Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie
 Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti

Recomandare SSD
 

Sfat achizitie sonorizare camera - help!

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
GeorgeGGO

GeorgeGGO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.04.2010
Salut,
Caut sa achizitionez pentru livingul (24mp) proaspat renovat un sistem de sonorizare dedicat in egala masura pentru gaming/muzica/filme. Bugetul este de ~3000 lei. Cat mai putine cabluri mi-as dori, ideal.
In prima faza ma gandeam sa merg pe un sistem soundbar dar recenziile preponderent negative m-au facut sa ma razgandesc. Am auzit si un 2.0 Taga 806F legate la un amplif Denon intr-un showroom si am ramas surprins. Actualmente, pentru PC am un set Logitech Z623 care mi se par ca suna decent pentru o camera.
Daca omit ceva detalii, spuneti-mi. Help!

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Cum ai auzit si cu urechile tale ,un amplificator stere sanatos si doua boxe dau clasa la toate sistemele gen soundbar ,sisteme de boxe active de pc ,home cinemauri si alte dracii din astea moderne.
Pentru multicanal ,un receiver si un set de boxe 5.0 sau 5.1 ,nu plasticute mici ci boxe sanatoase ,de ex Magnat seria MMS sau acele Taga ,sunt potrivite. Daca te incadrezi in buget.

#3
GeorgeGGO

GeorgeGGO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.04.2010

 edigee, on 17 octombrie 2016 - 20:16, said:

Cum ai auzit si cu urechile tale ,un amplificator stere sanatos si doua boxe dau clasa la toate sistemele gen soundbar ,sisteme de boxe active de pc ,home cinemauri si alte dracii din astea moderne.
Pentru multicanal ,un receiver si un set de boxe 5.0 sau 5.1 ,nu plasticute mici ci boxe sanatoase ,de ex Magnat seria MMS sau acele Taga ,sunt potrivite. Daca te incadrezi in buget.

http://www.emag.ro/s...f/pd/DXQVWBBBM/
Fix 3000. Parca e un semn

#4
kenzokent

kenzokent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.03.2008
Sonos.

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008

 GeorgeGGO, on 17 octombrie 2016 - 20:35, said:

http://www.emag.ro/s...f/pd/DXQVWBBBM/
Fix 3000. Parca e un semn
Din pacate ultimele modele HK 3700 si 3770 pe cat de bine suna pe atat de nefiabile sunt. Au alimentari schioape in comutatie ,conectica mai slaba decat la modelul anterior HK 3490(lipsa iesire pre out si intrare power in) ,probleme cu butoanele de volum(rotary encoder) ,cu procesorul ,etc.

Edited by edigee, 17 October 2016 - 21:29.


#6
GeorgeGGO

GeorgeGGO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.04.2010
Si atunci? Pentru boxele astea (am inteles ca sunt cam best buy in zona 1500 lei) ce alt player sau amplificator ar fi potrivit?

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Un NAD C326BEE sau un Marantz PM 6005. Sau chiar un Yamaha AS 501 sau 301 ,daca preferi un sunet mai "crisp" ,cu mai multe inalte. Marantz-ul si Yamaha au si DAC integrat ,poti intra direct cu semnal digital in ele. La fel si la HK 3770 ,nu stiu la 3700 daca are. Ca sunet ,personal as merge pe NAD sau Marantz ,bineinteles e chestie de gusturi.
Merge desigur si un amplificator SH ,se gasesc modele chiar mai bune(si mai bine lucrate) decat cele mentionate anterior dar cu riscurile de rigoare.
Eu personal as mai plusa la boxe ,fiind veriga cea mai importanta in lantul audio si as merge pe ceva SH din sursa sigura sau pe ascultatelea.

Edited by edigee, 18 October 2016 - 00:48.


#8
GeorgeGGO

GeorgeGGO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.04.2010
As dori totusi sa am DAC. Am aflat ca HK3700 permite doar analog. Atunci ce boxe de podea ar fi potrivite impreuna cu un Ymaha S501/Marantz PM6006? 45/60W rms nu este prea putin? Sa zicem ca bugetul ar fi variabil si as putea sa urc putin mai sus.

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Daca iti iei niste Klipsch-uri cu senzitivitate de vreo 98dB nici nu poti sta in camera cu 2 x 50W. Daca iti iei boxe cu SPL de vreo 85dB ,de exemplu, nu suna la fel de tare nici la 2x100W. Aceasta caracteristica (SPL/senzitivitate) iti indica o oarece idee despre volumul sonor ,nu puterea amplificatorului. Desigur e importanta si aceasta dar nu-ti da nici o referinta cat de tare se va auzi in lipsa caracteristicilor de SPL a boxelor pe care vrei sa le folosesti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate