Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina
 cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 

Win-XP ???? the best ???

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001

Quote

Originally posted by bigphantom
pai si atunci pentru linux, in fstab, ce va trebui sa scriu pt a vedea partitiile NTFS ( daca pt fat32 am pus Vfat  ) ????



'ntfs', sau mai sigur 'auto'. Dar trebuie sa ai compilat in kernel suport pt ntfs (oricum suportul este ReadOnly).

Daca nu stii cum sa compilezi kernelul sapa prin 'Kernel HOWTO' o sa te lamuresti.

Iar in ceea ce priveste dual boot... de ex, lu sora-mea ii place gta2, care nu merge nici batut sub xp. Mai e si situatia trista in care ai un TV-Tuner noname pt care nu se gasesc drivere pt NT-XP... si mai sunt.

Totusi daca e vb de o firma unde sunt necesare licente, mda, xp ar fi alegerea.


Si mai e o chestie (oarecum offtopic): Cei care folosesc calculatorul acasa si doresc sa invete cat mai multe despre SO, n-ar trebui sa fie "ingraditi" in a alege un singur SO pt a-l instala. Ar trebui sa experimenteze cu cat mai multe. In fond...

#20
Gargamel

Gargamel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.12.2001
Licenta de Win98 SE OEM costa cat o licenta de WinXP Professional OEM si deci din start nu se prea merita sa cumperi 98. Licenta de WinXP Home Edition OEM e ceva mai ieftina, dar din cauza lipsei suportului de "networking" am fost nevoit sa imi cumpar Professional-ul. Este stabil, ii pui tema de 98 pentru viteza mai mare, disablezi serviciile "in plus" si ai un SO care iti ocupa in medie 50-60mb de ram (nu fizic) in "idle". :cool:

#21
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Poti sa fii mai EXACT ? CE anume doreai si nu ai in HOME Edition ?
Asta ca sa stie toata lumea diferentele.. ;)

#22
eXecu7or

eXecu7or

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 07.12.2001
Cea mai enervanta chestie la XP este faptul ca implementeaza noul "concept" ori il pui pe tot, ori nu il pui deloc. Iar pasul inaninte facut de Microsoft ne duce mai aproape de linia de sosire dincolo de care se afla: "solutzia finala" a lu' nentu' Gates. Cred ca am mai zis pe undeva chestia asta, dar dupa ce am avut si XP prof si XP home, am ramas cu impresia ca le zice degaba XP, si asta mai ales in cazul lui prof. La naiba, atzi vazut "search companionu"? E un catzel animat...  :rolleyes: Si te trezesti ca itzi instaleaza si o groaza de alte porcarii de genu' msn explorer, msn games, msn etc. ca trebuie dupa aia sa modifici nu stiu ce inf ca se la scotzi. Ca sa nu mai zic de tot felu de indecsi si alte smecherii pe care iar le pune fara sa te intrebe, si asta tot de la un sistem care isi zice "profesional".
Iar alta chestie interesanta este "error reporting", care bineinteles trimite mesaj tot la Microsoft.
Cat despre BSODuri, in XP au atins apogeul: "... to prevent damage to your computer..." In momentul in care primesti un BSOD si auzi HDDu' cum "moare" si cum itzi da reset... Si ca "solutzia finala" sa fie completa, este recomandat sa ai numai hardware "aprobat".
Cum ziceam, in curand vom avea tot de la microsoft, poate chiar si hartia de la toaleta :P . Personal, nu cred ca marita sa dai vreodata bani pe vreun SO de la Microsoft... :cool: Ca tot calitatea de "taraba de la coltz" o obtzii.

#23
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Personal, nu cred ca marita sa dai vreodata bani pe vreun SO de la Microsoft...  Ca tot calitatea de "taraba de la coltz" o obtzii.

Si ce te faci cand vin baietii !?  :rolleyes:  :drac:
Iti spun eu : 5000 de para personal depusi in contul lui Bill + cazier ;) Cool.. a ?  /deal/

#24
eXecu7or

eXecu7or

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 07.12.2001
Presupun ca vorbesti de BSA? E o gluma!!! Ce BSA? Ai trecut din curiozitate pe la Universitate, Sf. Gheorghe, Unirii (aici, chiar dupa coltz este magazinul Flamingo  :D ), Titan, etc. ? Sa vezi acolo soft pirat. :eek:  Bronzatzii au chiar si CD-uri "butabile"  ;)

#25
Gargamel

Gargamel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.12.2001
http://www.winsupers...xp_home_pro.asp
Eu cautam suport pentru IPSEC si client de Netware, asa ca am ales XP Professional. Basca dual processor suport pentru MP-uri. ;)

Si pentru admini: Nu scoateti stilul de "underline" la linkurile din posturi ca se cam pierd prin text... :(

#26
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
pai e cam simplu ce ai putea face daca vine in control BSA >> alternativa cat de cat sigura ( sau hai sa-i zicem paranoia )

Iti iei programul Xxxxx_ca nu mai stu acuma caum ii zice, iti parolezi partitiile pe care ai WINu fara liceentza shi apoi pui DEFAULT la bootare linuxu! Acolo in linux iti alegi o MEGA parola pt root shi cateva conturi de user in care nu iti dai acces la partitiile de WIN. Cand vine BSA, tu stai calm ca ai linux (FREEWARE), dupa cum se vede DOAR linuxu shi cam scapi.

Cred ca daca te iau la purecat , tot gasesc aia ceva la tine ( cd-uri cu progs, mp3 ---- daca vor , pot sa-ti faca probleme! )

DECI , cel mai bine este toptusi o liceentza (parca 85$) si va va fi mai usor!

________________________________

A, shi inca o chestie, daca lumea care a platit deja pt WIN98 SE, ca doar foloseste computeru de mai mult timp, shi vrea sa obtina "performantze maxime"(cum ziceau unii) isi baga 98 / XP!

Deci vor fi fericitzi!

Am omis oare ceva???

las ca vad imediat!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate