für das deutsche Kurzzeitkennzeichen. Somit ist die Nutzung eines Kurzzeitkennzeichens auch über die deutschen Grenzen hinaus innerhalb der EU-Mitgliedstaaten möglich.

La traducere te descurci!

Edited by business11, 10 November 2016 - 11:53.


#21
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 07.08.2015
@business11
Ai inteles ceva gresit. Traba cu paragraf 16 alin 2 FZV era ptr initiator. El afirma cu cateva posturi in urma ca conform alin.2 masina se poate inmatricula. Confunda Zulasung cu Zulasungsbehörde...

Edited by Passenger001, 10 November 2016 - 11:56.


#22
nick_brad

nick_brad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.11.2004

 Passenger001, on 10 noiembrie 2016 - 11:48, said:

"(2) Auf Antrag hat die örtlich zuständige Zulassungsbehörde oder die für den Standort des Fahrzeugs zuständige Zulassungsbehörde bei Bedarf ein Kurzzeitkennzeichen zuzuteilen und einen auf den Antragsteller ausgestellten Fahrzeugschein für Fahrzeuge mit Kurzzeitkennzeichen nach dem Muster der Anlage 10 auszufertigen. Das Kurzzeitkennzeichen darf..."

Nu stiu ce translator folosesti, dar in Alineatul 2 scrie urmatorul:
La cerere trebuie autoritatiile de inmatriculare locale / biroul de inmatriculare (...örtlich zustaändige Zulassungsbehörde...) sa elibereze numere bla...bla...bla

In Alineatul 2 scrie Zulassungsbehörde, nu Zulassung!

Traducatorul meu este unul autorizat, nu Google translate. Exact pe portiunea cea mai importanta ai pus bla... bla...
Autoritatile trebuie sa elibereze numere si SA ELIBEREZE CERTIFICAT DE INMATRICULARE.

#23
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,049
  • Înscris: 13.07.2011
ca sa nu facem off topic la greu si sa spamam pe aici, deoarece ar putea fi interesant pentru multa lume.

Per total tu ai dreptul sa iti aduci masina in Romania si sa si o introduci, pentru ca exista o intelegere intre statele europene.

#24
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 07.08.2015

 nick_brad, on 10 noiembrie 2016 - 11:55, said:

Traducatorul meu este unul autorizat, nu Google translate. Exact pe portiunea cea mai importanta ai pus bla... bla...
Autoritatile trebuie sa elibereze numere si SA ELIBEREZE CERTIFICAT DE INMATRICULARE.
Daca nu ma crezi pe mine, poate il crezi pe business11. Stie si el germana...

Acel Fahrzeugschein care este mentionat in 16a alin.2 si care se poate elibera la cerere este un fel de act de identitate al masinii. Nu are de a face cu certificatul de inmatriculare.

@business11
O intelegere exista intre urmatoarele tari: Germania, Austria, Italia si Danemarca.

In multe alte tari treaba este tolerata... dar asta e alta branza.

Arunca un ochi aici  https://www.adac.de/...cePageId=181362

#25
nick_brad

nick_brad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.11.2004

 Passenger001, on 10 noiembrie 2016 - 12:08, said:

Acel Fahrzeugschein care este mentionat in 16a alin.2 si care se poate elibera la cerere este un fel de act de identitate al masinii. Nu are de a face cu certificatul de inmatriculare.
Tocmai ca are, ca pe el scrie, pentru nevorbitorii de limba germana, "Temporary registration certificate".
Si ca sa ne lamurim ce e un certificat de inmatriculare, vezi Directiva 37/1999 a CE, care la art 2 zice asa:
...
( b ) „înmatriculare” înseamnă autorizarea administrativă pentru înscrierea unui vehicul în traficul rutier, fapt care implică identificarea acestuia din urmă si eliberarea pentru acesta a unui număr de serie, care să fie cunoscut ca număr de înmatriculare;
( c ) „certificat de înmatriculare” înseamnă documentul care certifică faptul că vehiculul este înmatriculat într-un stat membru;
...

Edited by nick_brad, 10 November 2016 - 12:44.


#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,120
  • Înscris: 24.02.2006

 business11, on 10 noiembrie 2016 - 12:03, said:

ca sa nu facem off topic la greu si sa spamam pe aici, deoarece ar putea fi interesant pentru multa lume.

Per total tu ai dreptul sa iti aduci masina in Romania si sa si o introduci, pentru ca exista o intelegere intre statele europene.
fix d'aia are initiatorul acestui topic dosar penal, pentru ca exista o intelegere :)

hai sa repetam in cor: exista o intelegere privind recunoasterea inmatricularii definitve intre statele europene; inmatricularea temporara nu e inclusa in acea intelegere, deci numerele galbene din germania(si, ca idee, numerele rosii din romania) nu sunt recunoscute in alte tari in baza conventiei de la Viena.

#27
nick_brad

nick_brad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.11.2004

 _Smiley_, on 10 noiembrie 2016 - 13:23, said:

fix d'aia are initiatorul acestui topic dosar penal, pentru ca exista o intelegere Posted Image
Spre stiinta ta, dosarul deschis de politist pentru "conducerea unui vehicul neinmatriculat" s-a inchis fara nicio sanctiune.

#28
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Klaudio, on 10 noiembrie 2016 - 10:16, said:

Ca sa ajungi in Romania trebuie sa treci prin Ungaria, unde ai parte de acelasi tratament. Daca te opreau acolo, ce te faceai? Asa ca tot raul spre bine, considera-te cat de cat norocos ca ai ajuns in RO!
Si eu stiam ca numerele galbene sunt valabile doar in Germania; cred ca numerele alea rosii "de zoll" te costau mult mai putin decat toata tevatura asta...

Succes, oricum, in demersul tau!

Numerele rosii, nu mai costa "mai putin" dimpotriva, asigurarea la ele iti sparge buzunarele. Pentru doua saptamani, (minimum posibil) te costa dela 170 de euro in sus. Si nu mai merge nici povestea cu "iau numere rosii pentru 5zile, sub pretextul ca  trebuie s-o duc la TÜV", dupa care basti in Romania, pentru ca daca n-o inscrii in cele 5 zile, (si e notificat in brieful mic ca e valabil doar pentru a duce masina la TÜV)asigurarea iti ia in jur de 200 de euro.
Cat despre numerele galbene si austriecii te opresc si-ti verifica existenta verificarii tehnice, care la nr. galbene nu exista, dupa care te frig si ei si ungurii. Ramane varianta cu inscrisa in Germania, venit in Romania, dupa care trimiti numarul inapoi si-o radiaza, sau adusa calare pe remorca.
Iar chestia cu CEDO, cu judecarea acolo, e o poveste frumoasa, dar nu e viabila, pentru ca incalca in primul rand conditia de a nu parasi Germania cu numere galbene, chestie legiferata in Germania. Nu poti avea castig de cauza la CEDO, incalcand legislatia unei tari din Spatiul Schengen.

#29
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,120
  • Înscris: 24.02.2006

 nick_brad, on 10 noiembrie 2016 - 14:04, said:

Spre stiinta ta, dosarul deschis de politist pentru "conducerea unui vehicul neinmatriculat" s-a inchis fara nicio sanctiune.

sigur ca da :)
nicusor maica, uitasi ce ai scris de dimineata, cand ai deschis topicul asta?

 nick_brad, on 10 noiembrie 2016 - 09:58, said:

...........am avut nesansa sa fiu sanctionat ...........eu am epuizat toate caile de atac in Romania, intentionez sa atac sentinta la CEDO........


#30
nick_brad

nick_brad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.11.2004

 _Smiley_, on 10 noiembrie 2016 - 15:16, said:

sigur ca da Posted Image
nicusor maica, uitasi ce ai scris de dimineata, cand ai deschis topicul asta?

Nu am uitat, dar sa facem o distinctie:
- dosarul penal de conducere vehicul fara pemis s-a solutionat fara inceperea urmaririi penale, deci nu aveam ce cale de atac sa invoc. Sanctiunea a constat in retinerea permisului si confiscarea placutelor de inmatriculare,
- dosarul deschis de mine contra agentului de politie pentru abuz in serviciu s-a finalizat cu toate caile de atac.
Pe final nimeni nu a fost sanctionat penal, nici eu nici politistul.
Doar ca pe politist nu l-a costat nimic, pe mine aproape 1000 EUR.

Edited by nick_brad, 10 November 2016 - 15:27.


#31
nick_brad

nick_brad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.11.2004

 Passenger001, on 10 noiembrie 2016 - 12:08, said:

O intelegere exista intre urmatoarele tari: Germania, Austria, Italia si Danemarca.

Pentru cunoscatorii de germana: ce zic baietii astia aici
http://www.kurzzeitk...line-bestellen/
?
Lista pare mult mai lunga decat cele 4 tari enumerate de tine.

Edited by nick_brad, 10 November 2016 - 15:48.


#32
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,992
  • Înscris: 30.10.2003
Die Überführungskennzeichen haben eine Gültigkeit von bis zu 5 Tagen. Eine Überführung in die folgend genannten Ländern ist jedoch nur in Verbindung mit der internationalen Versicherungskarte (Grüne Karte) möglich.

#33
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 07.08.2015

 nick_brad, on 10 noiembrie 2016 - 15:48, said:

Pentru cunoscatorii de germana: ce zic baietii astia aici
http://www.kurzzeitk...line-bestellen/
?
Lista pare mult mai lunga decat cele 4 tari enumerate de tine.
C'mon! Incearca cel putin sa gandesti cu capul!
Vezi si tu ce tari sunt pe lista aia: Maroc, Tunis , Israel...   Mai lipseste China, India etc. Cum sa parasesti teritoriul UE fara acte de export? Imi si inchipui scena de teatru la granita/vama cand incerci sa iesi din UE cu numere germane galbene. O comedie cu sfarsit tragic...

Cel mai relevant din tot ce zic "baietii" aia este ce scrie direct sub lista aia de tari:  "Für eine Überführung in Drittländer und der Verwendung der Kurzzeitkennzeichen zur Ein- und Ausreise übernehmen wir keine Gewähr."
(Pentru un transfer către țări terțe și utilizarea numerelor pe termen scurt pentru intrare și la ieșire, nu ne asumam nici o responsabilitate.)
Exista o "lege" internationala: nullo actore, nullus iudex. Poti sa inconjuri planeta cu o masina fara TUV si fara acte si fara permis de conducere. Cat timp nu esti controlat, nu este nici o problema.

Si acum la problema initiala. Daca tu vezi diferenta si greseala facuta sau nu, mie egal. Dar poate ai scutim pe altii sa ajunga unde ai ajuns tu. Incerc sa fiu cat de scurt posibil si sa-ti servesc totul la nas.

Conform anexei directivei 37/1999, certificatul de inmatriculare trebuie sa indeplineasca anumite cereri ptr a fi recunoscut de toate statele membre. Vezi Art. 3 al directivei si anexa.

Tu ai asa ceva, Fahrzeugschein für Fahrzeuge mit Kurzzeitkennzeichen / Temporary Registration certificate, eliberat la cerere conform paragraph 16a FZV  https://www.jurion.d...FZV-1/Anlage_10

Nevoie ai de asa ceva, Zulassungsbescheinigung Teil I / Certificat de inmatriculare partea I,  eliberat conform paragraph 18 si 19 FZV. https://www.jurion.d.../FZV-1/Anlage_5

Primul de sus nu este, al doilea este conform cu Anexa I al Directivei 37/1999. Deci primul nu trebuie recunoscut de alte state comunitare din cauza neconformitatii.

Diferenta intre cele doua? Ha-ha... Ti-am Promis ca-ti servesc totul la nas. Citeste pagina 4 (pagina 77 a jurnalului oficial). Asa de pe la mijloc in jos.
http://eur-lex.europ...99L0037&from=RO

"cuvintele „Partea I din certificatul de înmatriculare” sau, dacăn certificatul constă dintr-o singură parte,

cuvintele „certificat de îmatriculare”, tipărite cu caractere mari în limba sau limbile statelor membre care

emit certificatul de îmatriculare; acestea apar totodată după un spațu potrivit, cu caractere mici în celelalte

limbi ale Comunități Europene;"


Daca mergi cu asta in instanta, esti sah mat in trei miscari! Si daca nu dai peste un avocat idiot sau care vrea sa-ti umfle banii, nici macar nu ajungi pana acolo.
Daca esti de parere ca este o idiotenie mare cat casa, sunt 100% de acord cu tine, dar este cum este si trebuie respectat. Punct

Un lucru m-ar interesa (si cu siguranta si pe altii care eventual vor sa aduca o masina): ai scris ca nu ai putut obtine numere de 30 zile (numere de Zoll). De ce, pe care motiv? Eu am o banuiala... nu ai avut masina cu tine. Dar foarte posibil sa gresesc.


#34
AladinArdeal

AladinArdeal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 25.10.2016
Chiar e interesant, cum de nu ai obtinut nr rosii pe 30 de zile, mie mi-au dat automat ,vezi sa nu ai probleme de la cine stie ce turc sau yugoslav ai luat masina. Posibil sa fie ceva la acte sau masina furata. Ciudat ce spui @initiator.

#35
nick_brad

nick_brad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.11.2004

 Passenger001, on 11 noiembrie 2016 - 14:51, said:

Diferenta intre cele doua? Ha-ha... Ti-am Promis ca-ti servesc totul la nas. Citeste pagina 4 (pagina 77 a jurnalului oficial). Asa de pe la mijloc in jos.
http://eur-lex.europ...99L0037&from=RO

"cuvintele „Partea I din certificatul de înmatriculare” sau, dacăn certificatul constă dintr-o singură parte,

cuvintele „certificat de îmatriculare”, tipărite cu caractere mari în limba sau limbile statelor membre care

emit certificatul de îmatriculare; acestea apar totodată după un spațu potrivit, cu caractere mici în celelalte

limbi ale Comunități Europene;"

Probabil si eu tot cu capul gandesc, nu am identificat un alt organ cu aceasta functie.
Neconformitatea certificatului cu norma europeana am identificat-o si eu, dar ghici ce? Nici certificatul emis pe 30 zile nu e conform.
Detin scanat un astfel de certificat emis in 2013 (deci la 5 ani dupa admiterea RO in UE), iar cuvintele "certificat de inmatriculare" nu apar in limba romana (nici in bulgara dealtfel), Asa ca dpdv al conformitatii, ambele sunt invalide.

Dar sincer, mi-ar fi placut sa am o astfel de argumentatie macar de la judecator, daca nu de la politist sau de la IGPR. Ai depus deja un efort mult mai mare pentru documentare decat cei care sunt platiti sa o faca. Bravo!

#36
tihyyy

tihyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.06.2010
Bună, aveți idee dacă s-a mai schimbat legislația, ungurii permit, austriecii permit, în Germania se vinde asigurare pt număr galben cu carte verde unde nu este barata România. Oare care ii rostul?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate