Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...
 

Cafeneaua prietenilor din Poiana - topic de offtopic

* * * * - 37 votes
  • This topic is locked This topic is locked
64154 replies to this topic

#127
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,536
  • Înscris: 29.07.2013

View Postradumiki, on 03 iunie 2016 - 15:48, said:

Ia si tu o bere si lasa-ne aici cu astea.
Vezi ungurii aia din colt cu mustata care beau palinka? Se uita cam ciudat la cusma ta.

Le-am mutat mesajele lui @hobby si @DG, dincolo, la pareri.
Zic ca nu-i nevoie de un regulament aici, "TOPIC DE OFF-TOPIC" e suficient. Dar daca nu se intelege, va trebui explicat !

#128
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostDaco_Get, on 03 iunie 2016 - 15:56, said:


Nu stiu de ce unii  au o problema cu raspunsul cind problema e la cel care initiaza.
E peste puterea mea de intelegere sa scoti vinovat pe cel care raspunde la agresiune Posted Image
Facem apel la cei mai cu capul pe umeri, nu crezi ca este mai eficient?

#129
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

View Postargonaut, on 03 iunie 2016 - 15:59, said:

Le-am mutat mesajele lui @hobby si @DG, dincolo, la pareri.
Zic ca nu-i nevoie de un regulament aici, "TOPIC DE OFF-TOPIC" e suficient. Dar daca nu se intelege, va trebui explicat !

Sa stii ca sunt chestiuni oarecum mai tehnice, care ar trebui totusi reglementate. Putem pune muzica? Daca da, in ce limita?
Poze? daca da, in ce limita?
Pana unde putem duce limbajul?
Cateva lucruri de bun simt cred ca pot fi reglementate. Posted Image
Sa nu uitam, cafeneaua ar trebui sa fie totusi pentru vorbe, cu mici divagatii;

Edited by pink_flamingo, 03 June 2016 - 16:02.


#130
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,831
  • Înscris: 30.01.2008

View PostX-plane, on 03 iunie 2016 - 16:00, said:

Facem apel la cei mai cu capul pe umeri, nu crezi ca este mai eficient?
Sunt ffff de acord .
Din pacate, am constatat ca facind asta ,se pare ca este considerata prostie/lasitate/dezinteres.
Cum crezi ca e mai bine?

#131
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,826
  • Înscris: 13.10.2003

View Postargonaut, on 03 iunie 2016 - 15:59, said:


Le-am mutat mesajele lui @hobby si @DG, dincolo, la pareri.
Zic ca nu-i nevoie de un regulament aici, "TOPIC DE OFF-TOPIC" e suficient. Dar daca nu se intelege, va trebui explicat !

Sa zica merci ca nu ai aruncat cu o sticla dupa ei.
Goala, desigur. Posted Image

View Postpink_flamingo, on 03 iunie 2016 - 16:01, said:

Sa stii ca sunt chestiuni oarecum mai tehnice, care ar trebui totusi reglementate. Putem pune muzica? Daca da, in ce limita?
Poze? daca da, in ce limita?
Pana unde putem duce limbajul?
Cateva lucruri de bun simt cred ca pot fi reglementate. Posted Image
Sa nu uitam, cafeneaua ar trebui sa fie totusi pentru vorbe, cu mici divagatii;

Chiar ma gandeam ca parca ar merge si niste muzica.
Baga  ce-ti place, numa' nu da tare, sa fie asa ,,ambientala'''. Posted Image

#132
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostDaco_Get, on 03 iunie 2016 - 16:03, said:


Sunt ffff de acord .
Din pacate, am constatat ca facind asta ,se pare ca este considerata prostie/lasitate/dezinteres.
Cum crezi ca e mai bine?

Ceva de mijloc, cand e cazul ii dai pana spune: nu mai vreau.
In alte situatii si mai ales dac userul nu merita, il lasi in plata domnului. Este cea mai buna "pedeapsa" pentru unii.
Este unul pe aici, care-mi poarta sâmbetele, cand avea alt user il mai altoiam, dar am ajuns la concluzia ca el se simte mai bine daca-l înjuri de mama, pentru ca apoi are satisfacția sa te vadă suspendat, decat sa-l lasi sa-si bată gura(tastatura) degeaba si din ducând in cand ii mai dai cate un bobârnac. Aceea este cu adevărat durerea pentru el. Atat.



View Postpink_flamingo, on 03 iunie 2016 - 15:57, said:



my father's son.




Aflam noi, stai liniștit. Fiecare dintre noi are un stil propriu, unic. As putea sa-mi fac alt cont pe care sa-l numesc si bolșevicul666 ca dupa primele 100 de posturi, cunoscătorii ar sti al cui urmaș ar fi bolsevicul666. :)

Imi pari cunoscut. De asta întrebam.:)

Deci bănuiala mi-a fost confirmată. Bun venit înapoi, flamingo roz.

#133
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
A cazut curentul si netul  cand sa spun basmul nr 1 . Deci ,ca n-am fi romani fara  deci in capat ,eram tanar .Nu-s batran nici acum dar pe atunci eram drept tanar absolvent ,de vreo doi ani la un regiment mecanizat de langa Cluj ,orasul ala din trei litere !  Avea de toate ,absolut fiecare arma era reprezentata si  in jur de vreo mie de oameni  cu tot cu esaloanele de la DLEN . Intr-o zi ma cheama la comandament  un soldat agent , tot rosu la fata de cat fugise pana acolo la parcul auto . Se prezinta si incepe  sa raporteze : bala ,bla , bla ,toarsu maistru,  de urgenta la toarsu lent colonel  xy z ,comandantul regimentului . Ba soldat ,arde ba ?  . Arde  toarsu , mi-a dat trei minute !  Ma duc  spre comandament , ma prezint si sunt invitat sa ma  asez . Incepe studierea reciproca  ,eu a bocancilor el a varfului nasului meu  ,gen matza cu soarecele . Era un om destul de sever asa in principiu , catana batrana si cu experienta destula in spate , totusi un pic si politruc de conjunctura ,de nevoie cum era pe atunci la noi .Zice , ei maistre te adaptasi bine am inteles ,  te implici ,e o sosire de bun augur in garnizoana noastra si in unitatea noastra , o unitate de prestigiu  desigur, ,cum stam ,mere bine , ai de treaba stiu cam mult acolo ,ha ?  Eu , intuind ca e cu dus intors  , pai e tovarasul colonel ,e varza totul ,se cunoaste o delasare pe partea de mentenanta continua la transportoare ,autocamioane si chiar la blindate .e de munca ,nu-s de unde sa ma apuc la prima vedere  ! Bine ,stiu eu de unde . Nu mi-au venit  pruncii aia subofiteri de la Sibiu de la Scoala de infanterie si nu am pe cine folosi cateva zile cu plutoanele de la Compania 5 -a !  Ai trei sergenti si vreo 6 gradati ,preiei compania si faceti pregatiri pentru tragerea numarul 1 de infanterie .Stiu ca nu esti de meserie dar ca orice militar stiu ca si la Pitesti ati facut si obligatoria de infanterie initiala .Treci la executare .Trec . Plecam dimineata cu plutoanele ca Isus pe Golgota .Nici nu-mi place nici nu am ales asta ,am ales tehnicul dar ,ordinul e ordin .Compania era pentru DLEN , faceau doar cele 4 trageri si instructia de baza apoi plecau la munci in economie pana la liberare cum spuneau ei .Incepem .Varza totala .La constanta ochirii ,si stiu ca avem aici cativa colegi sau chiar fosti militari  care stiu ce inseamna termenul asta ,era jale internationala .Le montam  triunghiul ala pe pistolul mitraliera si ii controlam .Daca primele doua trei gloante sa zicem ca ar fi nimerit cat de cat  o tinta ,restul erau tot mai indepartate ,ce mai ,dezastru in constanta ochirii !  Nu aveau nici o constanta nimica ! Gradatii si sergentii ii mai alergau , ii mai culcau pe camp ,doar o face oameni din ei ,dar de unde ? Din comisariate erau incorporati pentru DLEN cei mai cei din cei mai naspeti ! Aia buni mergeau desigur la elite ,parasutisti , graniceri ,intelegeti dvs. Trece un timp ,invata ei sa incarce ,sa ia linia de ochire ,sa se alinieze la biuta de tragere , elementarele chestiuni  .Dar tot naspa la ochire . Intr-o dimineata ma opreste comandantul : maistre , vin baietii de la Sibiu maine ,am vreo 8 , ai scapat de infanterie ,te duci la parc inapoi de maine . Ca o curiozitate , cum stau  baietii ,au asimilat ,pot incepe sedintele  de tragere ?  Eu , toarse colonel , pentru un norocos sunt mana cereasca , pentru un ghinionist , biciul lui Attila ! Cum ashe ,zice omul ? Pai toarse colonel ,n-au constanta ochirii deloc ,trag imprastiat si acum la o luna , daca esti intre norocosi ,in lupta cu ei esti salvat , ca daca nu te nimereste primul glont , la urmatoarele esti asigurat , poti sa iei masa de pranz in fata lor ca trag la  vreo mie de metri  pe langa tine pe celelalte . Si daca esti ghinionist ? Daca esti ghinionist si iei masa in fata lor , te ucid din primul glont pe care il trag exact  ,ca  urmatoarele se duc si ele la o mie de metri  ,dar mori din primul  tras si  asta e rau! Posted Image Nu mai stiu ce au facut dupa aia ca venira infanteristii si i-au preluat ei .Dar asta cu constanta ochirii a ramas in istoria unitatii ,cu norocosul sau ghinionistul inamic aflat in fata companiei de infanterie pregatita de maistrul militar S.F. T . , alias Gingis han , colegul vostru de forum ! Posted Image

Edited by gingisKHAN2015, 03 June 2016 - 16:33.


#134
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Povestește ceva și de ”ochiul director” sau cum se ia linia de ochire la tunul de pe tanc.

#135
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
As povesti eu ce as  povesti ca sunt multe .Posted Image

#136
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,569
  • Înscris: 13.01.2011
@gingis, daca ziceai pe timpul ala mentenanta si nu intretinere, te jupuia zbirul de viu  :roflmaofast:

Eu cred ca ai zis ,,intretinere ".

#137
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Am fost poliglot de mic Criss ,ca orice banatean ! Vedeam toata comuna caseta cu Cichician si cu Svarztinnegar ,aia cand  era el  in Comando si merea cu busteanul pe umar si toporul in ailalta ! Posted Image

#138
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,569
  • Înscris: 13.01.2011

View PostgingisKHAN2015, on 03 iunie 2016 - 16:50, said:

Am fost poliglot de mic Criss ,ca orice banatean ! Vedeam toata comuna caseta cu Cichician si cu Svarztinnegar ,aia cand  era el  in Comando si merea cu busteanul pe umar si toporul in ailalta ! Posted Image

Lasa ce stiai tu, cu periculosul de comandant nu te pui, zic  :D
Credea ca esti reactionar, daca foloseai limbaj decadent.

Edited by crisstonne, 03 June 2016 - 17:07.


#139
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Sa vezi ce patesc altadata .Cu cisterna strecuratoare v-am spus-o   oare ? Sau strecuratoarea cisterna ! Posted Image

#140
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011

View Postpink_flamingo, on 03 iunie 2016 - 16:01, said:

Sa stii ca sunt chestiuni oarecum mai tehnice, care ar trebui totusi reglementate. Putem pune muzica? Daca da, in ce limita?
Poze? daca da, in ce limita?
Pana unde putem duce limbajul?
Cateva lucruri de bun simt cred ca pot fi reglementate. Posted Image
Sa nu uitam, cafeneaua ar trebui sa fie totusi pentru vorbe, cu mici divagatii;
Puneti poze, bancuri, cantecele... Ce vreti voi.
Dar daca ajungem sa punem poze cu cafea eu ma retrag si imi schimb iremediabil parerea despre voi. Ok? :P

#141
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

View Postcatalina1, on 03 iunie 2016 - 17:11, said:

Puneti poze, bancuri, cantecele... Ce vreti voi.
Dar daca ajungem sa punem poze cu cafea eu ma retrag si imi schimb iremediabil parerea despre voi. Ok? Posted Image

da' cu pisici merge? :D
:)

#142
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,269
  • Înscris: 24.01.2008

View Postcatalina1, on 03 iunie 2016 - 17:11, said:

daca ajungem sa punem poze cu cafea eu ma retrag
Deci nu pot scapa astfel de datorii ?   :D

#143
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Va spun cu cisterna ? Posted Image

#144
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011

View Postpink_flamingo, on 03 iunie 2016 - 17:12, said:

da' cu pisici merge? Posted Image
Posted Image
10 puncte, ban direct.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate