Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

blat bucatarie lemn masiv

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,777
  • Înscris: 30.07.2008

 vata_pa_batz, on 12 mai 2016 - 08:29, said:

De ce? Pentru ca-ti zic unii, care n-au nici cea mai mica experienta cu treaba asta? Bucataria mea este din lemn masiv, iar blaturile sint din lemn in combinatie cu granit pe partea de lucru si exclusiv din granit acolo unde este fixata chiuveta si placa termica pentru gatit, aka in mijlocul bucatariei.
Avantajul fata de lemnul presat este evident. Nu intra umezeala, pina cind incepe sa se exfolieze, problema care apare spre exemplu in zona cuptorului, sau in jurul chiuvetei. Dpdv optic este senzational Posted Image
Lemnul trebuie uns la inceput de vreo 3 ori la distanta de 2...3 zile. Pentru asta exista un ulei special, incolor, care intra in lemn. Nu costa mai nimic si toata operatiunea nu dureaza mai mult de 10 minute. Ulterior poti face treaba asta cam o data pe an. In plus, daca apar zgirieturi, poti sa slefuiesti lemnul o data la 2...3 ani cu glaspapier si va fi ca si nou. Operatiunea asta nu dureaza mai mult de 20 de Minute, daca ai scula aferenta

 x_ulica, on 12 mai 2016 - 08:44, said:

Eu zic ca merita pt aspect si pret... E mai ieftin decat cel din granit sau compozit.  Cumparat din hornbach, dat cu lac mat pt ambarcatiuni si arata ca nou dupa 2 ani.
Singura pb a fost cu decupatul... Toti au scule de debitat pal, nu lemn masiv asa ca a trebuit dus la o fabrica care face mobila din lemn si a durat ceva timp pana s-a facut, dar a meritat

 vata_pa_batz, on 12 mai 2016 - 09:52, said:

Nu intra nicio pata, tocmai datorita acelui ulei


Ok, daca nu vad nu cred Posted Image . Nu cred bucataria este din lemn masiv si blatul la fel, plus ca este in combinatie cu granit pe anumite zone, si este "optic" senzational.

-la blat imbini granit cu lemn sa fie perfect etans
-dai cu "ulei" pe blat, cu ce ulei ? Tai paine  si carne pe acel blat apoi ? Nu intra apa dar iese ceva din el in anumite cazuri (otet,lamaie,cafea,vin,etc.) ?
-de ce ai face structurile la bucatarie din lemn masiv ?
-avantajul "lemnului presat" este ca nu intra apa si nu invers ... are in jur de 5-7% absorbtie in 24h in zona deschisa/taiata si formaldehida minima daca iei un blat bun


E frumos sa faci lucrul cu mana ta dar nu toate sunt recomandate, eu nu recomand in bucatarie, daca mai ai si copii, sa faci lucru manual ... Calitate/pret cel mai bun este quartz-ul pentru blat - de la 180euro/ml si stai linistit 10 ani ...

-

Edited by superm, 12 May 2016 - 12:47.


#20
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 x_ulica, on 12 mai 2016 - 10:10, said:

Am incercat cu pendularul, cel mai amarât bosch cu lame noi, dar nu am reusit pt ca se incingea lemnul si se innegrea. Ai folosit un pendular mai serios?

L-am taiat cu un Festool. Nu din cauza pendularului se arde, ci din cauza pinzei


 petre69, on 12 mai 2016 - 10:16, said:

bre , baga granit si la revedere cateva sute de ani

Se poate, evident, dar iti trebuie mobilier serios. Placa este foarte grea

 superm, on 12 mai 2016 - 12:46, said:

Ok, daca nu vad nu cred Posted Image . Nu cred bucataria este din lemn masiv si blatul la fel, plus ca este in combinatie cu granit pe anumite zone, si este "optic" senzational.

-la blat imbini granit cu lemn sa fie perfect etans
-dai cu "ulei" pe blat, cu ce ulei ? Tai paine  si carne pe acel blat apoi ? Nu intra apa dar iese ceva din el in anumite cazuri (otet,lamaie,cafea,vin,etc.) ?
-de ce ai face structurile la bucatarie din lemn masiv ?
-avantajul "lemnului presat" este ca nu intra apa si nu invers ... are in jur de 5-7% absorbtie in 24h in zona deschisa/taiata si formaldehida minima daca iei un blat bun


E frumos sa faci lucrul cu mana ta dar nu toate sunt recomandate, eu nu recomand in bucatarie, daca mai ai si copii, sa faci lucru manual ... Calitate/pret cel mai bun este quartz-ul pentru blat - de la 180euro/ml si stai linistit 10 ani ...

-

S-ar putea sa nu ma intereseze, ce crezi. De fapt nu s-ar putea, ci sigur.
Pe blat nu tai direct, ca ramin zgirieturi, indiferent ca e lemn sau lemn presat. Faci treaba asta pe o alta bucata de lemn, pe care o poti spala cum trebuie.
Structurile le-am facut din lemn masiv, pentru ca-n primul rind imi place lemnul la nebunie, iar in al doilea rind pentru ca-mi permit

#21
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,777
  • Înscris: 30.07.2008

 vata_pa_batz, on 12 mai 2016 - 13:20, said:


Se poate, evident, dar iti trebuie mobilier serios. Placa este foarte grea



S-ar putea sa nu ma intereseze, ce crezi. De fapt nu s-ar putea, ci sigur.
Pe blat nu tai direct, ca ramin zgirieturi, indiferent ca e lemn sau lemn presat. Faci treaba asta pe o alta bucata de lemn, pe care o poti spala cum trebuie.
Structurile le-am facut din lemn masiv, pentru ca-n primul rind imi place lemnul la nebunie, iar in al doilea rind pentru ca-mi permit

Ok, am inteles nu ai mobilier serios care sa tina un blat de granit si nici blat care sa reziste sau sa fie igienic. Structurile din lemn masiv  nu iti ridica calitatea, nici posesorului si nici bucatariei, si daca nu poti pune un blat de piatra si apoi sa pui si un porc pe blat de Craciun ca pica atunci cum faci sex in bucatarie ca in filme ca doara arata optic senzational :)

#22
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 vata_pa_batz, on 12 mai 2016 - 13:20, said:

Se poate, evident, dar iti trebuie mobilier serios. Placa este foarte grea
Merge pe orice mobilier stai linistit
Asta doar daca nu faci mobila din carton la propriu
Dar si ala tine corect asamblat
Baga granit cum iti spun eu ca eu am intodeauna dreptate si stiu tot

#23
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 Nero-d, on 12 mai 2016 - 16:19, said:

ei lasa-l ca e un coleg vechi... care dupa cat de mult iubeste lemnul... doarme in cosciug!
Lemnul e frumos ca si eu am numai lemn , dar cand e vorba de treaba serioasa pui granit

Cam asa

Attached Files



#24
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
stii cum e aia... daca taceai, filozof ramaneai si creai aparenta de intelijenta???
asa ti-ai dat si tu acum cu firma in cap... bagand kitshul ala Posted Image

Edited by Nero-d, 12 May 2016 - 16:39.


#25
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,621
  • Înscris: 21.02.2006
Cu ce ai lipit merele de nu cad?

#26
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,777
  • Înscris: 30.07.2008

 petre69, on 12 mai 2016 - 16:27, said:

Lemnul e frumos ca si eu am numai lemn , dar cand e vorba de treaba serioasa pui granit

Cam asa


...sau cam asa - combinatie piatra (18cm fata) si un fel de lemn ...

Attached Files



#27
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 superm, on 12 mai 2016 - 16:47, said:

...sau cam asa - combinatie piatra (18cm fata) si un fel de lemn ...

Un fel de lemn e ceva, iar lemnul cu totul alta categorie. Cam de aici incepem discutia:
http://schreinerei-a.../index.php?id=4

A doua poza de la stinga la dreapta pe rindul de jos iti poate da o idee, la ce ma refer cu combinatia lemn-granit

Edited by vata_pa_batz, 12 May 2016 - 20:34.


#28
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
si lemnu' care e in poza??? dar granitul???
dar hota???
mă.. tie iti arde de miștouri?!? sau de combinatii?

Edited by Nero-d, 12 May 2016 - 21:13.


#29
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Nero-d, on 12 mai 2016 - 21:13, said:

si lemnu' care e in poza??? dar granitul???
dar hota???
mă.. tie iti arde de miștouri?!? sau de combinatii?

E clar de ce nu pricepi. Renunta la cratima din pseudonim ;)

#30
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
măh, io te-am aparat in fata colegilor banuindu-te pe nedrept de inteligenta! punand tampeniile pe seama unei scapari...
am gresit, scuza-ma!

Edited by Nero-d, 13 May 2016 - 06:56.


#31
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 Nero-d, on 12 mai 2016 - 21:13, said:

si lemnu' care e in poza??? dar granitul???
dar hota???
mă.. tie iti arde de miștouri?!? sau de combinatii?

pai lemnul e ala care e lemn si granitul e ala care e granit

si stai linistit ca nu-mi are de nici o combinatie

#32
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
juri tu ca ala care crezi ca e lemn, e lemn si ala care crezi ca e granit, e granit???
in poza lui ma refer...

te-ai fi gandit ca poti face un blat de masa din "PAL" printat cum vrea muschiul tau la o adica? exact cum e ala de fapt?

Edited by Nero-d, 13 May 2016 - 08:16.


#33
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Nero-d, on 13 mai 2016 - 06:55, said:

măh, io te-am aparat in fata colegilor banuindu-te pe nedrept de inteligenta! punand tampeniile pe seama unei scapari...
am gresit, scuza-ma!

Bah, nu esti nici spiritual, ceea ce se potriveste la un IQ cit temperatura camerei precum pumnu pe orbita ochiului

 Nero-d, on 13 mai 2016 - 08:14, said:

juri tu ca ala care crezi ca e lemn, e lemn si ala care crezi ca e granit, e granit???
in poza lui ma refer...

te-ai fi gandit ca poti face un blat de masa din "PAL" printat cum vrea muschiul tau la o adica? exact cum e ala de fapt?
Bah, violenta cu care te prezinti in topicu asta e foarte clara. E grefata pe invidie, bah. Firmulita aia de rahat din semnatura ta lucreaza exclusiv in PAL:
http://www.mobilanoa...o/Servicii.html

Quote

Realizam mobilă la comandă din următoarele materiale:

   PAL melaminat, PAL plastifiat, MDF plastifiat, PFL vopsit, PAL furniruit.
   Blaturi de bucătarii si mese de bucătărie din; Pal laminat termo

E-n regula bah sa existe si asa ceva pentru toate bugetele, da d-aci pina la violenta verbala e drum lung. Si nu bah, aia nu lucreaza in PAL, ci-n lemn masiv si numai in lemn masiv

#34
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,777
  • Înscris: 30.07.2008

 vata_pa_batz, on 12 mai 2016 - 20:33, said:

Un fel de lemn e ceva, iar lemnul cu totul alta categorie. Cam de aici incepem discutia:
http://schreinerei-a.../index.php?id=4

A doua poza de la stinga la dreapta pe rindul de jos iti poate da o idee, la ce ma refer cu combinatia lemn-granit

 vata_pa_batz, on 13 mai 2016 - 10:16, said:

E-n regula bah sa existe si asa ceva pentru toate bugetele, da d-aci pina la violenta verbala e drum lung. Si nu bah, aia nu lucreaza in PAL, ci-n lemn masiv si numai in lemn masiv


Un pic de dreptate ai, ceea ce arati tu este in alta categorie si anume mai jos fata de ceea ce am aratat eu, deci pentru toate bugetele. Dar si eu aveam ceva dreptate se foloseste panelul sau "fasii de lemn" si nu lemn masiv, dar aici posibil sa fie o eroare de intelegere a termenului. In plus revin cu observatia ca lemnul masiv nu implica un cost si o calitate finala superioara tuturor materialelor. Este mai bun poate fata de PAL dar mai putin rezistent si fiabil fata de altele. Sincer mie nu imi plac bucatariile germane sau franceze dar aici clar tine de gust ...

In top 10 bucatarii de calitate apar si din Germania dar nu din lemn "masiv" deci calitatea este in alta parte ...ex http://www.poggenpoh...lery/?filter=64

Edited by superm, 13 May 2016 - 11:24.


#35
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cel mult mila, nu invidie... si asta daca as fi atat de prost incat sa ma frece grija altora... (ceea ce nu-i cazul)

ma bucur ca ai gasit acel text de acum 9 ani... cand porobabil tu nici nu te nascuseși...

trebuie sa fii foarte paralel cu domeniul (asta ca sa-ti gasesc in continuare circumstante atenuante si sa nu zic direct foarte prost)
ca sa afirmi ca ala e un blat din lemn masiv si granit natural

si ca ala e miezu in materie de bucatarii

nici nu intentionez sa fiu spiritual...

un pic de dreptate are si superm... notiunea de lemn masiv iti e complet straina... ca si orice altceva ce tine de tamplarie, mobilier, etc
dar cum nu sunt pe forum ca sa te invat pe tine si cum intr-o disputa, cel mai inteligent cedeaza... am plecat, te las sa ai ultimul cuvant!

Quote

adica un kitch perfect
adica exact ce e acolo in poza!...

kitchul perfect e la tine... cu usi din mdf infoliat, blat din granit si electrocasnice, chiuveta, hota, din inox de cel mai prost gust :)
toate din filme diferite...

Edited by Nero-d, 13 May 2016 - 12:25.


#36
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 Nero-d, on 13 mai 2016 - 08:14, said:



te-ai fi gandit ca poti face un blat de masa din "PAL" printat cum vrea muschiul tau la o adica? exact cum e ala de fapt?

adica un kitch perfect

bre nea nero
acum ( dupa ce a zis colegul de mai sus ca faci mobila din pal ) te inteleg ca esti vehement cu pal si alte deastea
ce am pus eu in poze e total pe dinafara cu palul
ce vezi in poza aia e totul facut de mine pt ca e greu sa gasesti pe cineva sa faca ceva de calitate si care sa te tina mult timp si sa nu ai nevoie de intretinere
trebuie sa intelegi ca un material natural cand se deterioreaza ala devine un material cu patina si caracter , deci e time-less si nu ai nevoie sa inlocuiesti si sa repari la ele toata ziua
acelasi lucru nu se poate spune despre pal indiferent cu ce e el melaminat , palul odata lovit, dezlipit, exfoliat .....devine gunoi

si daca chiar vrei sa vezi ceva adevarat adica calitate nu cacat , ma enervez si deschid un topic la anu in primavara cand imi amenajez hogeacul unde lucrez
fratie - acolo trebuie sa te tii bine ca asa ceva nu prea vei vedea pe toate drumurile

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate