Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

cum se masoara cu plumbul cu fir?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Atunci cand se construieste un zid,niciodata caramida nu trebuie sa atinga firul intins intre capetele zidurilor,ci trebuie sa se mentina o distanta(preferabil constanta) de 5-10mm fata de fir.In acest fel firul nu se va sprijini pe caramida...Cand se inalta zidul peste 50-70mm,in functie de felul caramizilor se opreste zidirea pana la priza liantului folosit;altfel risti ca zidul sa se incline intr-o parte sau alta...

#20
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,577
  • Înscris: 07.12.2014
Daca nu ai experienta in zidit fa un cornier din 2 scanduri si il asezi la fir cu plumb/nivela. Eu nu prea am incredere in nivela, mai ales pe verticala. firul cu plumb si furtunul de nivel nu mint, nivela e pur orientativa si la distante mari fac pariu ca da eroare.
Cornierul respectiv, de lungime minima egala cu inaltimea stalpului si asezat perfect pe verticala pe toate directiile il ancorezi sa stea fixat si il folosesti pe post de colt al stalpului zidit. In felul asta stalpul o sa fie si vertical si drept, adica nu o sa vezi la final ca stalpul e un sfert de spirala.

Edited by PoeOvidiu, 26 June 2016 - 13:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate