Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...
 Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai
 Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta
 

Internet Gigabit RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Sozelo

Sozelo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.07.2016
Buna ziua. Am si eu urmatoarea problema. Am avut Windows 8.1 instalat si am facut upgrade la Windows 10. Cat timp am avut Win 8 nu am avut nicio problema cu traficul de internet. Am un abonament de 1GB de la RDS si facand test ajungeam undeva la 900 si ceva de mb/sec download ( cablul de retea bagat direct in PC ). Acum, dupa ce am facut upgrade la Windows 10 traficul mi-a scazut undeva la 400 si ceva mb/sec. Precizez ca atunci cand am facut upgrade „pe curat” traficul mergea foarte bine la fel ca pe Win 8. Dupa ce si-a facut nu stiu ce update singur Windows-ul mi-a aparut aceasta problema. Deci Windows 10 „pe curat” mergea la fel de bine iar dupa ce isi face el singur un update traficul scade la jumate. I-am chemat si pe cei de la RDS, au venit cu laptopul lor si au probat reteaua si la ei mergea cu 900 si ceva de mb/s (avand Win 8 instalat pe laptopul lor). In speranta ca ma puteti ajuta cu aceasta problema va multumesc anticipat. Am cautat printre vechile post-uri sa vad daca gasesc ceva asemanator dar nu am gasit nimic.

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,706
  • Înscris: 25.11.2014
Problema e la driverul placii de retea.

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
Pai... ce pc ai?

#4
Sozelo

Sozelo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.07.2016
Am incercat sa ii dau uninstall, apare ca il sterge, adica dispare din lista Device Manager si reapare la loc.

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,706
  • Înscris: 25.11.2014
Descarca ultima versiune de driver de pe site-ul producatorului.

#6
Sozelo

Sozelo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.07.2016
MB - Gigabyte X79-UD3
Procesor - Intel Xeon 3.00GHz
Ram - 16.0GB

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
Cui?

#8
Sozelo

Sozelo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.07.2016
Am incercat si cu Driver-ul de la Gigabyte de pe site (specific placii de baza) si cu driver de la Intel pentru placa de retea.

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
De ce nu raspunzi la intrebari?

#10
Sozelo

Sozelo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.07.2016
Pai am raspuns ce pc am. Sau ma intrebai daca e laptop sau desktop ? e desktop :)

#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostSozelo, on 13 iulie 2016 - 16:12, said:

Am incercat sa ii dau uninstall, apare ca il sterge, adica dispare din lista Device Manager si reapare la loc.

Trebuie sters si de pe disk. Dupa restart ar trebui sa se instaleze automat driverul corect. Sau daca gasesti driverul corect pe site-ul producatorului, atunci il poti descarca de acolo.

View PostSozelo, on 13 iulie 2016 - 16:05, said:

Am cautat printre vechile post-uri sa vad daca gasesc ceva asemanator dar nu am gasit nimic.

S-a discutat la topicul despre upgrade:
http://forum.softped...2#entry18055496

#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,706
  • Înscris: 25.11.2014
Atunci poate e limitare de la windows 10.

#13
Sozelo

Sozelo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.07.2016

View PostSerafim606, on 13 iulie 2016 - 16:22, said:

Atunci poate e limitare de la windows 10.

Da cred ca e o limitare ceva de la Windows, insa nu am descoperit ce si cum.

View Post_-_, on 13 iulie 2016 - 16:21, said:


Trebuie sters si de pe disk. Dupa restart ar trebui sa se instaleze automat driverul corect. Sau daca gasesti driverul corect pe site-ul producatorului, atunci il poti descarca de acolo.



S-a discutat la topicul despre upgrade:
http://forum.softped...2#entry18055496

OK, mersi frumos. Am sa incerc si ce scrie acolo in post-ul respectiv.

#14
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009
Pai incearca cu Windows 10 pe curat si dezactiveaza temporar actualizarile (el actualizeaza inclusiv driverele);
Instalezi sistemul de operare fara sa fii conectat la net, si dai Disable la Windows Updates.

Edited by mihaipopm8, 13 July 2016 - 16:28.


#15
Sozelo

Sozelo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.07.2016

View Postmihaipopm8, on 13 iulie 2016 - 16:26, said:

Pai incearca cu Windows 10 pe curat si dezactiveaza temporar actualizarile (el actualizeaza inclusiv driverele);
Instalezi sistemul de operare fara sa fii conectat la net, si dai Disable la Windows Updates.

Am sa incerc mai intai sa vad care e treaba cu driver-ul si daca tot nu merge am sa il pun iar curat. Dar stii cum e sa o iei iar de la cap cu toate programele de reinstalat :)

#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
ZI ce adaptor are placa. Acum am vazut ca ai gigabit dar nu gasesc modelul in sine. Poti atasa ceva de la hwinfo sau speccy? Cand faci un speedtest,monitorizeaza sistemul cu task manager si vezi care coloana o ia razna (devine rosie).

#17
Sozelo

Sozelo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.07.2016

View Postxeleron, on 13 iulie 2016 - 16:32, said:

ZI ce adaptor are placa. Acum am vazut ca ai gigabit dar nu gasesc modelul in sine. Poti atasa ceva de la hwinfo sau speccy? Cand faci un speedtest,monitorizeaza sistemul cu task manager si vezi care coloana o ia razna (devine rosie).

Intel® 82579V Gigabit Network Connection.  Am facut acum test. Nu se duce nimic in rosu. Procesorul e pe la 55% si network 48-50%.

#18
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
Conexiunea este pe direct sau printr-un router?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate