Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

iarna - apare condens si apa din parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 11.10.2006
Am cumparat un apartament de aproape 1 an la etajul 1. Sub apartament este un depozit, neflosit, neincalzit, proprietarii cred ca nici nu mai sunt prin tara. Toata suprafata apartamentului este desupra depozitului.
Am 1 dormitor cu balconul spart si marita camera. Este pus parchet si in dormitor si in balcon. 1/2 din balcon vine si in exteriorul blocului. Iarna, cand a fost frig, in tot balconul, pe suprafata parchetului apa, se facea pelicula. O stergeam dimineata, pana dupa-amiaza se facea inapoi. Camera este incalzita obisnuit, cu centrala pe gaz. Si pe perete a aparut putin mucegai 3-4 cm de jos, din dreptul parchetului.
Parchetul se misca si este mobil in toata casa. Ba este imbinat, ba nu este imbinat. Cred ca este pus aiurea. Din ce am vazut, ar fi o bucata de polistiren sub parchet.
Cand m-am mutat, nu am avut timp de schimbat si am zis sa treaca 1 an sa vad ce probleme apar. Acum ... au aparut problemele si mai e si casa plina cu mobila si grea si greu de mutat ca nu am unde.

Sa pun doar gresie in balcon ? Mai citeam ca ar trebui de izolat sub gresie ?
Daca imi aparea asa apa pe parchet cred ca s-a dus si in parchetul din dormitor ?
Izolarea pe exterior, as vrea sa o fac, dar din ce am citit nu ar rezolva problema.

#2
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
salut. Eu zic ca problema este depozitul de dedesubt.. acolo e frig, la tine e cald si uite rezultate. Acolo unde se întâlnește un fir de aer rece cu unul de aer cald se întâmplă ca la dvs

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pana nu rezolvi cauza nu vei scapa de problema. Si tare imi e ca e nerezolvabila.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,861
  • Înscris: 07.06.2014
rezolvabila este, doar ca rezolvarea e in mare parte la vecinul de jos, pt ca acolo ar trebui intervenit cu izolarea, acolo este sursa frigului.

cert este ca daca deja ti-a urcat mucegaiul in pereti, va trebui ca la vara sa usuci nu numai peretii tai, ci si aerisirea depozitului de sub, pt a usca din ambele parti peretii. pe urma izolarea colercta si la el si la tine chiar.

ca ai mobila grea si nu vrei sa o muti, e problema ta, nu a noastra, iar daca vrei sa stai cu peretii pictati, atunci nu o muta si te uiti numai in tavan, ca sa nu vezi dezastrul din jurul tau.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,341
  • Înscris: 22.05.2003
1. Vecinul de dedesubt trebuie convins sa faca o izolatie pe tavan,d aca nu vrea el, e mai complicat sa scoti tot parchetul si sa pui sapa si izolatie la tine.
2. Un dezumidificator poate ajuta la tine.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,861
  • Înscris: 07.06.2014
nu cred ca il ajuta dezumidifactorul, pt ca la el problema este direct la suprafata, nu aerul din camera. iar atata vreme cat va exista diferenta de temperatura, tot timpul va exista umezeala in interiorul peretului, la el asta e problema de fapt.

#7
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Nu stiu de ce ai tinut sa povestesti ca la parter e depozit.
Problema ta e strict la balcon, si e intalnita foarte des, pentru ca placile de balcon sunt mai subtiri decat restul, iar daca nu izolezi bine de tot se produce acel efect.
Daca ai si o incalzire la limita si o aerisire proasta sau lipsa... e normal sa se faca lac :D

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Unde este pozitionat caloriferul ?

#9
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Pus țeava de la retur sub parket. Cred, e singura soluție. Eu am intrarea secundarã sub dormitor. 2,5 cm pal, 3cm expandat, buret 0,5, parket de 1,2 cm. Și tot îți îngheațã picioarele. Dacã treceam mãcar un " S"... Era altã treabã...
Centrala ținutã pe maxim la temperaturâ și aerisiri dese.

Edited by sarac.lipit, 18 May 2016 - 08:53.


#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 05.06.2009
problema a aparut din cauza faptului ca jumatate din balcon e iesit in afara fatadei blocului. placa balconului e relativ subtire, probabil nici nu e izolata (exterior si interior). automat pardoseala balconului e mai rece decat pardoseala dormitorului, aerul cald din casa circula deasupra unei suprafete reci si se formeaza condensul. similar ca atunci cand aburesti (cu gura) o oglinda sau lentilele ochelarilor, pentru a-i sterge.
poti incerca sa izolezi balconul pe dedesubt, partea aceea de pardoseala care iese in afara fatadei blocului.
poate ar merge sa montezi pe balcon, sub parchet, o incalzire electrica de pardoseala.
la tine cred ca s-ar potrivi varianta 3 din aceasta prezentare
http://www.hobbit-in...turi-si-consum/

ar mai fi o problema cu aerisirea dormitorului. presupun ca nu ai stat toata iarna cu un geam rabatat la balcon, ca ti se facea frig in casa si te rupea consumul de gaz de la centrala. asadar, o aerisire insuficienta duce la cresterea umiditatii din aer, cu formare de condens, mucegai, igrasie.

Edited by corinadaniela, 18 May 2016 - 09:17.


#11
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Daca balconul ala al tau este peste alt balcon sau camera nefolosita (neincalzita) nu ai alta alternativa decat sa izolezi podeaua acolo. Poti face ceva ca o treapta daca permite configuratia camerei cu niste extrudat, si sa aduci niste teava acolo, dar oricum ai da-o trebuie sa izolezi ca altfel ala va fi cel mai rece punct din camera si circulatia aerului iti va aduce aer acolo unde va condensa.

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,861
  • Înscris: 07.06.2014
nu pot sa spun ca nu sunt pertinente si bune sfaturile date de colegi, insa nu pot fi de acord cu toate din simplul motiv ca am rude si chiar si pe unde am stat si eu, a fost balcon in afara blocului, nimic dedesubt, cu toate astea, nu a existat problema condensului niciodata. nu a fost mucegai, nu apa prin si pe pereti sau podea.

insa da, stiu la cineva care are dormitorul apatamentului deasupra uscatorului blocului, iar peretele exterior comun cu uscatorul, face mucegai, adica exact cum este si la initiator.

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 05.06.2009

 Dany_Darke, on 18 mai 2016 - 11:01, said:

nu pot sa spun ca nu sunt pertinente si bune sfaturile date de colegi, insa nu pot fi de acord cu toate din simplul motiv ca am rude si chiar si pe unde am stat si eu, a fost balcon in afara blocului, nimic dedesubt, cu toate astea, nu a existat problema condensului niciodata. nu a fost mucegai, nu apa prin si pe pereti sau podea.

insa da, stiu la cineva care are dormitorul apatamentului deasupra uscatorului blocului, iar peretele exterior comun cu uscatorul, face mucegai, adica exact cum este si la initiator.

stai putin. aici e o situatie particulara, in care a dormitorul a fost "unit" cu balconul. daca balconul ramanea in forma initiala, separat de camera, cu posibilitatea unei aerisiri constante, diferentele de temperatura dintre balcon si exterior n-ar fi fost atat de mari si nu s-ar fi format condensul.
in plus, majoritatea fie lasa balconul cu pardoseala initiala, fie il placheaza cu gresie. in situatia initiatorului balconul cu pricina e "parchetat" si probabil nu exista o izolatie termica sub parchet, el spune ca banuieste c-ar fi polistiren...

#14
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Eu am intalnit situatia cu camera care se afla partial deasupra intrarii in bloc.
Si pe zona aia care e afara era rece... chiar daca a fost izolat cu polistiren de 2 ori :D si sub parchet e si polistiren extrudat si folie PEE.
Tot simti diferenta uriasa intre a pasi in zona aia si a pasi 30 cm dupa zona aia.

#15
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
ar mai fi o idee sa faci o podea flotantă...

#16
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 11.10.2006
Cred ca o sa incerc sa pun gresit pe balcon, cum ar fi normal si sa pun o usa + geam sa separ din nou balconul de dormitor. Sa izolez dub apartament nu am cum ca nu am acces. Este un depozit si din cate stiu, proprietarii is plecati din tara.
Ma gandesc si sa bag caldura in pardoseala in dormitor, dar, daca se inalta prea mult camera, vine si schimbatul tevilor de la incalzire.

Caloriferul este in camera cu dormitorul. Un calorifer mare, asezat pe peretele intre dormitor si balcon, car eeste spart. Pe ce a mai ramas din perete. Este scoasa usa + geamul, nu spart in totalitate peretele. Se poate pune usot o usa si un geam. Ma gandesc vara sa fie deschise, iarna, inchise.

Cu dezumidificator - am unul electric, care face treaba excelent. Dar, problema este cauza. Daca stau cu el in priza, nu e problema usuca in cateva ore. Dar nu e o solutie pe terment lung. Dezumidificatorul il mai folosesc doar uneori la uscat rufe. Ma gandesc daca a iesit apa la suprafata parchetului, sub parchet sa nu fie umezela si mucegai cu tot cu dezumidificator.

#17
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010

 lopi, on 18 mai 2016 - 19:43, said:

Cred ca o sa incerc sa pun gresit pe balcon, cum ar fi normal si sa pun o usa + geam sa separ din nou balconul de dormitor. Sa izolez dub apartament nu am cum ca nu am acces. Este un depozit si din cate stiu, proprietarii is plecati din tara.
Ma gandesc si sa bag caldura in pardoseala in dormitor, dar, daca se inalta prea mult camera, vine si schimbatul tevilor de la incalzire.

Caloriferul este in camera cu dormitorul. Un calorifer mare, asezat pe peretele intre dormitor si balcon, car eeste spart. Pe ce a mai ramas din perete. Este scoasa usa + geamul, nu spart in totalitate peretele. Se poate pune usot o usa si un geam. Ma gandesc vara sa fie deschise, iarna, inchise.

Cu dezumidificator - am unul electric, care face treaba excelent. Dar, problema este cauza. Daca stau cu el in priza, nu e problema usuca in cateva ore. Dar nu e o solutie pe terment lung. Dezumidificatorul il mai folosesc doar uneori la uscat rufe. Ma gandesc daca a iesit apa la suprafata parchetului, sub parchet sa nu fie umezela si mucegai cu tot cu dezumidificator.
Gresia nu o sa te ajute, va fi mai rece decat parchetul si va face si mai mult condens.

Nu trebuie sa izolezi sub apartament, doar sub partea din balcon care e in afara, si peretele balconului, pe exterior.

O alta problema este caloriferul, care ar trebui mutat in balcon, chiar deasupra zonei care se umezeste.
Sau pune inapoi o usa si un geam de termopan, care sa nu permita iarna circulatia aerului umed din camera spre balcon, daca e posibil.

Apa nu iese din parchet, doar se formeaza condens la suprafata lui din cauza ca sub el e prea rece si aerul din camera prea umed.

Edited by DanielD67, 18 May 2016 - 23:42.


#18
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
are dreptate colegul : pune caloriferul pe balcon, sub geam ( baga unu de pe 1200 sau chiar și mai mare)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate