Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...
 Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024
 Cartela internet cu roaming - com...

Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata

Refinanțare credit ipotecar ...
 

vreau sa schimb dslr ul cu un mirrorless ,merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,962
  • Înscris: 28.12.2006
Vezi aici oferta; http://www.astronomy...pic.php?t=14580

#20
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006
am un olympus EP-3, cu tot cu vizor, in stare excelenta, Daca te intereseaza, discutam pe privat

#21
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Mai bine ia: http://olx.ro/oferta...5t-ID57CJi.html sau http://olx.ro/oferta...5t-ID5Qzto.html

E peste a5000, chiar dacă a5000 e mai nou.

Edited by neur0, 13 May 2016 - 14:10.


#22
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 neur0, on 13 mai 2016 - 00:07, said:

Depinde de cât de veche e. Dacă e nouă, prea mult comparativ cu un DSLR. Dar Nikon Coolpix A sau Ricoh GR , care nu sunt chiar compacte dar sunt excelente, sunt ieftine.
Nici un Sony RX100 nu e de aruncat. Senzor ceva mai mic dar totusi mare si obiectiv mai luminos plus ceva zoom.
A fost de curand promo pe la 1.400 de lei pe cateva situri daca am retin bine pretul.

Daca nu ai de gand sa cumperi obiective mi se pare mai ok una din asta din perspectiva utilitatii/pretului si a calitatii imaginii chiar si decat un mirrorless.
Eu merg mai departe si cred ca o sa-mi iau un Olympus TG4 dupa ce am cochetat cu achizitionarea unui mirrorless, dupa care a unei compacte premium. Pe aia chiar o pot folosi dupa pofta inimii, sa fac poze din mijlocul a ceea ce pozez, nu dupa margine. Nu e cine stie ce dar macar are obiectiv luminos. Asta mai ales dupa ce m-a inebunit nevasta-mea ca vrea sa-si ia DSLR, un moft de altfel ca n-are nicio treaba cu fotografia deci s-ar completa perfect.

Conteaza totusi si apertura nu doar senzorul
https://upload.wikim...diagram.svg.png

Edited by underb, 13 May 2016 - 18:00.


#23
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.06.2006
chestia e ca am vazut ca la mirorlesurile Sony poti folosi obiective Minolta MF/MD.Adevarat , cu adaptor.
Dar totusi exista si adaptor cu care poti autofocusa?Sau focusul e numai manual si nu poti folosi nici modurile semiautomate(P S A ).
Modul manual e destul de dificil. cel putin pentru mine care nu prea am experienta.
Ma tenteaza numai Sony pentru calitatea imaginii.
La d5100 mai am un tele sigma 70-300 macro, din ala ieftin., aici cum am mai mentionat as avea obiective mai multe ,cum am precizat mai sus, si mult mai bune si mai ieftine (acel minolta beercan ,de exemplu, dar nu stiu cat costa adaptorul si daca poti folosi autofocus si moduri semiautomate.
Astept pareri de la cineva,care ,eventual a folosit adaptor cu obiective mai vechi, pentru ca obiectivele SOny mirrorless sunt la un pret prohibitiv.

#24
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,962
  • Înscris: 28.12.2006
Pai problema e de calitatea imaginii sau de dimensiuea aparatului?

#25
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.06.2006
un raport favorabil mie intre cele doua.

#26
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,962
  • Înscris: 28.12.2006
Adica 5100 sufera la calitatea imaginii?

#27
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Focalizarea manuala in sine nu e f dificila pt ca ai focus peak care iti evidentiaza obiectele focalizate dar pb e ca nu ai stabilizare cu obiectivele alea si vei fi limitat la un timpul de expunere mai mic. In plus, nici forma camerei nu ajuta f mult. La dslr macar ai o priza mai ferma, vizor (5100 parca n-are) iar greutatea mai mare asigura o inertie statica mai buna. La 5100 pb de ergonomie se vor rasfrange asupra calitatii imaginii cand vei focaliza manual.

#28
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

 burlan, on 14 mai 2016 - 13:16, said:

chestia e ca am vazut ca la mirorlesurile Sony poti folosi obiective Minolta MF/MD.Adevarat , cu adaptor.
Dar totusi exista si adaptor cu care poti autofocusa?Sau focusul e numai manual si nu poti folosi nici modurile semiautomate(P S A ).
Modul manual e destul de dificil. cel putin pentru mine care nu prea am experienta.
Ma tenteaza numai Sony pentru calitatea imaginii.
La d5100 mai am un tele sigma 70-300 macro, din ala ieftin., aici cum am mai mentionat as avea obiective mai multe ,cum am precizat mai sus, si mult mai bune si mai ieftine (acel minolta beercan ,de exemplu, dar nu stiu cat costa adaptorul si daca poti folosi autofocus si moduri semiautomate.
Astept pareri de la cineva,care ,eventual a folosit adaptor cu obiective mai vechi, pentru ca obiectivele SOny mirrorless sunt la un pret prohibitiv.

La mirrorless-urile Sony oamenii au fost nevoiti sa foloseasca obiective adaptate. Fie pentru ca nu prea erau obiective native, fie pentru ca cele existente erau prastie, fie pentru ca obiectivele bune erau prohibitiv de scumpe. Situatia s-a mai schimbat aparand unele obiective decente (insa inca cu un pret mai mare decat fac).
Se pare ca n-ai multi bani de aruncat pe fereastra. Daca o masa de 300 de grame te impiedica sa iei un aparat foto cu tine atunci ar trebui sa te gandesti bine daca fotografia este un hobby potrivit. Si un Sony trebuie sa-l cari intr-o geanta (chestia cu obiectivele pancake este cam praf in ochi) care va cantari cu 500 de grame mai putin. Aceasta diferenta si compromisurile facute pentru a o obtine nu justifica o aventura care s-ar putea sa fie costisitoare.
Ai un aparat bun, cele mai noi au o calitate a imaginii extrem de putin imbunatatita fata de acesta, dar n-ai decat obiective nu prea bune (desi obiectivul de kit este din experienta mea mai bun decat cel de la Canon, Pentax si Olympus). Mai bine ai incerca sa cumperi un obiectiv bun. Nu trebuie sa cari doua obiective tot timpul asa ca daca 18-55 mm ti se pare restrictiv (la fel cum mi se pare mie) atunci un obiectiv mai flexibil iti va aduce o solutie pe termen lung mai buna.

Edited by baloo2009, 15 May 2016 - 13:53.


#29
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Eu as lua in considerare mai mult Olympus decat Sony (daca nu faci tracking). Gama larga de obiective, calitate imagine cat se poate de ok, promotii foarte bune la aparate mai vechi de un an (aproape orice olympus entry de 16 mp scoate imagini on pair cu Canon 550D-650D/7D).

Edited by DSops, 16 May 2016 - 10:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate