Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salariile romanilor urca la cer

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC
 Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua
 Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!
 

Cusca caine - materiale necesare

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 loock, on 15 iulie 2016 - 12:25, said:

Nu e corect cusca.
Termenul uzual este cotet de caine.
E cotet, pt ca e pt. o aratare care are viata de caine....
Daca faci cadru/schelet/sasiu din lemn, poti sa pui si OSB mai subtire.
De 18mm are rost doar daca prinzi placile direct in cant, altfel este overkill.
Oricum, OSB-ul este un material mult mai bun decat PAL-ul contemporan, si in general rezista si la apa.

Daca vrei sa asiguri protectie si izolare termica iarna, trebuie sa faci cotetul mai mare ca sa se poata inchide si deschide o usa batanta cu balamale sus, si cu garnitura cu 3-4 randuri de perie si cauciuc.
Eventual ii pui si o sursa de incalzire cu termostat, ceva lampi IR.
Cotet  la gaini  , coliba , la caine ; usa batanta ?? O perdea prinsa sus , iarna , e suficienta , vara nu trebuie . Sursa de incalzire nu e necesara ca se invata prost si sta numai in coliba iarna , nemiscat , te fura si cainele se lafaie ..

#20
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Daca faci cadru/schelet/sasiu din lemn, poti sa pui si OSB mai subtire.
prin OSBul de 6mm trece cainele fluierand...

Quote

Daca vrei sa asiguri protectie si izolare termica iarna, trebuie sa faci cotetul mai mare ca sa se poata inchide si deschide o usa batanta cu balamale sus, si cu garnitura cu 3-4 randuri de perie si cauciuc.
eu stiam ca cainele trebuie sa mai si respire macar din cand in cand!!. dar poate s-or fi descoperit apecii noi!!!

cainele e caine... cusca/cotetul ii serveste doar ca adapost de vant, de ploaie, de viscol, de soare uneori...
nu-i hotel... ca altfel il tii in casa!

#21
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
O plasma sau lcd, piscina incalzita cu apa termala iarna, ceva sala de fitness intr-un colt al cotetului (nu exagerat de mare, dar cat sa se simta si el om) si-un dressing e suficient.
Cainele iti va multumi toata viata!

#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,715
  • Înscris: 29.03.2006

 cobi1, on 15 iulie 2016 - 12:34, said:

Cotet  la gaini  , coliba , la caine ; usa batanta ?? O perdea prinsa sus , iarna , e suficienta , vara nu trebuie . Sursa de incalzire nu e necesara ca se invata prost si sta numai in coliba iarna , nemiscat , te fura si cainele se lafaie ..

Poti sa verifici in DEX, cotetul este pt mai multe animale domestice, inclusiv pt. caine/caini.

Daca vrei sa-l tii in frig, iei un husky, insa o sa fie invers vara...


 Nero-d, on 15 iulie 2016 - 12:45, said:

prin OSBul de 6mm trece cainele fluierand...

Eu n-am zis sa puna de 6mm, chit ca am vazut OSB de 6 foarte rezistent, mai ales pus pe sasiu.
Insa de 12 poate sa puna linistit daca este prins pe un cadru din lemn.


eu stiam ca cainele trebuie sa mai si respire macar din cand in cand!!. dar poate s-or fi descoperit apecii noi!!!
Pt. aerisire se practica gauri de ventilare separate.
Sigur, ideal este o ventilare conditionata termic.


cainele e caine... cusca/cotetul ii serveste doar ca adapost de vant, de ploaie, de viscol, de soare uneori...
nu-i hotel... ca altfel il tii in casa!

Edited by loock, 15 July 2016 - 13:00.


#23
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 Nero-d, on 15 iulie 2016 - 12:45, said:

prin OSBul de 6mm trece cainele fluierand...

Tare asta , am ras bine !
P.S. Stii unde a ajuns postarea ta ?!

@look : cam mult rosu doar ca sa atragi atentia .
P.S. Uzual cotet pe aici prin Ardeal se utilizeaza la adapostul de  gaini , coliba la adapostul cainilor, staul la adapostul vacilor .... ca la voi in Bucuresti cotet e valabil pt toate astea inclusiv casa in care stau oamenii , aia e altceva .

#24
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Cred ca deja exagerati cu izolarea termica si sursele de încălzire. E o cusca de câine. Daca e prea cald in cusca o sa iasă afara. Daca e frig se strânge covrig. Mai ales daca e talie mare se va descurca foarte bine. Important e sa fie ferit de vânt.
Am si eu 2 caini de talie mare care intra in cusca doar când fugaresc cate o musca sau când ploua foarte tare. In rest, vara stau afara la aer iar iarna se trantesc unde e zapada mai groasa.

#25
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Tare asta , am ras bine !
caine de talie mare vs OSB de 6mm... cine crezi ca invinge?!?
pui pariu?

Quote


Pt. aerisire se practica gauri de ventilare separate.
Sigur, ideal este o ventilare conditionata termic.
pai daca ai venit cu 3 randuri de garnituri de etansare... m-am gandit ca vrei sa-l bagi intr-un fram dezafectat!

Edited by Nero-d, 15 July 2016 - 13:17.


#26
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 barbosa, on 15 iulie 2016 - 13:08, said:

Cred ca deja exagerati cu izolarea termica si sursele de încălzire. E o cusca de câine. Daca e prea cald in cusca o sa iasă afara. Daca e frig se strânge covrig. Mai ales daca e talie mare se va descurca foarte bine. Important e sa fie ferit de vânt.
Am si eu 2 caini de talie mare care intra in cusca doar când fugaresc cate o musca sau când ploua foarte tare. In rest, vara stau afara la aer iar iarna se trantesc unde e zapada mai groasa.
Tu inca nu ai inteles ca au aparut mistocarii ?

#27
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
M-am prins de mistouri. Eu mă refeream la cei care vorbesc serios.

#28
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 FAP, on 15 iulie 2016 - 13:27, said:

Tu inca nu ai inteles ca au aparut mistocarii ?
Eu nu cred ca e la mishto faza cu incalzitul.....la -20 de grade ingheata si mancarea din burta cainelui......
http://custi-animale...heating-sources

Edited by Clovis, 15 July 2016 - 21:18.


#29
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 Clovis, on 15 iulie 2016 - 21:17, said:

Eu nu cred ca e la mishto faza cu incalzitul.....la -20 de grade ingheata si mancarea din burta cainelui......
http://custi-animale...heating-sources
Acum 3 ani cg-ul meu avea aproape 1 an ! Nu vrei sa stii ce cusca are in 3 straturi cu izolatii...nebuneala ! Veneau temperaturile de minus 27/30 de grade ! Disperat , i-am luat sac cu paie , am acoperit padocul pe unde batea vantul....multe....ma interesasem deja de bec cu infrarosii  ! Individul statea numai in mijlocul curtii pe un madar de zapada , iar perna cu paie o tragea dupa el , pana a facut-o bucatele ! Si ranjea la mine....ca e incantat !

#30
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
amuzant la ce discutii poate sa duca o chestie din asta Posted Image
din continutul postului as zice ca n-ai prea lucrat cu sculele alea. asa ca:
1. daca e o problema de costuri, e mai rentabil sa cumperi una gata facuta pe care sa o captusesti cu ceva polistiren si sa ii pui iarna o perdea la usa ca sa tina caldura inauntru. in cusca se creaza un microclimat de la caldura corpului ciinelui, asa ca marimea ei si dimensiunile intrarii trebuie gindite dpdv.
2. daca totusi vrei sa o faci, poti sa o faci cam din orice. in poza e cusca facuta de mine din osb la exterior si resturi de lambriu de brad la interior (intre e polistiren). initial am pus numa polistiren, da fiara l-a facut bucati si l-a imprastiat prin curte. cusca e acu in al saselea an de viata.
[ http://ro.fotoalbum.eu/images/30612/602850/00000036.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
e vopsit cu 3 straturi de vopsea de ulei. acoperisul e din 2 folii de aluminiu tipografic (eu am un fix cu reciclarea)
chestia cu ghivecele pe acoperis nu e musai, asta e alta dambla de-a mea.Posted Image
tabla acoperisului se prinde cu autofiletante pentru tabla, alea au o saiba cu garnitura de cauciuc.
tota chestiunea sta pe 4 caramizi ca sa n-avem vorbe cu ploaia.
sindrila bituminoasa e OK daca nu se urca fiara pe acoperis.
ca sa simplifici treaba poti sa faci una cu o singura panta, ceva in genul asta
[ https://images7.okr.ro/serve/auctions.v7/2015/sep/17/e404499e65f8cca95c3121ec8fc86897-2093843-1000_1000.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
taiat drept cu pendularul e o chestie, da nu e asa de complicat, fixezi o scindura dreapta in lungul liniei pe care vrei sa tai si te folosesti de ea ca de un ghidaj. pe youtube sint o multime de filmulete despre treaba asta. daca apar rosturi, bagi niste spuma sau niste silicon.
nu o sa iasa chiar profi, si o sa fie destui care o sa iti gaseasca greseli, da zic eu ca o sa fie functionala.
o sa arate probabil cam asa
https://images7.bizo..._1302786787.jpg
http://img27.olx.ro/...de-companie.jpg
si in definitiv, daca nu folosesti sculele alea, cum o sa inveti sa lucrezi cu ele?



.

Edited by gomez99, 15 July 2016 - 23:12.


#31
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 07.01.2009
O cusca inalta e cea mai buna solutie...

Attached Files



#32
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 Clovis, on 15 iulie 2016 - 21:17, said:


Eu nu cred ca e la mishto faza cu incalzitul.....la -20 de grade ingheata si mancarea din burta cainelui......
http://custi-animale...heating-sources

Daca e vreun câine din ala de il tii in buzunar, da. Dar daca e câine mare, de curte, nu are treaba. Ai mei, la -20 de grade se întind pe zapada cum ma intind eu vara pe plaja.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate