Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...
 Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 

Cum prind boilerul de perete?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
am fost la dedeman si mi-au aratat

[ http://www.suruburionline.ro/cs-photos/products/normal/agatator-tip-l-cu-filet-pentru-lemn_800_1_1380528059.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
dar mi se pare prea mic. vine prins cu dibluri. nu cred ca poate tine 100 de kg.
altceva mai mare n-au.

mi-e mi-ar trebui unul din acela cu filet dar in forma de L si care sa fie lung de vreo jumate de metru sau mai mult. cu diametru de 14 -15. si fac gaura in perete pana pe partea cealalta si apoi il fixez cu 2 piulite. ala sigur tine.
dar unde gasesc asa ceva? ca in magazinele brico nu au=)))

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 06.01.2006
Poti sa te gandesti si la un suport de AC care desi nu stiu daca tine 100kg sigur e mai rezistent decat ce ai postat tu mai sus.

Edited by Kroghy, 17 June 2016 - 17:21.


#3
gazeluta

gazeluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.10.2013
esti un pic cam exagerat  cu jumatate de metru ,  dar totusi poti sa il auto-construiesti . dintro bara filetata de la dedeman ( diametru la alegerea ta ) si o indoi la cald pentru a face  L-ul

#4
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 07.02.2011
-din ce e construit peretele?

#5
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Din ce este peretele?

Daca este de beton armat, atunci tine cu carlige cum ai tu in poza, de grosime 10 mm, in diblu de 12 mm sau 14 mm.

Daca vrei ceva ce trece pana dincolo, gasesti tot in Dedeman tije filetate de diverse grosimi, de la 6 mm pana la 16 mm diametru si lungimi de 1 - 2 metri.

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
14mm pt un boiler de 100kg? Nu crezi ca exagerezi? De ce sa treci prin perete? Efortul nu e perpendicular pe perete, nu cred ca cineva trage cu calul de boiler, el are tendinta de a luneca spre pamant, paralel cu peretele, deci asupra aurubului actioneaza o forta taietoare. Exista dibluri metalice, dar ai uitat esentialul, din ce-i facut peretele?

#7
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
e din caramida in interior.
cred ca o bara din aia filetata imi trebuie. si atunci pun doar 2 piulite una pe partea cealalta si una peste suportul de la boiler.
dar de curiozitate, cum se indoaie la cald? merge cu lampa pe gaz ? stiu ca aia incalzeste pe la 400 de grade

rumegus asa mi-au zis si aia din magazin ca merge cu din alea. nu stiu ce sa zic, mi se pareau cam mici

Edited by andutza15, 17 June 2016 - 17:34.


#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu am avut surpriza sa imi casa boilerul de 50 l din perete. a cazut dupa multe luni, nu imediat. aveam dibluri de 10 si carlige de 10, luate pereche.
am lasat tot gaurile initiale, am cumparat tot plastice de 10 dar am pus carlige de 12. nu mai am nici o problema.

#9
gazeluta

gazeluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.10.2013

 andutza15, on 17 iunie 2016 - 17:34, said:


dar de curiozitate, cum se indoaie la cald?


ideal ar fi sa incalzesti cu autogenul , daca nu poti incerca si cu carbune pt facut gratar , important ca fierul este rosu cand il indoi

#10
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Eu am avut doua boilere de 80 l asa puse si n-am avut probleme. Peretele e de caramida. Le pastrez si acum mai agat cate ceva de ele; lighean etc

Edited by since2004, 17 June 2016 - 18:04.


#11
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,578
  • Înscris: 31.12.2006
Vezi ca exista atat L-uri cat si holzsuruburi lungi, 150 - 180 mm
Grosimea nu conteaza, cele de 6 sunt suficiente.
Sa stea diblul bine infipt, fara joc, e tot ce conteaza.

#12
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006

 gazeluta, on 17 iunie 2016 - 17:45, said:

ideal ar fi sa incalzesti cu autogenul , daca nu poti incerca si cu carbune pt facut gratar , important ca fierul este rosu cand il indoi

Nu e posibil sa-l decalesti daca faci asta ?

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca esti la primul boiler si vad ca nici nu le ai cu problemele de forte, cheama pe cineva care se pricepe, uita-te bine cum face si la al doilea vei fi "meserias". Nu risca sa te vezi nevoit sa apelezi la asigurarea obligatorie pentru locuinte, pentru a remedia pagubele.

#14
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Pentru chestii de acest fel n-ai ce cauta la Dede, Praftiker, Mierloy Lerin etc., te duci la un magazin de fieratanii si gasesti o gama de L-uri de nu-ti vine sa crezi. De unde esti?

#15
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Tijele filetate NU trebuie indoite.
Suportul de agatare al boilerului are niste "urechi" care se aseaza pe tije si apoi le poti strange cu piulita.
Unele boilere au si gauri pentru surub in suportul de agatare.

Edited by kolfleading, 17 June 2016 - 20:54.


#16
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,387
  • Înscris: 24.05.2010
Boilerul meu are gauri si a venit la pachet cu niste holsuruburi destul de maricele

#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Va apucati sa spargeti tot blocul pentru un amarat de boiler?
Oricum anduta deschide numai topicuri din astea semiretarde.

#18
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
ce bloc ba ca stau la casa
cine dracu tine boiler la bloc=))

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate