Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...
 Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...
 Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma
 

CORA - Cascaval Dalia mucegait

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Ambalat in vid, termen de valabilitate 09.07.2016. A fost cumparat inainte de Paste si pastrat la frigider.

Nu pot face reclamatie la ANPC pentru ca nu mai am bonul. Dar zic ca nu strica niste poze aici, sa stie omu' ce cumpara.

Attached Files



#2
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Ii confera caracter :)

#3
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 22.11.2011
Se mai intampla, asta e, era bine daca aveai bonul...

#4
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Interesant ca inainte de paste cand l-a luat nu a observat mucegaiul.

#5
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 22.11.2011

 marius87ism, on 04 mai 2016 - 00:34, said:

Interesant ca inainte de paste cand l-a luat nu a observat mucegaiul.
Eu acum am vazut si partea cu pastele...dar oricum, chiar daca punga a fost cumva gaurita, daca e tinut in frigider nu mucegaieste.

#6
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Nu s-au vandut de Craciun si au pus alte etichete .

#7
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 marius87ism, on 04 mai 2016 - 00:34, said:

Interesant ca inainte de paste cand l-a luat nu a observat mucegaiul.
Nu stiu ce sa-ti zic. A fost luat de un membru al familiei iar eu l-am gasit asta-seara in frigider in starea asta. Ca l-a luat deja mucegait sau a mucegait intre timp in frigider, asta n-am cum s-o stiu. Oricare ar fi cazul, tot mi se pare in neregula. In primul caz, sa zicem ca omul a fost cascat si nu s-a uitat ce cumpara. Dar e ok sa fie la raft un astfel de produs? In al doilea caz, e ok ca un produs in vid si in termen de garantie sa mucegaiasca, fiind tinut in frigider?

Edited by Michidoo, 04 May 2016 - 00:38.


#8
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Branza cu mucegai, un deliciu cu arome tari Posted Image http://foodstory.sti...at-intr-o-viata

#9
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 Michidoo, on 04 mai 2016 - 00:38, said:

Nu stiu ce sa-ti zic. A fost luat de un membru al familiei iar eu l-am gasit asta-seara in frigider in starea asta. Ca l-a luat deja mucegait sau a mucegait intre timp in frigider, asta n-am cum s-o stiu. Oricare ar fi cazul, tot mi se pare in neregula. In primul caz, sa zicem ca omul a fost cascat si nu s-a uitat ce cumpara. Dar e ok sa fie la raft un astfel de produs? In al doilea caz, e ok ca un produs in vid si in termen de garantie sa mucegaiasca, fiind tinut in frigider?
din punctul meu de vedere, merita sa mergeti la Cora si sa va manifestati decent nemultumirea chiar daca nu exista bon.
daca este in termen ei stiu ca face parte din lotul lor. daca vreti va ajut pe pm...

#10
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

 Michidoo, on 04 mai 2016 - 00:27, said:

Ambalat in vid, termen de valabilitate 09.07.2016. A fost cumparat inainte de Paste si pastrat la frigider.
Nu pot face reclamatie la ANPC pentru ca nu mai am bonul. Dar zic ca nu strica niste poze aici, sa stie omu' ce cumpara.
Nici nu ma mira, mai e si vina clientilor sunt unii care iau produse de pe rafturi, trag de ambalaje pana  se rup si apoi le repun pe raft  Nu a avut nici o gaura ambalajul ?

#11
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Lapte nemtesc integral, vid romanesc partial.

#12
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 22.11.2011

 Michidoo, on 04 mai 2016 - 00:38, said:

Nu stiu ce sa-ti zic. A fost luat de un membru al familiei iar eu l-am gasit asta-seara in frigider in starea asta. Ca l-a luat deja mucegait sau a mucegait intre timp in frigider, asta n-am cum s-o stiu. Oricare ar fi cazul, tot mi se pare in neregula. In primul caz, sa zicem ca omul a fost cascat si nu s-a uitat ce cumpara. Dar e ok sa fie la raft un astfel de produs? In al doilea caz, e ok ca un produs in vid si in termen de garantie sa mucegaiasca, fiind tinut in frigider?
Tu ai impresia ca o sa se puna angajatii sa verifice fiecare produs daca are mucegai sau nu? :)) ....cum zicea si @unucelalalt, poate e ramas si nu a fost reambalat corect si asa a mucegait, trebuie sa te uiti cand cumperi mancare....

#13
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 DaniJ90, on 04 mai 2016 - 00:46, said:

Tu ai impresia ca o sa se puna angajatii sa verifice fiecare produs daca are mucegai sau nu? Posted Image) ....cum zicea si @unucelalalt, poate e ramas si nu a fost reambalat corect si asa a mucegait, trebuie sa te uiti cand cumperi mancare....
eu sa ma uit ?
si daca gasesc neregula ce fac ?

 stlk, on 04 mai 2016 - 00:45, said:

Nici nu ma mira, mai e si vina clientilor sunt unii care iau produse de pe rafturi, trag de ambalaje pana  se rup si apoi le repun pe raft  Nu a avut nici o gaura ambalajul ?
tu cu cine tii ?
sau tu faci valabilitatea in interior.....

#14
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 22.11.2011

 carens, on 04 mai 2016 - 00:53, said:

eu sa ma uit ?
si daca gasesc neregula ce fac ?
Pai cine sa se uite? Cand cumperi te uiti, daca vezi ceva naspa le zici sau suni la ANPC, daca vezi dupa ce ai cumparat mergi inapoi sa le dai cu produsul in cap, sau sa ceri bani inapoi sau suni la ANPC, dar intotdeauna sa ai bonul.

#15
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 stlk, on 04 mai 2016 - 00:45, said:

Nici nu ma mira, mai e si vina clientilor sunt unii care iau produse de pe rafturi, trag de ambalaje pana  se rup si apoi le repun pe raft  Nu a avut nici o gaura ambalajul ?
gaura vizibila n-am gasit. Dar plasticul ala poate sa fie si intepat si sa nu-ti dai seama. Nelamurirea mea este daca e ok ca un produs, admitand chiar ca nu este in vid, dar tinut la frigider in magazin si apoi acasa, sa faca mucegai?

 carens, on 04 mai 2016 - 00:55, said:

eu sa ma uit ?
si daca gasesc neregula ce fac ?
pai nu vezi, parerea unora de aici e ca ar trebui sa verifici cu lupa fiecare produs si cand gasesti unul in neregula sa nu-l cumperi. Atata tot. Faptul ca magazinul n-ar trebui sa scoata la vanzare astfel de produse nu e o chestiune prioritara. Responsabilitatea e tot a clientului. Ma intreb, cand e vorba de carne stricata (au fost cazuri recent, dar eu tin minte unul de acum cativa ani de la Billa cand au gasit toata carnea tocata din magazin alterata), ce faci, ca client? Te-apuci si o adulmeci, eventual o gusti sau iti aduci resoul sa gatesti pe loc o parte din ea, ca sa vezi cum miroase si ce gust are, abia apoi decizi daca sa cumperi? Serios, mi se pare o problema destul de mare ca nu putem avea incredere ca din magazine (si nu alea de la colt de strada, ci hypermarket-uri) putem cumpara produse nealterate. Nici nu ar trebui sa se puna problema asa. Ar trebui sa putem pleca de la premisa ca produsele sunt proaspete, nu sa plecam de la premisa ca sunt stricate si sa verificam cu lupa ambalajul si aspectul unor produse aflate in termenul de valabilitate. Ce sens mai are acest termen de valabilitate, daca nu ne mai poate garanta ca vom consuma un produs nealterat?

Edited by Michidoo, 04 May 2016 - 01:06.


#16
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

 Michidoo, on 04 mai 2016 - 01:05, said:

gaura vizibila n-am gasit. Dar plasticul ala poate sa fie si intepat si sa nu-ti dai seama. Nelamurirea mea este daca e ok ca un produs, admitand chiar ca nu este in vid, dar tinut la frigider in magazin si apoi acasa, sa faca mucegai?
Se pare ca problema a aparut de la ambalare! Adica:  graba strica treaba...produsul nu a fost uscat cum trebuie !

Quote

Defecte curente versus defecte frecvente
Asemeni tuturor sortimentelor de branzeturi, cascavalul Dalia se confrunta cu diverse defecte curente, probleme ce devin tot mai frecvente la producatorii putin orientati spre calitate. Dintre defectele curente ce apar la cascavalul Dalia, se remarca: denivelarile exterioare, pasta neuniforma in toata masa, petele de mucegai, crapaturile la suprafata exterioara, ochiurile mici si dese (de fermentare), gustul iute, consistenta tare.

Quote

Petele de mucegai apar indeosebi din cauza infectarii cascavalului, in timpul zvantarii, maturarii sau ambalarii, cu diferite forme de mucegaiuri...... Daca, sub folia de plastic, sunt descoperite pete de mucegai, in timpul maturarii, acestea reprezinta urmarea ambalarii produsului in stare prea cruda, fara coaja formata, insuficient zvantat.
Citeste mult mai multe aici

Edited by stlk, 04 May 2016 - 01:15.


#17
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Eu cred ca e mai mult o anomalie, un caz izolat si nu o problema generala, cu alte cuvinte ai avut ghinion. Pe de alta parte nu stiu daca e vina Cora, doar daca nu cumva Dalia e marca proprie lor, altfel atentia ar trebui indreptata spre producatorul Dalia.
Ca idee, pune-l deoparte ca o sa il topesti in sapub :)

#18
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Doamne feri, un pic de mucegai pe cascaval... Taie jos bucata aia, asorteaza cu rosii, baga un pahar de palinca inainte si da-i sa mearga, ca n-are nimic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate