Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Cutite rindea electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,715
  • Înscris: 29.03.2006
Intervin pt. a sublinia ca 0,2 x 3.14 x 6000 / 60 = 62, 8 m, deci aproape 63 m/s, nici vorba de viteza supersonica.
Viteza sunetului este de +/- 340m/s la altitudine si temperatura normala.
Energia cinetica creste in relatie cu patratul vitezei, pt viteze ne-relativiste avem formula simplificata Ec = mv2/2 [J]
Ideea este ca asa cum creste in relatie cu patratul vitezei, tot asa si scade, deci 63m/s este un plici in comparatie cu viteza sunetului.
Desigur, si un dintre metalic care te izbeste in ochi cu 63m/s este periculos, motiv pt. care trebuie protectie, ochelari, guler, etc.
La circular protectia se poate realiza mai usor, deoarece forta centrifuga proiecteaza de regula intr-un plan vertical - daca circularul este utilzat normal.
La freza sunt riscurile mai mari, pt. ca una verticala normala poate sa secere intr-un plan orizontal...insa viteza este la jumatate :
O freza are 25-35 K RPM.
0,02 x 3,14 x 30 K /60 = 31, 4 m/s...

Edited by loock, 31 May 2016 - 01:32.


#20
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,621
  • Înscris: 21.02.2006

View Postunucelalalt, on 30 mai 2016 - 23:37, said:

Pune niste surse . Eu dau sfaturi dintr-o practica de +30 de ani cu mainile mele in metal lemn dupa o scoala de profil absolvita iar tu ai gasit niste povesti puse de unii pe net multe fiind din imaginatie , sau care nu prea le-ai inteles . Eu sunt dispus sa iti dau date si argumente pe care sunt sigur ca le poti intelege chiar daca esti de cu totul alt domeniu .

Eu i-am sugerat cateva metode colegului, fara investiiti mari, cum au recomandat uni sa-si cumpere circular cu incizor! Are rost sa iti spun ca unele metode au fost prezenatate chiar aici pe forum ? Intradevar discutiile sant vechi, aproape 10 ani in urma,

View Postunucelalalt, on 30 mai 2016 - 23:37, said:

In momentul in care vei pune pe masina o panza de taiere cu dinti videa sau caburi etc , aplicati prin sudare de disc sa se invarta in sens invers cand o bagi in material ai toate sansele sa-ti zboare dantura iar viteza este mai mare decat a glontului supersonic . Socoteste viteza periferica a unui disc de 180-200 la 6000 rot / min .

La experianta ta, trebuia sa stii ca este imposibil sa te loveasca vreun dinte daca nu ai modificat circularul de mana, adica sa-i scoti protectiile.


View Postunucelalalt, on 30 mai 2016 - 23:37, said:

Dreptarul folosit ca ghid se aplica cu cleme ( cheie franceza sau ce ai pe acolo ) pe placa de pal si se merge cu talpa masinii pe el ( tamplarii o numesc " paralela " ) iar freza deget fara rulmant iti va prelucra o suprafata in linie dreapta .

Ca dreptar poate sa folosesca orice are la indemana, inclusiv o alta foia de pal cu o latura drepta pentru ghidaj.

View Postunucelalalt, on 30 mai 2016 - 23:37, said:

   Frezele cu rulment sunt numite si " de copiere ". Adica :rulmentul merge pe suprafata de prelucrat ( dupa forma ei ) care nefiind dreapta va iesi la fel de stramba . frezele deget cu rulment sunt folosite pt efectuarea operatiilor de faltuire daca stii ce este un fatz . adica rulmentul este mai mic decat freza care musca din material o cota egala cu diferenta de raza dintre rulment si freza pe o adancime stabilita prin reglajul masinii.
Freza care ai pus-o in link este cu rulment mai mare decat diametrul frezei in partea de sus - este folosita la copieri pe baza de sablon a suprafetelor de forma complexa .

Metoda functioneaza, nu trebuie sa fi cine stie ce geniu ca sa iti alegi freza potrivita si ceva drept pe post de dreptar.

View Postunucelalalt, on 30 mai 2016 - 23:37, said:

Intentiile sunt bune dar erorile pot lasa oamenii fara ochi , maini si altele . In aschieri nu e loc de joaca cu modul de folosire a sculelor .

In aschieri echipamentul de protectie este obligatoriu, trebuia sa sti asta, chiar o simpla pereche de ochelari este suficienta, cat despre taierea membrelor cu sculele hobby, greu de crezut asa ceva, o taietura urata poate, un membru taiat, doar intentionat.

P.S. Titlul topicului este "Cutite rindea electrica" si deja santem offtopic.

Edited by pufarin, 31 May 2016 - 09:38.


#21
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 15.03.2009
Dupa cum scriam , am incercat sa indrept cantul PAL-ului cu freza ; n-a iesit bine. Din ce mi-am dat seama , ca sa iasa perfecta taietura , ar trebui un ghidaj de calitate care sa nu permita nici cea mai mica vibratie frezei ; la lungime mica (cam 50 cm) cu dreptar iese bine , la lungimi mai mari apar pb.- trebuie impinsa continuu si fara nici cea mai mica vibratie ca sa iasa bine ; asta necesita o tejghea/banc solid , care sa nu se miste si spatiu care sa-ti permita sa impingi freza fara pauze.
Ce-i drept , am incercat doar cu freza clasica , o sa incerc si cu bucsa de copiere si varianta cu dreptar pus dedesubt + freza cu rulment sa vedem care-i mai ok . As prefera sa nu folosesc freza deoarece face mult mai mult praf decat rindeaua , iar cuplata la aspirator e mai greu de manevrat.
As prefera sa nu cumpar un circular , nu din motive financiare ci din lipsa de spatiu ; dupa cum spuneam ,stau la bloc , si am ceva scule pe care le tin imprastiate prin dulapuri , balcoane , debarale , si cand am nevoie de ceva trebuie sa rascolesc toata casa...
Sa investesc cam 500 de lei intr-o scula pe care o s-o folosesc de maxim 2 ori pe an nu mi se pare o idee buna.
Am cerut ceva sfaturi in legatura cu calitatea cutitelor , deoarece am cam luat teapa cu bosch , de exemplu : burghiele Ruko  dau clasa celor de la bosch , si sunt mai ieftine ;
o panza luata cu 1,5 lei dintr-un magazin de pantofi (!) se dovedeste superioara lui bosch t118a  care e de vreo 3-4 ori mai scumpa ,
2 burghie alpen de 8 s-au tocit dupa cateva gauri in lemn de fag- la ascutire am constatat ca sunt facute dintr-un metal moale...
In aceste conditii nu mai vreau sa mai dau bani pe scule ,, de firma'' care apoi se dovedesc a fi niste rebuturi...ma simt de parca mi-ar fi furat cineva banii...repet , in Ploiesti nu gasesc decat cutite bosch  (40-50 lei). Daca dau comanda de cutite Makita pe net , se justifica cei 20-25 de lei in plus ?

#22
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Mersi , eu de fapt nu prea ma pricep , am vrut doar sa ma dau artist . Eu de fapt cat am lucrat in industrie si acasa cu niste jucarele a fost doar virtual pe google cum ai zis tu sa ma lamuresc . Cat de genii amicul nostru nu stiu dar nu prea gasea o solutie cu freza de care dispunea .
Iar accidente cu siguranta nu se intampla ca masinile au protectii , eu am lucrat 8 ani pe Ambulanta si nu am avut decat 2 cazuri de babe care s-au intepat cu crosetul la facut sosete .

   Cand o sa am nelamuriri te caut sa ma sfatuiesti ca esti f amabil .

#23
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View Posttinel231, on 31 mai 2016 - 09:56, said:

Dupa cum scriam , am incercat sa indrept cantul PAL-ului cu freza ; n-a iesit bine. Din ce mi-am dat seama , ca sa iasa perfecta taietura , ar trebui un ghidaj de calitate care sa nu permita nici cea mai mica vibratie frezei ; la lungime mica (cam 50 cm) cu dreptar iese bine , la lungimi mai mari apar pb.- trebuie impinsa continuu si fara nici cea mai mica vibratie ca sa iasa bine ; asta necesita o tejghea/banc solid , care sa nu se miste si spatiu care sa-ti permita sa impingi freza fara pauze.
Ce-i drept , am incercat doar cu freza clasica , o sa incerc si cu bucsa de copiere si varianta cu dreptar pus dedesubt + freza cu rulment sa vedem care-i mai ok . As prefera sa nu folosesc freza deoarece face mult mai mult praf decat rindeaua , iar cuplata la aspirator e mai greu de manevrat.
As prefera sa nu cumpar un circular , nu din motive financiare ci din lipsa de spatiu ; dupa cum spuneam ,stau la bloc , si am ceva scule pe care le tin imprastiate prin dulapuri , balcoane , debarale , si cand am nevoie de ceva trebuie sa rascolesc toata casa...
Sa investesc cam 500 de lei intr-o scula pe care o s-o folosesc de maxim 2 ori pe an nu mi se pare o idee buna.
Am cerut ceva sfaturi in legatura cu calitatea cutitelor , deoarece am cam luat teapa cu bosch , de exemplu : burghiele Ruko  dau clasa celor de la bosch , si sunt mai ieftine ;
o panza luata cu 1,5 lei dintr-un magazin de pantofi (!) se dovedeste superioara lui bosch t118a  care e de vreo 3-4 ori mai scumpa ,
2 burghie alpen de 8 s-au tocit dupa cateva gauri in lemn de fag- la ascutire am constatat ca sunt facute dintr-un metal moale...
In aceste conditii nu mai vreau sa mai dau bani pe scule ,, de firma'' care apoi se dovedesc a fi niste rebuturi...ma simt de parca mi-ar fi furat cineva banii...repet , in Ploiesti nu gasesc decat cutite bosch  (40-50 lei). Daca dau comanda de cutite Makita pe net , se justifica cei 20-25 de lei in plus ?
Min 0:40 - 1:20  utilizarea unei paralele ( dreptar ) pt debitare . Zi ca circularu ala e masina de frezat cu freza deget fara rulment . Iar paralela e un dreptar dintr-o singura si simpla scandura pe care sprijini talpa masinii pt ghidare . Calcule de cote te duce capul singurel.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NhORUN6oCUc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by unucelalalt, 31 May 2016 - 10:30.


#24
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 15.03.2009
@ unucelalalt : te-as ruga sa ma scutesti de sfaturile tale ! Pt mine e evident ca n-ai incercat niciodata sa indrepti un cant de PAL cu freza ...incearca tu , pune tu un film cu reusita ta si apoi da sfaturi.

#25
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Imi cer scuze de deranj , eu de fapt nu stiu cum arata o freza de care zici tu , fac altfel de freze ca sunt frizer .
  La pus filme sunt mai slab , cand am invatat eu frizerie nu erau de astea si imi e mai greu  cu ele.

Si totusi ma intreb- La ce or fi bune frezele alea ale voastre daca nu poti face nici macar un cant cu ele care e cea mai simpla operatie ? Incearca cu mixerul de bucatarie poate iti iese .

Edited by unucelalalt, 31 May 2016 - 11:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate