Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 

Chirie apartament Bucuresti Nord, 3 Camere, Mobilat, 400€?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,094
  • Înscris: 30.09.2008
Premizele sunt urmatoarele:

- un prieten de-al nostru, sârb, și-a găsit ceva de lucru la o companie care vrea să-l trimită în București vreo 2 ani de zile la un nou birou pe care și-l deschid acolo.
- știind că noi suntem români, ne-a sunat astăzi să întrebe ce și cum , de unde începe să caute un apartament etc.
- deși eu am stat în București, asta a fost mulți ani în urmă, în seara asta încercând să caut pe net, n-am găsit mare lucru, se pare că au crescut destul de mult chiriile în București! Posted Image
- la început o să fie singur câteva luni dar ulterior o să i se alăture și cucoana, deci vrea neapărat să găsească un apartament cu minim 2 dormitoare, mobilat
- problema principală este bineînțeles...prețul. Nu vrea să cheltuie mai mult de 400€ pe lună, iar jobul o să fie în zona Aviației; uitându-mă la prețuri, e clar că este practic imposibil să găsești un apartament decent, complet mobilat, cu lucruri decente, la 400€. Așa că probabil o să trebuiască să extind căutările spre Tei, Pipera și în general orice cartier decent apropiat și ușor accesibil cu metroul Sau poate skill-urile mele de gugălit și căutat pe net nu mai sunt ce-au fost odată.Posted Image Pe facebook de asemenea am încercat să găsesc grupuri , că pe aici se poartă de la chirii până la vânzări de nimicuri, însă nu am reușit să găsesc ceva prea grozav în sfera de închirieri imobiliare


Am deschis acest topic în speranța că bucureștenii de pe forum mă pot ajuta cu niște link-uri către portaluri de căutare decente să-i pot găsi prietenului nostru câteva exemple , și cine știe , poate chiar va găsi ceva înainte să se mute (pe vreo 5 iulie o să ajungă la București).

Apreciez orice răspuns sau sfat util Posted Image

#2
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
Pai nu e treaba companiei sa ii caute casa ??

Pe imobiliare.ro sau chiar olx gasesti apartamente decente in aviatiei chiar si la 400 euro. Nu luxoase , dar chiar decente

#3
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,094
  • Înscris: 30.09.2008

 yonut_a, on 08 iunie 2016 - 20:48, said:

Pai nu e treaba companiei sa ii caute casa ??

Pe imobiliare.ro sau chiar olx gasesti apartamente decente in aviatiei chiar si la 400 euro. Nu luxoase , dar chiar decente

Pe OLX m-am uitat putin...dar nu am gasit nimic...poti pune link-uri cu ce ai gasit , te rog?


Referitor la companie, nu....nu e treaba lor pentru ca nu e aranjamentul asa, ba chiar e treaba lui cumva sa aranjeze si alte chestii, nu e vorba de vreo multinationala mare deja stabilita in Romania, ci mai degraba un fel de job de project-management, in fine, concluzia esta ca nu, nu-l vor ajuta in niciun fel cu cautarile sau altceva, si tocmai de-asta ne-a sunat pe noi, ca nu prea gasesti multe lucruri in engleza cautand de inchiriat in Bucuresti, decat daca ai bugete colosale

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,615
  • Înscris: 17.08.2007
O sa fie ceva bataie de cap cu cautarea asta.

#5
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,094
  • Înscris: 30.09.2008

 atupi, on 08 iunie 2016 - 21:41, said:

O sa fie ceva bataie de cap cu cautarea asta.

Pai daca era usor, nu mai deschideam topicul, e clar Posted Image

#6
crash899

crash899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.06.2015
Agentie imobiliara, dai un ban la un agent si vezi ce-ti convine.

#7
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,094
  • Înscris: 30.09.2008

 crash899, on 08 iunie 2016 - 22:40, said:

Agentie imobiliara, dai un ban la un agent si vezi ce-ti convine.

Ce agentii recomanzi? Prietenul nostru nu vorbeste limba romana, in afara de "ce faci" asa ca vom incerca sa intermediem discutiile initiale cu agentiile, desi ma gandesc ca majoritatea ar trebui sa se descurce in Engleza. Oricum, chestia e ca incercam sa-l ajutam cum putem, ceea ce bineinteles e cam greu de la distanta si in oarecare necunostinta de cauza.

In afara de OLX, chiar nu mai sunt site-uri cu cautare avansata spre exemplu, sa pot alege anumite zone unde sa caut?  Am gasit imopedia.ro dar cautarile rezultate mi se pare foarte limitate si putine , not much options adica :) Ori nu prea folosesc bucurestetnii internetul sa inchirieze...ori nu stiu eu unde/ce sa caut Posted Image

#8
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 02.09.2007
Daca serviciul e aproape de metrou si nu gasesti fix pe-acolo ceva de inchiriat, pe M2 vin repede metrourile, te poti uita si la Tineretului, C-tin Brancoveanu, max Piata Sudului.
Incearca pe anuntul.ro sau imobiliare.ro, nu vreau sa fac reclama.
Ori iti gasesti o agentie ii zici clar criteriile si te rogi sa nu dai de-un retardat la capatul alalalt. Ori cauti tu, suni si incepi sa-i iei la bani marunti. Ajungi 3-4 apartamente, pe shortlist, le vezi, ceri sa faci poze ca sa ii trimiti sarbului si-l pui sa aleaga. Sau sta 2-3 zile in hotel si vede personal ce i-ai ales. De obicei peste vara e cam moarta treaba, daca nu te lalai pana in Sept/Oct cand vin studentii.

#9
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,094
  • Înscris: 30.09.2008

 lyanna, on 08 iunie 2016 - 23:22, said:

Daca serviciul e aproape de metrou si nu gasesti fix pe-acolo ceva de inchiriat, pe M2 vin repede metrourile, te poti uita si la Tineretului, C-tin Brancoveanu, max Piata Sudului.
Incearca pe anuntul.ro sau imobiliare.ro, nu vreau sa fac reclama.
Ori iti gasesti o agentie ii zici clar criteriile si te rogi sa nu dai de-un retardat la capatul alalalt. Ori cauti tu, suni si incepi sa-i iei la bani marunti. Ajungi 3-4 apartamente, pe shortlist, le vezi, ceri sa faci poze ca sa ii trimiti sarbului si-l pui sa aleaga. Sau sta 2-3 zile in hotel si vede personal ce i-ai ales. De obicei peste vara e cam moarta treaba, daca nu te lalai pana in Sept/Oct cand vin studentii.

Mersi, cam asa ma gandeam si eu, sa incerc sa facem o lista, impreuna cu el, cu ce ar fi mai bun de ales. Partea cu vazutul nu am cum ca nu sunt in Bucuresti...daca eram , e clar ca nu as fi deschis topicul, ca doar nu mi-era lene sa merg sa mai caut si eu. Am plecat din Bucuresti/Romania dinainte de 2009 definitiv si desi vizitam destul de des, se pare ca suntem deconectati de piata imobiliarelor de acolo :D

#10
crash899

crash899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.06.2015

 corina_geo, on 08 iunie 2016 - 22:58, said:


Ce agentii recomanzi?


Cauti pe google agentie imobiliara Bucuresti si e plin de site-uri de genul.
In momentul de fata multe persoane vorbesc engleza, asa ca nu va fi un impediment sa spuneti agentiei ca doriti chirie pentru o persoana de alta nationalitate.Posted Image

#11
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008

 corina_geo, on 08 iunie 2016 - 20:53, said:

Pe OLX m-am uitat putin...dar nu am gasit nimic...poti pune link-uri cu ce ai gasit , te rog?


scuzele mele, acu am vazut ca vrei neaparat cu 3 camere . De ce totusi 3 pentru 1-2 persoane  ? Ce ziceam eu se referea la 2 camere

#12
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,094
  • Înscris: 30.09.2008

 yonut_a, on 09 iunie 2016 - 06:35, said:

scuzele mele, acu am vazut ca vrei neaparat cu 3 camere . De ce totusi 3 pentru 1-2 persoane  ? Ce ziceam eu se referea la 2 camere

Pai pur si simplu. Eu si cu hubby inchiriem o casa cu 4 dormitoare...aici diferenta de pret intre 2 si 4 dormitoare spre exemplu e 100-150 euro, uneori mai putin la chirie, asa ca de ce nu?

 crash899, on 08 iunie 2016 - 23:48, said:



Cauti pe google agentie imobiliara Bucuresti si e plin de site-uri de genul.


Sigur , am facut asta deja, dar:

- majoritatea nu ofera cautare customizata pentru o anumita zona
- as prefera sa aud si de la altii pareri bune/rele in loc sa ma arunc in rezultatele Google, rezultate care sunt probabil sponsorizate/platite, asa ca rezultatele de acolo nu vor fi neaparat si cele mai bune agentii

Asa ca repet, topicul este pentru cei care au cat de cat habar si au trecut prin procesul de inchiriere al unui apartament, au avut o experienta placuta si ar vrea sa ne recomande o agentie sau un site, ceva in plus fata de ce recomanda Google, pentru ca acolo nu pot vedea niciun fel de feedback.

#13
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 06.08.2008
anuntul.ro

Te uiti acolo si gasesti ce vrei. De ce trebuie sa stea fix langa locul de munca? La Obor/Stefan cel Mare preturile sunt decente si exista 330 / 335 care te duc direct in Aviatiei. Preturile sunt decente. Apartamentele incep de pe la 250 euro /luna. Cred ca o sa gasiti destule locuri ok pe la 300 de euro. Restul pana la 400, intretinerea si facturi. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate