Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 

Comisioane la cumpararea titlurilor de stat

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4 răspunsuri în acest subiect

#1
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.023
  • Înscris: 17.08.2016
Stie care cam care sunt comisioanele in cazul in care vrei sa cumperi titluri de stat ?
Luand in calcul aceste comisioane, asigura titlurile de stat un randament mai bun decat depozitele bancare ?

#2
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.911
  • Înscris: 11.07.2015
Din cate stiu, nu se percep comisioane. Randamentul e undeva la 2 la sută și nu se plătește impozitul de 16%.

Deci da, e o variantă mai buna decât depozitul.

#3
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.023
  • Înscris: 17.08.2016

 Damascus77, on 09 octombrie 2016 - 18:26, said:

Din cate stiu, nu se percep comisioane. Randamentul e undeva la 2 la sută și nu se plătește impozitul de 16%.

Deci da, e o variantă mai buna decât depozitul.

Esti sigur?
Eu ma uitam la lista de comisioane a BT:

OPERAØIUNI CU TITLURI DE STAT
Comision pentru deschidere relaøie 75 RON
Operaøiuni pe piaøa primarã - comision intermediere ofertã
100.000,01 RON – 500.000 RON 0,25%
500.000,01 RON - 1.000.000 RON 0,15%
peste 1.000.000 RON 0,10%
Operaøiuni pe piaøa secundarã franco
Comision înscriere gaj 500 RON
Comision transfer titluri (doar pentru cele care pãrãsesc BT) 150 RON /serie
Comision cont curent titluri 0,03%/ anual aplicat la valoarea
de piaøã, încasat trimestrial
NOTA: Comisioanelor de mai sus li se adaugã comisioanele percepute de cãtre SAFIR.



Mi se par imense comisioanele,
Ce iti mai ramane dupa ce platesti atatea chestii ?

Editat de Astute, 09 octombrie 2016 - 18:56.


#4
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.911
  • Înscris: 11.07.2015
Eu m-am referit la emisiunea de anul asta, care a fost pentru titluri pe doi ani.

Nu cunosc comisioanele specifice de la BT, dar cunosc persoane care au achizitionat astfel de titluri prin BT. O sa revin cu amanunte privitoare la eventualele comisioane platite.

#5
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.161
  • Înscris: 24.04.2013
Pentru subscrierea (= luat ‘la prima mana’, cand le ofera statul) de titluri din programul Fidelis, cele destinate exclusiv populatiei, intr-adevar nu au fost nici un fel de comisioane nici anul trecut nici anul acesta. Pentru cumpararea lor de pe piata secundara cred ca sunt costuri la fel la ca celelalte. LE: daca nu ma insala memoria, prospect de emisiune pune un maxim de 0,1% pentru comisionul la tranzactionare, dar priveste doar bancile din sindicatul respectiv, nu orice intermediar.

In rest, sunt comisioane. Dar nu comisioanele la cumparare sunt cele de speriat. Exemple de comisioane la cumparare: 79LEI comsion SaFIR (titluri in lei, poate si unele in EUR, depinde cum au fost emise) sau 18EUR (titluri in USD si unele in EUR). Chestia cu ‘100.000,01 RON – 500.000 RON 0,25% etc’ din postul de mai sus se refera la piata primara, adica daca ai de gand sa te bati cu bancile ‘la prima mana’ pe ce da statul - trebuie sa ai si cunostintele si mai ales sumele necesare. Ce intereseaza muritorul de rand este piata secundara.

Prima (dpdv cronologic) problema cu costul este pretul de piata, care e bine peste valoarea nominala; poti sa dai si cu 25% mai mult ceea ce duce la prabusirea randamentului. Acesta NU e un comision, dar conteaza mult in costuri. Cum ar fi ca statul plateste 5,90%/an, tu - dupa ce scazi o cota sa iti acoperi diferenta intre cat ai dat si cat vei primi inapoi la sfarsit - te alegi cu 0,35%. Ca sa va faceti o idee vedeti aici <https://www.brd.ro/p...titluri-de-stat> diferentele intre ‘Cupon’ (= cat da statul) si ‘Randament net’.

A doua (cronologic) problema cu costul sunt comisioanele de gestiune cont de titluri/ custodie/ safekeeping/ etc. Aici variaza mult, trebuie intrebat. Acum cativa ani BT avea 1000LEI+TVA/an (deci cam 100LEI/luna). Acum vad mai sus ca la BT ar fi 0,03%/an (totusi eu parca am vazut undeva, tot la BT, un 120LEI/an). In alte parti am intalnit si gratis, si x%/luna minim 200EUR/an, si 0,193%/luna. De notat ca ‘Randamentul net’ nu tine cont de aceste costuri, deci ele trebuie achitate din el (in exemplul de mai sus, din cei 0,35% din valoarea nominala).

Editat de sags, 09 octombrie 2016 - 21:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate